Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Osteoporoza - leczenie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 28, 2007 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa razy przeczytałem i za diabła nie widzę nigdzie dosadności, a zniesmaczony bywa prezydent L. W. Zresztą, to już drugi taki dopisek, który mam okazję czytać. Któraś z dziewczyn już miała obawy co do odbioru u męskiej części forumowiczy (czyli 1% ogółu, choć można niekiedy poczuć się osamotniony Wink ). Nie przesadzajmy, OK? Każdy ma swoje problemy. Ludzka sprawa. Także proszę się nie krępować, jakby coś.


Zrobiłaś już wszystkie badania z zaplanowanych? Jeśli nie, to może najpierw zakończ jedno. Potem będziesz mieć jasną sytuację. Nie wiem jak i czy lek może wpłynąć na wyniki, ale skoro jakieś obawy są, to poczekaj. Taka luźna myśl.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
joanka
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 23 Mar 2007
Posty: 156
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 29, 2007 9:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ani napisał:
Wiesz Agnes, kiedy miałam 18 lat bardzo intensywnie uprawiałam sport i zaniedbywałam jedzenie, schudłam w ciągu roku Shocked z wagi 68 kg przy 160 cm wzrostu do 52 i na cztery lata straciłam miesiączkę Confused Zaczęłam sie leczyć dopiero po trzech latach i był z tym okropny problem. Też się nałykałam leków hormonalnych, brałam hormony w zastrzykach, była tego masa, do normalnego cyklu wróciłam w wieku 26 lat, po odzyskaniu kilku kilogramów...Teraz mając lat 29 ważę 58-60 kg i jest ok i to chyba jest ta moja odpowiednia waga...



Czytam tak te wasze posty o odchudzaniu, utracie miesiaczki przez nagłe schudnięcie i dla mnie to nie do ogarnięcia. Ja mam 26 lat i ważę 54kg przy wzroście 174 cm. Miesiączkuje regularnie, jem wszystko na co mam ochotę (no może poza słodyczami, ale to z uwagi na zęby), dużo się ruszam, jeżdzę na rowerze. Nie wyglądałam jak zasuszony kościotrup (mam normalnej wielkości biust i że tak powiem wszystko na swoim miejscu). Gdybym ważyła więcej po prostu źle bym się czuła. Szczerze mówiąc nawet nie potrafię sobie wyobrazić siebie większej Smile. Obawiałam się, że po sterydach przytyję, ale nic takiego się nie stało. Widocznie muszę mieć dobrą przemianę materii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Farmakologiczne leczenie osteoporozy.

Celem leczenia farmakologicznego osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości. Najwyżej cenione są leki, które wykazują efekt zapobiegania złamaniom bliższego końca kości udowej, w tym głównie szyjki kości udowej.

Wszystkie leki, które działają przeciwzłamaniowo na bliższy koniec kości udowej, zapobiegają również złamaniom kręgosłupa i innych kości. Część leków zapobiega jedynie złamaniom kręgosłupa lub jednocześnie wszystkim złamaniom pozakręgosłupowym. "Lek, który nie posiada przynajmniej działania zmniejszającego ryzyko złamania kręgosłupa, nie jest uznawany za skuteczny w leczeniu osteoporozy" - mówi doc. Jerzy Przedlacki, dyrektor medyczny Krajowego Centrum Osteoporozy w Warszawie. Stąd też trudności w ocenie roli wapnia i witaminy D3 w tym schorzeniu - choć nie wykazano jednoznacznie ich działania przeciwzłamaniowego, trudno wyobrazić sobie leczenie osteoporozy bez podawania wapnia i witaminy D3 lub jej aktywnych metabolitów.

Problem: ograniczona refundacja leków

Jednym z warunków skuteczności leczenia osteoporozy jest regularne przyjmowanie leków i przestrzeganie zaleceń prawidłowego ich stosowania, co potwierdzają liczne badania. Na podstawie obserwacji 58 tys. kobiet z osteoporozą pomenopauzalną wykazano, że pacjentki przyjmujące leki systematycznie i we właściwy sposób, istotnie rzadziej odwiedzały lekarza i rzadziej były hospitalizowane (Maturitas 2004, 48: 271-287). W innym badaniu stwierdzono dodatnią zależność pomiędzy wzrostem gęstości kości a przestrzeganiem zasad przyjmowania leków w osteoporozie (Osteoporos. Int. 2003, 14: 965-968). U pacjentów przyjmujących leki we właściwy sposób wykazano istotnie większe obniżenie stężenia markerów resorpcji kości w porównaniu z chorymi nieprzyjmującymi leków właściwie (J. Clin. Endocrinol. Metab. 2004, 89: 1117-1123).
Możliwości leczenia farmakologicznego osteoporozy są w Polsce dość ograniczone. "Bardzo istotnym problemem jest brak refundacji wielu leków, co praktycznie uniemożliwia świadomy dobór leków w leczeniu osteoporozy" - mówi doc. J. Przedlacki. Leki częściowo refundowane to: witamina D3, alfakalcydol, alendronian (leki generyczne do podawania codziennego i 1 raz w tygodniu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej). Nierefundowane, a zarejestrowane w Polsce są leki zawierające połączenie wapnia i witaminy D3, inne bisfosfoniany (ryzedronian, ibandronian i oryginalny alendronian), raloksyfen, ranelinian strontu, teryparatyd - biosyntetyzowany fragment całej cząsteczki parathormonu.

Uzupełnianie wapnia i witaminy D3

Właściwa podaż wapnia zapobiega utracie masy kostnej u dorosłych. Jego niedobór jest przyczyną nieprawidłowego bilansu wapniowego. W przypadku niedoboru wapnia w diecie zaleca się częściej suplementację wapniową niż modyfikację diety. Wapń wchłania się dobrze zarówno z posiłków, jak i w formie lekowej. Mężczyznom i kobietom przed menopauzą zaleca się dzienne spożycie ok. 1000 mg wapnia; kobietom po menopauzie, które nie stosują estrogenów - 1500 mg. Nie należy jednak przekraczać dobowej dawki 2000 mg wapnia.
Przy średnim w Polsce spożyciu wapnia w diecie wynoszącym ok. 400 mg dziennie zaleca się suplementację wapnia elementarnego w ilości ok. 600-800 mg/dzień. Przy przyjmowaniu więcej niż 500 mg dziennie, dawka powinna być podzielona na dwie części.
W Polsce najczęściej stosowanym preparatem wapnia jest węglan wapnia, zawierający około 40 proc. elementarnego wapnia.
W stanach achlorhydrii (bezkwaśność) wchłanianie wapnia jest zmniejszone. Należy przyjmować go w czasie posiłku, co ułatwia wchłanianie.
Zapasy witaminy D3 obniżają się z wiekiem, szczególnie w okresie zimy. Poza zmniejszeniem endogennej produkcji witaminy D3, u osób starszych stwierdza się zmniejszenie jej przyjmowania. Kolejnym problemem u osób w wieku podeszłym jest zmniejszone wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, co także sprzyja osteoporozie.
Wiele prac badawczych wykazało, że fizjologiczne dawki witaminy D3 osłabiają utratę masy kostnej i zmniejszają ryzyko złamań u starszych kobiet i mężczyzn. Z metaanalizy dostępnych w literaturze prac (JAMA 2005, 293: 2257-2264) wynika, że dzienna dawka 700-800 j.m. podawana osobom w średnim wieku 79 lat powodowała istotną redukcję liczby złamań bliższego końca kości udowej i złamań pozakręgosłupowych (nie obserwowano takiego efektu przy dawce 400 j.m. dziennie). Według najnowszych doniesień (Am. J. Clin. Nutr. 2006, 84: 18-28), być może jeszcze wyższe dawki witaminy D3 (1000 j.m. lub więcej dziennie) należy uznać za optymalne. Wymaga to dalszych badań.
U osób młodszych, kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym i mężczyzn w wieku po 50 r.ż. dawka 400 j.m. dziennie może być wystarczająca. Przyjmuje się także, że podawanie witaminy D3 wymaga suplementacji wapniowej do łącznej zalecanej dawki wapnia.

Przegląd leków dostępnych w Polsce

Alfakalcydol

Syntetyczny analog witaminy D3. Warunkiem stosowania tej postaci jest prawidłowa wydolność wątroby. Jest szczególnie przydatny w przypadku niewydolności nerek. Ocena przydatności alfakalcydolu w leczeniu osteoporozy jest utrudniona ze względu na niewielką obecnie liczbę publikacji na ten temat - we wszystkich wieloośrodkowych programach badawczych III fazy, oceniających skuteczność leczenia osteoporozy za pomocą leków antyresorpcyjnych i anabolicznych, w grupie placebo stosowano witaminę D3, a nie jej aktywne metabolity. Choć nie wykazano istotnego korzystnego wpływu podawania aktywnych metabolitów osobom, u których nie występował niedobór witaminy D3, to jednak osoby, które taki deficyt miały, odnosiły korzyści z leczenia. Optymalnym rozwiązaniem byłoby więc oznaczanie stężenia metabolitów witaminy D3 u każdej starszej osoby (z ekonomicznego punktu widzenia to jednak niemożliwe).
Podawanie alfakalcydolu jest wskazane w osteoporozie pomenopauzalnej u osób w starszym wieku (po 65 r.ż.), w osteodystrofii nerkowej, niedoczynności przytarczyc, krzywicy i osteomalacji opornej na witaminę D3.

Alendronian

(Fosamax, leki generyczne)
Jest syntetycznym analogiem pirofosforanów, zawiera cząsteczkę azotu. Hamuje resorpcję kości poprzez zahamowanie aktywności osteoklastów z siłą proporcjonalną do dawki leku. W Polsce został zarejestrowany do leczenia osteoporozy pomenopauzalnej, posteroidowej, osteoporozy hipogonadalnej u mężczyzn i choroby Pageta.
Alendronian zwiększa istotnie gęstość mineralną kości w zakresie kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej u kobiet w okresie pomenopauzalnym, zmniejsza częstość złamań kręgosłupa oraz złamań pozakręgosłupowych, w tym bliższej części kości udowej.
Lek jest podawany codziennie w dawce 10 mg lub obecnie najczęściej w dawce 70 mg 1 raz w tygodniu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać hipokalcemię oraz uzupełnić ewentualne niedobory witaminy D3 (często wystarcza na to ok. 2 tygodni). Pacjenci powinni otrzymywać w trakcie leczenia suplementację wapniową i jeżeli potrzeba witaminę D3 lub jej aktywny metabolit.

Ryzedronian (Actonel)

Jest syntetycznym analogiem pyridinylo-bisfosfonianowego pirofosforanu, zawiera cząsteczkę azotu. W Polsce został zarejestrowany do leczenia osteoporozy pomenopauzalnej i choroby Pageta.
Ryzedronian zwiększa istotnie gęstość mineralną kości w zakresie kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej u kobiet w okresie pomenopauzalnym, zmniejsza częstość złamań kręgosłupa oraz złamań pozakręgosłupowych, w tym bliższej części kości udowej.
Lek jest podawany codziennie w dawce 5 mg lub obecnie najczęściej w dawce 35 mg 1 raz w tygodniu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać hipokalcemię oraz uzupełnić ewentualne niedobory witaminy D3. Pacjenci powinni otrzymywać suplementację wapniową i jeżeli potrzeba - witaminę D3 lub jej aktywny metabolit.

Ibandronian (Bonviva)

Bisfosfonian zawierający w swej cząsteczce jon azotu, który zapewnia wzrost siły działania antyresorpcyjnego. Może być podawany w jednorazowych mniejszych dawkach niż alendronian i ryzedronian. Lek jest obecnie dostępny w postaci doustnej, w tabletce po 150 mg do stosowania 1 raz w miesiącu.
Lek można też podawać dożylnie w formie zastrzyku (w ciągu 10-20 sekund).
Pacjenci otrzymujący lek uzyskują wzrost gęstości kości w zakresie kręgosłupa lędźwiowego oraz kości udowej. Wykazano przeciwzłamaniowy efekt działania bisfosfonianu w zakresie kręgosłupa, a u osób z zaawansowaną osteoporozą - w zakresie złamań pozakręgosłupowych.
Wymienione bisfosfoniany łączy wspólny sposób podawania leków w postaci doustnej. Tabletkę należy przyjąć na 30-60 minut (w zależności od preparatu) przed posiłkiem i przyjęciem innych leków, popić jedną szklanką przegotowanej wody i przez 30-60 minut (w zależności od preparatu) pozostawać w pozycji pionowej.

Ranelinian strontu (Protelos)

Zwiększa tworzenie kości i zmniejsza jednocześnie ich resorpcję - stymuluje podział prekursorów osteoblastów i syntezę kolagenu oraz białek niekolagenowych osteoblastów, a także hamuje aktywność i różnicowanie osteoklastów. Stosuje się go w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej. Nie wymaga modyfikowania dawki w przypadku chorób wątroby. Wskazane jest jednoczesne podawanie wapnia i witaminy D3 lub jej aktywnego metabolitu. Ze względu na zmniejszenie wchłaniania leku przy jednoczesnym stosowaniu wapnia, wskazane jest utrzymanie przynajmniej dwóch godzin przerwy między obydwoma lekami. Za najskuteczniejszą dawkę przyjęto 2,0 g dziennie. Zmniejsza ryzyko złamania kręgosłupa, złamań pozakręgosłupowych, a u osób z nasiloną osteoporozą - złamań bliższej części kości udowej.

Raloksyfen (Evista)

Wykazuje aktywność podobną do estrogenów w kościach i podobny wpływ na gospodarkę lipidową. Ma antagonistyczne działanie w stosunku do estrogenów w zakresie działania na gruczoł piersiowy i macicę.
Zmniejsza resorpcję kości, co wpływa na zmniejszenie utraty masy kostnej. Zmniejsza ryzyko złamania kręgosłupa.
Lek powinien być odstawiony na 72 godziny przed planowanym unieruchomieniem i w czasie unieruchomienia. Należy zalecać ograniczenie długiego unieruchomienia w czasie podróży ze względu na zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych.


Rejestracje FDA

Leki zarejestrowane przez FDA do stosowania w osteoporozie:
- Kalcytonina (Miacalcic) do podawania parenteralnego, 1984 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Kalcytonina (Miacalcic) do podawania donosowego, 1995 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Alendronian (Fosamax) tabletki 10 mg do stosowania codziennego, 1999 (leczenie i zapobieganie osteoporozie pomenopauzalnej)
- Raloksyfen (Evista) tabletki 60 mg, 1999 (leczenie i zapobieganie osteoporozie pomenopauzalnej)
- Ryzedronian (Actonel) tabletki po 5 mg do codziennego stosowania, 2000 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Alendronian (Fosamax) tabletki 70 mg do stosowania 1 raz w tygodniu, 2001 (leczenie i zapobieganie osteoporozie pomenopauzalnej)
- Teryparatyd (Forteo) tzw. peny, 2002 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej z dużym ryzykiem złamania kości, zwiększenie masy kostnej u mężczyzn z osteoporozą pierwotną lub hipogonadalną z wysokim ryzykiem złamania kości)
- Ryzedronian (Actonel) tabletki 35 mg do stosowania 1 raz w tygodniu, 2002 (zapobieganie i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Ibandronian (Bonviva) tabletki 2,5 mg do stosowania codziennego, 2003 (zapobieganie i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Alendronian + witamina D (Fosamax Plus D), 2005 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej, zwiększenie masy kostnej u mężczyzn)
- Ryzedronian (Actonel) opakowanie z wapniem, tabletki 35 mg do stosowania 1 raz w tygodniu + tabletki 1250 mg węgalnu wapnia (500 mg wapnia elementarnego) do podawania od 2 do 7 dnia, do kolejnej dawki ryzedronianu), 2005 (zapobieganie i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej)
- Ibandronian (Bonviva) ampułki 3 mg do podawania dożylnego 1 raz co 3 miesiące, 2006 (leczenie osteoporozy pomenopauzalnej).


Przyszłość terapii

Nowym kierunkiem leczenia farmakologicznego osteoporozy są próby zastosowania środków, które w sposób celowany wpływają na metabolizm kostny (Drugs Today (Barc) 2003, 39: 633-657). Obecnie jest ocenianych szereg takich środków, wpływających hamująco na resorpcję lub wpływających na tworzenie kości. Niektóre z tych związków pośredniczą w działaniu leków stosowanych w osteoporozie. Jednym ze spodziewanych efektów zastosowania w przyszłości tych preparatów może być zmniejszenie objawów ubocznych występujących podczas podawania stosowanych obecnie leków.

Stopka autorska:
Autor: opracowała Monika Wysocka
Na podstawie książki dr. hab. med. Jerzego Przedlackiego: Postępowanie w osteoporozie (część 3), Warszawa 2006.

źródło

Z tego ,co się zorientowałam ,dostępna na oddziałach jest też Aclasta-lek z tej samej grupy chyba ,co Bonviva.Forumowiczka ma podawany wlew raz rok. Szczegółowe info:

Kwas zoledronowy należy do grupy bisfosfonianów zawierających azot i działa głównie na kości. Jest inhibitorem zależnej od osteoklastów resorpcji kości. Selektywne działanie bisfosfonianów na kości polega na ich znacznym powinowactwie do zmineralizowanej kości. Po podaniu dożylnym kwas zoledronowy jest szybko rozprowadzany do tkanek kości i, podobnie jak inne bisfosfoniany, lokalizuje się przede wszystkim w miejscach resorpcji kości. Głównymi cząsteczkami docelowymi dla kwasu zoledronowego w obrębie osteoklastu są cząsteczki enzymu syntazy farnezylopirofosforanu, jednak nie wyklucza to innych mechanizmów. W długoterminowych badaniach z udziałem zwierząt z niedoborem estrogenu kwas zoledronowy hamował resorpcję kości i zwiększał masę kostną po zastosowaniu dawek stanowiących od 0,03 do 8- krotności dawki podawanej ludziom. Wykazano zależny od dawki wzrost siły kości i innych właściwości mechanicznych kości. Po podaniu kwasu zoledron owego w dawkach odpowiadających od 0,8 do 8- krotności dawki stosowanej u ludzi obserwowano poprawę właściwości mechanicznych kości u zwierząt poddanych owariektomii w porównaniu do zwierząt nie poddanych temu zabiegowi. Histomorfometryczna analiza wykazała istnienie typowej reakcji tkanki kostnej na środek o działaniu przeciwresorpcyjnym, powodując zależne od dawki zmniejszenie aktywności osteoklastów oraz częstości aktywacji nowych miejsc przebudowy wewnętrznej zarówno istoty gąbczastej kości jak i kości zbitej. Nieprzerwany proces przebudowy kości obserwowano w próbkach kości pochodzących od wszystkich gatunków zwierząt, którym podawano klinicznie istotne dawki kwasu zoledronowego. Nie stwierdzono dowodów na istnienie defektów mineralizacji, nieprawidłowej kumulacji osteoidów ani też kości pierwotnej u leczonych zwierząt.
źródło
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Morinka
Junior
Junior


Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 2

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry

czy jest może na forum jakaś młoda osoba, która jest leczona Bonvivą raz na 3 miesiące (lek w postani zastrzyku lub kroplówki-nie pamiętam). Lekarz twierdzi, że ja jestem za młoda na bonvive w postaci kroplówki, ale boje się ze mi ściemnia by nie robic sobie problemu z kroplowkami.

pozdrawiam
A
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Mar 06, 2012 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli masz osteoporozę to trzeba ja leczyć i nie wazny jest wiek,
moja koleznka mając 26 złamała kręgosłup w kilku miejscach tak słabe miała kości- mysle ze była młoda, zbyt młoda na tyle cierpienia

zeby do tego nie doszło trzeba ją leczyć i to tym co najlepsze
wiem ze w Krakowie lecza tym lekiem ale trzeba się za kazdym razem kłaśc do szpitala, szczerze nie wiem jakie kryteria trzeba spełnic i czy wiekowe także
może ktos bardziej zorientowany będzie wiedział
nie piszesz ile masz lat ?
nie mozesz brac Bonvivy w tabletkach koszt nie jest jakis wygórowany obecnie a omijasz szpital

załoz swoj temat w dziale Pierwsze kroki łatwiej będzie nam odpisywać i poznac cię
oczywście napisałaś w dobrym miejscu, nie kazdy na początku to potrafi
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Sro Mar 07, 2012 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, osteoporoza nie patrzy na wiek. Ja też w wieku 25 lat miałam złamany kręgosłup. Okropne były te miesiące... Do tej pory mam jakieś złamania kręgów, ale na szczęście nie utrudniają mi one życia.
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
alawa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2310
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 08, 2012 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czemu koniecznie chcesz Bonvivę w kroplówce. Ja, od czasu zachorowania i złamania kręgu biorę(po kilku podaniach w kroplówce,związanych z pobytem szpitalnym)1 raz na m-c- tabletka.
Ostatnie badania pokazywały,że jestem się na etapie osteopenii, czyli poprawiło się i lekarz tłumaczy to stałym stosowaniem wapna i Bonvivy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morinka
Junior
Junior


Dołączył: 06 Mar 2012
Posty: 2

PostWysłany: Sob Mar 10, 2012 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witajcie

dziiękuję za odzew.

Chodzi o to , że biorę w tabletkach, ale mam kłucia w przełyku , a ten lek bardzo niszczy przełyk, nie chcę go dodatkowo obciązać (bo biorę tez sterydy i leki cytostatyczne). Mozliwa jest bonviva dozylna za darmo w ramach hospitalizacji ale wiadomo dużo chetnych mało miejsc i lekarz mowi, że nie widomo czy lek mozna stosować u młodych osob bo jest stosowany głownie tylko dla osob po menopauzie. dlatego szukam osoby młodej, do 30 np, ktora bierze lek dozylnie raz na 3 miesiace, bo to by oznaczało ze jednak mozna
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Wto Lip 31, 2012 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artykuł na temat osteoporozy. Niby wszystko oczywiste, ale warto się zapoznać:

http://senior-i-zdrowie.wieszjak.pl/osteoporoza/308914,Osteoporoza--jak-ja-zdiagnozowac.html
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Kwi 30, 2013 6:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja Bonvive brałam w zastrzyku dozylnym teraz 3 raz dostane Aclaste co podaje sie w kroplówce 1 rza na rok przez 5 lat to jakis program do ktorego sie zalapalam rezultat widoczny bardziej ma byc po 3 dawkach zatem po tej co dostane w maju ale poki co wcale lepiej nie jest
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
denim85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 487

PostWysłany: Wto Kwi 30, 2013 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam pytanie na temat kwasu alendronowego obecnie biorę jako osłonę do sterydów ostenil 70 ale lekarz stwierdził żę alendronowy bedzi lepszy ale nie wiem przeczytałam uboczne i się trochę przestraszyłam i sie boję ze bedzie za słabo działał tak raz w miesiącu brany
_________________
My kobiety jesteśmy aniołami, a gdy się nam podetnie skrzydła, lecimy dalej na miotle!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Liluu
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 2463
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam coś takiego:
https://www.facebook.com/Podajdalejorg/posts/458823000841059

Wcześniej przeczytałam z grubsza książkę "Ukryte terapie" Jerzy Zięba
Może warto zastanowić się nad niektórymi rzeczami w niej opisanymi?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aklepka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Paź 2014
Posty: 352
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lilu ja biorę wit. k2mk7 wraz z wit.d3, tak miałam zalecone, żeby wapń prawidłowo osadzał się w kościach a nie w naczyniach krwionośnych. Biore 200 mg wit. k2mk7, i w okresie wrzesień -maj wit. d3 2000j. , ale ja nie brałam nigdy sterydów, immunosupresji. dopiero od wczoraj biore nlzp i sirdalud.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Liluu
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 2463
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aklepka ja dopiero niedawno zainteresowałam się tą witaminą, biorę sterydy, ale w małej dawce, dostaję także Calperos 1000mg oraz vigantoletten 1000.
Mam osteopenię, w wynikach wykazuje się już w bliskiej granicy do osteoperozy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aklepka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Paź 2014
Posty: 352
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2015 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może 1000j wit. d Liluu to za mało. Teraz taka dawkę to zaleca się zdrowym ludziom w okresie jesienno-wiosennym. A jeśli ma się obciążenia choroba auto i jeszcze jej leczeniem to wg mnie powinna być większa. Ja wit. d3 przed suplementacja miałam 31,4 a w chorobach auto dąży się do jej górnych granic , poziom 60- 80.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 5 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group