Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Grasiczak

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sob Lut 23, 2013 1:29 pm    Temat postu: Grasiczak Odpowiedz z cytatem

Nowotwór złośliwy grasicy

Grasica to niewielki organ zlokalizowany w górnej części klatki piersiowej, pod mostkiem. Jest on częścią układu limfatycznego, a odpowiada za produkcję białych krwinek, czyli limfocytów, które chronią organizm przed infekcjami. Istnieje kilka rodzajów nowotworu złośliwego grasicy. Należą do nich między innymi grasiczak i rak grasicy. W obu przypadkach tych rzadkich nowotworów dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek na powierzchni grasicy.
Spis treści:

1. Grasiczak a choroby autoimmunologiczne
2. Objawy i diagnostyka nowotworów grasicy
3. Rokowania chorych z nowotworem grasicy

1. Grasiczak a choroby autoimmunologiczne

Komórki grasiczaka przypominają prawidłowe komórki grasicy, rozwijają się powoli i rzadko rozprzestrzeniają poza grasicę. Natomiast komórki raka grasicy bardzo różnią się od normalnych komórek, szybko rosną i często powodują przerzuty. Ten typ nowotworu znacznie trudniej jest wyleczyć niż grasiczaka. Osoby z grasiczakiem często cierpią również na choroby autoimmunologiczne. Należą do nich:

-miastenia;
-hipogammaglobulinemia;
-zapalenie wielomięśniowe;
-toczeń rumieniowaty;
-reumatoidalne zapalenie stawów;
-zapalenie tarczycy;
-zespół Sjögrena.

2. Objawy i diagnostyka nowotworów grasicy

Do objawów nowotworu grasicy należą kaszel i ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że grasiczak bądź rak grasicy przebiegają bezobjawowo. W tym przypadku do ich rozpoznania dochodzi przy okazji rutynowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej.
Należy się skontaktować z lekarzem, jeśli:

-mamy uporczywy kaszel, którego nie możemy wyleczyć;
-odczuwamy nieuzasadniony ból w klatce piersiowej;
-mamy problemy z oddychaniem.

Choroby nowotworowe grasicy diagnozowane są na wiele różnych sposobów. Pierwszym etapem jest zazwyczaj badanie fizykalne, któremu towarzyszy wywiad lekarski. Lekarz bada pacjenta pod kątem objawów nowotworów złośliwych grasicy. Mogą na nie wskazywać na przykład nieprawidłowe guzki. W diagnostyce chorób nowotworowych dużą rolę odgrywa również wywiad rodzinny, gdyż często zdarza się, że skłonność do tego rodzaju chorób przekazywana jest w genach.
Inne badania nowotworów złośliwych grasicy to: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, obrazowanie rezonansu magnetycznego oraz pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa.

W celu rozpoznania typu nowotworu przeprowadza się biopsję guza. Próbkę pobiera się za pomocą igły lub podczas operacji. Następnie fragment tkanki trafia do laboratorium, gdzie jest badany pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Dzięki temu możliwe jest określenie rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania, a także dobranie odpowiedniego sposobu leczenia nowotworu.
3. Rokowania chorych z nowotworem grasicy

Szanse wyzdrowienia w przypadku nowotworu złośliwego grasicy uzależnione są od wielu czynników, w tym od stadium raka, rodzaju komórek nowotworowych i ogólnego zdrowia pacjenta. Istotna jest również kwestia, czy guz nadaje się do operacji, a także czy nowotwór jest zdiagnozowany po raz pierwszy, czy jest to jego nawrót.
Często po ukończeniu terapii dochodzi do nawrotu nowotworu złośliwego grasicy. Nowy guz może zlokalizować się w grasicy bądź w innym narządzie. Z tego względu, pomimo przeprowadzonego leczenia, chory powinien do końca życia regularnie poddawać się badaniom.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group