Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słońce, promienie UV.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pasja napisał:
Kowalewskad
Rzeczywiście zmieniła się numeracja flitrów: najwyższe to 50+ (60 i podobne mogą jeszcze pochodzić ze starych zapasów).
Oprócz wskaźnika SPF (to właśnie ten 50+) ważna jest też ochrona przez UVA (określana jako UVA lub PPD i numerek). Najwyższy który znalazłam miał UVA25.
Ważna jest też stabilność filtra (stabilność oznacza, że flitr nałożony na skórę dość długo zachowuje swoje właściwości) - filtry stabilne to te wszystkie z apteki.
Filtry drogeryjne na ogół nie są fotostabilne i pod wpływem słońca szybko się traci ochronę (trzeba często reaplikować).
Każdy filtr ma jakiś składnik chroniący, jak nie Mexoryl to inny. Ważna jest raczej wysokość filtra i jego stabilność.

Edit: stabilne filtry to m.in: Tinosorb, Parsol, Mexoryl XL i Mexoryl SX.


Cytat:
ostatnio czytałam, że zmieniły się oznaczenia kremów z filtrami
najwyższe to ma być 50+


tak podnoszę, bo sezon się zaczyna i trzeba zaopatrzyć się w dobry krem Exclamation


PS. jeden z najwyższych filtrów pod każdym względem i dość przystępne cenowo to (tyle z moich poszukiwań)
Cytat:
IWOSTIN Solecrin SPF 50+ krem 50ml albo emulsja o tej samej nazwie

_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2009 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Uwaga na słońce

Wciąż utrzymuje się ogólne przekonanie, że piękna opalenizna jest oznaką zdrowia, a brązowa skóra dodaje nam blasku i urody. Szczególnie kobiety spędzają dużo czasu na słońcu nie zwracając uwagi na konsekwencje intensywnych kąpieli słonecznych. A dermatolodzy nieustannie alarmują o szkodliwym wpływie promieni UVA i UVB na skórę. Okazuje się, że nie tylko powinniśmy ograniczyć korzystanie ze słońca, ale i z solarium.
Nie demonizujmy jednak słońca. Z jednej strony korzystnie wpływa na naszą psychikę, w przypadku chorób alergicznych np.: atopowego zapalenia skóry słońce zmniejsza odczyny alergiczne i powoduje ustąpienie objawów. Również pewne nowotwory typu chłoniak dobrze reagują na naświetlanie promieniami słonecznymi lub ze źródeł sztucznych. Jednak nasza skóra źle znosi ich działanie. Ultrafiolet niszczy ją i naczynia krwionośne, które się w niej znajdują. Podobnie działają długie promienie UVA stosowane w lampach solarium. Wnikają głębiej i bardziej niszczą struktury skóry niż parzące UVB. Zwolennicy słonecznych kąpieli powinni być świadomi, że nie ma całkowicie bezpiecznego dla skóry opalania.


Szkodliwe działanie ultrafioletu
Zarówno światło słoneczne, jak i światło emitowane przez lampy w solarium, zawiera promienie ultrafioletowe.
Nie wierzymy, że opalanie na solarium może wywołać czerniaka lub raka skóry. Tymczasem istnieją naukowe dowody, że ultrafiolet jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nowotworów skóry w tym niebezpiecznego czerniaka.

Świadomość szkodliwości promieni UV jest coraz większa w społeczeństwie, ale nadal brak konsekwentnego stosowania filtrów przeciwsłonecznych.

Opalenie skóry wywołuje emitowane przez Słońce promieniowanie ultrafioletowe (UV). Dzieli się ono na trzy główne zakresy o różnych efektach biologicznych: UVC, UVB i UVA. Najgroźniejsze promieniowanie UVC jest niemal w całości pochłaniane przez atmosferę. I dobrze - UVC jest zabójcze dla organizmów żywych, do tego stopnia, że jest stosowane do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Pozostałe dwa zakresy promieniowania, chociaż osłabione, docierają do powierzchni Ziemi.
Natężenie promieniowania UV zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest wysokość Słońca nad horyzontem. Im wyżej znajduje się Słońce, tym silniejsze promieniowanie UV. Nietrudno się domyślić, że największe natężenie występuje latem w godzinach południowych. Natężenie promieni UV rośnie wraz z wysokością, jako że im wyżej, tym cieńsza jest warstwa atmosfery, która pochłania część promieniowania. Dlatego w górach bardzo łatwo spiec się na czerwono. Sporo promieni UV pochłaniają chmury oraz para wodna i zawieszone w powietrzu pyły. Piasek, skały, woda, a zwłaszcza śnieg, odbijają sporą część promieniowania UV, tak więc na plaży czy wysoko w górach jesteśmy narażeni na działanie nie tylko promieni padających z góry, ale i odbitych przez powierzchnie terenu. Natomiast teren pokryty roślinnością pochłania promienie UV prawie zupełnie

Dla określenia natężenia promieniowania UV stosuje się tzw. indeks UV. Jest to jednostka miary promieniowania UV, określająca wielkość jego oddziaływania na skórę człowieka (rumień wywołany przez UV).

Istnieje przeświadczenie, że należy je stosować tylko w bardzo słoneczne dni. Tymczasem długi ultrafiolet przenika przez chmury, a nawet zwyczajne szyby okienne lub boczne szyby w samochodzie. Do oparzenia słonecznego może dojść nie tylko wtedy, gdy przebywamy bezpośrednio w promieniach słońca. Taki sam skutek mogą mieć kąpiele słoneczne odbywane podczas lekkiej mgiełki, mimo że człowiek odczuwa wówczas tylko miłe ciepło. Natężenie promieniowania UV nie zależy bowiem od temperatury powietrza, dlatego do oparzenia słonecznego może dojść w chłodny, ale słoneczny dzień.

Panuje również mit, że przebywanie w cieniu, pod parasolem czy chodzenie w koszulce chroni przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że T -shirt daje ochronę podobną do filtra o sile ochrony 5 - 9 SPF, czyli bardzo małą. Natomiast mokry podkoszulek w ogóle nie stanowi zabezpieczenia, podobnie jak przebywanie w wodzie.


Promienie UVA uszkadzają DNA komórek naskórka i komórki odpornościowe eliminujące rakowe komórki skóry. Z jednej więc strony słońce sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, z drugiej zaś blokuje możliwość usunięcia patologicznych komórek nowotworowych. Dodatkowo, promienie ultrafioletowe działają szkodliwie na naczynia w skórze. Początkowo prowadzi to do fotostarzenia się skóry, powstawania zmarszczek i rozszerzonych naczynek, a w konsekwencji do degeneracji naskórka. Powstają plamy soczewicowate, brodawki starcze i w końcu nowotwory skóry.


Skuteczne zabezpieczenie
Chcąc uniknąć uciążliwego zaczerwienienia skóry powinniśmy unikać przebywania na słońcu w samo południe i oczywiście stosować kremy z filtrami UV pamiętając, że nawet ten z najwyższym faktorem nie zapobiega przenikaniu promieni całkowicie. Trzeba też wziąć pod uwagę fototyp swojej skóry. Osoby o jasnej karnacji muszą bardziej uważać niż te, które mają karnację ciemną. Istotna jest też strefa klimatyczna, w której przebywamy. Dłużej możemy korzystać ze słońca na północy Europy, a krócej na południu czy w strefie równikowej.
Trzeba też uważać na niektóre kosmetyki i leki jakie przyjmujemy w czasie wakacji m.in. antybiotyki i środki antykoncepcyjne.
Niektóre leki mogą wywołać na skórze odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny, a w efekcie poparzenie skóry. Trzeba dokładnie przeczytać dołączoną do nich ulotkę. Podobnie jest z niektórymi ziołami np. z dziurawcem, który zawiera składniki fotouczulające.
Filtry przeciwsłoneczne należy dosmarowywać co 3-4 godziny, że należy wybierać wyższe faktory na słońcu i że należy stosować preparaty wodo i foto-stabilne.
Szczegółowe dane o preparatach zabezpieczających znajdziecie w załączonych ulotkach lub konsultując się w aptekach i drogeriach. Jest też sporo informacji w Internecie

Kiedy już zabezpieczymy skórę, to nie zapominajmy o oczach. Powinniśmy zaopatrzyć się w okulary słoneczne z filtrem UVA. Zwykłe przyciemniające szkła powodują rozszerzenie źrenic, co powoduje, że oko staje się bardziej podatne na szkodliwe promienie.
Osoby o jasnej skórze nie powinny pierwszego dnia przebywać w silnych promieniach słonecznych przez ponad 15 minut. Czas ten można co dzień wydłużać o 15 minut, aż do uzyskania dostrzegalnej opalenizny, co zwykle trwa 4-5 dni. Ludzie o ciemniejszej karnacji mogą pozostawać na słońcu przez czas nieco dłuższy.

Odsłoniętą skórę można chronić przed oparzeniami słonecznymi, stosując dostępne bez recepty kosmetyki ochronne. Każdy powinien dobrać preparaty odpowiednie do swojej i oraz dopasować je do warunków atmosferycznych. Warto znać oznaczenia filtrów. Filtry chroniące przed UVB mają symbole: SPF, IP, LSF, a przed UVA - IPD lub PPD. Wybierając kosmetyki ochronne, należy kierować się wielkością wskaźnika filtra UVB.
http://www.lepszezdrowie.info/uwaga_slonce.htm

my powinniśmy patrzeć dodatkowo na UVA-wybierać te kremy, gdzie jest najwyższe...choć bardzo często tego nie ma podanego Confused
bo przed UVB chroni prawie każdy kosmetyk

tu raz jeszcze podaję stabilne filtry UVA wraz z łacińskimi nazwami

Tinosorb M (methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol)

Tinosorb S (bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine)

Mexoryl XL (drometriloze trisiloxane)

Mexoryl SX (terephthalidene dicamphor sulfonic acid)

oraz najnowszy:

Uvinul A Plus (diethylamino hydroxybenzol hexyl benzoate)


pogrubiłam w tekście ważne info-częsty dylemat, czy smarować tylko odkryte części ciała, czy też skórę pod ubraniem...
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asia_B
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 101
Skąd: Śląsk :)

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy te preparaty z wysokimi filtrami można kupić tylko w aptece czy w drogeriach też są?
_________________
Denerwować się to mścić sie na własnym zdrowiu za głupotę innych.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ziarenko
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 2042

PostWysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kosmetyki Avene, La Roche-Posay, Vichy, Iwostin można kupić tylko w aptece.
_________________

rozjaśnia się we mnie
wyjaśnia jaśniej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ankana
Junior
Junior


Dołączył: 21 Cze 2008
Posty: 5
Skąd: jasło-lublin

PostWysłany: Pon Lip 06, 2009 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie o ten balsam brązujący, o którym była mowa wcześniej firmy J&J Smile Możecie napisać jakiego konkretnie używałyście, bo teraz tyle tego na rynku...na noc, na dzień nie bardzo wiem, co wybrać.I jeszcze jedno-czy skóra po nim na pewno nie robi się pomarańczowa (bo takie opinie są na necie) i czy nie pozostawia smug??
Pozdrawiam Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lip 06, 2009 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aby balsam brązujący nie pozostawiał smug-knieczny jest peeling ciała.Co do odcienia-ja sobie nawet chwaliłam. Obecnie przerzuciłam się na balsam brązujący Oriflame Silk Satine Radiance-piękny odcień,zapach i złote drobinki -bardzo długo nie wydziela tego chemicznego zapachu,a on sam jest naprawdę w fazie póżniejszej znośny:D To moge polecić z czystym sumieniem.
Co do używania -ja smaruje się wtedy kiedy moge jeszcze swobodnie pochodzić,tak by wchłonął sie -ale generalnie nie smaruje się tuż przed położeniem do łóżka Wink
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mgła
Super senior
Super senior


Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 81
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 1:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem sucharkiem (mam z. Sjogrena) i mam bardzo silną nadwrażliwośc na światło słońca i świetlówek. Po 2-3 godzinach bycia w oświetleniu świetlówkowym mimo okularów z filtrem UV moje oczy zamieniają sie w czerwone gejzery (głównie w pracy i w sklepach).
Sądzę, że ta nadwrażliwość może zależeć - tak jak w wiekszości przypadków tocznia - od obecności przeciwciał SS-A i Sę-B. Jak te przeciwciała są obecne, to masz nadwrażliwość.
Ubrania anty-UV, opisane przez nenyę, są dostępne w sklepacj internetowych w USA i Kanadzie - w wiekszości, dość drogie, no i nie ma specjalnej możliwości ich przymierzenia. To wszystko spowodowało, że nie zdecyduję się w najbliższym czasie na ich zakup.
Czyli w praktyce - przynajmniej dla mnie - kicha.
Najlepiej dla mnie, jak siedzę w piwnicy.. Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pią Maj 28, 2010 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

By zachować zdrowie(synteza wit.D3) wystarczy 15minutowy pobyt na słońcu.Niedobór wit.D3 oprócz zmian w strukturze kości(osteoporoza) może być źródłem powstawania stanów nowotworowych.Jednakże jak trudno zmieścić się w tym zdrowym przedziale wie każdy,stąd pomoc naukowców-już dawno temu opracowano kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi-SPF.
Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na:chemiczne i mineralne.
1.Filtry chemiczne,działają podobnie do hormonów,niektóre z nich są b.szkodliwe dla człowieka,czego przykładem jest oxybenzoneprzedostaje się do krwiobiegu i zakłóca gospodarkę hormonalną.Obecnie nie jest w takiej postaci stosowany przez odpowiedzialne firmy,jednak warto sprawdzać skład kosmetyków,gdyż można go znaleźć również pod tymi nazwami:bezophenone-3,eusolex 4360,escalen567.Kolejnym,szkodliwym filtrem jest PABA-powodował on b.silne reakcje alergiczne skóry-dlatego zniknął na dobre ze składu kosmetyków przeciwsłonecznych.

Mając na uwadze szkodliwość filtrów chemicznych,naukowcy opracowali nowe sposoby aplikacji -np.przez zamknięcie ich w mikrokapsułkach lub mikrogranulkach(Eusolex Uv-Pearl,tak by nie miały kontaktu ze skórą.Opracowany,np.filtr Tinosorb M-pochłania i odbija światło,co zwiększa efektywność filtru poprzez zmniejszenie substancji pochłaniającej UV przy wysokiej ochronie.Jednak nadal ich wadą pozostają reakcje alergiczne,jaki nieodwracalne zniszczenie ubrań poliestrowych.

2.Filtry mineralne-tlenek cynku i dwutlenek tytanu(malarzom znane jeko biel cynkowa i tytanowa).Oba składniki powstrzymują zarówno parzące promieniowanie UVB,jak i docierające głębiej-UVA.Filtry te działają na zasadzie ekranu czy tez lustra.Powinny być stosowane razem-tlenek cynku odbija skutecznie UVA,a dwutlenek tytanu -UVB oraz krótkie pasma UVA.Co bardzo istotne,filtry tego typu sa b.dobrze tolerowane przez skórę,a zalecenia do stosowania u niemowląt tylko zwiększa ich wiarygodność.Poza tym sa stabilniejsze od chemicznych-nie rozkładają się pod wpływem słońca.

Polecane preparaty dermokosmetyczne:

-z filtrami mineralnymi:mineralny podkład Z filtrem Ecran Teinte Spf50-SVR;krem ochronny Photoderm Mineral z filtrem Spf50-Bioderma;
-z filtrami mineralno-chemicznymi-polecane dla wszystkich prócz alergików-preparaty te to specyficzny kompromis dermatologiczny.Warto w tych kosmetykach szukać właśnie Tinosorbu M czy tez mikrokapsułek Eusolex Uv-Pearls,np.:
-preparaty Avene z MPI-SORB(zawiera ekran mineralny i chemiczny Tinosorb),
-kosmetyki z serii Anthelios,La Roche Posay,
-Solectrin,Ivostinu,
-linia Dermedic zawiera mikrokapsułki Eusolex Uv-Pearl;

Kolejną istotną ochronę stanowi ubranie-w Polsce już również dostępne z filtrem p.słonecznym.
Jako ciekawostkę napiszę,ze w białe ubranie chroni przed promieniowaniem słonecznym zaledwie na poziomie...Spf5!.Przed słońcem skuteczniej chronią ubrania w ciemnym lub intensywnym kolorze o gęstym splocie.Dostępna w Polsce odzież z poliestru ma w jego włóknach wtopione cząsteczki dwutlenku tytanu.tego typu odzież dostępna jest w sklepach:Decathlon,Go Sport,Schisser,jak również na podanych niżej stronach internetowych:
-topy z filtrem: http://www.decathlon.com.pl
-t-shirty z filtrem: http://www.nyloncoffee.pl ,www.shop-moderndivers.bazarek.pl
-ubiory do biegania: http://www.ronhill.pl

Filtr przeciwsłoneczny powinno się dobierać i w zależności od fototypu(karnacji),ale z uwzględnieniem miejsca pobytu szczególnie.Melanina,odpowiadająca za nasz typ karnacji jest jednocześnie naturalnym filtrem,jednak zabezpiecza nas na niskim poziomie:Spf 2-3,dlatego ochrona przeciwsłoneczna wszystkich typów karnacji powinna być b.zbliżona,a najwyższa-spf 50- w przypadku niektórych schorzeń(toczeń układowy,szczeg.postać skórna),leczenia sterydami czy też immunosupresantami,czy też w przypadku zażywania leków na bazie dziurawca( w okresie letnim powinno się rezygnować z leków,z jego składem)
Miejsca pobytu, a ochrona p.słoneczna:
-Polska:SPF 20-30,
-Pd.Europy,Turcja,Tunezja,Egipt-SPF 50

Znamiona-ich bardzo duża ilość powinna tak naprawdę dyskwalifikować z kąpieli słonecznych.Zaniepokoić powinna nas zmiana koloru-z jasnobrązowego przez ciemnnobrązowy do czarnego,nieregularne brzegi i powierzchnia,krwawienie,łuszczenie,swędzenie,pieczenie tych miejsc.

Włosy-trzeba je chronić tak samo jak skórę.Pod wpływem ciepła słonecznego,otwierają się łuski włosa,co toruje drogę pyłom,kurzowi czy też właśnie promieniowaniu UV.I tak-promienie UVB odpowiadają za fotodegradację włókna włosowego(wolne rodniki przecinają włókna keratynowe),a promieniowanie UVA powoduje blaknięcie koloru przez utlenianie melaniny.Wobec powyższego,logiczną prawidłowością staje się fakt,iż naturalnie ciemne włosy są najbardziej odporne na szkodliwe działanie słońce,a najsłabsze są farbowane-syntetyczne pigmenty w ogóle nie chronią przed UV.
Działanie UV nasila woda,gł.z solą i chlorem.Kropla wody działa jak soczewka-skupia promienie słoneczne i przyciąga ciepło.Chlor natomiast działa jak wybielacz-zmienia kolor włosów-rozjaśnia je i wchodzi w reakcję z barwnikami farb do włosów.Stąd właśnie konieczność stosowania kosmetyków ochronnych-przywierają one do włókna włosa i pochłaniając promienie-typu:
-mgiełki w sprayu,olejki i środki do stylizacji(aplikuje się na 30min.przed wyjściem i po każdorazowym wyjściu z wody)
Zamiast mgiełki można użyć zwykłej oliwki dla dzieci lub kremu do twarzy z filtrem,wymieszanego z wodą.Przed wejściem do basenu,dobrze zmoczyć włosy...wodą mineralną-wchłoną mniej chloru Wink
Najprostszą ochroną włosów przed słońcem i bardzo ...efektowną jest kapelusz z szerokim rondem o gęstym splocie.Nie należy bowiem opalać skóry głowy ze względu na możliwość uszkodzenia korzeni włosów,co grozi nawet ich wypadaniem.

Źródło:Moda na zdrowie
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
justyna1974
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2009
Posty: 227
Skąd: KATOWICE

PostWysłany: Wto Cze 22, 2010 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szukałam cen kremów i przy okazji natknęłam się na oburzający artykuł

http://www.sfora.pl/Kremy-przeciwsloneczne-moga-powodowac-raka-a20632

Kopara
_________________
Jeśli się cofasz to tylko po to by wziąć rozbieg!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
iwja
Senior
Senior


Dołączył: 26 Sie 2004
Posty: 67
Skąd: Płock, mazowieckie

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, planuję wyjechać w tym roku do Turcji w lipcu, więc gorący okres. Czy SLE eliminuje mnie całkowicie z plaży, czy wychodząc z cienia mam się okrywać czy mogę chodzić w kostiumie. Może to idiotyczne pytania, ale mimo, ze na forum jestem od 8 lat, to dopiero wczoraj usłyszałam diagnozę i jestem w fazie szoku:(Za wyjazd już wpłaciliśmy zaliczkę a tu taki news! Proszę o rady. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lut 29, 2012 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tym dziale nie zadajemy pytan
przenies swoj post tutaj http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=3197&highlight=%B6%B3once+toczniu
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Papsi
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 1161
Skąd: galaktyka snów

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat jest gorący - spora dawka wiedzy o filtrach chemicznych i mineralnych, dodatkowo przegląd kosmetyków do wyboru - tej wiedzy nigdy nie za dużo. http://www.aptekarzwarszawski.pl/webpage/jak-wybrac-dobry-krem-do-opalania.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
matiaszek
Junior
Junior


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Sie 26, 2013 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
interesuje mnie czy macie obfite poty w okresie październik-kwiecień.
wyczytałem na termedii, że jest to spowodowane brakiem witaminy D3.
ja niestety tak mam.
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Sie 26, 2013 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

matiaszek napisał:
witam,
interesuje mnie czy macie obfite poty w okresie październik-kwiecień.
wyczytałem na termedii, że jest to spowodowane brakiem witaminy D3.
ja niestety tak mam.
pozdrawiam

proszę przenieść post do odpowiedniego tematu w PORADACH i DOŚWIADCZENIACH
tu mamy doniesienia medyczne
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Milusia
Super senior
Super senior


Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 85

PostWysłany: Czw Mar 20, 2014 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do dziewczyn: Kasiakuc i Monika B
Ja mam ten sam problem ze skórą rąk, jest cieńka jak papier pomarszczona i przesuszona, mam na to bardzo dobry sposób i niedrogi:
1) smarowanie wazeliną (tuż po myciu rąk kiedy są lekko wilgotne) wystarczy niewielka ilość.
2) samrowanie mascią z wit A (bardzo mi pomaga a jest niedroga)
Wszystkie drogie kremy nie dawaly sobie z tym rady Smile a uwierzcie spróbowałam wielu! Very Happy

Proszę przenieś ten post do http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1703&start=30
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 6 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group