Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Badanie przeciwciał u noworodków i niemowląt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 1:05 pm    Temat postu: Badanie przeciwciał u noworodków i niemowląt Odpowiedz z cytatem

Nie znalazłam na ten temat nic tutaj na forum, tzn. jak to wygląda w praktyce. Jest to pytanie głównie do mam, czy Wasze dzieci po urodzeniu miały badany poziom przeciwciał? Mój synek nie miał, mimo że wszędzie było wiadomo, że mam toczeń i zastanawiam się dlaczego. Czy niedouczenie pediatrów, czy po prostu nie ma takiej konieczności? Tymek miał długi czas słabą morfologię, echo serca wyszło w porządku, zmian na skórze nie miał. Teraz to i tak za późno, ma juz blisko 9 miesięcy, jestem jednak ciekawa, jak powinno być?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natalka, córeczka Anety, ma tocznia noworodkowego. Aneta na pewno się odezwie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Własnie przegladałam posty Anetki, troche mnie martwi to, jakos ostatnimi czasy zapomnialam o moim toczniu i teraz gryzie mnie mysl, ze moze powinnam zrobic jednak jakies szczegółowe badania Tymkowi. Anetko, a jak teraz zdrówko Natalki? Ma juz blisko roczek, prawda? Pozdrawiam i będę wdziędzna za odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wg mnie jeśli do tej pory nic się nie działo to już się toczeń noworodkowy nie odezwie, swoją drogą, skoro twój ginekolog i położnik wiedzieli o toczniu, to wg mnie powinni uważnie monitorować stan dziecka także po porodzie, nie wiem czy standardem są badania pciał u takich niemowląt ale wg mnie na pewno nie jest to przesada...
ale być może w twoim przypadku nie było takiej potrzeby, bo np. nie masz najgrożniejszych dla niemowląt pciał anty Ro i La? nie wiem... Confused

w każdym razie, wydaje się że teraz już niepotrzebnie się martwisz bo:
Cytat:
1. Około 33% chorych na toczeń ma przeciwciała anty Ro, albo anty SSA.
2. Około 10% kobiet z przeciwciałami anty Ro i około 3% wszystkich kobiet z toczniem rodzi dzieci z syndromem tocznia noworodkowego (neonatal lapus).
3. Toczeń noworodkowy jest jedynym typem wrodzonych nieprawidłowości spotykanych u dzieci matek chorych na toczeń.
4. Toczeń noworodkowy nie jest SLE. NLE objawia się:
• przejściową wysypką
• przejściowymi zaburzeniami morfologii krwi
• czasami zaburzeniami pracy serca, zaburzenia te zdarzają się rzadko i można je leczyć lecz są trwałe.
5. Dzieci, które nie mają problemów z pracą serca, nie mają innych objawów choroby przez 3-6 pierwszych miesięcy życia, nie są i nie będą chore na NLE
• Nawet dzieci z zaburzeniami pracy serca rosną i rozwijają się prawidłowo
• Wystąpienie NLE u jednego dziecka powoduje 25 % ryzyko wystąpienia tocznia noworodkowego u kolejnego potomka.
• Jest bardzo małe ryzyko rozwinięcia się SLE w późniejszym życiu dzieci matek chorych na toczeń.


Cytat:
Toczeń noworodkowy
Toczeń noworodkowy jest rzadką chorobą płodu i noworodka spowodowaną tym, że przez łożysko przedostają się przeciwciała od matki. Specyficzne przeciwciała związane z toczniem noworodkowym są znane jako anty-Ro i anty-La. Występują one u 1/3 pacjentów z tru, jednak wiele matek z tymi przeciwciałami rodzi dzieci bez objawówtocznia noworodkowego. Z drugiej strony choroba ta może wystąpić u dzieci zdrowych matek. Toczeń noworodkowy różni się od tru. W większości przypadków jego objawy ustępują samoistnie do 3 lub 6 miesiąca życia, nie pozostawiając żadnych śladów.
Najbardziej typowym objawem jest wysypka, która pojawia się kilka dni lub tygodni po urodzeniu, szczególnie po ekspozycji na słońce. Jest ona przemijająca i zazwyczaj ustępuje bez pozostawienia blizn. Drugim najczęściej spotykanym objawem są zmiany w obrazie krwi obwodowej, które rzadko są poważne i mają tendencję do ustępowania w
ciągu kilku tygodni bez leczenia. Bardzo rzadko pojawia się szczególny rodzaj zaburzeń rytmu serca znany jako wrodzony blok serca. We wrodzonym bloku serca dziecko ma nieprawidłowo wolne tętno. Ta nieprawidłowość jest stała i może być zdiagnozowana między 15 a 25 tygodniem ciąży na podstawie badania ultrasonograficznego serca płodu.
W niektórych przypadkach istnieje możliwość leczenia choroby u nienarodzonego dziecka. Po urodzeniu niektóre dzieci z wrodzonym blokiem serca wymagają wszczepienia rozrusznika serca. Jeśli matka miała już jedno dziecko z wrodzonym blokiem serca, istnieje ok. 10-15% ryzyko urodzenia dziecka z tym zaburzeniem. Dzieci z toczniem noworodkowym rozwijają się prawidłowo. Istnieje małe prawdopodobieństwo rozwinięcia tru w późniejszym życiu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
majka23
Super senior
Super senior


Dołączył: 11 Sty 2006
Posty: 92
Skąd: ślaskie

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Corka mojej siostry ma 10 miesiecy, urodzila sie z dwiema dziurami na serduszku, morfologie zawsze miala nie najlepsza i na pewno miala wysypke na skorze (ale to chyba przez skaze bialkowa). Siostra nie ma tocznia, ale czy jest mozliwe zeby przez takie pokrewienstwo - czyli ja i siostrzenica - ta malutka moglaby miec tocznia noworodkowego albo jakiegokolwiek?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli na 100% siostra nie ma tocznia, więc nie może mieć pciał w krwiobiegu, więc jej dziecko nie mogło wchłonąć od niej tych przeciwciał do swojego systemu, zatem toczeń noworodkowy odpada.

inne odmiany tocznia o tak małego dziecka - nie mam pojęcia Confused
jeszcze raz przypominam, że przyczyny tej choroby nie są dokładnie rozpoznane, cześciowo winne mogą być geny, mówi się o podatności na zachorowanie, ale to nic pewnego ani dokładnie poznanego, choć wydaje się że raczej mało prawdopodobne by córka twojej siostry miała toczeń dlatego że ty go masz...ale teoretycznie nie da się tego wykluczyć, bez badań w każdym razie, nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bazylia
Kadet
Kadet


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 31
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 23, 2006 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój synek skończył właśnie dwa lata i mimo tego że ja mam toczeń nigdy nie był badany.Pani profesor u której się leczę wyjaśniła mi że skoro nie ma objawów i do tego jest chłopcem nic nie trzeba robić w tej sprawie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja chorując na toczeń urodziłam 2 dzieci ale pierwsze nie miało żadnych badań w kierunku tocznia natomiast drugie tak /przeciwciała przeciwjądrowe /ale były ujemne...nie wiem jak to wygląda obecnie bo moje dowiadczenie to 1990 rok a teraz to nie wiem czy jest konieczne ...pozdrawiam Smile Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...ja mam dwujke urwisów synek niemiał badan robionych po urodzeniu..w wieku 7 lat .robiłam mu CRP i Latex ob ... jak po anginie niemógł wstac z łóżka..okazało się że pielęgniarka źle zastrzyk dała i tak podziałało to na niego stad te objawy...
córa natomiast jako wcześniak miała robione badania ..ale przeciw ciał nigdy nierobili jej.... CRP jedynie.. niedawno sama robiłam jej Latex ob CRP po anginie ale wyszły wporzadku i lekarz stwierdził że niema obaw i nietrzeba robic badań jak nic się niepokojącego niedzieje...
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
aneta
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 481
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sorki ze tak poźno sie odzywma. Dzwoniłam do swojej tzn Natalki Pani Dermatolog z twoim pytaniem. Odpowiedziała mi, że u takich maluchów nie robi sie badań typowo "toczniowych". Bo one tak naprawde nic nie dadzą. Niuńka powinna mieć za to przebadane serduszko (żeby wykluczyć blok serca). Moja Natalka miała 4 miesiące jak jej wyskoczył toczeń, fakt trafiłam od razu do super lekarki, która praktycznie zaczęła wypisywać skierowanie na badania zanim jeszcze usiadłam Wink. Teraz po prawie roku po toczniu prawie nie ma sladu.
Oczywiście jeżeli cię niepokoi, czy maleństwo nie ma tocznia, poproś lekarza o skierowanie na badania, nie moze ci odmówić.
_________________
Chron bakterie! To jedyna kultura u niektorych ludzi

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi Very Happy , uspokoiłyście mnie, z tego co widzę, to rzadko robi się badania, jeśli nie ma objawów, serducho jest w porządku, mamy powtórzyć badanie, gdy będzie miał roczek. Ja przy diagnozie miałam p/ciała Ro I La, być może Tymek cos miał tych przeciwciał, bo morfologia długo nie była taka jak trzeba.
Anata dziękuję Ci że nawet zadzwoniłaś do dermatolog, na pewno nie będe męczyć Tymka kłuciami Very Happy

pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najlepsze podejścei, to rzeczywiście - jeśli nie ma objawów, nie ma potrzeby doszukiwać się choroby, więc badanie pciał jest niepotrzebne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maka
Junior
Junior


Dołączył: 09 Maj 2005
Posty: 18
Skąd: Frankfurt nad Menem

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moj synek ma 18 miesiecy i zadnych badan w kierunku tocznia nie mial robionych.przed rokiem pytalam o badania dla niego i pani pediatra dowiadywala sie u reumatologow czy takie badania sa konieczne, po konsultacjach stwierdzila,ze gdy dziecko nie ma zadnych obiawow badania nie sa potrzebne.jezeli chcialabym syna przebadac na wlasne zyczenie to lepiej poczekac az bedzie gdzies w wieku przedszkolnym.
prawde mowiac od tego czasu nie zastanawialam sie nad tym,ale teraz przy nastepnej wizycie u mojego reumatologa,bedzie musial mi wyjasnisc dlaczego nie robi sie takich badan u malutkich dzieci.

pozdrawiam
maka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
aneta
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 481
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dominika napisał:

Anata dziękuję Ci że nawet zadzwoniłaś do dermatolog, na pewno nie będe męczyć Tymka kłuciami Very Happy


nie ma za co i tak musiałam sie umówić na konsultacje Wink A co do kłucia to moja Natusia miała pobieraną krew z główki Crying or Very sad , w rączkach nie mogły wyczuć żyły, nic dziwnego, ona może uchodzić za żywą reklamę opon Michelin Wink.

Co do tego dlaczego nie robi sie badań u noworodków to dowiedziałm sie, że nawet jak wyjdą przeciwciała u maleństwa a nie ma jakichkolwiek oznak choroby to i tak sie nie podaje żadnych leków, wiec po co dzieciaki stresowac kluciem.

Minus nie robienia badań jest taki, że przecież maluchy sie szczepi. A każda szczepionka jest dla toczniowców niebezpieczna. My mamy zakaz szczepień do odwołania.
_________________
Chron bakterie! To jedyna kultura u niektorych ludzi

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dominika
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lut 2005
Posty: 224
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aneta napisał:
A co do kłucia to moja Natusia miała pobieraną krew z główki Crying or Very sad , w rączkach nie mogły wyczuć żyły, nic dziwnego, ona może uchodzić za żywą reklamę opon Michelin Wink.


Aneta, wiem że to straszny widok pobierania z główki, ale wiem od koleżanek, że to mniej boli niemowlęta niż z rączki i zazwyczaj udaje sie za pierwszym razem, z rączki często trzeba powtarzać - ja nawet prosze, żeby z główki pobierano Tymkowi.


aneta napisał:

Minus nie robienia badań jest taki, że przecież maluchy sie szczepi. A każda szczepionka jest dla toczniowców niebezpieczna. My mamy zakaz szczepień do odwołania.


Każda szczepionka? Myślałam, że tylko przeciw grypie. Tymek był normalnie szczepiony, tylko tymi bezpieczniejszymi szczepionkami, za które zreszta musiałam płacić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group