Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

NOWE METODY DIAGNOSTYCZNE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 12:12 pm    Temat postu: NOWE METODY DIAGNOSTYCZNE Odpowiedz z cytatem

W USA niedawno został opracowany nowy sposób wczesnego wykrywania nowotworu piersi-molekularne obrazowanie piersi (MBI).Metoda owa polega na podaniu dożylnie pacjentce nowego rodzaju,radioaktywnego kontrastu o krótkim czasie działania,a następnie wykonaniu zdjęć specjalnym aparatem,wychwytujacym wszystkie nietypowe komórki.Nowy sposób pozwala na wykrywanie i innych typów nowotworów,przy czym jest znacznie tańszy od rezonansu magnetycznego.
Niestety,nie stanie się jednak alternatywą dla mammografii lecz jej uzupełnieniem w przypadkach uzasadnionych-pacjentki z grupy ryzyka oraz pacjentki, u których tkanki piersi sa zbyt zbite,co powoduje małą czytelnośc obrazu z mammografu,co zdarza się często u pań po 40r.ż
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Wto Paź 20, 2009 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Margaret , fajnie że coś wynależli,zawsze to jakaś omoc i oszczędność
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Lis 11, 2009 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nową metodą to nie jest,ale sposób nowy -kieszonkowe EKG Wink


Kieszonkowy Monitor EKG


Profilaktyka jest największym sprzymierzeńcem pacjenta i lekarza. Innymi słowy, nie sztuką jest iść do szpitala, gdy się już zachoruje, ale sztuką jest w porę wychwycić pierwsze symptomy pogarszania się stanu zdrowia. Dobrze jest więc dołożyć starań, by profilaktyka była poparta odpowiednimi urządzeniami diagnostycznymi.

Kieszonkowy EKG jest przeznaczony do zapisywania i wyświetlania wstęg EKG. Nie wymaga elektrod. Jest niewielki i prosty w obsłudze. Może być użyty bezpośrednio przez pacjenta lub lekarza w warunkach domowych lub w innym dowolnym miejscu pobytu. Daje lekarzowi dodatkowe dane o stanie serca pacjenta.

Aparat umożliwia rejestrację rytmu serca i przejściowych epizodów kardiologicznych w momencie wystapienia symptomów choroby. Pozwala na zapisanie wstęg EKG w pamięci monitora dla ich późniejszej analizy przez lekarza w czasie kolejnej wizyty w gabinecie lekarza. Pomiar z użyciem monitora nie zastępuje specjalistycznego badania dokonywanego przez lekarza.

Aparat jest przeznaczony dla osób z problemami kardiologicznymi lub takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, itd., które mogą być powiązane z chorobami serca. Jeżeli rezultaty pomiarów są nieprawidłowe sugerowana jest jak najwcześniejsza konsultacja z lekarzem, który dokona diagnozy lekarskiej i zastosuje odpowiednie leczenie.

Podręczny monitor EKG może znaleźć jeszcze wiele rozwiązań. Na pewno pomoże osobom wykonującym ciężkie prace fizyczne, sportowcom, czy podróżnikom w ustaleniu bariery własnych możliwości. W domu używany przez starszą chorą osobę rozwieje lub potwierdzi wątpliwości o stanie zdrowia, dając jednocześnie, dzięki możliwości zapisu wyników, konkretne wskazówki lekarzowi prowadzącemu. Wreszcie będzie pomocą dla osób, które już przeszły zawał serca i obawiają się jego powrotu.

Kieszonkowy EKG powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego lekarza rodzinnego i kardiologa, a także warto go mieć w prywatnym użytku. To niewielkie urządzenie, w porę użyte, może kiedyś uratować nam życie!

Kieszonkowy EKG (MD100) posiada certyfikaty dla urządzeń medycznych Unii Europejskiej CE oraz amerykański FDA.

Cacko kosztuje 800zł(całkiem fajne Wink ),oprogramowanie i i.gadżety gratis.
Macie namiar,cieszcie oko-bo ja tyle moge na razie,hihi Smile

http://www.kompumed.pl/
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kicia73
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 1519
Skąd: świętokrzyskie

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio dostałam info na maila o tym kieszonkowym EKG ,świetna i bardzo przydatna sprawa ,choć i dla mnie niestety w chwili obecnej nieosiągalna Wink ważne jednak,że JEST i może pomóc ...jeszcze jakby połowę choć kosztowało to byłoby ekstra Wink ale cóż za nowinki trzeba słono płacić Rolling Eyes
_________________
Trzeba umieć walczyć o swoje marzenia, ale trzeba też wiedzieć, które drogi są nie do przebycia i zachować siły na przejście innymi ścieżkami.

Paulo Coelho
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lis 30, 2009 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piekna praca-obszerna lektura,ale warto Wink

Diagnostyka chorób autoimmunizacyjnych układowych(narządowo-nieswoistych)

http://www.lekarski.witaj.info/3-immunologia/materialy_do_cwiczen.pdf
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Sty 07, 2010 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Człowiek to jest pomysłowy-jestem pełna podziwu Smile

Elektrycznie sterowane robaki do badania leków

Dzięki elektrycznemu sterowaniu małe robaki mogą się stać przydatne w badaniach nad lekami - informuje serwis "EurekAlert".
Naukowcy z Mc Master University opracowali metodę kierowania maleńkimi nicieniami Caenorhabditis elegans w wąskich kanalikach przy użyciu słabego prądu elektrycznego (to zjawisko zwane elektrotaksją). Dzięki temu można będzie opracować bardzo wydajne urządzenia do badania leków - by sprawdzić, w jaki sposób dany lek działa na komórki nerwowe i mięśnie żywego organizmu.

Nieszkodliwa dla ich organizmu elektrotaksja pozwala traktować nicienie jak kolejny trybik w maszynie - posłuszny i przewidywalny. Ponieważ to, jak reagują, zależy od wieku i stanu ich układu nerwowego, robaki można automatycznie segregować. "Ręczne" testowanie na robakach dziesiątek tysięcy leków jest niesłychanie pracochłonne i kosztowne - nowa metoda powinna ograniczyć wydatki i przyspieszyć wprowadzanie nowych preparatów na rynek.
http://wiadomosci.onet.pl/2106698,69,elektrycznie_sterowane_robaki_do_badania_lekow,item.html
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Wto Lut 02, 2010 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[bPriorytet III: Nowe strategie diagnostyki, zapobiegania i leczenia chorób bakteryjnych[/b]

Zadanie III.1.
Mechanizmy replikacji i segregacji chromosomów bakteryjnych - poszukiwanie nowych celów w terapii skierowanej przeciwko określonym patogenom, Helicobacter pylori i Mycobacterium tuberculosis.

Badania nasze skupiać się będą na mechanizmach podstawowych procesów komórkowych, replikacji i segregacji chromosomów u dwóch chorobotwórczych bakterii Helicobacter pylori i Mycobacterium tuberculosis. H. pylori jest Gram-ujemną mikroaerofilną bakterią. Kolonizuje błonę śluzową żołądka u ponad połowy populacji ludzkiej. Może być przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz raka żołądka. Co trzeci mieszkaniec Ziemi jest zarażony prątkami M. tuberculosis. Gruźlica jest jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych, które prowadzą do śmierci. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost zachorowań na gruźlicę nie tylko w krajach rozwijających się, ale również w krajach wysoko uprzemysłowionych. Powodem tego stanu rzeczy jest wzrastająca liczba lekoopornych szczepów M. tuberculosis jak i również wzmożona podatność zapadania na gruźlicę u chorych na AIDS.
Badania ostatnich kilku lat, w tym naszej grupy badawczej wykazały, że mechanizmy regulujące częstość replikacji oraz segregacji bakteryjnych chromosomów są zróżnicowane. Bakterie wykorzystują różne zestawy białek w regulacji replikacji (bądź segregacji), które są często charakterystyczne tylko dla określonej, wąskiej, grupy bakterii. W przeciwieństwie do modelowego organizmu Eschericha coli niewiele wiadomo na temat mechanizmów opowiedzianych za regulację tych procesów u H. pylori i M. tuberculosis. Celem naszych badań jest identyfikacja i charakterystyka kluczowych elementów zaangażowanych w regulację replikacji i segregacji u obu bakterii. Badania te nie tylko wzbogacą naszą wiedzę dotyczącą podstawowych mechanizmów bakteryjnego cyklu komórkowego, ale również będą podstawą do wytypowania określonych makrocząsteczek jako potencjalnych celów w terapii skierowanej przeciwko badanym patogenom. Dzięki czemu możliwe będzie selektywne zahamowanie wzrostu komórki bakteryjnej poprzez zablokowanie replikacji lub segregacji chromosomu.



Zadanie III.2.

Szczepionki przeciwbakteryjne nowej generacji: otrzymywanie, charakterystyka immunochemiczna, właściwości ochronne.

Celem projektu jest uzyskanie nowych, nietoksycznych, immunogennych szczepionek przeciwbakteryjnych indukujących powstawanie przeciwciał o właściwościach ochronnych. Do przygotowania szczepionek o charakterze neoglikokoniugatów zostaną wykorzystane nietoksyczne fragmenty cukrowe głównych czynników wirulencji bakterii Gram-ujemnych - endotoksyn, połączone kowalencyjnie z nośnikami białkowymi. Nośnikami białkowymi w tych połączeniach będą toksoidy bakteryjne stosowane od kilkudziesięciu lat jako bezpieczne szczepionki przeciwtężcowe i przeciwbłonicze. Dotychczasowe wyniki badań nad szczepionkami koniugatowymi chroniącymi przed infekcjami meningokokowymi i pneumokokowymi wykazują, że są one bezpieczne dla ludzi i bardzo efektywne. Projekt obejmuje identyfikację, izolację i badania strukturalne endotoksyn, przygotowanie koniugatów w formie T-zależnych antygenów oraz immunizację zwierząt. Następnym etapem jest określenie aktywności ochronnych uzyskanych przeciwciał i ich zdolności do neutralizowania aktywności czynników wirulencji bakterii takich jak endotoksyny. Badania będą przeprowadzone in vitro i in vivo na modelach zwierzęcych. Uzyskanie pozytywnych wyników umożliwi praktyczne zastosowanie opracowanych szczepionek do ochrony przed infekcjami wywoływanymi przez Gram-ujemne bakterie i wstrząsem endotoksycznym.



Zadanie III.3.

Wykorzystanie mechanizmów przyswajania żelaza i hemu przez bakterie Porphyromonas gingivalis w zapobieganiu i leczeniu periodontopatii.

Bakterie Porphyromonas gingivalis są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój periodontopatii o charakterze przewlekłym. Liczne doniesienia wykazały ich udział także w rozwoju chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, wylew, zawał serca. Wczesne wykrycie periodontopatii jest bardzo trudne, gdyż choroba w początkowych stadiach nie wykazuje specyficznych objawów. Bardzo trudne jest także leczenie, głównie ze względu na długoterminowe leczenie antybiotykami, co prowadzi do wytworzenia oporności bakterii na dostępne antybiotyki. Dlatego też, istnieje konieczność opracowania nowych związków antybakteryjnych, które będą niewrażliwe na mechanizmy oporności wytwarzane przez bakterie oraz skuteczne w leczeniu periodontopatii. Do rozwoju infekcji bakterie P. gingivalisP. gingivalis, zachodzących przy udziale receptorów błony zewnętrznej oraz lipoprotein oraz mechanizmów regulacji poziomu żelaza w komórce bakteryjnej, zachodzących przy udziale białka Fur i innych regulatorów. Uzyskane wyniki powinny nie tylko uzupełnić podstawową wiedzę o tych mechanizmach, ale również umożliwić opracowanie nowych metod zapobiegania i leczenia periodontopatii. Zamierzamy opracować nowe związki antybakteryjne prowadzące do zablokowania lub zahamowania szlaków metabolicznych wykorzystujących hem jako kofaktor. Zakładając duże podobieństwo między hemem i zmodyfikowanymi związkami porfirynowymi, takie zastosowanie jest bardzo prawdopodobne. Drugim celem tego projektu jest identyfikacja oddziaływań między komórkami gospodarza i bakteriami P. gingivalis opartymi na rozponawaniu ich lipoprotein przez receptory typu Toll. Zakładamy, że uzyskane wyniki umożliwią zrozumienie mechanizmów oddziaływania lipoprotein z komórkami gospodarza, co jest istotne nie tylko dla rozwoju infekcji, ale również ważne ze względu na możliwość opracowania składników szczepionek. Szczegółowa analiza oddziaływania receptorów z lipoproteinami powinna także stanowić podłoże do zaprojektowania związków terapeutycznych zmniejszających stan zapalny oraz testów diagnostycznych. wykorzystują z organizmu gospodarza nie tylko żelazo, ale również pierścień porfirynowy obecny w hemie. W tym celu bakterie te wytworzyły specyficzne systemy pobierania żelaza i hemu ze środowiska. Pierwszym celem tego projektu jest poznanie mechanizmów przyswajania żelaza i hemu przez bakterie


Zadanie III.4

Diagnostyka i prewencja chorób bakteryjnych.

Projekt dotyczący diagnostyki i prewencji chorób bakteryjnych obejmuje zagadnienia z zakresu (1) opracowania biochemicznych markerów sepsy dla jej szybkiej diagnostyki i monitorowania przebiegu, (2) zastosowania glikolipidów i polisacharydów do diagnostyki i prewencji promienic, nokardioz, gruźlicy i chorób gruźliczopodobnych, oraz (3) wprowadzenia nowych białkowych nośników do szczepionek koniugatowych. Część diagnostyczna projektu opiera się na opracowaniu markerów biochemicznych wykorzystujących glikolipidowe i polisacharydowe składniki osłon komórkowych promieniowców oraz adhezyny fagowe do szybkiego i specyficznego wykrywania i identyfikacji patogenów bakteryjnych i swoistych przeciwciał markerowych. Opracowana też zostanie metoda pomiaru mureiny i endotoksyn, ważnych czynników rozwoju sepsy, poprzez analizę markerów chemicznych. Zostaną wprowadzone nowe nośniki białkowe do szczepionek koniugatowych: białka fimbrialne i enterobakteryjne białko błony zewnętrznej o aktywności ochronnej. Posocznica lub sepsa oraz wstrząs septyczny stanowią poważny problem medyczny, a ostatnio notowana podwyższona liczba zachorowań na sepsę meningokokową łącznie z przypadkami śmiertelnymi w naszym kraju, stwarzają potrzebę opracowania szybkich testów diagnostycznych. Wnioskodawcy od kilkudziesięciu lat zajmują się badaniami nad Neisseria meningitidisococcus i endotoksynami, co skłania do zaproponowania rozwiązań w zakresie szybkiej diagnostyki meningokokowej,i sepsy Gram-ujemnej, a także i Gram-dodatniej. Ważne znaczenie mają także promieniowce chorobotwórcze i patogeny promieniczo-podobne, zwłaszcza, że ich diagnostyka, profilaktyka, a także leczenie stwarzają wciąż wiele problemów. Częstość ich występowania jest zaniżona, mimo, że patogeny te są nierozwiązanym problemem w transplantacjach i chorobach o podłożu związanych z supresją immunologicznymą. Od kilkudziesięciu lat prowadzimy systematyczne badania tych patogenów. Wyniki projektu pozwolą określić wpływ promieniowców na stan zdrowia człowieka, dlatego, że faktyczna rola tych bakterii sięga poza ich stereotypowe pojmowanie jako czynników etiologicznych klasycznych promienic. Tematyka zaproponowanych badań z zakresu glikobiologii, posługującej się specyficzną metodologią, jest dobrze reprezentowana w ośrodku wrocławskim, a zespół wnioskodawców proponuje rozwiązania oryginalne, które będą przedmiotem zgłoszeń patentowych. Strategia projektu polega na opracowaniu metod diagnostycznych: szybkich, specyficznych, czułych, oraz tanich. Nasze badania nad nośnikami do szczepionek koniugatowych nowej generacji pozwalają zaproponować przynajmniej dwa białka o parametrach lepszych niż dotąd znane nośniki.



Zadanie III.5.

Zaawansowana diagnostyka chorób nowotworowych.

Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę pod względem zachorowań i umieralności w populacji światowej i polskiej. Obok chorób układu krążenia stanowią najważniejszy problem zdrowotności społeczeństwa. Celem projektu jest znalezienie nowych markerów pomocnych w diagnostyce, określeniu rokowania oraz predykcji w różnych typach chorób nowotworowych.

W zaplanowanych badaniach będą realizowane zadania związane z określeniem znaczenia ekspresji różnych izoform metalotionein, receptorów melatoniny i receptorów angiotensyny w diagnostyce i przebiegu chorób nowotworowych. Ponadto będą prowadzone badania nad procesem limfangiogenezy w schorzeniach nowotworowych, a także wpływu różnych substancji na mechanizmy wielolekowej oporności komórek nowotworowych na cytostatyki.
Wymiernym efektem proponowanych badań, będzie określenie niezależnych czynników diagnostycznych, prognostycznych oraz predykcyjnych, które będą mogły być wykorzystywane do rozpoznawania i monitorowania przebiegu choroby nowotworowej. Rezultaty prowadzonych badań mogą być także pomocne w modyfikowaniu i wspomaganiu procesu terapeutycznego stosowanego w klinice onkologicznej.

http://www.eitplus.pl/artykuly/273/Priorytet-III--Nowe-strategie-diagnostyki--zapobiegania-i-leczenia-chorob-bakteryjnych/
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lip 05, 2010 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnieszka Skoczylas, Paweł Śliwiński
Zakład Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Kierownik: prof. dr hab. med. Paweł Śliwiński

Pletyzmografia optoelektroniczna — nowa technika pomiaru zmian objętości klatki piersiowej


Streszczenie
Pletyzmografia optoelektroniczna (OEP) jest nowym, nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na określenie zmian objętości
klatki piersiowej i jej trzech kompartmentów. Szczegółowo omówiono podstawy matematyczne pomiarów, składniki układu
mierzącego i możliwości łączenia OEP z innymi technikami badawczymi w pneumonologii. Przedstawiono pokrótce główne
zastosowania OEP i wyniki badań oraz perspektywy dalszego rozwoju tej metody diagnostycznej.

Wstęp
Dla lekarza, nawet obeznanego ze specyfiką badań diagnostycznych w pneumonologii, termin „pletyzmografia optoelektroniczna” (OEP, optoelectronic
plethysmography) jest najczęściej zupełnie obcy. Wspólny z pletyzmografią całego ciała pierwszy człon nazwy może mylnie sugerować pokrewieństwo
tych dwóch badań, ale o ich odrębności decyduje przymiotnik „optoelektroniczna”. Optoelektronika skupia w sobie elementy chemii, fizyki, zwłaszcza fizyki ciała stałego, i elektroniki, a zajmuje się wykorzystaniem unikalnych własności światła do pozyskiwania, gromadzenia, przesyłania,przetwarzania i prezentowania informacji. Optoelektronika jest tym, co łączy wyświetlacze plazmowe,holografię, napędy DVD i porty podczerwieni.Termin pletyzmografia (lub bardziej poprawnie „pletysmografia”, od greckiego słowa plethysmós— powiększenie, pomnożenie) oznacza rejestrację zmian objętości, na przykład narządu. Pletyzmografia optoelektroniczna jest zaś nieinwazyjną metodą pomiaru zmian objętości klatki piersiowej z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego.
W metodzie tej nie wykorzystuje się do pomiaru objętości pneumotachografu i pomiaru wielkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe, jak w tradycyjnym pletyzmografie kabinowym.

Możliwości OEP
Pletyzmografia optoelektroniczna w swoim obecnym kształcie może się stać jeśli nie alternatywą,to doskonałym uzupełnieniem dotychczas stosowanych
badań czynnościowych płuc. Wykorzystanie pneumotachografu w pletyzmografie kabinowym wymaga ścisłego zachowania stałych warunków ciśnienia
i temperatury podczas kalibracji i badania oraz wprowadza dodatkową przestrzeń martwą, co powoduje zawyżenie mierzonej objętości powietrza.Klips zamykający nozdrza i ustnik w ustach powodują koncentrację uwagi pacjenta na badaniu i zaburzają naturalny rytm oddychania. Niektórzy dorośli pacjenci nie są w stanie prawidłowo wykonać wymaganych przy tym badaniu manewrów oddechowych mimo wielokrotnego ich powtarzania. Pomiarów spirometrycznych nie można dokonać w przypadku braku współpracy badanego — u małych dzieci i niemowląt, przy prowadzeniu sztucznej wentylacji,u chorych nieprzytomnych albo w czasie snu.Pletyzmografia optoelektroniczna jest dobrym narzędziem do oceny układu oddechowego w sytuacjach, kiedy nie można mierzyć przepływu w drogach
oddechowych lub pomiary te są utrudnione, jak na przykład u noworodków wentylowanych mechanicznie z powodu zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Wykonanie poleceń badającego jest dla pacjenta łatwiejsze w trakcie OEP niż w czasie klasycznej spirometrii — odbiera on badanie jako mniej uciążliwe, co poprawia stopień współpracy. Pozwala na rejestrację zmian objętości klatki piersiowej nawet w czasie fonacji [1], śmiechu [2], kaszlu czy grania na flecie [3], a również w ciemności, co jest ważne w przypadku badań dotyczących zaburzeń oddychania w czasie snu. Nie ma znaczenia pozycja
ciała pacjenta: wykazano doskonałą korelację z wynikami pomiarów pneumotachograficznych i spirometrycznych zarówno w pozycji stojącej, siedzącej,
jak i leżącej [4–6]. Zaletą OEP jest możliwość prowadzenia długotrwałych pomiarów breath by breath, także w ruchu. Nie ma przeszkód, by łączyć ją z klasyczną
ergospirometrią. Możliwe jest również prowadzenie równoległych pomiarów kilku sygnałów analogowych, np. EMG, ciśnienia w przełyku i żołądku z równoczesną analizą stężenia gazów w powietrzu wydychanym.

Zbieranie i opracowywanie danych
System pomiarowy składa się z układu 6 kamer wideo z przetwornikiem CCD (charge coupled device półprzewodnik ze sprzężeniem ładunkowym) oraz współosiowych z nimi matryc diod elektroluminescencyjnych (LED, light emitting diode) (ryc. 1) i komputera z oprogramowaniem umożliwiającym analizę danych. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi przetwornik sygnału analogowego. Kamery rozmieszcza się wokół ciała osoby badanej — 3 z przodu i 3 z tyłu . Obserwują one mikroruchy 89 markerów umieszczonych na jego tułowiu w referencyjnych punktach kostnych za pomocą dwustronnego, samoprzylepnego, hipoalergicznego plastra (ryc. 3). Markery tworzą 7 poziomych rzędów na obwodzie tułowia, od obojczyków do kolców biodrowych przednich, górnych , równocześnie układając się w 5 rzędów pionowych z przodu i tyłu, uzupełnionych o dodatkowe rzędy w linii pachowej środkowej. Orientacyjne punkty anatomiczne to poziomo: 1) linia obojczyków, 2) chrząstkozrost rękojeści mostka, 3) brodawki sutkowe (5. żebro), 4) wyrostek mieczykowaty, 5) dolny brzeg żeber (10. żebro w linii pachowej środkowej), 6) pępek, 7) kolce biodrowe przednie górne. Pionowo punkty orientacyjne stanowią: 1) linie środkowe, 2) linie
pachowe przednie i tylne, 3) obustronnie linia leżąca w połowie odległości między linią środkową a linią pachową tylną, 4) linia pachowa środkowa.
Dodatkowe 4 markery umieszczone są symetrycznie z przodu i z tyłu w górnej części klatki piersiowej, w połowie odległości między 2. a 3. rzędem i jeden zaś — w linii środkowej poniżej wyrostka mieczykowatego na wysokości brzegów dziesiątych żeber [5].Markery mają kształt półsfer o średnicy 6 lub
11 mm i są pokryte specjalnym papierem odbijającym światło. Odbite od pojedynczego markera światło podczerwone jest odebrane przez co najmniej
2 kamery, rejestrujące je z częstotliwością 60 Hz,przetwarzane na impulsy elektryczne. Na tej podstawie program komputerowy wyznacza z dużą dokładnością położenie każdego punktu w 3 wymiarach i oblicza zmianę objętości klatki piersiowej jako funkcję położenia wszystkich markerów w zależności od czasu. Przeprowadzana jest również wizualizacja danych, także analogowych. Wszystkie operacje dokonują się w czasie rzeczywistym.

Pomiar objętości — piękno i prostota matematyki
Układ markerów tworzy siatkę trójkątów obejmującą cały tułów badanego, z przodu od obojczyków do kolców biodrowych przednich górnych, z tyłu od wyrostków kruczych łopatki do grzebieni biodrowych. Znajomość współrzędnych każdego wierzchołka umożliwia obliczenie pola powierzchni trójkąta bez znajomości jego wysokości (wzór Herona, ale znany już wcześniej Archimedesowi: S = [p (p – a) (p – b) (p – c)]½, gdzie S jest powierzchnią trójkąta, p — połową obwodu, zaś a, b, c — długościami boków). Zastosowanie modelu wykorzystującego triangulację pozwala na obliczenie objętości przy wykorzystaniu twierdzenia Ostrogradskiego-Gaussa [6–8]. W opisywanym modelu objętość tułowia zamknięta jest dwoma powierzchniami. Twierdzenie Ostrogradskiego-Gaussa mówi, że jeżeli rozważa się całkowicie dowolnie wybrany wektor (funkcję), który posiada dywergencję (jest to rodzaj operatora matematycznego związanego z różniczkowaniem) w całej tej objętości, to istnieje matematyczny związek między całką powierzchniową a całką objętościową dywergencji tego wektora(...)

Modele i zastosowania
Takie podejście umożliwia obliczanie objętości poszczególnych części klatki piersiowej.W ośrodkach wyposażonych w system pletyzmograficzny
wykorzystuje się obecnie model trójkompartmentowy,zaproponowany przez Warda i Macklema w 1992 roku [8], dzielący klatkę piersiową na trzy przedziały uwidaczniające jej różnice funkcjonalne.Wprowadza on nowe pojęcia w badaniach czynnościowych płuc. W modelu tym objętość klatki piersiowej Vcw (chest wall volume) rozumiana jest jako suma objętości jej części żebrowej Vrc (rib cage volume), dzielącej się na część płucną Vrcp (pulmonary rib cage) oraz brzuszną Vrca (abdominal rib cage), i brzucha Vab (abdomen volume). Granica między Vrca i Vrcp przebiega na wysokości wyrostka mieczykowatego, natomiast
granicę między objętością brzucha a objętością brzusznej części klatki piersiowej wyznacza od przodu brzeg łuków żebrowych, a od tyłu — linia łącząca ich najniższe punkty (ryc. 4). Podział części żebrowej klatki piersiowej jest uzasadniony funkcjonalnie: na zmiany Vrca wpływa jedynie czynność przepony, zaś na zmiany Vrcp wpływają głównie dodatkowe mięśnie wdechowe.W przypadku różnic między lewą i prawą połową klatki piersiowej, wynikających czy to z asymetrii
czynności mięśni, czy też ze zmienionej podatności jej ścian (porażenie jednej z kopuł przepony, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,kyfoskolioza), możliwe jest obliczenie zmian objętości oddzielnie dla lewej i prawej połowy klatki piersiowej. Pletyzmografia optoelektroniczna przeprowadzona u pacjentów z hemiplegią przez Lanini i wsp. [9] wykazała asymetrię w wentylacji strony porażonej i zdrowej w czasie hiperwentylacji i stymulacji dwutlenkiem węgla, czego nie obserwowano u osób zdrowych.W czasie OEP badany może pozostawać w pozycji stojącej, siedzącej albo leżącej na plecach bądź na brzuchu. W pozycji leżącej markery umieszcza się jedynie na widocznej powierzchni,przyjmując, że druga jest usztywniona i nie podlega ruchom. Dystrybucja wentylacji w części
żebrowej klatki piersiowej u pacjenta leżącego na brzuchu jest inna niż u leżącego na plecach, choć w obu przypadkach w generowaniu zmian objętości
klatki piersiowej największy udział mają zmiany objętości jamy brzusznej. Wpływ na różnicę między wynikiem pomiaru spirometrycznego a OEP ma twardość powierzchni, na której leży badany: im lepsze oparcie ta powierzchnia stanowi,tym mniejsze rozbieżności [10]. Zmiany w dystrybucji objętości między poszczególnymi kompartmentami badano również u pacjentów oddziału intensywnej opieki medycznej wymagających wentylacji wspomaganej w opcji CPPV (continous po-sitive pressure support ventilation) lub PSV (pressure suport ventilation) [5].W większości przypadków zmiany objętości klatki piersiowej uzyskane za pomocą OEP są niemal identyczne jak zmiany objętości gazu w płucach obliczone za pomocą całki przepływu (ryc. 5, 6).W przypadku znacznych zmian ciśnień w układzie oddechowym, na przykład w czasie wentylacji mechanicznej czy w czasie wysiłku u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),dochodzi do znacznych przesunięć krwi krążącej między klatką piersiową a kończynami i kompresji bądź dekompresji gazu w układzie oddechowym.
Różnica objętości mierzonych tymi dwoma metodami pozwala na wykrycie przesunięć krwi[4, 5] i ocenę wielkości powrotu żylnego.Najwięcej uwagi poświęca się obecnie zastosowaniu OEP w badaniach wysiłkowych zwłaszcza u chorych na POChP, ale także i u osób zdrowych.Wykazano, że ograniczenie wielkości przepływu wydechowego w czasie wysiłku u osób zdrowych za pomocą specjalnej zastawki prowadzi do gwałtownej rekrutacji mięśni wydechowych brzucha
ze znacznym wzrostem ciśnień w klatce piersiowej i przesunięciem krwi z klatki piersiowej na obwód, co w konsekwencji zmniejsza wymianę gazową i może wyjaśniać narastanie stężenia dwutlenku węgla u chorych z POChP [11, 12]. Jedną z głównych przyczyn upośledzonej tolerancji wysiłku w zaawansowanych stadiach tej choroby jest dynamiczne rozdęcie płuc. W 2004 roku Aliverti i wsp. [13] wykazali, że część pacjentów w trakcie wysiłku o wzrastającym natężeniu na cykloergometrze zwiększała końcowo-wydechową objętość klatki piersiowej (hiperinflatorzy), część zaś próbowała utrzymać ją na tym samym poziomie lub
nawet zmniejszyć (euwolumicy). Nieoczekiwanie euwolumicy osiągali jednak mniejsze obciążenia i ich wysiłek trwał krócej niż w grupie hiperinflatorów.
Według tych autorów może to dowodzić odmiennych sposobów aktywacji mięśni oddechowych (zwłaszcza wydechowych) w tych dwóch grupach i jednocześnie wskazywać, że hiperinflacja nie jest jedyną przyczyną obniżenia tolerancji wysiłkowej. Tymczasem już rok później Vogiatzis i wsp. [14] przedstawili dwa odmienne wzorce narastania dynamicznego rozdęcia płuc. U części hiperinflatorów dynamiczne rozdęcie płuc pojawiało się już na początku wysiłku (hiperinflacja wczesna) i narastało w miarę jego trwania. U innych natomiast pojawiło się dopiero na poziomie około 2/3 obciążenia maksymalnego (hiperinflacja późna).Zarówno rola tych typów zachowań, jak i ich przyczyny nie zostały jeszcze określone. Istnieją pewne sugestie, że można na nie wpływać poprzez odpowiednią rehabilitację, ale wymaga to dalszych badań. Osobną dziedziną, w której OEP zaczyna być używana, jest farmakologia leków pneumonologicznych i ich wpływ na wysiłek fizyczny. Zwiastunem jest niedawno opublikowane badanie dotyczące wpływu salbutamolu na objętości poszczególnych kompartmentów klatki piersiowej [15].

Wady
Pletyzmografia optoelektroniczna jest ciągle mało rozpowszechnionym badaniem, przede wszystkim ze względu na duży koszt instalacji,i jako metoda nowa ma zastosowanie głównie w pracach badawczych. Sprzęt nie wymaga specyficznych zabiegów konserwacyjnych, ale — ze względu na dużą wrażliwość systemu na zmiany położenia kamer — każde badanie powinno być poprzedzone kalibracją. Dostępne są nowoczesne statywy stabilizujące kamery oraz zestawy mocujące,
które ułatwiają kontrolę jakości badania. Z doświadczenia autorów wynika, że okresowej wymiany wymagają markery. Ich powłoka odbijająca światło jest bardzo wrażliwa na urazy mechaniczne,a poza tym stopniowo utlenia się, co sprawia,że zmniejsza się ilość światła odbitego, a wzrasta— rozproszonego; marker taki jest gorzej widoczny dla systemu pomiarowego.Kolejnym utrudnieniem jest przygotowanie do badania. Czas, w jakim technik umieszcza markery
na tułowiu badanego, skraca się wraz z nabywaniem przez niego doświadczenia i wynosi około5–15 minut. Niezwykle istotne jest zachowanie symetrii i określonego położenia markerów, gwarantujące nie tylko wiarygodność badania, ale i ułatwiające późniejszą analizę.Czas zakładania markerów ogranicza możliwości zastosowania omawianej techniki u dzieci.Wydaje się, że można będzie zmniejszyć liczbę wykorzystywanych markerów, jednak obecnie nie
istnieje dziecięcy model klatki piersiowej — prawdopodobnie konieczne będzie stworzenie kilku, do zastosowania w różnych przedziałach wiekowych.Osobną kwestią pozostaje wykonanie OEP u niemowląt i małych dzieci. Jako metoda testowa, choć nieinwazyjna, zapewne będzie budzić opory matek.Konieczność nalepienia na ciało dziecka dużej ilości plastrów, ryzyko przypadkowego połknięcia markera czy niemożność pozostawania dziecka w ścisłym kontakcie
z matką w trakcie badania będą zniechęcać i opiekunów, i diagnostów. Wydaje się, że w tym zakresie OEP można znacznie udoskonalić poprzez uczynienie
jej bardziej przyjazną dla małego pacjenta. Głównym źródłem trudności u dorosłych wydaje się otyłość. Duża ilość tkanki tłuszczowej u niektórych osób uniemożliwia uwidocznienie (w pozycji siedzącej) najniższej linii markerów,
zwłaszcza w czasie ruchu. Dotyczy to także markerów na linii oddzielającej część brzuszną klatki piersiowej od części żebrowej u kobiet z obfitym biustem. W pracy z systemem automatycznej analizy danych zjawisko to może nie być aż tak istotne.Do tej pory autorzy pracowali z systemem półautomatycznym,kiedy konieczna jest weryfikacja rekonstrukcji trójwymiarowej. Efekt znikania pojedynczego markera powodował znaczne wydłużenie czasu analizy danych, zwłaszcza zapisów przy submaksymalnym i maksymalnym obciążeniu w czasie testu wysiłkowego.Wymienione wyżej wady w przekonaniu autorów nie dyskwalifikują OEP jako metody diagnostycznej.System jest stale rozwijany i należy oczekiwać,że ograniczenia te będą stopniowo usuwane.Jako nowość technika ta wymaga dalszych badań .

Historia i przyszłość
Pletyzmografia optoelektroniczna zrodziła się na Wydziale Bioinżynierii Politechniki w Mediolanie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. W ciągu 20 lat wyodrębnił się mający te same korzenie system analizy chodu stosowany z powodzeniem u dzieci w klinikach ortopedycznych i w treningach sportowych. Początkowa wersja, ELITE, z 4 kamerami i zestawem tetrahedronów [16] została zastąpiona 6 kamerami i modelem trójkątów. Opracowano optymalne modele triangulacji klatki piersiowej,zmniejszyła się częstość zapisywania informacji,pojawiły się udogodnienia w postaci programów komputerowych pozwalających nie tylko na
sprzężenie pomiarów objętości z pomiarami innych wielkości, takich jak przepływ, ciśnienie, stężenie tlenu, ale na ich analizę w czasie rzeczywistym.
Trudno przecenić możliwości tej pięknej i prostej metody w pneumonologii. Jako badanie całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i pozostające w doskonałej korelacji z uznanymi metodami,takimi jak spirometria i pletyzmografia kabinowa,jest wspaniałym narzędziem do diagnostyki chorób układu oddechowego u małych dzieci (nawet wobec wymienionych wyżej wad). Jest także świetnym narzędziem badawczym we wszystkich stanach, w których z różnych powodów nie można lub trudno zastosować metody rutynowe: u pacjentów nieprzytomnych wentylowanych mechanicznie,u kobiet ciężarnych, w czasie snu, w zniekształceniach klatki piersiowej. Jest unikalnym narzędziem do badania mechaniki oddychania w czasie wysiłku. Prawdopodobnie znajdzie zastosowanie
we wszystkich tych obszarach pneumonologii i jej popularność będzie coraz większa.
http://www.viamedica.pl/gazety/gazetaS/darmowy_pdf.phtml?indeks=3&indeks_art=47

Tytuł jest zapisany w formie linka aktywnego-w pracy pokazane obliczenia i ciekawe zdjęcia.
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group