Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak rozpoznać szarlatanizm
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sylwester71
Junior
Junior


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 2
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 11:26 am    Temat postu: Re: Jak rozpoznać szarlatanizm Odpowiedz z cytatem

Autor tej informacji nie ma pojęcia o medycynie, wypisał same głupoty. Zpewnością nie ma leku czy metody na wszystko, ale podważając różne metody terapii to idiotyzm!


nenya napisał:
Jestem sceptykiem od urodzenia, więc trafiłm do raju odnajdując w sieci Biuletyn Sceptyczny Exclamation

Oczywiście to tylko moja postawa życiowa i moje zdanie, nikt nie musi się z nim zgadzać, ale wydaje mi się że dobrze będzie dla wszystkich jeśli zapoznają się z pewnym artykułem - zwłaszcza że co chwila pojawiają się na forum tematy związane z "cudownymi lekami", "uzdrowicielskimi terapiami", itp. Wszystkie mają b. wiele wspólnych cech.
Dla mnie to szarlataneria i zapewne jestem stronnicza i nieobiektywna, bo wrzucam wszystko do jednego wora - urynoterapię, sok noni, irydologię, transfer faktor, anry, vilcacore, homeopatię i izopatię...

Ale uważam, że warto być świadomym, że ktoś może nami manipulować dla swoich korzyści, zwłaszcza że chorzy często są tak zdesperowani, że krytycyzm schodzi na dalszy plan w zderzeniu z codzienną męką.

Stąd ten artykuł który b.b.b mi się spodobał:
----------------

Dziesięć rad, aby nie dać się złapać szarlatanom medycznym

Zwolennicy szarlatanizmu wiedza, jak dotrzeć do najsłabszych punktów osobowości ludzkiej. Nie sprzedają dzięki jakości swych produktów, lecz dzięki umiejętności przekonania klienta. Oto dziesięć elementów strategii, która powinna pozwolić nie dać się zrobić w konia.

1. Pamiętaj, że szarlatanizm rzadko prezentowany jest jako coś niezwykłego.

Szarlatani bardzo często używają słownictwa naukowego i cytują (prawdziwe lub fałszywe) źródła naukowe. Niektórzy mają nawet tytuły naukowe, ale wybrali inną drogę.

2. Unikaj wszelkich "specjalistów", którzy twierdzą, że większość chorób spowodowanych jest złym żywieniem, lub że większość chorób można wyleczyć biorąc dodatki żywieniowe.

Pomimo, że niektóre choroby mają związek z dietą, większość z nich nie ma w nią żadnego związku. Ponadto w większości przypadków, w których dieta jest czynnikiem wpływającym na zdrowie, rozwiązaniem nie jest branie witamin lecz zmiana diety.

3. Z największą ostrożnością należy przyjmować opowiadane historie i świadectwa.

Jeśli ktoś twierdzi, że został uleczony dzięki niezwykłym specyfikom, zastanów się, lub zapytaj lekarza, czy nie może być innej przyczyny wyzdrowienia. Wiele objawów chorobowych zanika spontanicznie z czasem, a większość schorzeń chronicznych przedzielonych jest okresami, w których nie ma symptomów chorobowych. Osoby, które przedstawiają świadectwa wyleczenia nowotworu metodami nieklasycznymi, były równolegle leczone rmetodami klasycznymi. Ale zapewniać będą, że wyzdrowiały dzięki metodom nieklasycznym. Część świadectw jest po prostu fałszywa.

4. Z największą ostrożnością należy przyjmować żargon pseudomedyczny.

Wielu szarlatanów zamiast leczyć chorobę, zaproponuje ci "odtrucie" organizmu, "odtworzenie równowagi chemicznej", "uwolnienie energii nerwowej", przywrócić "harmonię z naturą" czy poprawić pewne "słabości" niektórych organów. Użycie konceptów, których nie da się zmierzyć i udowodnić pozwala twierdzić, że odniosły sukces, mimo, że nic nie zostało zrobione.

5. Nie daj się nabrać paranoicznym oskarżeniom.

Przedstawiciele medycyny niekonwencjonalnej mówią często, że lekarze, farmaceuci i rząd spiskują przeciwko używanym przez nich metodom. Oczywiście nie ma na to żadnych dowodów. Sprzecznym z logiką byłoby myślenie, że wielkie grupy ludzi mogłyby sprzeciwiać się metodom, które mogłyby uleczyć kiedyś ich lub ich bliskich..

7. Zapomnij o "tajnych kuracjach".

Jedną z części podejścia naukowego jest dzielenie się odkryciami naukowymi. Szarlatani utrzymują w tajemnicy swoje metody leczenia po to, by inni nie mogli udowodnić, że jest bezskuteczne. Nikt, kto wynalazłby nową metodę leczenia nie utajniałby jej. Jeśli jakaś terapia okazałaby się skuteczna, szczególnie w przypadku poważnych chorób, ten, kto by ją opracował, stałby się bardzo sławny i bogaty dzieląc się nią z innymi.

8. Nie ufaj ziołom leczniczym.

Zioła lecznicze rozpowszechniane są zazwyczaj za pomocą reklamy, plotek, folkloru i tradycji. Rozwój badań medycznych pozwolił na wykazanie, że wiele ziół jest mało skutecznych, inne zaś pozwolił zastapić składnikami syntetycznymi, które są skuteczniejsze. Wiele ziół zawiera setki elementów chemicznych, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane i zbadane. Mimo, że niektóre z nich okazują się czasami skuteczne, inne są lub mogą być szkodliwe. Przy istnieniu skutecznych metod leczenia klasycznymi metodami, ziołolecznictwo rzadko jest wyłącznym rozwiązaniem.

9. Bądź sceptyczny gdy terapia jest przedstawiana jako skuteczna w wielkiej liczbie różnych chorób, szczególnie poważnych.

Nie istnieje panaceum, które "leczy wszystko".

10. Ignoruj próby grania na twoim egoizmie.

Jedną z najskuteczniejszych dróg, którymi szarlatani docierają do swych ofiar jest sugerowanie, że "myślą o tobie" jako o jednostce. Mówią też, że jeśli nawet skuteczność ich metod nie zawsze jest skuteczna, może być skuteczna dla ciebie.

11. Nie pozwól, by cierpienie wpłynęło na twój rozsądek.

Jeśli myślisz, że twój lekarz nie zajmuje się tobą wystarczająco, jeśli dowiesz się, że twoja choroba jest nieuleczalna, jeśli nie chcesz przyjąć tego do wiadomości bez walki, nie oddalaj się od naukowego systemu ochrony zdrowia. Porozmawiaj o tym z lekarzem lub znajdź po prostu innego specjalistę.

Stephen Barrett, M.D, źródło
----------

i jeszcze jeden:

Jak rozpoznać szarlatanizm

Kiedyś informacje przekazywane z ust do ust były podstawową metodą reklamy terapii alternatywnych. Ktoś z rodziny, przyjaciel, znajomy, pełen przyjaźni poleca nam spróbowanie jakiegoś produktu w celu uzdrowienia nas z jakiejś choroby. "Przecież nic nie ryzykujesz, w moim przypadku to zadziałało", "Unikniesz operacji.", "Nie ma działań ubocznych", "Używa się tego w innych krajach" itp.itd.
Dziś do przekazu ustnego dołącza się reklama radiowa, gazetowa, telewizyjna, która zalewa nas tysiącami niezwykłych historii. W telewizji powstają wręcz programy wyłącznie poświęcone sprawom zjawisk paranormalnych. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, a tym bardziej zbadać prawdomówności tych wszystkich informacji.

Pod sztandarem Nadziei jawi się szereg terapii, które nigdy w żaden sposób nie zostały zbadane. Oto ich (niepełna) lista.

- aurikuloterapia
- bioenergoterapia
- chromoterapia
- hipnoterapia
- holoterapia
- homeopatia
- irydologia
- katarzis
- leczenie spirytualne
- leczenie dotykiem
- magnesoterapie
- magnetoterapia
- ortoterapia
- pola magnetyczne
- post
- pulsologia
- radiestezja
- sofrologia
- urynoterapia ...

Te terapie często opierają się na następujących zasadach:

1. Leczenie opiera się na nie potwierdzonych naukowo twierdzeniach.

2. Konieczne jest stosowanie specjalnej diety i zdecydowana zmiana trybu życia.

3. Leczenie jest bezbolesne, nietoksyczne, nie ma działania ubocznego.

4. Często mówi się o nich w sensacyjnych mediach.

5. Skuteczność wymaga ślepej wiary.

6. Podstawą reklamy są świadectwa wyleczonych pacjentów.

7. Formuła lekarstwa jest tajna, aby "oficjalna medycyna" nie ukradła jej.

8. Promotorzy lekarstwa często twierdzą, że są prześladowani i niezrozumiani.

9 Promotorzy leczenia podkreślają wolność wyboru metod leczenia.

10. Reklamowane terapie często obiecują wyleczenie zazwyczaj nieuleczalnych chorób.

Zanim wypróbuje się jakiejść terapii alternatywnej, warto zrobić następujący test:

Gdy będziesz już u uzdrowiciela, popatrz mu głęboko w oczy i zapytaj:"Co pan myśli o uzdrowicielu, panu Jakimśtam, który ma swój gabinet za rogiem?"

Najprawdopodobniej odpowie, lub da do zrozumienia, że to szarlatan, że jego terapia jest nieskuteczna, itp, itd

Adam Pietrasiewicz źródło
-------

a na koniec jeszcze odsyłacz do działu wspomnianego Biuletynu Sceptyczego Medycyna Magiczna
m.in. o homeopatii, akupunkturze, leczeniu dotykiem, itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coś się nie podoba?
może jasniej ?
wchodzisz na to forum i na dzien dobry zaczynasz od krytyki
jesteś chory ?
Jesli tak , to załóż swoj temat w Dziale Pierwsze kroki , przedstaw sie i wtedy możemy rozmawiać
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 11:42 am    Temat postu: Re: Jak rozpoznać szarlatanizm Odpowiedz z cytatem

sylwester71 napisał:
Autor tej informacji nie ma pojęcia o medycynie, wypisał same głupoty. Zpewnością nie ma leku czy metody na wszystko, ale podważając różne metody terapii to idiotyzm!


powiedział szarlatan (?)
bo Nenya podważa szarlatańskie metody - wystarczy poczytać (ze zrozumieniem)

a i jeszcze: bardzo proszę nie cytować tak olbrzymich fragmentów tekstu
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieje, ze moderatorzy posprzataja pozniej. Tutaj sie nie dyskutuje. Polecam lekture Nietykiety i ogolnych zasad obowiazujacych na forum.
Dziewczyny przepraszam-dolozylam Wam posta do usuniecia...
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sylwester71
Junior
Junior


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 2
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 12:13 pm    Temat postu: Re: Jak rozpoznać szarlatanizm Odpowiedz z cytatem

kinga napisał:
sylwester71 napisał:
Autor tej informacji nie ma pojęcia o medycynie, wypisał same głupoty. Zpewnością nie ma leku czy metody na wszystko, ale podważając różne metody terapii to idiotyzm!


powiedział szarlatan (?)
bo Nenya podważa szarlatańskie metody - wystarczy poczytać (ze zrozumieniem)
Ja umiem czytać ze zrozumieniem a to co niejaki Nenya pisze bzdury!
A co do cytowania mogę wszystko albo jakiś tekst , wybrałem wszystko, wolno mi i tyle.
a i jeszcze: bardzo proszę nie cytować tak olbrzymich fragmentów tekstu

W końcu to jest forum czy prywatne folwark?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 12:21 pm    Temat postu: Re: Jak rozpoznać szarlatanizm Odpowiedz z cytatem

sylwester71 napisał:

W końcu to jest forum czy prywatne folwark?

polecam naukę cytowania Wink
rejestrując się na tym forum powinieneś przestrzegać tutejszych zasad

z Netykiety:
Cytat:
Jak pisać:
5. Odpowiadając na post, cytuj tylko potrzebne fragmenty, a resztę wycinaj (nie cytuj całych, obszernych wypowiedzi poprzedników!)

_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sro Lis 20, 2013 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszedzie obowiazuja zasady! Tutaj rowniez! Wypadaloby sie z nimi zapoznac.
Niby wszystko czarno na bialym, a kazdy czyta co innego. Shocked
Ciesz sie zdrowiem i nie psuj krwi.
Ps. Jeszcze nie spotkalam lekarza, ktory zalecalby urynoterapie w leczeniu tocznia np. Dzieki Bogu!
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
joe alex
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 26 Lip 2014
Posty: 419
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Pon Lip 28, 2014 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Takim szarlatanom to urwałabym łeb przy samej d...

Dwa tygodnie temu zmarla ciocia męża. Ptzyjeżdżal do niej "znachor" za każdą wizytę licząc sobie 1000zł. Podrzucał cioci jakieś suplementy, podobno wspierał i jechał dalej.

Ciocię rozumiem, tonący brzytwy się chwyta, podobnie jej dzieci. Ale facetowi, który doskonale wiedział, że kobieta umiera, zrobiłabym to, co wcześniej napisałam.
Jestem zła jak diabli Evil or Very Mad
_________________
Jeśli kochasz, czas zawsze odnajdziesz nie mając ani jednej chwili.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alva_alva
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Lip 2013
Posty: 312

PostWysłany: Pon Lip 28, 2014 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ze tak zapytam, czemu magnetoterapia jest szarlatanizmem? Proponuje lekturę Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na temat stosowania magnetoterapii i jej efektów u pacjentów z bólami dolnego odcinka kręgosłupa: http://www.czytelniamedyczna.pl/782,wplyw-magnetoterapii-na-objawy-bolowe-u-pacjentow-z-bolami-dolnego-odcinka-krego.html

albo

artykuł Zakładu Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Lodzi o wykorzystaniu magnetoterapii w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu: http://www.wple.net/plek/numery_2007/numer-2-2007/74-77-woldanska.pdf

Artykuly i badania prowadzone przez profesorów uniwersytetów medycznych. Leczenie polem magnetycznym jest refundowane przez NFZ: http://www.nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/1004

A dalej za tak zapytam, czemu na tej " czarnej " liście jest akupunktura? Przecież NFZ tez refunduje zabiegi akupunktury w leczeniu bólu: http://www.nfzgdansk.pl/uploads/files/swiadczeniodawcy/umowy/2007/02_aos_20070307_rozliczanie_procedurIV.pdf Kolejny link na stronę NFZ z info o refundacji akupunktury w przypadku leczenia przewlekłego bólu: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=4&artnr=1036&czartnr=19

Chyba zaszła jakas pomyłka z ta czarna lista.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
perelka20
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 969

PostWysłany: Sro Sty 14, 2015 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.dluzszezycie.pl/artykuly-o-zdrowiu/choroby-autoimmunologiczne/bezpieczne-radzenie-sobie-z-chorobami-autoimmunologicznymi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ania ha
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 141
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pią Sty 16, 2015 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Po przeczytaniu jak te peony działają na układ immunologiczny można
by się skusić na preparat Peony immune za 159 zł,ale nie mam piwonie
w ogródku teraz spojrzę na nie z innego punktu widzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
margo 6
Junior
Junior


Dołączył: 06 Maj 2016
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Wto Maj 24, 2016 5:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy
Śmigam sobie po forum , czytam . Rozpoczęte dyskusje dawno się w większości zakończyły i nie wiem czy swoje pięć groszy dorzucać.
Jednak w kwestii sceptycyzmu , to mnie natchnęło coś...
Też chyba już się sceptykiem urodziłam, choć z wiekiem i nabywanym doświadczeniem , to się pogłębia... Życie nauczyło mnie ,żeby nie ufać różnego rodzaju szarlatanom , ale też niestety nie ufam naszym lekarzom .Napatrzyłam się dość na ich metody leczenia i czasami nie odbiegają one od metod wyżej wymienionych.Udając się na wizytę jestem jednym kłębkiem nerwów .Często mam wątpliwości co do przepisywanych mi medykamentów , a kiedy widzę kolejki przedstawicieli farmaceutycznych u drzwi gabinetu, to robi mi się słabo.
Jest tylko jeden lekarz, któremu ufam ( tak na 95 % )...to moja rodzinna.
Cóż , w dzisiejszych czasach bardziej niż pacjent liczy się pieniądz. Oczywiście z pewnymi wyjątkami. Marzy mi się trafić kiedyś na prawdziwego lekarza.
Sorki za moje wypociny , ale tak mnie jakoś "naszło" w związku z tematem.
Pozdrawiam serdecznie życząc zdrowia Wszystkim Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Wto Maj 24, 2016 7:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Margo, w doniesieniach medycznych nie dyskutujemy-tutaj umieszczamy tylko informacje. Moglas sie pogubic bo, jak widać, jeszcze tu nie posprzatalysmy. Wink
Znajde chwilke, zlapie za szczotke, poszukam odpowiedniego miejsca i wrzuce link gdzie to upchnac. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
margo 6
Junior
Junior


Dołączył: 06 Maj 2016
Posty: 20
Skąd: Trójmiasto

PostWysłany: Wto Maj 24, 2016 8:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aaa...oki...przepraszam bardzo. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Strona 15 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group