Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witam - choć troche skołowana jestem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
badziul
Junior
Junior


Dołączył: 02 Sie 2013
Posty: 2

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 11:58 am    Temat postu: witam - choć troche skołowana jestem Odpowiedz z cytatem

Chciałabym się serdecznie przywitać. Moja przygoda z lupusem chyba dopiero się zaczyna.
Zaczęło się od kontuzji podkolanowej podczas treningu karate, myślałam, że to zwykły uraz, RTG było ok. Tylko, że noga nie chciała mnie przestać boleć i boli do dziś. teraz już wiem, że to ból stawów - musiałam z tego powodu zrezygnować z treningów Sad Dodatkowo zaatakowało mnie masakryczne zmęczenie i senność co poważnie utrudnia normalne życie. Myślałam, że to od treningów, więc nie traktowałam tego jako objawu choroby
Potem doszedł mi objaw Raynauda, ręce i stopy drętwiały i bielały do kilkunastu razy dziennie. Zaczęłam chodzić w okularach słonecznych bo słońce raziło mnie nawet za chmurami.
I jak do tego dodać moją 10 letnią choć zaleczoną wprawdzie (terapia jodem radioaktywnym) chorobę Gravesa-Basedowa to lekarzowi prowadzącemu wyszedł toczeń...

jestem po badaniach krwi (ANA i anty DNA) i staram się jak najwięcej dowiedzieć o tej chorobie - bo wydaje mi się, że wszystko na nią wskazuje.

Bardzo niepokoi mnie to, czy moje dzieci mogły to "świństwo" odziedziczyć? Jakie badania im zrobić, aby to wykluczyć?

mam setki pytań, ale myślę, że trafiłam we właściwe miejsce
Musiałam dzisiaj po prostu się wygadać
dzięki za wysłuchanie Smile

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Papsi
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 1161
Skąd: galaktyka snów

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum.
Dopóki nie ma wszystkich wyników, ani diagnozy nie warto się zamartwiać.
Żeby stwierdzić czy to toczeń - musisz spełniać 4 z poniższych kryteriów.

Kryteria klasyfikacyjne Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego[1]:

Zmiany skórne typu rumienia (często w kształcie motyla na twarzy), nigdy nie przekraczają bruzd nosowo-wargowych.
Zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące - rumień krążkowy (typu DLE).
Nadwrażliwość na światło.
Nadżerki w jamie ustnej.
Zapalenie lub ból stawów – dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez zmian w obrazie RTG.
Zapalenie błon surowiczych – opłucnej (pleuritis) lub osierdzia (pericarditis), stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.
Zmiany w nerkach – utrzymująca się proteinuria (białkomocz) powyżej 0,5 g/dobę lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.
Zaburzenia neuropsychiatryczne – szeroki wachlarz, najczęściej napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).
Zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość hemolityczna z retikulocytozą lub limfopenia (poniżej 1500 w 1 mm³) lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm³) lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm³)
Zaburzenia immunologiczne – obecność komórek LE lub przeciwciał przeciw dsDNA (natywne DNA), lub przeciwciał anty-Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne odczyny kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.
Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – w mianie nie niższym niż 80 (zwykle ANA>160), badane metodą immunofluorescencji lub inna odpowiednia jeśli nie stosowano leków powodujących lekowe zespoły LE.

Za pewnym rozpoznaniem tocznia przemawia spełnienie co najmniej czterech spośród 11 kryteriów, przy czym kryteria mogą być spełnione w chwili badania lub w wywiadzie. Spełnienie dwóch lub trzech kryteriów pozwala na rozpoznanie choroby toczniopodobnej. U ok. 5% chorych nie wykrywa się obecności przeciwciał przeciwjądrowych. Rozpoznaje się wtedy toczeń seronegatywny. Nie można rozpoznać SLE, jeżeli chory nie spełnia żadnego z kryteriów immunologicznych choroby, tzn. kryteriów 10 lub 11.

U mnie niezróżnicowana choroba tkanki łacznej - zespół toczniopodobny, a u 15 letniej córci obserwacja w kierunku MIZS/tocznia.

Postawienie diagnozy to czasem lata błądzenia, chłopcy raczej nie chorują na reumatyczne rzeczy - jedyne wykluczenie to panel ana i ile u Ciebie będzie dodatni. Jednak ana wychodzą czasem dodatnie u spokrewnionych osób.
Powodzenia i szybkiej diagnozy! Oby to były czyste spekulacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam cieplutko na forum Very Happy
To na poczatek Wink
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=816
Moja rada:
Ochlon najpierw Wink choc troszke...
Dalabym dzieciom swiety spokoj, jesli nie ma żadnych objawow. Na diagnoze sklada sie wiele czynnikow-same badania/wyniki nie poparte objawami niewiele znacza.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj
podpisuję się pod słowami Eweli, tak dlugo jak nic niepokojącego się nie dzieje daj dzieciom spokoj, bo choroba może nigdy nie wystąpić , to ze np mama choruje może być pomocne z diagnostyce ale nic wiecej
nie ma sensu przeprowadziać badan jesli wszystko jest w porządku, bo leczy się wtedy jesli występują objawy

choroba w pewnym sensie mozna odziedziczyć a raczej skonnośc do tego typu chorob,ale to dziedziczenie nie polega ba typowym ja choruję to dzieci tez będą chorować, mogą mieć sklonności ale nigdy nie zachorować
na forum jest masę osob , rzadko się jednak zdarza że chorują np 2 osoby z rodziny
tutaj masz trochę wiecej na temat
Cytat:
Czynnik dziedziczności

Czy toczeń jest chorobą dziedziczną?

Nie ma wątpliwości co do tego, że toczeń może być w pewien sposób dzie­dziczony, chociaż nie jest on uważany za chorobę genetyczną w sen­sie klasycznym. Krewni osoby z toczniem mają 5 do 12 razy więk­szą skłon­ność do zachorowania, niż członkowie rodzin zdrowych. Mówi się o ge­ne­tycznej predyspozycji do zachorowania na toczeń. Człon­kowie ta­kiej ro­dziny posiadają zwykle specyficzne geny należące do tzw genów odpo­wie­dzi immunologicznej, odpowiedzialne za wiele procesów towa­rzyszących toczniowi (wytwarzanie przeciwciał anty–DNA, anty–Sm czy anty–RNP, przyp. tłum), które predysponują ich do zachorowania. Geny odpowiedzi immunologicznej mogą być zidentyfi­kowane, choć to bardzo długie i kosz­towne badanie nie jest rutynowo dostępne. W sto­sunku do osób posiadają­cych stosowne geny odpowie­dzi immunologicznej mówi się o tak zwanym względnym ryzyku cho­roby. Znaczy to tyle, że o tym, czy dana osoba za­choruje na toczeń, decy­duje nie tylko obecność tych genów, lecz jeszcze wiele innych czyn­ników i procesów. Względne ryzyko jest wyższe dla pew­nych ras.
Czy aktualnie prowadzi się badania nad genetycznymi aspek­tami tocznia?

W ostatnich latach prowadzi się wiele badań dotyczących genetyki tocz­nia. Wielkie znaczenie w jego zrozumieniu, jak i wielu innych cho­rób o pod­łożu genetycznym, będą miały wyniki tzw. projektu „genom ludzki”. Świat nauk medycznych ma nadzieję, że dostarczą one pełnej informacji na temat budowy genomu człowieka (kompletnego zestawu genów w chro­mosomie pochodzącym od jednego z rodziców), co pozwoli na zde­finio­wanie przyczyn, a zatem i leczenie tocznia.
Każdy z nas posiada 46 chromosomów w każdej komórce swego ciała. Geny odpowiedzialne za uruchomienie procesu odpowiedzi immu­nologicznej u ludzi wchodzą w skład chromosomu oznaczonego nume­rem 6. Geny te biorą udział w procesie prezentowania obcych sub­stancji (na przykład bakterii chorobotwórczych) białym komórkom krwi. Decydują one o tym, czy dana osoba jest podatna, czy też od­porna na pewne choroby. Podstawowym problemem w badaniach gene­tycznych dotyczą­cych tocznia jest znalezienie odpowiedzi na pyta­nie, czy istnieje jakiś gen strukturalny na innym chromosomie, który mógłby wpływać na ryzyko za­chorowania na toczeń.
Jaki jest stan badań sugerujących, że u pacjentów chorych na to­czeń nieprawidłowości dotyczą genu na chromosomie pierw­szym?

Niektóre z najnowszych badań w dziedzinie genetyki rodzinnej (przeba­dano ponad 50 rodzin) wykazują, że gen związany z zachorowalnością na toczeń znajduje się na chromosomie oznaczo­nym numerem pierwszym. Nie wiadomo jeszcze, jakie znaczenie ma to odkrycie. Inspiracją do po­wyższych badań były wyniki doświadczeń przeprowadzonych na ekspe­rymentalnych modelach tocznia u myszy: chromosom pierwszy był zaw­sze związany z pojawieniem się u nich choroby. Przypuszcza się, że te spostrzeżenia mogą odnosić się także do chorych na toczeń ludzi.
W jaki sposób badania rodzinne pomagają w zrozumieniu gene­tycznych podstaw tocznia?

Badania rodzinne pozwalają na szczegółową analizę dziedziczonych ge­nów i ustalenie, które geny odpowiedzi immunologicznej są obecne u chorujących na toczeń, a nie występują u zdrowych członków ro­dziny. Bada­nia te pozwalają także na określenie zależności pomiędzy tocz­niem a in­nymi czynnikami genetycznymi, jak na przykład płeć. Szcze­gólnie cennych informacji dostarczają badania prowadzone w rodzinach, w któ­rych na toczeń choruje więcej osób, a także, co waż­niejsze, gdzie choroba występowała w poprzednich pokoleniach. Fak­tem, który nie pomaga ge­netykom w tych badaniach, jest możliwość występowania genów odpowie­dzi immunologicznej także u osób nie mających tocznia. Przypomnijmy: toczeń jest chorobą wieloczynni­kową.
Jaką rolę w badaniach genetycznych odgrywają bliźnięta?

Bliźnięta są obiektem interesujących badań genetycznych. Dotyczy to szczególnie bliźniąt identycznych (jednojajowych), które mają iden­tyczne geny. Nawet jednak u identycznych bliźniąt, z których jedno choruje na toczeń, prawdopodobieństwo tego, że i drugie będzie chore wynosi tylko 25%. Tak więc nawet wtedy, gdy ktoś posiada chromo­somy identyczne z chromosomami chorego na toczeń, niekoniecz­nie sam będzie na niego chorował. Mimo więc intensywnych badań wśród bliźniąt konieczne są dalsze poszukiwania odpowiedzi na pytania, dla­czego i za pomocą jakich mechanizmów toczeń pojawia się tylko u niektórych osób posia­dających odpowiednie geny odpowiedzi immu­nologicznej.
Czy zdarzają się przypadki tocznia w rodzinach, w których nikt na niego uprzednio nie chorował?

_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj na forum Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
abisynka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2666

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

również witam na forum Very Happy
_________________
"wiedzieć to znać swoje przeznaczenie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7066
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja witam serdecznie Smile
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
badziul
Junior
Junior


Dołączył: 02 Sie 2013
Posty: 2

PostWysłany: Pon Sie 05, 2013 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam wyniki ANA
test HE-p-2 DODATNI+++
ANA p/c przeciwjądrowe - stwierdza się obecność
wzór fluorescencji - ziarniste
czekam jeszcze na anty DNA i krioglobuliny
Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Wto Sie 06, 2013 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badziulku.. no musisz poczekac na reszte badan i ich inerpretacje swojego lekarza prowadzacego. Jak bedzie diagnoza to lekarz wprowadzi odpowiednie leczenia a Ty poczujesz sie lepiej! Very Happy A o to w tym wszystkim chodzi, prawda? Cool
Trzymam kciuki! Very Happy
Mam nadzieje, ze teraz wszystko juz sprawnie sie potoczy...
Daj znac co i jak.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group