Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ciekawostki żywieniowe
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serio?
to jak koper...dziwne takie hehe

Fenkuł

Fenkuł
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz brzuch jak piłka? Przeczytaj!

Cierpi na nie 10% dorosłych i 20% dzieci. Mowa o zaparciach, które powstają na skutek złych nawyków żywieniowych osób, które żyją w biegu i nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie zdrowych posiłków. To dolegliwość powstała na skutek zbyt długiego zalegania resztek
pokarmowych w jelitach - wówczas tworzą się w nich bakterie niekorzystnie wpływające na
nasze samopoczucie. Przewlekłe zaparcie może powodować
zapalenie jelit i hemoroidy. Jak sobie z nimi radzić?

Arrow Zapomnij o słodyczach!

Zapomnij o słodyczach, tłustym mięsie, daniach z paczki i białym pieczywie. Tak, niestety - to, co najsmaczniejsze i łatwo dostępne sprawia, że czujesz się źle. Jeśli dodatkowo zastosujesz się do kilku innych reguł, o zaparciach będziesz mogła zapomnieć.

Arrow Pij dużo i często

Warto pić wodę mineralną bogata w magnez. Rano wypij na czczo gotowaną kawę. Niektórym osobom bardzo pomaga kefir lub maślanka.


Arrow Zwolnij!

Nie jedz w pośpiechu, dokładnie przeżuwaj, spróbuj znaleźć chwilę na spokojne zjedzenie wartościowego obiadu. Jadaj regularnie w jednakowych
odstępach czasu. Ale i ruszaj się - ruch wspomaga pracę jelit i zwiększa ich ruchliwość

Arrow Zbawienny kompot

Jedz suszone owoce - to działa! W cenie są śliwki, morele, figi. Możesz też sporządzić z nich kompot, zjeść owoce lub wypić sam wywar.

Arrow Jedź produkty bogate w błonnik

Polecamy płatki owsiane górskie - rano warto namoczyć w zimnej wodzie i po chwili nastawić na ogień i gotować kilka minut. Można dodać suszone owoce morele, śliwki. Dużo błonnika mają również surowe owoce - (jabłka, śliwki), warzywa (marchew), ziarna zbóż, pieczywo razowe,
otręby i grube kasze.

Arrow Miód

Woda z miodem z pasieki również powinna pomóc - szklankę wody z łyżeczką miodu nastawić wieczorem i wypić rano na czczo.

Arrow Nie lekceważ objawów

Pamiętaj, że przewlekłe zaparcia to groźna dolegliwość, która może doprowadzić do poważnych schorzeń jelita grubego, a nawet do choroby nowotworowej. Nie lekceważ tych objawów, jeśli utrzymują się długo i występują często. Zgłośmy się do lekarza rodzinnego albo specjalisty proktologa.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agatka03
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 3264
Skąd: z Polski jestem...:)

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można sobie pochrupać Wink Smile

http://fitness.wp.pl/multimedia/galerie/art322.html
_________________
..."W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu..." (Vivian Green)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bazylia - płaski brzuch

Dzięki tym aromatycznym zielonym listkom Włoszki mogą pochwalić się nienaganną talią. Zawarte w bazylii olejki eteryczne łagodzą skurcze jelit, pomagają neutralizować szkodliwe kwasy w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu usuwają wzdęcia. Często to one, a nie tłuszcz, winne są temu, że nasz brzuch wygląda na większy niż w rzeczywistości. Dlatego aromatycznych listków najlepiej używać do przyprawiania dań, które wzdymają, czyli z fasoli, bobu, cebuli i tłustych serów.

Z bazylią najlepiej smakują pomidory, dlatego posiekanymi świeżymi listkami warto posypywać sałatkę caprese albo inne dania z tymi warzywami.

Jak używać: liście bazylii dodawaj do sałatek, zup lub napojów, np. soku pomidorowego.

Mięta - apetyt w ryzach

Szklanka naparu ze świeżej mięty to najlepszy napój po zbyt obfitej kolacji pełnej dietetycznych grzechów. Aromatyczne listki natychmiast wprawiają machinę trawienia w ruch. Zawarte w mięcie olejki i inne roślinne substancje stymulują bowiem wydzielanie soków żołądkowych. Wtedy organizm lepiej radzi sobie z ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli szybko nie rozprawi się np. z tłustą karkówką, zalega ona w żołądku oraz jelitach i powstają gazy powodujące wzdęcia. Aromat mięty odświeża i pobudza, co pomaga wytrwać na diecie, kiedy dostarczamy sobie mniej kalorii i w związku z tym mamy mniej energii. Miętowy smak pomaga też zwalczyć ochotę na tuczące słodycze.

Jak używać: listki mięty możesz dodawać do sałatek, a także herbaty czy wody. Napar z mięty warto pić po każdym posiłku.

Tymianek - przyjaciel żołądka

Warto mieć go pod ręką, gdy przygotowujemy przyjęcie dla rodziny. Jeśli dodajemy tymianek do pieczeni i zup, to nie grozi nam uczucie przejedzenia, bowiem przyprawa świetnie wspomaga trawienie. Można ją stosować w wersji świeżej i suszonej. Niezwykły aromat tymianku to zasługa olejków eterycznych. Znajdujący się w nich tymol, ma działanie bakteriobójcze.

Jak używać: do sosów, ryb i dań mięsnych, np. dziczyzny.


Chrzan - pogromca tłuszczu

Mięsne potrawy najłatwiej „odchudzić”, podając je z chrzanem. Zawarte w nim olejki i związki siarki poprawiają wydzielanie żółci, która ułatwia trawienie tłustych potraw. Ostra przyprawa im jest świeższa, tym mocniej działa, dlatego warto kupować cały korzeń. Potem wystarczy zetrzeć go na tarce, dodać trochę tartego jabłka, i jogurtu. Taki sos można trzymać w lodówce kilka dni.

Jak używać: do mięsa, w jogurtowych sosach, zamiast masła na kanapkę.

Źródło: Samo Zdrowie
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Paź 04, 2010 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak działają napoje energetyczne

Wystarczy kilka łyków byśmy poczuli się się pobudzeni, bardziej aktywni, pełni sił. Moglibyśmy przenosić góry. A wszystkie te dobroci kryją się w niewielkiej puszce napoju energetycznego, po którą coraz chętniej sięgamy jak po kawę. Tyle że wygodniejszą i szybciej działającą.

Jak również bardziej szkodliwą, choć o tym już nie każdy miłośnik energii zamkniętej w puszce ma ochotę pamiętać. Tymczasem o ile kawa pita w rozsądnych ilościach (dwie do trzech filiżanek dziennie) jest jak najbardziej dopuszczalna, a niekiedy nawet zalecana w codziennej diecie, o tyle stosowanie napojów energetycznych na dłuższą metę jest szkodliwe dla organizmu.

Jak nowonarodzeni

Mechanizm działania jest w sumie dość prosty. Nie ma większego znaczenia marka ani cena, bo skład wszystkich tzw. „energy drinków" jest niemal identyczny: woda, cukier, regulator kwasowości, dwutlenek węgla, trochę witamin (zwłaszcza z grupy B), niewielkie ilości tłuszczu oraz białka. Oraz magiczne dodatki: kofeina, tauryna i okazjonalnie guarana, zwana naturalną kofeiną.

Kofeina to z naukowego punktu widzenia alkaloidowy środek psychoaktywny zaliczany do stymulantów; mówiąc wprost - pobudzacz. Ten związek chemiczny wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając nastrój i chwilową koncentrację (choć zaburzając pamięć długotrwałą), usuwając zmęczenie i pobudzając korę mózgową. Zwiększa też zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny, pod wpływem której nasze ciało uruchamia rezerwy energii, by przygotować się na kolejne wyczerpujące zadania.

Tauryna z kolei przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku poprzez wspomaganie procesów utleniania. Ponadto jest neuroprzekaźnikiem, poprawia funkcje poznawcze i być może pomaga w nauce.

Uzależnienie i wyczerpanie

Samo dobro? Niby tak, choć warto wspomnieć, że kofeina wywołuje również uczucie lęku i ogólnego niepokoju. Przede wszystkim jednak kofeina uzależnia - nie tak silnie jak nikotyna czy inne narkotyki, ale wystarczająco, by w braku pożądanej przez organizm substancji wywołać zespół abstynencyjny, który przejawia się zmęczeniem, trudnościami w osiągnięciu koncentracji, złym humorem czy bólami głowy.

Regularne popijanie cudownego napoju traci jednak swój urok. Kolejną właściwością kofeiny jest to, że dłuższy okres częstego jej przyjmowania powoduje osłabienie reakcji organizmu. Zamiast czuć się rześcy i wypoczęci, potrzebujemy puszki specyfiku tylko po to, żeby w miarę normalnie funkcjonować, nie czuć wiecznego zmęczenia i rozproszenia.

Tymczasem przedłużające się spożywanie napojów energetycznych nie pozostaje bez wpływu na ciało. Jedna puszka zawiera większą dawkę kofeiny niż mocna kawa. Biorąc pod uwagę właściwości przyspieszające przemianę materii oraz utrzymywanie organizmu w stanie wiecznego pobudzenia, wiecznego alarmu, trudno się dziwić, że przez regularne spalanie rezerw energii w efekcie czujemy się całkiem wyczerpani.

Ze względu na podniesienie ciśnienia krwi oraz przyspieszenia akcji serca łatwo też nabawić się chorób układu krwionośnego, a przez obciążającą chemię - problemów z wątrobą. Jeśli nadużywamy kofeinowych napojów, możemy zniszczyć sobie zdrowie na całe życie.

Środek awaryjny

Reakcję organizmu na napój energetyczny można porównać do wydobycia z siebie wszystkich sił w obliczu niebezpieczeństwa. I tym właśnie powinna być nasza kofeina w puszce: rozwiązaniem awaryjnym.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by zdrowy dorosły człowiek (wyjątkiem są kobiety w ciąży, dla których spożywanie tego typu specyfików jest stanowczo odradzane) od czasu do czasu sięgnął po napój, gdy musi poradzić sobie z wyjątkowo trudnym zadaniem. Krótkie pobudzenie umysłu może pomóc pracować dynamicznie i efektywnie, ale nie powinno stać się regułą.

Nie mylmy też przypadkiem kofeinowego dopalacza z płynem izotonicznym, który wspomaga szybką regenerację ciała po intensywnym wysiłku fizycznym. Wreszcie mimo panującej mody postarajmy się nie łączyć napoju energetycznego z alkoholem, ponieważ jest to niebezpieczne - może prowadzić m.in. do zapaści.

źródło: http://kuchnia.wp.pl/index.php/health/prop/id/635/strona/2
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
basiula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 4309
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Sob Paź 16, 2010 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PRZEPIS na MIŁOŚĆ i PRZYJAŻŃ

SKŁADNIKI:

- miarka wspólnych zainteresowań
- całe opakowanie życzliwości
- szklanka zachęty zmieszanej ze wsparciem
- łyżka zrozumienia
- trochę kompromisu
- sztuka przebaczenia
- szczerość rozpuszczona w godzinach wspólnych rozmów
- szczypta małych niespodzianek
- komplementy (nie przesolić)

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:

- wszystko wymieszać
- przelać do czystego serca
- piec w atmosferze miłości i zrozumienia

UWAGA!
Nie podawać z egoizmem...

ps. nie wiedziałam gdzie to wkleić, a taki cudowny przepis... Wink
_________________
,,Nie poświęcaj siebie, ty jesteś wszystkim co posiadasz..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lis 03, 2010 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ocet jabłkowy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agatka03
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 3264
Skąd: z Polski jestem...:)

PostWysłany: Sro Lis 03, 2010 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy artykuł, wiele dobrego słyszałam na ten temat.
Jednak ostatnio rozmawiałam z sadownikiem i...jabłka najlepiej myć w...goracej wodzie z płynem do naczyń, bo tyle mają w sobie oprysków...
_________________
..."W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu..." (Vivian Green)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lis 03, 2010 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak, tak..porządne mycie owoców i warzyw to podstawa...dziś...

kupiłam sobie ten ocet w sklepie BIO... koleżanka mi poleciła go, ale nie w związku z odchudzaniem, tylko na problemy z cerą Smile

jabłuszka zwykłe też co dzień jem Smile kroję na kawałki i posypuję cynamonem Razz wyborna przegryzka Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Lis 25, 2010 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://vod.onet.pl/wiem-co-jem,wiem-co-jem-zolty-ser,6095,1,7075,odcinek.html
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Nie Lut 20, 2011 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,pokaz-slajdow,251306,1,dieta-dla-zlamanych-kosci,index.html
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Sro Lut 23, 2011 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezdrowe połączenia:

http://fitness.wp.pl/multimedia/galerie/go:6/art588.html
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Sob Kwi 30, 2011 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w kuchni używane warzywo...

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nieznana-wlasciwosc-aromatycznej-przyprawy,1,4247611,wiadomosc.html
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O brokułach już było ,ale tu mam ich inne właściwości :

Dlaczego kobiety powinny jeść brokuły? – pięć ważnych powodów

Bo warzywo to jest bezkonkurencyjne wśród żywności, jeśli chodzi o zapobieganie depresji, poprawę samopoczucia przed miesiączką a także ochronę przed rakiem piersi, szyjki macicy i jajników.

Po pierwsze – badania wskazują, że kobiety są dwukrotnie częściej niż mężczyźni zapadają na depresję, są też dowody na związek niedoboru kwasu foliowego z depresją. A brokuły zawierają dużo łatwo przyswajalnego kwasu foliowego. Dostarczanie go organizmowi zwiększa poziom hormonu serotoniny, redukując objawy depresji.

Po drugie – kwas foliowy jest jedną z najbardziej podstawowych składników odżywczych dla kobiet w ciąży. Brokuły wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, dlatego że są źródłem kwasu foliowego, witaminy B, co potrzebne jest do tworzenia i ochrony DNA, nowej krwi, komórek i syntezy białek.

Po trzecie – brokuły są źródłem flawonoidów, które pomagają neutralizować substancje rakotwórcze. Zmniejszają ryzyko raka piersi, szyjki macicy, jajników i hamują rozprzestrzenianie się nowotworów. Stymulują detoksykujące działanie enzymów, które pomagają organizmowi pozbyć się innych, nie tylko rakotwórczych, szkodliwych toksyn.

Po czwarte – jako naturalny środek moczopędny, brokuły pomagają zmniejszyć opuchnięcia związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Po piąte – są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin C, K i A, dobrym źródłem manganu, potasu, witamin z grupy B, fosforu, magnezu oraz białka. Jedząc brokuły, zapewniamy sobie lepsze wchłanianie wszystkich składników odżywczych.

Wskazówka – dla optymalnych wartości odżywczych brokułów, nie należy gotować ich dłużej niż pięć minut, do czasu, kiedy są jaskrawo zielone. Najprościej i najzdrowiej jest skropić je oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i odrobinę posolić solą morską do smaku.

Krem z brokułów Wink
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Krysia
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 23 Lis 2005
Posty: 110

PostWysłany: Wto Sty 17, 2012 7:12 pm    Temat postu: Re: jak to jest z marchewka i lodami? Odpowiedz z cytatem

monisia609 napisał:
skoro już o ciekawostkach mowa to chciałam spytać czy to prawda że marchewka i lody odchudzaja?? tzn organizm potrzebuję dużo energii aby je spalić ?? prawda to?

Byłoby pięknie...


Ostatnio zmieniony przez Krysia dnia Nie Lut 12, 2012 5:05 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 2 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group