Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

to mam tocznia czy nie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewek
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 23 Lis 2005
Posty: 139
Skąd: Bytom

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 4:38 pm    Temat postu: to mam tocznia czy nie Odpowiedz z cytatem

udało mi się odzyskać zgubione wypisy ze szpitala, poukładałam je datami i sobie przeczytałam a tam - wypis ze szpitala z 2003 r z diagnoza SLE susp. a na wynikach badania przeciwciał jądrowych ANA2 pisze , że wykryto przeciwciała jądrowe ANA o typie świecenia homogennym i mianie 320...i dalej...wynik badania nie przemawia za SLE. więc co mam czy nie mam , bo zgłupiałam i nie wiem co o tym sądzić. nowe wyniki na p/ciała odbieram 22.01 , a do reumatologa idę 24.01, i co wy na to?
_________________
ewek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To tylko takie badania zrobiono Ci aby wykluczyć tocznia Question Shocked chyba coś jeszcze pogubiłaś... poszukaj, albo ja się pogubiłam Embarassed hehe...
a i jeszcze czegoś nie rozumiem najpierw jest napisane że diagnoza SLE susp. a później że wynik badania nie przemawia za SLE... Shocked
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewek
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 23 Lis 2005
Posty: 139
Skąd: Bytom

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

badania miałam robione EEG,EKG<RTG,morfologia z rozmazem. mocz,VDRL<FTA<kapilaroskopie,spirometie,elektrolize bialek,próby wątrobowe,,próbu nerkowe,lipidy,elektrolity i na tej podstawie był wypis, p/ciała ANA też robili tylko przyszły po wypisie do szpitala i jak się zgłosiłam po nie to tak właśnie na nich pisało. Dlatego nie wiem co o tym sądzić. Wypisałam się na własne życzenie, bo wtedy jeszcze pracowałam i starałam się być dobrym pracownikiem, co mi nic nie dało , bo i tak mnie zwolnili.
_________________
ewek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wygląda na to, że wbrew pozorom nie przeprowadzili zbyt wnikliwej diagnostyki Confused
ANA nie są jedynym kryterium tocznia! Co więcej one nie są nawet specyficzne dla tocznia, to tylko pierwszy krok do dalszego rozpoznania.
Ale każde ich wystąpienie powinno być podstawą do dalszych badań, w tym immunologicznych, nie rozumiem dlaczego napisano że wynik nie przemawia za SLE, ze względu na typ świecenia? kiedy:
Cytat:
homogenne – sugeruje obecność antyDNA, anty-histonów, anty-deoksyrybonukleoprotein (DNP) obserwowanych u pacjentów ze SLE, RZS i toczniem indukowanym lekami


Przyjrzyj się przykładowym badaniom diagnostycznym dla tocznia:
Cytat:
Badania laboratoryjne:

Materiał do badań: krew

- badanie ogólne: często leukopenia z limfocytozš, anemia, trombocytopenia;
wysokie OB.

Materiał do badań: surowica

- CRP: często w normie

- stężenie immunoglobulin: hypergammaglobulinemia IgG

- stężenie składowych dopełniacza C3 i C4: często obniżone

- stężenie produktów aktywacji dopełniacza C3d: podwyższone

- oznaczanie autoprzeciwciał:

skryning ANA na HEp-2 : typ homogenny (anty-dsDNA, przeciw histonom),

+/- typ plamkowy (anty-Sm, anty-SSA, anty-SSB, anty-RNP),

+/- anty-PCNA,

+/- anty-rybosomalne białko P,

badanie potwierdzajšce specyficznoœć autoprzeciwciał ANA (metoda blotowa/ELISA)

oznaczenie iloœciowe anty-dsDNA (metodš ELISA)

+/- ANCA

+/- anty-kardiolipinowe (w zaburzeniach zakrzepowo-zatorowych)

Materiał do badań: wycinek skóry

- oznaczanie kompleksów immunologicznych: często złogi immunologiczne (Ig, C)
na granicy naskórkowo-skórnej i w naczyniach skóry właœciwej

Materiał do badań: bioptat nerki

- oznaczanie kompleksów immunologicznych: często złogi immunologiczne (Ig, C)
w kłębuszkach

- badanie histopatologiczne bioptatu nerki

Poza w.wym. badanie czynnoœci zajętych narzšdów (nerek, serca, płuc).

źródło

a tu masz kryteria klasyfikacyjne tocznia:
Cytat:
Tab.1. Kryteria klasyfikacyjne ARA dla TRU (modyfikacja z 1982 r.)

1. Rumień twarzy w kształcie motyla.

2. Rumień krążkowy.

3. Nadwrażliwość na światło.

4. Owrzodzenia jamy ustnej.

5. Zapalenie lub ból stawów - dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez nadżerek w obrazie rtg.

6. Zapalenie błon surowiczych - opłucnej lub osierdzia, stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.

7. Zmiany w nerkach - utrzymująca się proteinuria powyżej 0,5 g/dobę i/lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.

8. Zaburzenia neuropsychiatryczne - napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).

9. Zaburzenia hematologiczne - anemia hemolityczna z retykulocytoza lub limiopenia (poniżej 1500 w 1 mm3), lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm3), lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm3)

10. Zaburzenia immunologiczne - obecność komórek LE lub przeciwciał do nDNA, lub przeciwciał do Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne testy kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.

11. Przeciwciała przeciwjądrowe - w mianie uznanym za nieprawidłowe, badane metoda immunofluorescencji lub inna odpowiednia.

Za pewnym rozpoznaniem tocznia przemawia spełnienie co najmniej czterech spośród 11 kryteriów, przy czym kryteria mogą być spełnione w chwili badania i/lub w wywiadzie.Nie można rozpoznać TRU, jeżeli chory nie spełnia żadnego z kryteriów immunologicznych choroby, tzn. kryteriów 10 lub 11.

źródło

Pewną diagnozę można posta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm... tylko przeciwciała ANA zrobili?<a co z Anty DNA, Anty Sm, Anty RNP, Anty Ro, Anty-La, Scl-70. dopełniacze, przeciwciała antykardiolipinowe aCl, antykoagulant toczniowy LAC...> ... nie wiem pewnie Nenya coś Ci doradzi i powie, Ona to się na tym akurat bardzo dobrze zna Wink bo ja zaraz mogę coś palnąć., więc poczekaj na Nią , albo na kogoś kto bardziej się zna, bo ja nie wiem co o tym myśleć Smile ale za to masz ode mnie Buziak

Hehe ja się rozpisywałam, a tutaj Nenya przede mną hehe...

*************************************************

Proszę o korzystanie z opcji Zmień i unikania podwójnych postów!
Zapraszam do zapoznania się z Netykietą naszego forum
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=832
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewek
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 23 Lis 2005
Posty: 139
Skąd: Bytom

PostWysłany: Pią Sty 13, 2006 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za buziaczki, czekam z niecierpliwością na wizyte u reumatologa, zwrócę mu na to uwage może mi wyjaśni o co chodzi,.To nowy lekarz dotychczas leczyłam się u dermatologa , no wyszło co wyszło . buziaki i uściski
_________________
ewek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group