Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moja choroba - objawy, leki, porady i pytania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klaapton
Junior
Junior


Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 13

PostWysłany: Pon Paź 15, 2012 9:52 pm    Temat postu: Moja choroba - objawy, leki, porady i pytania Odpowiedz z cytatem

Opiszę Wam moje przejścia chorobowe, może dzięki nim ktoś się czegoś dowie, nauczy, może i ja od kogoś otrzymam jakąś poradę.

W 2010 roku stwierdzono u mnie Sjogrena, pół roku temu doszła do tego mieszana choroba tkanki łącznej, dziś usłyszałam diagnozę - prawdopodobnie jednak toczeń..

Rozpoznanie Sjogrena.
W ciągu dosłownie jednej nocy moja lewa ślinianka urosła do ogromnych rozmiarów, do tego doszło zapalenie spojówek, światłowstręt, miałam gorączkę.
Dobrych kilka miesięcy borykałam się od szpitalach by coś temu zaradzić.
Laryngolog: " to nie jest problem laryngologiczny absolutnie"
Dentysta nr 1:"to przez krzywy zgryz i zgrzytanie zębami, trzeba założyć szyny"
Internista: "to afta"
Dentysta nr 2,3,4,5... :"?"
Podczas wizyty u okulisty (mam kiepski wzrok) przypadkowo naszłyśmy na temat suchego oka, z którym się borykam i ślinianki - Pani zasugerowała autoagresję. To samo zasugerowała mi Pani od sialografii, która de facto miała zrobić punkcję ślinianki (sugestie w opisie: obie ślinianki przebudowane jak w zesp. Sjogrena).
Wtedy udałam się do poradni immunoligicznej, gdzie przyjmuje dr Mamert Milewski (Kraków), specjalista od autoagresji.
Wstępnie uznał, że objawy, z którymi borykałam się od niepamiętnych czasów- bo nie zwracałam na nie uwagi bo jestem dość chorowitą osobą, btw. teraz wiem już czemu (suche oko+suchość w ustach+częste bóle stawów) i te nowe (obrzęk) mogą być przesłanką do autoagresji. Zlecił badania: ANA2, aCCP - na wynik czekałam do 14 dni.

Wynik ANA2:
obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:15120 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
Wynik anty-CCP:
0,5 (ujemny).

Wynik badania jednoznacznie potwierdził autoagresję.

Dostałam:
Metypred w dawce 16mg (1x1)
Azathioprynę w dawce 50mg (2x1)
Alfadiol (1x1)
Calperos (1x1)
Polprazol w dawce 20 mg (1x1)


Za 2 tygodnie robiłam morfolofię i CRP kontrolnie.

Dawki Metypredu miałam zmniejszać z 16mg przez 12/8/6/4/2 mg do końca czerwca by go odstawić wtedy. Co miesiąc robiłam kontrolne CRP i morfologię. Po odstawieniu leków we wakacje, lekarz kazał mi brać Arechin (1x1).
Arechina niechętnie się u mnie przyjęła (początkowo miałam problemy z równowagą. Lekarz kazał mi go odstawić na kilka dni. Odłożyłam na tydzień, ale objawy nie ustąpiły, dlatego uznał, że to nie wina Arechinu i włączyłam go ponownie. Objawy były przez kilka miesięcy i zniknęły samoistnie. Moje samopoczucie było bardzo dobre, od kilku lat nie czułam się tak dobrze jak w trakcie brania leków.

Odłożenie leków.
We wakacje został mi sam Arechin. Zlecono mi odwiedzanie lekarza raz na pół roku i badanie wzroku ze względu na możliwą szkodliwość Arechiny.
Po pewnym czasie pojawiły się u mnie objawy chorobowe: głównie wypadanie włosów, bolesność stawów i skóry (nawet w trakcie chodzenia).
Dermatolog: "wypadanie włosów może być przyczyną szoku po sterydowego" - przepisał mi LOXON - spray, którego efekty miały być widoczne po pół roku. Niestety nie dobrałam do końca, ale faktycznie po paru miesiącach wypadanie ustało.

Przez cały czas borykałam się głównie z bolesnością skóry, stawów, a przede wszystkim suchością - oczu w pierwszej kolejności, ust, miejsc intymnych. Do tego dochodziły objawy skórne - m.in rumień swędzący na szyi (dwukrotnie bez przyczyn). Zwłaszcza cierpiałam na częste infekcje dróg moczowych, rodnych.
Moją własną winą było, że zaniedbałam kontroli immunologa bo nie łączyłam moich dolegliwości z autoagresją a traktowałam raczej jako osobne problemy zdrowotne.

Mieszana choroba tkanki łącznej.
W tym roku, po borykaniu się sporadycznie z różnymi dolegliwościami i bez leków, postanowiłam PROFILAKTYCZNIE iść do poradni reumatologicznej. Otrzymałam więcej niż się spodziewałam bo przeleżałam cały tydzień w szpitalu, gdzie mnie przekłuto, prześwietlono, przeanalizowano na wskroś. Przeciwciała takie, jak były (czyli duuuże). Choroba jest, do tego diagnoza dodatkowa: choroba tkanki łącznej.

Zalecenia:
Metypred 4 mg
i Arechin 2 miesiące 1x1, przerwa miesiąc i tak na okrągło.
Zgłosić się w październiku do kontroli z wynikami OB, moczu, morfologią i CRP.

Toczeń.
Dziś (październik) byłam ponownie u reumatologa.
Diagnoza: "idzie to jednak bardziej w stronę tocznia".
Przez miesiąc (czyli od września) miałam przerwę w Arechinie (ta zalecana) i w Metypredzie (sama zaniedbałam bo nie miałam czasu iść do lekarza po receptę).
Przez ostatnie tygodnie odczuwałam bolesność skóry, wypadają mi włosy (co potwierdza teorię szoku po sterydowego), swędzi mnie skóra.

Zalecenia: Metypred 8mg przez 2 tygodnie, potem przez 2 tyg. na przemian co dzień (raz 2 tabletki, raz 1) potem po 1 i Arechin. Do tego konieczna wizyta u okulisty, żeby sprawdzić czy leki nie niszczą siatkówki. Zamiast Arechinu doktor zaleciła zdobyć 120 tabletek (ilość do następnej wizyty) Plaquenil - dostępny tylko za granicą, ale lepszy niż Arechin. Zobaczymy... I po następnej wizycie mam zrobić badanie na inne przeciwciała z myślą o przyszłej ciąży (nie planuję, ale doktor woli to sprawdzić już teraz).

Po wizycie u oklusty.
Ogólnie średnio. Pani doktor zbadała mi oczy. Okazało się, że są widoczne małe zwłóknienia na siatkówce. Może to być wina Arechinu, mogą te zwłóknienia ustąpić, ale muszę przez następny miesiąc brać Arechin, żeby to potwierdzić (bo po przerwie biorę go dopiero od wczoraj). Jeśli zwłóknienia nie znikną lub się powiększą to muszę odstawić Arechin.
I druga diagnoza: ciśnienie w siatkówce ponad normą (a to bardzo rzadkie). Doktor kazała zbadać je 3 razy ponownie w odstępie 2óch tygodni - jeśli nadal będzie się utrzymywać (a nie musi) - może to być przesłanką do zachorowania na jaskrę. Ale mam się na razie tym nie przejmować, następne wyniki mogą być dobre. Jaskra w tym wieku to rzadkość a ciśnienie w gałce ocznej może być uzależnione sporadycznie od ciśnienia atmosferycznego.
Co do Plaquenilu - doktor zaleciła, podobno się odkłada w niewielkich ilościach lub wcale (nie to, co Arechin). Na moją prośbę przepisała mi nawilżający żel na noc do oczu - Corneregel oraz poleciła mi dobre ponoć krople Hyal Drop Multi.

Następną wizytę u reumatologa mam w styczniu, a do okulisty z trzema pomiarami ciśnienia w oczach mam się zgłosić za jakiś miesiąc...
Eh.......

Wiem, że tego trochę i nie będzie się chciało pewnie czytać... ale mam nadzieję, że komuś z pewnymi informacjami pomogę i pomogę też przy okazji sobie w innych kwestiach...


Ostatnio zmieniony przez klaapton dnia Wto Paź 16, 2012 8:29 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Paź 15, 2012 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiem, że tego trochę i nie będzie się chciało pewnie czytać... ale mam nadzieję, że komuś z pewnymi informacjami pomogę i pomogę też przy okazji sobie w innych kwestiach...


witaj na forum,
mnie się chciało to czytać i od razu cię pochwalę za jasnośc i dokładność opisu , tak to chce się czytać Wink

porozglądaj się po forum , zajrzyj do dolnych częsci forum, jak się przekonasz nie samą chorobą zyjemy , sczegolnie interesująca jest nasza kawiarenka , gdzie piszemy o wszystkim czyli o zyciu

jesli chcesz cos wiedzieć pytaj , używaj także wyszukiwarki, bardzo ułatwia życie
pozdrawiam serdecznie
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pluskotka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 1983

PostWysłany: Pon Paź 15, 2012 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(usunięte)
_________________
"Przyzwyczajenie do ironii psuje charakter."


Ostatnio zmieniony przez Pluskotka dnia Wto Gru 31, 2013 12:50 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 5:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!

A czy w teście ANA2 wykryto jakieś specyficzne przeciwciała-to by mogło rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące którą masz dokładnie układową chorobę tkanki łącznej?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 8:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj na forum Smile Swietny opis!
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 8:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja witam na forum Smile
nie będę oryginalna - fajny, dokładny opis Smile
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ciepło i serdecznie.

Miłego buszowania po forum.
A informację którą przekazałaś na pewno nie jeden forumowicz przeczyta.

Pozdrawiam !
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
paproshka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 6425

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Cię serdecznie Smile
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klaapton
Junior
Junior


Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 13

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki:) dokonałam małej aktualizacji, uściśliłam parę szczegółów...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klaapton
Junior
Junior


Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 13

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kina napisał:
Witam!!

A czy w teście ANA2 wykryto jakieś specyficzne przeciwciała-to by mogło rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące którą masz dokładnie układową chorobę tkanki łącznej?


Wszystko napisałam... nic więcej chyba nie pisze...

Btw. przypomniałam sobie jeszcze,że często, zwłaszcza na nogach, ale rękach też pojawiają mi się siniaki - ot tak, bez żadnego uderzenia. Zgłaszałam to lekarzom, ale twierdzą, że to nie ma nic wspólnego z chorobą.
Czy ktoś ma jakieś wieści w tej kwestii?
I ta jaskra...;/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Siniaki bez przyczyny to wg mojego reumatologa skutek brania sterydów.
Jestem na małej dawce metypredu,już raz robiłam przerwę, teraz też, bo siniole są po 2 tyg. i nie znikają.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 9:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj
Co do siniaków to moja córcia, która choruje na Układową chorobę tkanki łącznej z podejrzeniem tocznia ma własnie takie. Pojawiają się samoczynnie. Nasza lekarka nazywa je zmianami naczyniowymi i wiąże je bezpośrednio z chorobą. Mała nie bierze sterydów więc na pewno nie jest to efekt leków.
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klaapton
Junior
Junior


Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 13

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwne zatem,że ani moja reumatolog ani immunolog - a to świetni lekarze, muszę stwierdzić z pewnością - nie łączą tego z chorobą...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Shinigami
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 07 Lut 2012
Posty: 111
Skąd: Wilk z Lasu

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 11:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i słusznie, bo człowiek nie składa się tylko z jednej choroby, warto zrobić morfologię, koagulogram, zobaczyć jakie leki i w jakich połączeniach się przyjmuje, lub przyjmowało w okresie ostatnich kilku tygodni, jest pierdyliard przyczyn dla siniaków, wybroczyn, podbiegnięć krwawych, jeszcze więcej pokus by iść na skróty w diagnozach.



witaj na forum klaapton, pozdrawiam
charakter czarny tej watahy
_________________
Ars bene mordiendi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klaapton
Junior
Junior


Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 13

PostWysłany: Wto Paź 23, 2012 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I mam PLAQUENIL - po kilku dniach brania jest okej, żadnych złych objawów.
Czy ktoś wie gdzie w Krk można zrobić pomiar ciśnienia oka i zbadać dno gałki w ramach NFZ lub za niewielką opłatą? Nie zależy mi na konsultacji okulisty, jedynie na wynikach badań... Muszę mieć 3 takie wyniki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group