Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hormonalna terapia zastępcza
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie dorzucić dwa grosze. Na razie to analizy, ale ostrożności nigdy nie za wiele. Jak w każdym przypadku.

Terapia hormonami grozi rakiem

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą powinny przyjmować możliwie niskie dawki i to przez krótki czas - wynika z dwóch niezależnych od siebie badań.

Rezultaty analiz przeprowadzonych oddzielnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych kolejny raz wskazują na związek między stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) a powstawaniem i rozwojem niektórych typów nowotworów. Chodzi o raka piersi, jajników oraz trzonu macicy. Wyniki przedstawione w artykułach opublikowanych przez dwa najpoważniejsze pisma medyczne: "Lancet" i "New England Journal of Medicine", nie powinny jednak całkowicie zniechęcać do stosowania terapii - przekonują naukowcy i lekarze. Szacuje się, że taką terapię stosuje pół miliona Polek.

Hormonalna terapia zastępcza polega na podawaniu kobietom estrogenu i progestagenów. Dzięki temu panie mogą uniknąć niektórych niebezpiecznych dla zdrowia lub nieprzyjemnych efektów przekwitania. Terapia hormonami chroni m.in. przed osteoporozą, schorzeniami układu krążenia, poprawia też komfort życia (osłabia tzw. uderzenia gorąca, bóle głowy, depresję).

Ze względu na działanie niektórych hormonów rośnie też niestety ryzyko zachorowania na raka piersi - czego dowiodły badania z 2002 roku. Najnowsze analizy, przeprowadzone przez dr Valerie Beral z biura epidemiologii Cancer Research UK, wskazują, że panie korzystające z terapii hormonami są o 20 proc. bardziej narażone na śmierć z powodu raka jajnika niż kobiety niestosujące HTZ. Wśród kobiet wykorzystujących hormony średnio 2,6 na 1000 pacjentek zachorowało na raka jajnika. W grupie kobiet nieużywających HTZ - tylko 2,2. Przekłada się to na jeden dodatkowy przypadek nowotworu na 2,5 tys. kobiet i jeden zgon więcej na 3,3 tys. -podkreślają lekarze.

- Wyniki tego badania są niepokojące, ponieważ pokazują, iż terapia hormonalna nie tylko podnosi ryzyko wystąpienia raka, ale również ryzyko śmierci z tego powodu - powiedziała sieci BBC dr Beral. -Nasze badania wyraźnie wskazują za zagrożenia płynące ze stosowania HTZ.

"Nie można widzieć skutków stosowania hormonalnej terapii zastępczej i jej wpływu na powstawanie raka jajnika w oderwaniu od ryzyka raka piersi i macicy. Zachorowanie na te trzy typy nowotworów jest w grupie kobiet korzystających z HTZ o 63 proc. wyższe niż w grupie kobiet niestosujących takiej terapii" - napisał zespół dr Valerie Beral w magazynie "Lancet".

Podobne wyniki, lecz dotyczące zachorowań na raka piersi, zebrali naukowcy amerykańscy. Zespół dr. Donalda Berry'ego z M. D. Anderson Cancer Center zaobserwował wyraźny spadek (o blisko 9 proc.) rejestrowanych przypadków nowotworów sutka między 2001 a 2004 rokiem. Właśnie w tym czasie opublikowano wyniki badania poświęconego bezpieczeństwu stosowania HTZ, z którego wynikało, że znacznie podnosi ona ryzyko zachorowania na raka. Miliony kobiet zrezygnowało wtedy z sięgania po hormony. Rejestrowany spadek zachorowań jest właśnie wynikiem odstawienia terapii - przekonują Amerykanie na łamach "New England Journal of Medicine".

- Biorąc pod uwagę zagrożenie rakiem jajników, piersi i macicy, kobiety powinny bardzo ostrożnie podejmować decyzję o stosowaniu terapii hormonalnej. A panie decydujące się na nią, powinny to robić z wyraźnych wskazań medycznych i to w najkrótszym możliwym czasie - podkreślił prof. John Toy z Cancer Research UK.

źródło, 20.04.2007
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2007 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i znwu paradoks nie tak dawno wręcz wmawiano kobietm ze bez HTZ nie maja szasny na lepsze zycie , , traca wiele , dotkie ich wiele chorob
a teraz zmiana
czytałam o tym juz jakis czas temu wiec cos w tym jest, oglądałam tez program w tv gdzie wypowiadali sie ginekolodzy wiekszośc mówiła to samo co w artykule , HTZ tak ale na krótko przecząc temu co jeszcze nie tak dawno mówiono , ze najlepiej przez wiele lat i dosyc duze dawki one bowiem zapobiegają złamaniu kości udowej u kobiet tak częste w pozniejszym wieku

dobrze ze u nas raczej HTZ jest niewskazane mamy jeden problem mniej Wink
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz słów kilka o HZT
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
karolina7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 224
Skąd: zabrze

PostWysłany: Pią Gru 18, 2009 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

własnie byłam u ginekolga wyniki nie sa raczej dobre czy ktos mógłby mi przytoczyc o co w tych chodzi testosteron <0,08 tsh 2,67 i e2 57,1 ponoc takie wyniki maja kobiey z menozpauza nawet lekarz pytał czy mam uderzenia gorąca Shocked ja mam 21 lat mysli tez o właczeniu tabletek hormonalnych moze wtedy wróci wszystko do normy mam skierowanie do specjalisty on zadecyduje Miesiac temu przyjmowałam chemie endoxan wiec nie wiem czy to tez ma wpływ prosze o odpowiedz
_________________
zdrowie to nie wszystko ale wszystko bez zdrowia jest niczym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
pokrzywa
Junior
Junior


Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 23
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 27, 2012 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a teraz?
czy teraz wiadomo coś więcej na temat wpływu HTZ, FITOESTROGENÓW LUB dhea na rozwój tocznia, czy wyzwalają one tocznia polekowego?
_________________
Daleki brzeg
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nina
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 33

PostWysłany: Sob Sty 19, 2013 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam ten sam problem: lekarze zdecydowali się usunąć wszystkie moje narządy rodne a już na pewno jajniki. Mam 34 lata i nie wyobrażam sobie w tym wieku menopauzy. Mój lekarz prowadzący nie chce sie zgodzić na takie rozwiązanie tzn. HTZ ale jest za usunięciem zmian wraz z jajnikami a ja wolę pożyć trochę krócej ale jakoś w miarę normalnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sty 19, 2013 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nino ja miałam 37 lat i byłam juz po menopauzie
u ciebie jest to związane z chorobą i jesli lekarze będą musieli wyciać wszystko to ty się musisz zgodzic, bo innej opcji nie masz, po prostu mozesz nie miec okazji pozyć nawet roku czy dwóch,
co znaczy w miarę normalnie , ?

przy raku i przerzutach , nrmalnie ?
ale po operacji i dalszym leczeniu masz wiele lat przed sobą własnie normalnych
lekarz raczej nie zgodzi się na HTZ u nas moze prowadzic do powaznych problemów a ty masz ich juz i tak duzo
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 548
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Sob Sty 19, 2013 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak w sumie to Renia (moja szwagierka z rakiem piersi) musiała mieć sztucznie wywołaną menopauzę i mówi się trudno też ma tylko 36 lat ale to było ważne dla jej zdrowia. Już od pół roku nie ma miesiączki i już nigdy mieć nie będzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aga28
Super senior
Super senior


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 86
Skąd: livingston

PostWysłany: Sro Maj 15, 2013 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam. w styczniu mialam usuniete jajniki, prawdopodobnie usuna mi rowniez macice. biore narazie hormony w tabletkach ale niedlugo zmienia mi na Mirene wkladke. i tutaj pojawia sie problem. mam CAPS i Mirena jest najlepszym rozwiazaniem wedlug lekarzy ale juz mialam Mirene 2 razy i 2 razy mi wypadla. Mam 30 lat. Lekarze martwia sie tez o osteroporoze biore vit d i wapno zapobiegawczo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group