Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wynik ana
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krysia40
Junior
Junior


Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 4:55 pm    Temat postu: wynik ana Odpowiedz z cytatem

Witajcie jestem tu całkiem nowa i pełna obaw. Duzo już wyczytałam w necie (tak mi sie wydaje) i dalej jestem pełna niepokoju. Proszę Was czy możecie mi powiedziec jak to jest z tym ana. Już mówie o co chodzi. Na początku roku zaczęły mnie boleć stawy tzn palce dłoni troche stopy i kolana. Jest to ból delikatny nie jest ciągły, nie ma opuchlizny, zaczerwienienia.Byłam u lekarza zrobione crp - w normie, rf = 15 (przy wartościach referencyjnych do 14). Dostałam skierowanie do reumatologa. RTG dłoni b/z, wyniki pozostałe tzn mocz, morfologia, mocznik, kreatynina, transaminazy, crp w normie dodatkowo fibrynogen, czas protrombinowy, aptt , C3, C4, CCP robione 2x w normie. Sama zrobiła sobie 3 miesiące temu p/ciała ana. Wynik wyszedł ujemny. Dodatkowo usg serca wynik nic nowego co mam stwierdzone kilka lat temu tzn wiotką zastawke. Miałam robioną kapilaroskopię. Zawsze miałam problem z dłońmi i stop - zimne. Wynik kapilaroskopii odpowiada : objaw Reayno. Lekarz powiedział że najprawdopodobniej to będzie tylko to. Dał jednak skierowanie na ana, rf i ccp (wcześniej wszystko robiłam sama bez skierowania). Wynik ccp - ponownie ujemny, rf dodatni, nie wiem tylko dokładnie jaki jest wynik, czekam teraz na ana. Powiedzcie proszę czy te zimne dłoni i objaw reayno może dawać takie dolegliwości i dodatnie rf? Czy jeżeli robiłam 3 mce temu ana i był ujemny to teraz może sie cos zmienic? czy przy dodatnim rf jest szansa ze ana będzie dalej ujeme. Dziekuje z odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hatifnat
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 29 Gru 2009
Posty: 531
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatni RF to wynik grubo powyżej referencyjnej wartości - czyli wiele powyżej 14. RF raczej ma wskazywać na RZS a nie na Raynauda, ale to badanie jest nieswoiste. Kilka % ludzi je ma po prostu dodatnie.

Co do ANA - przeciwciała pojawiają się i znikają. Jak są - nie muszą świadczyć o patologii. Zależy od tego jakie są, w jakim mianie i czy są objawy wskazujące na chorobe tkanki łącznej.
Poczekaj na wynik i interpretację lekarza.

O innych badanich podajesz, że są ujemne - nic tylko się cieszyćSmile
_________________
" Hatifnatowie wciąż gonią i gonią. Taki w nich niepokój (...) tylko chcą dotrzeć do horyzontu"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Pluskotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 1983

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(usunięte)
_________________
"Przyzwyczajenie do ironii psuje charakter."


Ostatnio zmieniony przez Pluskotka dnia Sro Lis 20, 2013 4:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krysia40
Junior
Junior


Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie RF świadczy raczej o RZS ale (tak przynajmniej wyczytałam w necie)bardziej dokładnym i z większym prawdopodobieństwem wskazującym na RZS jet nadanie a-CCP. U mnie wykonane 2 x dało wynik ujemny. Więc tak sobie mysle, że to raczej nie rzs. Nie pisałam jeszcze o OB które tez miałam wykonane kilkakrotnie i było od 5 do 12 max.
Zapomniałam dodać Very Happy że z uwagi na ból między łopatkami a raczej tak bardziej po lewej stronie i ból okolicy mostka wykonany miałam rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego i piersiowego . Poza trzema drobnymi wypuklinami - bez zmian. Wiem,że to powinno cieszyć mimo tego strasznie się denerwuję. Mam jeszcze jedno pytanie na wyniku ana było napisane "ujemne". Tak jak czytam to osoby piszące piszą o mianach np 1:160, 1:380 itd. Czy "ujemny" oznacza ze nie ma p/ciał? a stosunek 1 do.... oznacza że są tylko na poziomie normy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krysia40 napisał:
Mam jeszcze jedno pytanie na wyniku ana było napisane "ujemne". Tak jak czytam to osoby piszące piszą o mianach np 1:160, 1:380 itd. Czy "ujemny" oznacza ze nie ma p/ciał? a stosunek 1 do.... oznacza że są tylko na poziomie normy?


Cytat:

* Miano wskazuje jak wiele razy technik laboratorium musiał rozcieńczyć próbkę, by otrzymać roztwór wolny od przeciwciał przeciwjądrowych, na przykład, miano 1:640 pokazuje większą koncentrację przeciwciał niż miano 1:320 albo 1:160.
* Widoczna znaczna różnica między mianami może wprowadzać w błąd, ponieważ każde rozcieńczenie podwaja ilość badanego roztworu, więc oczywiste jest, że miana rosną gwałtownie (między 1:160 a 1:320 jest tylko jedno rozcieńczenie a wyższy wynik nie musi bezpośrednio świadczyć o większej aktywności choroby).
* Miano ANA waha się w trakcie przebiegu choroby i może bądź nie obrazować aktywność chorobową. Dlatego nie zawsze jest możliwe stwierdzenie jak aktywny i ciężki przebieg tocznia ma dana osoba.
* Miano 1:80 albo niższy zwykle jest uważane za wynik negatywny.
* różne laboratoria mogą interpretować inne poziomy przeciwciał jako pozytywne, więc nie należy porównywać wyników z różnych pracowni.

dodam jeszcze ze u częsci zdrowych ludzi mogą występowac dodatnie ANA
jesli będa dodatnie powinnas zrobic cały panel przeciwciał
o przeciwciałach znajdziesz informacje tutaj http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=957

na koncu witam cię na forum Wink Very Happy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krysia40
Junior
Junior


Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Negatywny wynik ANA Jest silnym dowodem przeciwko toczniowi jako przyczynie choroby" I właśnie o to chodzi. Jeżeli raz miałam juz badanie wykonane i wyszło ujemnie to jaka jest szansa ze kolejne po trzezch miesiącach też będzie ujemne. Bardzo bym chciała żeby tak było. Jutro będę znała wynik (po 2 tygodniach) Shocked
I czy jak RF wyszedł dodatni to ANA też muszą być dodatnie? Czy to zawsze idzie w parze?
Przepraszam, że tak zanudzam tymi pytaniami ale strasznie się denerwuję... melisa,melisa, melisa to ostatnio mój napój, tym sie nawadniam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi dodatnie ANA wyszły dopiero po 2 latach od pierwszych objawów. Wcześniej kilka razy robiłam i były ujemne.

RF nie ma nic wspólnego z ANA-więc jak jest + to ANA mogą być -
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krysia40
Junior
Junior


Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, czyli jak są dolegliwości a wynik ana będzie ujemny to trzeba kontrolować Sad Jutro z pewnością dam znać jak wynik wyszedł.
To co mnie jakoś jeszcze buduje to, to że wszystkie inne wyniki są w normie i poza tym RF i marznącymi dłońmi oraz delikatnymi bólami,okresowo czuję się dobrze.
Czy są może jeszcze jakieś badania które warto zrobić aby rozjaśnić sytuacje. Pytam tak bo bardzo się przejmuje i zanim lekarz zleci badanie wolę sam zapłacić i coś wiedzieć. Do reumatologa dostałam sie tylko dlatego że mam koleżankę która takiego lekarza zna. Państwowo miejsca na ten rok już nie ma a na kolejny będą rejestrować w czerwcu.
Raz jeszcze dziekuję i jutro dam znać jak wynik.
Pozdrawiamgorąco
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krysia40
Junior
Junior


Dołączył: 25 Kwi 2012
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy oczywiście OKRESOWE są bóle a ogólnie czuje sie dobrze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krysiu, witaj na forum Smile
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Krysiu! dużo zdrówka życzę.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Krysiu Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krysia40

Witaj Very Happy
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DanuśkaP
Junior
Junior


Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2012 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

U mnie z ANA jest jak z loterią potrafią pojawiać się i znikać tzn. raz mam na miesiąc wynik+, a w następnym wynik -. Za to ASMA mam zawsze na +. Co do rf, to z moich doświadczeń wynika,że nie musi mieć wpływu na ANA. Ja rf miałam 68 na skale do 8. Jka miałam rf w miarę w normie to miałam ANA na +. Co do zespołu Raynod (nigdy nie wiem jak się to pisze) to ja mam z tym znaczny problem i nie wiem jak ludzie z tym spokojnie żyją. W domu noszę podwójne rękawice i podwójne skarpety. Nie muszę wsadzać ręki do lodówki, aby palec sztywniał i bielał. Ostatnio nawet paznokcie zaczynały mi sinieć i bałam się,że martwieje mi palec, bo nie potrafiłam go ogrzać, ale podobno trzeba nauczyć się z tym żyć, bo nic na to nie pomoże. Mi akurat jest z tym ciężko. Morduję się z tym od 2 lat i tak mi już raczej zostanie, ale zawsze sobie powtarzam - nic to i uśmiecham się do siebie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group