Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Motyl u dermatologa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bmr
Junior
Junior


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 5

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 10:54 am    Temat postu: Motyl u dermatologa Odpowiedz z cytatem

mam pytanie. Mój szwagier, ma na twarzy jakby motyla.
Reumatolog zrobił mu badania na ANA wyszły dodatnie, powiedział,że to TRU . Poszukałam mu specjalisty prof. Szechińskiego (jeżeli nie pokręciłam nazwiska).
Profesor stwierdził,że to badanie o niczym nie przesądza , ale powiedział, że faktycznie motyl na twarzy jest, CRP podwyższone 8 (więc nieznacznie) Poza tym ma leukopemię. Krew i mocz wporządku. Prof. kazał mu zrobić dsDNA wyszedł wynik negatywny. Po czym profesor odesłał go do dermatologa.
Po przeczytaniu części forum Smile jest bardzo obszerne, zastanawiam się czy nie powinna być poprowadzona dalsz diagnoza. Twarz strasznie go boli.
Dziękuje za pomoc
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
veg8
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Mar 2005
Posty: 1631

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mam motyla .. ale u mnie wygląda to tak
,ze robi się gorący i czasem twarz lekko piecze
natomiast Ty piszesz "Twarz strasznie go boli. "
ja sie nie spotkalem z taka sytuacja zeby mnie twarz bolała
pZdR..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj, diagnostyką tocznia iinnych chorób tkanki łącznej zajmują się także dermatolodzy, więc nie ma przeszkówd by dlasze badania kontynuować pod opieką takiego właśnie specjalisty.
prawda, że pozytywne ANA nie świadczą jeszcze o toczniu, ale brak dsDNA również go jeszcze nie wyklucza, więc wg mnie trzeba temat jeszcze trochę podrążyć - jeszcze sporo zostało do sprawdzenia, bo diagnostyka tego typu jest dośc zawiła i często długo nie ma niejednoznacznego potwierdzenia.

wystarczy przejrzeć kilka artykułów o toczniu i diagnostyce chorób tej grupy, by sobie uświadomić że samemu się wszystkiego niestety nie ogarnie, bo pojedynczego testu stawiającego rozpoznanie nie ma:
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=816

zatem nie przestawajcie, warto rozstrzygnąć wszystko do końca, można to zrobić u dobrego dermatologa również. powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bmr
Junior
Junior


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 5

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

veg8 napisał:
Też mam motyla .. ale u mnie wygląda to tak
,ze robi się gorący i czasem twarz lekko piecze
natomiast Ty piszesz "Twarz strasznie go boli. "
ja sie nie spotkalem z taka sytuacja zeby mnie twarz bolała
pZdR..

Tzn. może źle to ujęłam, go to swędzi i piecze. Ale on od jakiś 3 m-cy ma czerwoną twarz. A teraz coraz bardziej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bmr
Junior
Junior


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 5

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nenya napisał:
witaj, diagnostyką tocznia iinnych chorób tkanki łącznej zajmują się także dermatolodzy, więc nie ma przeszkówd by dlasze badania kontynuować pod opieką takiego właśnie specjalisty.
prawda, że pozytywne ANA nie świadczą jeszcze o toczniu, ale brak dsDNA również go jeszcze nie wyklucza, więc wg mnie trzeba temat jeszcze trochę podrążyć - jeszcze sporo zostało do sprawdzenia, bo diagnostyka tego typu jest dośc zawiła i często długo nie ma niejednoznacznego potwierdzenia.

wystarczy przejrzeć kilka artykułów o toczniu i diagnostyce chorób tej grupy, by sobie uświadomić że samemu się wszystkiego niestety nie ogarnie, bo pojedynczego testu stawiającego rozpoznanie nie ma:
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=816

zatem nie przestawajcie, warto rozstrzygnąć wszystko do końca, można to zrobić u dobrego dermatologa również. powodzenia


Właśnie jak poczytałam to mi to nie daje spokoju, dlatego do Was napisałam. Z tego co sie wcześniej orientowałam to prof. Szechiński jest dobrym specjalistą, dlatego chciałam się dowiedzieć czy ja nie przesadzam. On wyraźnie powiedział, że to już nie jest jego sprawa tylko dermatologa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bmr
Junior
Junior


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 5

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
witaj, diagnostyką tocznia iinnych chorób tkanki łącznej zajmują się także dermatolodzy, więc nie ma przeszkówd by dlasze badania kontynuować pod opieką takiego właśnie specjalisty.

No tak jeszcze raz przeczytałam twoja odpowiedź. Może dlatego prof. wysłał go do dermatologa.
Dzięki bardzo, za szybkie odpowiedzi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
veg8
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Mar 2005
Posty: 1631

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dermatolog z pwenoscia napisze skierowanie
do szpitala na oddzial dermatologiczny
no i 2 tyg. milego odpoczynku Wink ahh jak ja to lubie Diabel
tam powinni zrobic wycinek ... i reszte badan
PzDr..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 10, 2005 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ano toczeń może miec postać układową, czyli objąć niemal dowolny organ wewnętrzny plus stawy, mięśnie, itd., a może ograniczyć się tylko do postaci skórnej i dawać efekty rozmaitych wysypek, plam, rumieni - dlatego diagnostyką i leczeniem obok reumatologów, czy nefrologów zajmują się dermatolodzy.
Paweł ma rację, jeśli badania surowicy na różne inne przeciwciała nie dadzą rezultatu, to może odpowiedź będzie w histopatologii wycinka skórnego, ważne żeby teraz już nie odpuszczać i dać się porządnie przebadać, najlepiej oczywiście na oddziale szpitalnym - taniej i szybciej czyli wbrew pozorom i oporom - najwygodniej dla pacjenta Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Paź 11, 2005 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj tak tak - te rumienie sa przeroznakie heheeh ale mnie mimo wszystk tez nie boli twarz -- piecze swedzi pali - ale nei boli --- boli to mnei cala reszta za to eheheheh
zycze zdrowka Smile

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bmr
Junior
Junior


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 11, 2005 12:38 pm    Temat postu: Toczeń Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo za szybkie odpowiedzi.
Wszystkim Wam życzę zdrówka
Basia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Paź 12, 2005 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i nawzajem Smile

Pozdrawiam
slodka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group