Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mój wątek - Hall
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hall
Junior
Junior


Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 6
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety specjalista ma gdzieś wszystko pytam się go co jeszcze zrobić i kazał tylko kontrolować ANA,które też zrobiłem z własnej inicjatywy bo on mi też ich nie zaproponował.
Chcę zrobić jeszcze to badanie AECA tylko nikt tego nie wykonuje Sad

Są jeszcze takie badania których nie robiłem - nDNA,AMA,ASMA,ASA,ATA,AOA,APA,APL,LCT

co polecacie,jakie warto z nich zrobić??Czy jest sens w ogóle robienia tego??
A może są inne jakieś badania o których nie wiem ??
Dzięki i pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślę,że powinieneś zaufać specjaliście-konkretnie podszedł do tematu,mówiąc o regularnej kontroli ANA
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nidzie nie pisałeś czy miałeś wykonywane ANA3?
Dopiero jeśli wyjdą dodatnie przeciwciała w ANA3 jest wskazanie do wykonywania innych badań w kierunku pogłębienia diagnostyki.Jak np,
p-ANCA i c-ANCA.
Tak więc przy pominięciu ANA3 wydałeś nie potrzebnie kasę na cANCA, pANCA.
Koszt ANA3 to ok 150zł.


Po co np: masz robić AMA?Podejrzewasz też u siebie marskość wątroby? Shocked
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co mi da badanie ANA-3 którego faktycznie nie robiłem bo mi lekarka nic o tym nie powiedziała jak pisałem wyżej.

Załóżmy,że wykryją mi przeciwciała przeciwjądrowe (min. histonowe, Ku, i rib-P-Protein) (IMMUNOBLOT) - czyli ANA -3 będzie dodatnie i co mi to badanie powie ?? pytam się tu gdyż od mojego"specjalisty" się raczej nie dowiem a w necie nic nie pisze co daje badanie ANA-3 - przynajmniej ja nie rozumięm nic co pisze o ANA-3 w necie.
Dzięki,pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ANA3 to też tak zwane ENA
Wystarczy poszukać na naszym forum w Przeciwciała

Testy na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinny mieć charakter screeningowy (przesiewowy) u wszystkich pacjentów z podejrzeniem choroby tkanki łącznej. Testy metodą ELISSA pozwalają na szybkie stwierdzenie obecności ANA w surowicy i odrzucenie próbek z wynikami negatywnymi. Próbki z wynikami pozytywnymi należy podać immunofluorescencji pośredniej IIF (hodowla na liniach komórkowych Hep-2 lub innych materiałach np.przełyku małpy), która jest bardziej dokładna, gdyż pozwala ustalić miano przeciwciał i typ świecenia, co może pozwolić na rozróżnienie poszczególnych jednostek chorobowych. Dopiero po potwierdzeniu występowania przeciwciał przeciwjądrowych ANA powinno się przystąpić do oznaczania przeciwciał ENA czyli rozpuszczalnych antygenów skierowanych przeciw jądrom komórkowym ( są to: SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70).

Anty DNA (anty dsDNA)

Przeciwciała przeciw podwójnie standardowemu kwasowi deoxyrybonukleinowemu czyli przeciwciała do natywnego DNA występują w wysokich mianach u około 70 % pacjentów ze SLE, ale są spotykane również u 1 % chorych na rzs, 1-5 % chorych na syndrom sjogrena i tocznia indukowanego lekami.
DNA jest główną częścią jądra komórkowego. Przeciwciała anty dsDNA są zwykle powodem pozytywnego wyniku ANA. Ludzie, którzy mają przeciwciała ANA, a nie mają anty dsDNA mają przeciwciała przeciw innym elementom jądra.

Jednoznaczny pozytywny wynik testu u osoby z symptomami tocznia prawie zawsze świadczy o obecności choroby. Im wyższe miano tym prawdopodobniejsze że choroba jest aktywna. Rzadko, pozytywne wyniki obserwuje się u bliskich krewnych pacjentów z toczniem oraz o osób cierpiących na inne rzadko występujące choroby.
Wyniki negatywne nie świadczą o ustąpieniu choroby, inne badana mogą nadal dawać pozytywne rezultaty. U osoby która miała wcześniej obecne przeciwciała anty dsDNA ich aktualne niewykrycie może dowodzić wystąpienia remisji.

Próbki wykazujące pozytywne wyniku testu na przeciwciał ANA często zawierają rozpuszczalne antygeny skierowane przeciw jądrom komórkowym (ENA). Należą do nich: SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70.

Anty Sm - przeciwciała przeciw antygenowi Smith’a (Smith – nazwisko pierwszego pacjenta u którego oznaczono dane przeciwciała)
Wynik pozytywny świadczy o wystąpieniu tocznia, wynik negatywny nie wyklucza obecności choroby. Większość chorych ma przeciwciała anty dsDNA lub anty Sm, dopiero negatywne wyniki dla obu tych przeciwciał pozwalają wykluczyć tocznia.
Uważa się je za bardzo specyficzne dla tocznia (jeśli są jedynymi przeciwciałami występującymi u pacjenta), ale występują tylko u ok. 25-30 % chorych. Dla porównania antySm stwierdza się u < 1% pacjentów z toczniem indukowanym lekami, rzs, twardziną i 1-5 % pacjentów ze sjogrenem.

Anty RNP – przeciwciała przeciw rybonukleoproteinie, rybosomalne białka P.
Pozytywne wyniki ma ok. 30-40 % pacjentów ze SLE a ich obecność koreluje się z aktywnością choroby. Bardzo często są obecne przy mieszanej chorobie tkanki łącznej (95%), rzadziej u pacjentów z twardziną (30%), sjogrenem (15%), rzs’em (10%).
Obecność tych przeciwciał może mieć związek z objawami Raynauda, zapaleniem mięśni, zajęciem śródmiąższu płuc.


Anty Ro (= anty SSA) - Przeciwciała przeciw antygenowi Rose (pierwsza pacjentka);
Wynik pozytywny jest częsty w toczniu – u około 25-30 %, przy sjogrenie 10-70 % ma pozytywne anty SS-A. U kobiet w ciąży obecność anty SS-A może powodować komplikacje zwane „toczniem noworodkowym”, kobiety rodzą dzieci chorujące przez kilka początkowych miesięcy życia, możliwy blok serca u niemowląt. Lecz tylko około &frac14; kobiet z tymi przeciwciałami rodzi dzieci dotknięte toczniem noworodkowym. Wynik negatywny dla obu przeciwciał wyklucza tą chorobę u noworodków.

Anty-La (=anti-SSB) - Przeciwciała przeciw antygenowi Lane (pierwsza pacjentka) występują u 15 % chorych na SLE i 15-60 % z sjogrenem. Przeciwciała te mogą być obecne nawet przed pełną manifestacją choroby.

Scl-70 - (topoizomeraza I) chorzy na twardzinę często mają przeciwciała przeciwjądrowe o świeceniu ziarnistym/plamkowym oraz możliwym jąderkowym (54 %), bądź anty-centromerowym (10-30%). Obecność Scl-70 występuje u 20-60 % pacjentów z twardziną a tylko u 5 % ze sjogrenem. Występowanie tego przeciwciała jest związane często z powikłaniami ze strony płuc i skóry u chorych na twardzinę.

Jo-1: występuje u 30-50 % pacjentów z zapaleniem skórno-mięśniowym.

Teraz widzisz po co je robić? Wink
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dalej nie bardzo kapuję ale dzięki za odpowiedź
Ale ja miałem ujemne - SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70, Jo-1 -
http://a.imageshack.us/img829/3930/ana2m.jpg

i nic nie napisałaś o przeciwciałach (min. histonowych, Ku, i rib-P-Protein) (IMMUNOBLOT) - czyli ANA -3 co to badanie konkretnie mi powie jak będzie dodatnie?

Bo badania SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70 chyba wchodzą w skład ANA-2
Dzięki jeszcze raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może w końcu poczytasz wskazane tematy Question
poszperasz Poradach Question
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz rację to było ANA2.Jeśli ANA2 jest ujemne jak w twoim przypadku bez zasadnej jest robienie innych badań typu ANA3 bo nic one nie wniosą i wszystkie będą ujemne.
Pozostaje zatem czekać na inne objawy.My czekamy latami niestety i ty też możesz.Margaret dobrze radzi.Wątki w Poradach i doświadczeniach oraz w Doniesieniach medycznych czekają na ciebie.Wyszukiwarka też jest pomocna Wink
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://a.imageshack.us/img829/3930/ana2m.jpg

No ale ANA-2 na tym obrazku jest dodatnie-pisze dodatnie ; ujemne są tylko SSA (Ro), SSB (La), Sm, RNP, Scl-70, Jo-1 - to już nic nie wiem dodatnie jest czy ujemne to ANA-2?
Czy te badania mówią,że jeszcze toczeń się u mnie nie rozwinął??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przecież tam pisze-czarno na białym,ze te niespecyficzne przeciwciała sa charakterystyczne dla początkowej fazy jednej z ukłądówek Rolling Eyes

trzeba zwyczajnie czekać,te choroby długo się inkubują...

żeby cokolwiek wiedzieć,trzeba czytać doświadczenia innych-po to forum właśnie zostało stworzone Mad
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to ok wygląda na to,że na obecnym etapie niewiele więcej mogę zrobić a więc nie robię już nic i czekam co dalej z tego będzie.
Na koniec pytanie robić to ANA-3 czy nie?? (histonowe, Ku, i rib-P-Protein)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic już nie kombinuj i nic nie rób.Na pierwszej stronie zaraz po twoim pierwszym poście wytłumaczyłam ci jakie przeciwciała sugerowałyby którąś z chorób.Ty masz wszystkie ujemne i trzeba czekać.Gdyby było któreś dodatnie wtedy robiono by ANA3.Nie ma sensu robić innych badań bo już wiadomo,że będą ujemne skoro w ANA2 są ujemne.

W tej chwili masz dodatnie tylko ANA i typ świecenia,nic więcej.
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 1:00 pm    Temat postu: Powrót do Was :-( Odpowiedz z cytatem

No i po kilku miesiącach wracam znów na to forum Sad wyniki są coraz gorsze

wynik z dnia 2010 07 26 http://a.imageshack.us/img829/3930/ana2m.jpg
wynik obecny z dnia 2011 01 25 http://img573.imageshack.us/img573/820/ana220110127.jpg
Nie wiem co dalej robić Sad
Toczeń jest w zasadzie pewny tylko dlaczego dokładnie nie zidentyfikowano przeciwciał ? a bez nich jak rozumiem nie ma diagnozy tocznia
Natomiast to miano 1:640 i typ świecenia wskazują na toczeń
Jedno zaprzecza drugiemu.

Moje objawy główne to:
-suchość w buzi
-zaczerwieniona twarz najpierw z 1 strony teraz po pół roku wyrównało się na obie
-zmęczenie bóle mięśni

czyli nie ma się już co łudzić Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie sa uroki immunologii,niestety(moje dsDNS pozytywnie wyszły po 20 latach z hakiem ... :wink"),pomimo b.gwałtownego ataku układówki na płuca-w takich przypadkach ,mądry klinicysta traktuje pacjenta całościowo...
obserwuj się i co pół roku kontroluj p.ciała
tak jak komentarz sugeruje -choroba jest w fazie inkubacji zapewne;
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Hall9000
Junior
Junior


Dołączył: 20 Sie 2010
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli rozumiem jeszcze nie ma tragedii??
Pytam bo mój lekarz będzie dopiero w poniedziałek a ja już nie mam sił czytania od 2 lat o boreliozie, chlamydii i toczniu bo już nic z tego nie kapuję.
Z tego co doczytałem to badania można sobie wsadzić bo i tak nie dają na nic 100% gwarancji.
To g. może wszystko zaatakować a cały się przecież nie przebadam a wyniki i tak mogą być dobre.
Dzięki i pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 2 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group