Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wygląd dłoni - prośba o opinię, radę...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojti
Junior
Junior


Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 22
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 3:24 pm    Temat postu: Wygląd dłoni - prośba o opinię, radę... Odpowiedz z cytatem

Witam,

poniżej wypowiedzi przedstawiam zdjęcie (nie swoich) dłoni. Moje wyglądają nieco lepiej, przykurcz jest mniejszy i podobnie mniej widoczne są białe plamy. Nie zauważam też na ten moment by działo się coś dalej niedobrego, poza faktem, że nie wszystko mogę normalnie utrzymać (np. trudność sprawia mi krojenie chleba) oraz jakby osłabieniem siły dłoni.

Mam w związku z powyższym (i poniższym Wink) prośbę do osób, które miały podobne objawy, o informacje, co z czymś takim dalej może się dziać, czy można poddać takie dłonie rehabilitacji, czy jest szansa na powrót do normalnej sprawności dłoni etc.?



Zdjęcie pochodzi z serwisu scleroderma.ca

Z góry dziękuję
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
olusiam03
Gość





PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
ja niestety nie mogę Ci wiele poradzić, bo nie jestem lekarzem, ale moim zdanim powinieneś wybrać się dobrego specjalisty reumatologa. Pozdrawiam
Powrót do góry
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja też Ciebie odsyłam do specjalisty, tu nie ma lekarza i nikt Ci nie powie o rozwoju, czy zatrzymaniu się stanu chorobowego ...
specjalista zaleci odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 4:40 pm    Temat postu: Re: Wygląd dłoni - prośba o opinię, radę... Odpowiedz z cytatem

wojti napisał:
co z czymś takim dalej może się dziać, czy można poddać takie dłonie rehabilitacji, czy jest szansa na powrót do normalnej sprawności dłoni etc.?

jest kilka sposobów na uelastycznienie skóry i poprawę funcji mieśni i ścięgien, tak przynajmniej wynika z literatury dotyczącej rehbilitacji przy twardzinie i objawie Reynauda.

kilka osób interesowało się termoterapią, pisaliśmy też o parafinoterapii dłoni, a w szerszym zakresie (nie tylko w rehabilitacji dłoni) prowadzi się również akupunkturę, przezskórna elektrycznaą stymulację nerwów (TENS), czy fototerapie (PUVA), jak widać kilka zabiegów wchodzi w rachubę, ale trudno mówić o ich skuteczności, nie wiedząc nic o przeciwskazaniach i zaleceniach lekarskich dla konkretnego przypadku (jak rozumiem, nie masz jeszcze postawionej diagnozy).

do poczytania:
Rehabilitacja w twardzinie układowej

Uciążliwy objaw Raynauda
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Saada
Senior
Senior


Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 73

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli masz podobne objawy, koniecznie musisz trafić do reumatologa.

Na plamach się nie znam, ale same przykurcze to i ja miałam na początku, nawet chyba jeszcze większe.
Oczywiście problem zniknął przede wszystkim, jak dostałam leki na właściwą chorobę, ale pomocne było też leczenie ruchem. Ja akurat chodzę na fizjoterapię, a oprócz tego kupiłam sobie w sklepie rechabilitacyjnym takie piłeczki (miłe w dotyku, lekko się uginające i takie nie bardzo małe, ale tak... pasujące do zgięcia dłoni, ja akurat miałam kilka różnych, bo nie mogłam się zdecydować. I tak sobie po tych piłeczkach jeździłam łapką, trochę je ugniatałam, trochę nimi rozmasowywałam środek dłoni i lekko paluszki, takie tam Smile Mąż mi też trochę masował ręce. Warto tylko wiedzieć, że jak masujesz dłonie, to od czubków palców do środka, żeby usuwać ew. opuchliznę. Bo jak będziesz masować w stronę czubków palców, to opuchlizna nie będzie miała gdzie uciec.

U mnie było tak, że jak dostałam leki, to problem mi już sam nie narastał i był do opanowania, ale nad przywróceniem normalnego stanu dłoni musiałam trochę popracować. Właśnie masując się tą piłeczką i ugniatając ją (to w ogóle są zabawne rzeczy, pierwszą piłeczkę mąż mi zniszczył, tak mu się spodobała i zbyt intensywnie się nią bawił Wink
A jak coś jest dla Ciebie zabawą, to od razu Ci lepiej wychodzi Smile
No w każdym razie pamiętam moment, jak mogłam wreszcie znowu złożyć dłonie w pełni, jak do pacierza, jaka byłam szczęśliwa Smile Najpierw mi się to robiło po ćwiczeniach i po chwili problem wracał, a potem się utrwaliło i teraz już jest ok Smile
Jeden paluszek został najdłużej przygięty, to go tą piłeczką jeszcze domasowywałam. I poprawiało mi się jeszcze, jak coś prałam ręcznie w ciepłej wodzie, więc pewnie ugniatanie czegoś w kąpieli z jakimiś dobrze działającymi środkami (nie wiem, co dobrze działa) mogłoby być dobrym pomysłem...

Ale tak jak fizjoterapia jest bardzo przydatna, tak podstawą jest szybkie dotarcie do reumatologa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asia_B
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 101
Skąd: Śląsk :)

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też mam problem z dłońmi. Teraz dzięki lekom jest już troszkę lepiej bo niektóre chrząstki w palcach zrobiły się normalne i nawet pierścionek mogę znowu nosić na palcu a nie na łańcuszku Smile
I już mnie tak nie bolą jak kiedyś i mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej Wink

_________________
Denerwować się to mścić sie na własnym zdrowiu za głupotę innych.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja od dłuzszego czasu mam grubsze palce w zgieciach tzn. 2 srodkowe jednej i drugiej reki, musze kupowac na nie znaczne wieksze pierscionki niż na pozostałe palce, dotychczas mnie nie bolały, a teraz zaczynam odczuwac mrownienie, czy wiaze sie to jakos z objawem reno?
Poza tym równiez mam biale plamy na skorze ale na plecach i brzuchu, tez nie wiem dlaczego i od czego..
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obrzęki łapek sa charakterystyczne w ch.układowych jednakze troche sie różnią,np.w RZSie palce przybierają kształt wrzecionowaty,w innych jednostkach,np.twardzinie-palce sa kiełbaskowate,a obrzęk schodzi szybciej niz w przypadku RZS...
Wojti pisał o przykurczach dłoni w twardzinie-są b.uciązliwe,a białe plamy typowe dla tej jednostki chrobowej tak jak i sztywność nadgarstków(często współistnieje zespół cieśni nadgarstka).Bardzo ważna jest rehabilitacja,bo zaniedbana uniemożliwa normalne funkcjonowanie...
Przy objawie R.dłonie też odbiegają od normy -mocno rozgrzane sa czerwone wręcz bordowe,opuchnięte...im zimniej-wiadomo co sie dzieje Smile .Oczywiście jedno z drugim współistnieje bardzo często...
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Sty 10, 2010 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyi jesli dobrze Cie zrozumiałam Margaret, moje palce sa tak jak pisalam grubsze posrodku czyli chyba bardziej kielbaskowate, to moze byc jednoczesniej objaw chorobowy jak i sam Ranyaud? z tym ze moj obrzek jest stały, mam go od kilku lat.. nie przechodzi wcale
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Nie Sty 10, 2010 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz tu link-obejrzyj palce wrzecionowate-tu akurat w przeiegu dny moczanowej...
http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=483

Obrzęki stawowe są pochodzenia zapalnego, a więc różnią się zarówno patomechanizmem, jak i miejscem występowania od obrzęków krążeniowych, nerkowych i alergicznych. Obrzęki stawowe dotyczą tkanek miękkich okołostawowych oraz skóry w otoczeniu stawów. W ostrym okresie choroby reumatycznej obrzęki mają wyraźne cechy zapalenia, opisane przed 2 tysiącami lat przez Celsusa: zaczerwienienie (rubor), bolesność (dolor), zgrubienie (tumor) i podwyższoną temperaturę skóry (calor). Obrzęki stawów mogą trwać krótko, znikać bez śladu lub wędrować z jednego stawu na drugi, jak to ma miejsce w chorobie reumatycznej. Niekiedy obrzęki pojawiają się tylko w początkowej fazie choroby — tak jest w reumatoidalnym zapaleniu stawów, kiedy to w okresie wysiękowym paliczki rąk przybierają kształt wrzecionowaty, spowodowany obrzękiem stanów międzypaliczkowych. Obrzęki utrzymujące się uporczywie w jednym stawie przemawiają przeciwko chorobie reumatycznej i nasuwają podejrzenie zapalenia swoistego, gruźliczego lub rzeżączkowego albo zapalenia stawu w następstwie urazu.

Obrzęk stawu trzeba odróżnić od wysięku w jamie stawowej. Zapalenia ostre i przewlekłe, zwłaszcza w dużych stawach (np. kolanowym), mogą powodować gromadzenie się w jamie stawowej płynu wysiękowego surowiczego lub ropnego. Podobnie pod wpływem urazu może w jamie stawowej gromadzić się krew, nie krzepnąca nawet przez kilka tygodni. Staw, w którym występuje wysięk, jest rozdęty, powiększony, sprawia wrażenie obrzękniętego. Jednak skóra w okolicy stawu jest cienka, lśniąca, nadmiernie napięta. Badając staw palcami obu rąk stwierdza się balotowa-nie, tzn. wypychanie przez płyn palców jednej ręki, podczas naciskania stawu palcami drugiej ręki. W stawie kolanowym można łatwo stwierdzić balotowanie rzepki. Ostatecznym argumentem diagnostycznym jest nakłucie jamy stawowej i upuszczenie płynu. Nakłucie może wykonać jedynie doświadczony lekarz, w warunkach absolutnej sterylności, aby nie wprowadzić zakażenia do jamy stawowej.
http://chorestawy.wiadek.com/Obrzeki_stawowe_.html
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Sty 10, 2010 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po tej lekturze i obejrzeniu fotografii stwierdzam iz u rak mam własnie palce wrzecionowate, grubsze na samym srodku, , mam tez guzki na zgieciu 2 palców ( w tym wskazujacego) prawej reki. Tego guza na palcu wskazujacym guza ( chirurg chciał mi nawet dwa lata temu wycinac, ale przestarszył sie von Willebranda). Te obrzeki mam juz kilkanascie lat, sa minimalnie zaczerwnienione, i maja nieco twardsza skore na tych powiekszonych zgieciach. Wynik RF< CRP< OB, kwas moczowy mam w normie, w takim razie gdzie dalej szukac przyczyny? Do lekarza oczywiscie pojde
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 14, 2010 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie choroba uzewnętrzniła się właśnie problemem z rękami. Strasznie mi drętwiały ,później okropnie bolały,nic nie pomagało. Doszło do tego,że nie byłam w stanie wziąć cokolwiek do ręki,problem stanowiło wyjęcie tabletki z
listka. Przeszłam operację cieśni nadgarstka. Tymczasem jak zdiagnozowano u mnie chorobę i podano leki kłopoty się skończyły.Lewa ręka wróciła do normy, a prawa (po zabiegu) ma lekki przykurcz, ale da się z tym żyć.Wydaje mi się - w Twoim przypadku konieczna wizyta u lekarza, bo kłopoty z rękami to może być objaw czegoś innego i sama rehabilitacja (bez leczenia)pomoże na krótko.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Sty 15, 2010 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj alawa, była dzis ( prywatnie) u reumatologa i pani doktor stwierdziła, ze wyglad moich palców nie jest normalny, a taka mam urode i zeby sie tym nie przejmowac. Takze juz sama nie wiem, mam jeszcze guzka na prawym kciuku i sasiednim palcu, tez nie wiem od czego nie powieksza sie i nie zmniejsza, nie boli, ale jest..
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group