Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

witam
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lis 18, 2013 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
robilam kiedyś to badanie i laboratorium mi napisało, że nie można oznaczyć ANCA, bo wykryto we krwi ANA. w sensie, że ANA przeszkadza w oznaczeniu


jesli jest ANA + wtedy szuka się innych przeciwciał
jesli ANA jest ujemne to juz nie robi sie dalszych bo na 95% ich nie ma te max 5% to wyjątki -chociaz zdarza się i tak
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal


Ostatnio zmieniony przez Monika B dnia Pon Lis 18, 2013 5:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Violka
Kadet
Kadet


Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 40
Skąd: mazowieckie

PostWysłany: Pon Lis 18, 2013 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ohoho, czego to ja się dowiaduję Smile dobrze wiedzieć. w Instytucie zrobili mi bardzo dużo badań, ale ANCA nie robili. może na podstawie tych wcześniejszych można wywnioskować, że wynik ANCA będzie negatywny, ale to tylko moje gdybanie. u Was w dziale Przeciwciała przeczytałam, że to bardzo istotne badanie.


Moja córcia ma robione ANCA i za każdym razem wychodzą inaczej. Raz są dodatnie a raz ujemne
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Wto Lis 19, 2013 9:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziekuję za powitanie i wszystkie odpowiedzi Very Happy
Chciałabym zapytac o jeszcze jedna rzecz. Miałam kilka tygodni temu robiony drobny zabieg (z drobną ingerencja w kośc). Wszystko goi się prawidłowo, nie mażadenj infekcji-tylko wszystko to dzieje się bardzo...bardzo powoli. Obrzek jest duzy, bolesnośc też. Zwykle po takim zabiegu pacjent wraca do sprawności w ciągu dwóch tygodni-a ja w takim tempie pewnie dopiero za kolejnych sześc Shocked
W związku z tym mam pytanie-czy w przypadku chorób tkanki łącznej obserwujecie dłuższy niż standardowy proces gojenia, albo większa wrażliwośc na ból pooperacyjny?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Wto Lis 19, 2013 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum Smile

Co do gojenia, przyjmujesz jakieś leki? One często też mają wpływ na gojenie się.
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Wto Lis 19, 2013 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, nie przyjmuję teraz zadnych leków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Wto Lis 19, 2013 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Christiane, czyli u Ciebie wykryli Hashimoto i celiakie? Czy ostatecznie toczen tez stwierdzono?


tak Smile Celiakię ok 1,5 roku temu, Hashimoto ok rok temu

kilkanaście lat temu stwierdzono trądzik różowaty, po leczeniu objawy ustąpiły i w sumie nie ma ich do dziś

podpytałam nawet moja panią doktor dermatolog czy może to jednak nie trądzik różowaty tylko były to początki tocznia, ale powiedziała, że na 99% nie...

jak na razie nie stwierdzono na 100% tocznia ani innej choroby układowej

moje wyniki badan poza ANA 1:640 nie moga naprowadzić na nic konkretengo jak na razie

mam porobionych jeszcze trochę nowych badań, ale znów trzeba zaczekac na wyniki

mam jeszcze zrobić boreliozę WB w klasie IgG, kilka lat temu ''oblazły'' mnie kleszcze w lesie Sad żaden nie przyczepił się, ale myślę, że lekarz szuka ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jednak moje ANCA wynosi 1:10 (aaaa udusze panią, która mi podała przez tel , że wynik ujemny)

typ świecenia a-ANCA i p-ANCA

nosz kurcze a juz się ucieszyłam, że chociaż tutaj mam ujemne :/

chociaż mój lekarz powiedział, że jeśli ANCA są ale w małym mianie to należy tylko kontrolować co jakiś czas (chyba, że sa objawy, wtedy diagnostyke sie pogłębia o zbadanie jakichś dodatkowych przeciwciał)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Czw Lis 21, 2013 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. To ANCA 1:10 jest mianem granicznym. No ale zawsze jest... zastanawiam się tylko w jakiego typu schorzeniach jest obecne w typie świecenia atypowym-jest mało informacji na temat swiecenia atyopowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Czw Lis 21, 2013 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam coś o atypowych czyli a-anca

Atypowe ANCA - występują, gdy antygeny inne niż MPO neutrofili i PR3 są celem przeciwciał .

Atypowe ANCA dodatnie : - Nie związane z WG , MPA lub CS . Zazwyczaj wiązane z przewlekłym zapaleniem , chorobą jelit i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Należy wykonać test ELISA aby upewnić się, czy nie jest MPO dodatni i czy pokarze się PR3

ANCA ujemny : leczone lub nieaktywne WG , MPA lub CS .

ANA dodatnie , P - ANCA dodatnie , C - ANCA ujemną : - Może być wtórne z powodu + ANA . Ponownie należy sprawdzić obecność MPO i PR3

PR3 ujemne MPO ujemny, atypowe ANCA + : - Możliwe przewlekłe infekcje, choroby zapalne jelit, lub chorób autoimmunologicznych (Zazwyczaj choroby nie powiązane z ANCA )

C - ANCA Pozytywna , PR3 - + + : - aktywny WG lub MPA lub CS


C - ANCA Pozytywna , MPO + + : - aktywny MPA i czasem CS lub WG

Atypowe ANCA + , PR3 + + MPO : - zapalne choroby jelit, nie występuje w WG lub MPA lub CS

Atypowe ANCA + , MPO + + + : - Zazwyczaj nie występuje może z wyjątkiem zapalenia naczyń indukowanych lekiem

ciekawe...muszę przycisnąć jednak doktorka żeby wypisał skierowanie na MPO i PR3
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Czw Lis 28, 2013 2:46 pm    Temat postu: pytanie o ujemne LA Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za informacje o ANCA. Przejasniło mi się coś! Very Happy

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ujemny antykoagulant toczniowy wyklucza toczeń? Czy można mieć toczeń, mając charakterystyczne objawy-ale miec ujemny antykoagulant toczniowy (LA)? Zespół antyfosfolipidowy wykluczono u mnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Czw Lis 28, 2013 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ujemny antykoagulant toczniowy wyklucza toczeń? Czy można mieć toczeń, mając charakterystyczne objawy-ale miec ujemny antykoagulant toczniowy (LA)?


no właśnie niestety podobno można :/ choć to nieczęste przypadki (jeśli się mylę prosze o poprawienie mnie:)

może wypowiedzą się jeszcze bardziej doświadczeni w tej kwestii forumowicze

http://www.diag.pl/fileadmin/banery/ulotki__plakaty/ulotki_lekarz/ANTYKOAGULANT.pdf pod tym linkiem jest coś niecoś na temat LA

jeśli chodzi o ANCA u mnie zlecono jeszcze : przeciwciała PR3-ANCA) oraz(MPO-ANCA)

pani w laboratorium powiedziała mi, że zdarzają się fałszywie dodatnie ANCA w niskim mianie u osób, u których wykryto ANA w mianie wyższym

a wykluczono u Ciebie boreliozę? z tego co czytałam na przeróżnych forach może ona dawać niskie miana ANCA oraz ANA, nie wiem czy to do końca prawda, ponieważ nie znalazłam jak do tej pory sensownego potw. w badaniach

a jak się obecnie czujesz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Pon Gru 02, 2013 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, nie miałam zadnych badan na borelioze..chyba. Bo zlecili mi mnóstwo badań.
Ana miałam niewysokie:w marcu 1:160, a w lipcu 1:320 (jednak robione w różnych laboratoriach). Anca miałam robione tylko raz, właśnie w lipcu.
Generalnie czuję się srednio. Mam bóle głowy i brzucha, biegunki, koszmarnie łamią i rozdwajają mi się paznokcie i garściami wychodza mi włosy. Mam coś na kształt motyla na twarzy-wszyscy mówia, że to tylko rozszerzone naczynka..ale mnie się wydaje że to nie jest to. Takie rozlane rumience, płaskie. Nie mam teraz pokrzywki, którą miałam wiosną. No i pobolewaja mnie stawy. W dodatku okropnie bolą mnie te stawy stóp-jestem po zabiegu na stopach, który nie ingerował w staw...wszystko goi się dobrze, jednak obrzek stawów utrzymuje się długo. I ból tez! Czuję się okopnie zmęczona..i w ciagłym stresie-zakrawajacym na lekką paranoję.
Nie mam teraz duszności, ktore mi się zdarzały, zwolaszcza nocy. NIe swędzą mnie powieki i nie puchna - ale zaczęły mi pękac naczynka w oczach (niegdy wczesniej tak nie miałam).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Pon Gru 02, 2013 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie, nie miałam zadnych badan na borelioze..chyba. Bo zlecili mi mnóstwo badań.
Ana miałam niewysokie:w marcu 1:160, a w lipcu 1:320 (jednak robione w różnych laboratoriach). Anca miałam robione tylko raz, właśnie w lipcu.
Generalnie czuję się srednio. Mam bóle głowy i brzucha, biegunki, koszmarnie łamią i rozdwajają mi się paznokcie i garściami wychodza mi włosy. Mam coś na kształt motyla na twarzy-wszyscy mówia, że to tylko rozszerzone naczynka..ale mnie się wydaje że to nie jest to. Takie rozlane rumience, płaskie. Nie mam teraz pokrzywki, którą miałam wiosną. No i pobolewaja mnie stawy. W dodatku okropnie bolą mnie te stawy stóp-jestem po zabiegu na stopach, który nie ingerował w staw...wszystko goi się dobrze, jednak obrzek stawów utrzymuje się długo. I ból tez! Czuję się okopnie zmęczona..i w ciagłym stresie-zakrawajacym na lekką paranoję.
Nie mam teraz duszności, ktore mi się zdarzały, zwolaszcza nocy. NIe swędzą mnie powieki i nie puchna - ale zaczęły mi pękac naczynka w oczach (niegdy wczesniej tak nie miałam).



u mnie bóle głowy (te silne) i problemy z flaczkami przeszły na diecie bezglutenowej

zażywam również 1/4 letrox 50 na tarczycę (choć wyniki były jeszcze w normie) ale niestety wyszło to nieszczęsne Hashimoto

też miewam takie właśnie rumieńce na policzkach koło nosa (ale na nosie nie), tak jak u Ciebie jest to płaskie i nie typowo ''toczniowe''

naczynka w oczach miewam od czasu do czasu popękane, czasem oczy mnie pieką i są jakby przesuszone

Cytat:
W dodatku okropnie bolą mnie te stawy stóp
też mnie bolały długi czas o.O jednak nie był to ból bardzo silny, obecnie czasem pobolewają, ale jakoś tak łagodnie...

Cytat:
koszmarnie łamią i rozdwajają mi się paznokcie i garściami wychodza mi włosy


akurat taki objaw jak wypadanie włosów, który jest ponoć częsty przy chorobach układowych typu toczeń itp nigdy nie miałam

często zły stan paznokci i włosów świadczy też o niewłaściwej pracy tarczycy, może zrób sobie TSH, FT3 i FT4 i usg tarczycy

również słabość i efekty ''sercowe'' mogą wystąpic jeśli h. tarczycy nie są na optymalnym poziomie

warto byłoby zbadać też D3, B12 ale badanie niestety drogie Sad lekarz POZ nie może zlecić więc trzeba prosić specjalistę

ja mam jeszcze czasem tak, że pobolewają mnie mięśnie rąk i czasem zwłaszcza wieczorami mam wrażenie, lekkiego pieczenia, szczypania, palenia skóry lub może pod skórą...

nasila się to przed okresem :/

znalazłam jeszcze bardzo ciekawe opracowanie na temat ANCA i gruźlicy:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15286419

i ANCA w toczniu :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15645975

jakiś czas temu miałam kontakt z osobami chorymi na gruźlicę, muszę też to sprawdzić :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kask
Junior
Junior


Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 19

PostWysłany: Pon Gru 09, 2013 3:02 pm    Temat postu: Wyniki badań-pogubiłam się-czy możecie rzucić okiem? Odpowiedz z cytatem

Christiane,
dziękuję Ci bardzo za wszystkie informacje Smile Very Happy

Mam jeszcze do Was pytanie dotyyczące wyników badań. ANA wyszlo 1:320, ANCA słabododatnie 1:10. Mam motyla i inne obajwy toczniopodobne.
Jednak w wynikach badań znalazłam jeszcze:
przeciwciała anty CCP 1,4 (w granicach podanej normy)
NIE stwierdzono przeciwciał SS-A (Ro), SS-B (La), Jo-1, Scl-70, nRNP i Sm

Czy fakt, że tych przeciwciał nie swtierdzono wyklucza toczeń lub inna chorobe tkanki łącznej??


Ostatnio zmieniony przez kask dnia Pon Gru 09, 2013 7:16 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Pon Gru 09, 2013 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej Smile

Cytat:
przeciwciała andty CCP 1,4 (w granicach podanej normy)


z tego co zdążyłam się zorientować a akurat mam w rodzinę osobę która coś tam na ten temat wie (ma RZS) to anty CCP wykonuje sie w celu potwierdzenia RZS, jeśli wyjdzie w normie to z dużym prawdopodobieństwie mozna wykluczyć

tutaj jest coś niecoś na ten temat : http://www.diag.pl/Badanie-anty-CCP.85+M5e3c9bd0406.0.html

Cytat:
Czy fakt, że tych przeciwciał nie swtierdzono wyklucza toczeń lub inna chorobe tkanki łącznej??


niestety nie Sad

a jakie miano masz ANCA i jaki typ? w toczniu czasem pokazują się ANCA

ja mam miano 1:10 i mam p-ANCA oraz atypowe-ANCA (teraz podobno wporwadzili że to x-ANCA) choć jak na razie tocznia nie stwierdzono...

warto byłoby zrobić jeszcze badanie Test LA1 - test przesiewowy, LA2 - potwierdzający. Nazywa sie to chyba antykoagulant tocznia

i wiem też, że ważnym badaniem jest anty-dsDNA, jeśli wynik wyjdzie dodatni to trzeba miec na uwadze, że toczeń może zaatakować nerki Sad

ja chyba będę miała wykonane powyższe badania, dowiem się 12.XII

warto też zrobić badanie dopełniacza C3 i C4 jśłi sa poniżej normy może to oznaczać, że choroba jest aktywna

u zdrowych osób te dwa parametry są podobno bardzo stabilne i zawsze w normie...

a co mówi Twój lekarz na wyniki?


[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group