Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ból kręgosłupa.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odebrałam wczoraj zdjecie kregoslupa szyjnego w zwiazku z zawrotami głowy i bolami kregosłupa i w opsie widnieje informacja, iz mam "zniesiona fizjologiczna lordoze" z czym to jest zwiazane, jak sobie z tym radzic, macie jakies doswiadczenia, oczywiscie z tym wynikiem pojde do ortopedy.
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 12:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sowa albo do dobrego rehabilitanta Very Happy

Polecane ośrodki rehabilitacji
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonkahaha
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 1162
Skąd: Białystok :)

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow PoczytajPorady i doświadczenia z tym związane
_________________
Kogo Pan Bóg kocha,temu krzyżyk daje,kto w nieszczęściu wytrzyma,ten szczęśliwym zostaje

Ogólnopolskie Forum Twardziny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ssowa
Super senior
Super senior


Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 92
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, tak zrobie:)
_________________
"Nie widziałem, byłem odwrócony" M.H.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Wto Lut 17, 2015 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Założyłam nowy wątek nie znajdując wcześniej tego, sorki Embarassed
kopiuję treść w takim razie i będzie można usunąć tamten:

Napisałam tą wiadomość, by dowiedzieć się jak dużo z nas ma problemy z kręgosłupem, jakie dolegliwości, jakie objawy, jakie mieliście badania, jak sobie radzicie z bólem itd, itp. Ogólnie wszystko o kręgosłupie.

Ja dziś zrobiłam RTG, wstawiam poniżej jedno ze zdjęć. W czwartek idę na TK części lędźwiowej, ale na wynik z opisem poczekam sobie 2-3 tygodnie...
Moje dolegliwości kręgosłupowe są takie:
- przy dłuższym siedzeniu w jednej pozycji (tak powyżej 1h) ból w biodrze promieniujący do uda, kolana i nawet stopy - tak jakby "odejmuje" mi nogę, a ból przy tym taki, że stanąć na nogę nie mogę
- przy minimalnym bólu brzucha (tak, brzucha) np biegunka czy menstruacja - jednoczesny tępy ból w krzyżu, promieniujący do nerek - tu akurat przyczynę znam, bo po dwóch ciążach macica dosłownie opiera się o kręgosłup...
- wstaję rano sztywna, jakbym kij od szczotki połknęła, nie mogę skarpetek nałożyć przez tą sztywność i ból jednocześnie
- po dłuższym chodzeniu, jak już usiadę to wstać nie mogę z bólu...
- po dłuższym staniu, też już ból jest nie do zniesienia, na jednej nodze, na drugiej, prosto, opieram sie o ścianę - wtedy marzę by usiąść a najlepiej położyć się
- od niewłaściwej postawy kręgosłupa mam widoczne zmiany przeciążeniowe na stopach - nadmierne rogowacenie w niektórych miejscach, halluks na jednej stopie, która w sumie wygląda na taką, jakby się po prostu "rozlewała"

A oto i moje zdjęcie roznegliżowane Wink



Zapraszam do rozmowy

PS: jeszcze mi się przypomniało: W tak młodym wieku i boli kręgosłup? - to najgłupsze ale i najczęstrze pytanie...
Powrót do góry
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Lut 17, 2015 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na bóle kręgosłupa cierpi ogrom społeczeństwa.
Najczęściej sami jesteśmy sobie winni.
Bóle kręgosłupa przy okresie to często spotykany objaw (?). Czy jak to nazwać. Do poczytania http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=934
Niektórzy łączą bóle kręgosłupa w czasie menstruacji z endometriozą.

W wieku 15,5 lat sama sobie uszkodziłam kręgosłup.
I do tej pory muszę bardzo uważać i dbać. Jeśli oleję sprawę, to cierpię.
W piątek wypadł mi dysk i jestem z deka unieruchomiona.
Ale wiem, że to moja wina.

O kręgosłup należy dbać od malutkiego.

Paulina będę nudna. Musisz poszukać dobrego fizjoterapeuty - osteopaty.
Profilaktyka, indywidualnie dobrane ćwiczenia, odpowiednia waga ciała, szeroko pojęta higiena życia - to wszystko poprawi nasze funkcjonowanie.


No i bardzo ważne jest też właściwe nawadnianie organizmu.
https://portal.abczdrowie.pl/co-sie-dzieje-gdy-nie-pijesz-wody

W niedzielę w szpitalu nawet mi na to lekarz zwracał uwagę.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Kinga za odpowiedź. Bardzo ciekawy artykuł. Na punkcie picia niegazowanej wody (tylko taka woda faktycznie nawadnia organizm) mam bzika. Staram się pić często ale niewielkie ilości, bo nagłe wypicie dużej ilości wcale nie pomoże, a może dać odwrotny skutek od oczekiwanego. Nawadniam dzieci, tłumaczę rodzinie i znajomym, ale tu akurat jak grochem o ścianę... Rolling Eyes
Nie wiem czy tu powinnam wklejać opis TK, ale to wątek o kręgosłupie, najwyżej przeniosę gdzie będzie trzeba Smile

OPIS TK kręgosłupa lędźwiowego
Krąg przejściowy Th12. Niskostopniowe lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Zniesienie lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Niedomknięcie łuku S1/

W przestrzeni L3-L4 zmiany w kążku m-trzonowym typu bulging z kontaktem z workiem oponowym.
W przestrzeni L4-L5 szerokopodstawna dokanałowa protruzja krążka m-trzonowego z uciskiem worka oponowego oraz spłyceniem zachyłków bocznych.
W przestrzeni L5-S1 centralna dokanałowa protruzja krążka m-trzonowego z uciskiem worka oponowego i zniesieniem zachyłka tylnego. Zwapnienie w tylnej części pierścienia krążka.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach krzyżowo-biodrowych z podchrzęstną sklerotyzacją powierzchni stawowych oraz vacuum phenomenon w szczelinach stawowych.

Wygooglowałam już w sumie wszystko, tylko nie mam 100% pewności co do wiarygodności tych informacji. Pytanie raczej mam do osób z podobnymi problemami lub posiadających wiedzę na ten temat, żeby przełożyć "z Polskiego na nasze". Czy to są poważne zmiany, czy faktycznie tylko rehabilitacja i łagodzenie bólu zostało (jak to dzisiaj usłyszałam)? Na co powinnam się przygotować? Oprócz bólu, który się nasila...
Powrót do góry
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej toż.to czysta dyskopatia rehabilitacja ćwiczenia i codzienna dbałość o kręgosłup
Zakaz dźwigania odpowiedni sposób siedzenia typu wałek pod lędźwia odpowiedni sposób schylania czyli podnosimy coś schylamy koucajac tylko i wyłącznie
Rehabilitacja manualna najlepiej pozaym ćwiczenia mc kenzie i.przeprosty
Jak poczytasz na necie znajdziesz dużo info
Mam te.same zmiany w ledzwiach a jak.poczytasz mój wątek także i w.szyji tam już zoperowane.
Poważne czy nie hmm zależy od twego podejścia teraz jak dalej się.to.potoczy ja.juz 10 lat z tym chodzę ale dbam codziennie o kręgosłup to jak.mycie zębów i w sumie zeby zjadłam juz na tym temacie i sposobach rehabilitacji
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej hej
Magdalenko dziękuję za odpowiedź. Staram się odpisywać, kiedy czegoś się dowiem. Byłam u orto z tym wynikiem, poprosiłam o przetłumaczenie i wszystkie zdanie po kolei mi wyjaśnił dokładnie, nawet z rysunkami Wink szkoda tylko, że niewiele z tego pamiętam Rolling Eyes
Pierwsze zdanie po przeczytaniu opisu: ma pani kręgosłup sfatygowany jak 80-ciolatka... Sad - niestety od długiego tak się właśnie czuję...
Mam dodatkowy krąg w kręgosłupie Shocked wada rozwojowa, niedomknięty łuk jednego kręgu, uciski na rdzeń a co za tym idzie "odejmuje mi nogę" z bólu, kość krzyżowa też mi nieprawidłowo wyrosła Wink przepuklina i dwóch ostatnich zdań już nie pamiętam jak mi to wyjaśniał. Za dużo informacji kiepskich na raz i wyłączyłam myślenie... skierowanie do neurochirurga na konsultację, do poradni rehabilitacyjnej (w końcu) i na zabiegi. Rehabilitant i zabiegi pod koniec kwietnia.
Zakaz dźwigania, schylania, długiego stania, chodzenia i siedzenia... Tylko malucha mojego muszę podnieść nie raz i nie dwa w ciągu dnia, chociażby do fotelika w samochodzie czy do wanny/z wanny. Jest po prostu za mały, by robić pewne rzeczy samemu, mała podobnie ale chociaż do samochodu sama wsiada. Zamiast schylania kucanie - tylko jak kolana łaskawie na to pozwolą... Rolling Eyes Do przedszkola chodzimy piechotą 2x dziennie, gdzie muszę wypchać wózek 2x pod górę, w kolejkach trzeba stać lub ewentualnie siedzieć.... na zajęciach trzeba siedzieć.... a potem już nie mogę się ruszyć z bólu, sztywności. Leki p-ciwbólowe w skrajnych przypadkach, ale ucisku nie zwolnią tylko złagodzą ból, no i rozwalą doszczetnie i tak zniszczony żołądek... Mam dopiero 28 lat i mam nadzieję, całe życie przed sobą. W jakim stanie będzie mój kręgosłup i kolana za chociażby 20 lat? Pomimo dbania o siebie, to się już nie cofnie. I do jakiej pracy mam pójść, żeby nie stać lub nie siedzieć 8h? Do tego retorycznego pytania mam inne, czy wynik tego badania w jakikolwiek sposób może się przyczynić do wygrania wojny z zusem o rentę socjalną? Od września czekam na opinię ortopedy, ale wtedy nie wiedziałam tego co teraz no i objawy były znacznie łagodniejsze.
Ponarzekałam.... przepraszam... Dzisiaj jeszcze postaram sie dopisać, co mnie miłego spotkało wczorajszego wieczora i dzisiaj drugi raz Smile
Słonecznego dnia życzę!
Powrót do góry
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paulinko w Twoim wypadku to rehabilitacja Cię częściowo ratuje tzn. przynajmniej może zatrzyma postęp dalszej ruiny kręgosłupa.
Co do spraw rentowych to nie jestem pewna ale myślę,że ZUS tak łatwo nie odpuści.Poza tym nie wiem co Ci powie neurochirurg czy już kwalifikujesz się na ewentualną operację czy może nie ma się co spieszyć i rozpatrzenie wszelkich za i przeciw.
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej
dzisiaj wiek nie ma znaczenia w twoim wieku byłam już zoperowana bo ciągnęłam prawą nogę za sobą ( problemy mam od 20 roku zycia z kregosłupem)
lędzwia mam w tym samym stanie i funkcjonuje ale dbam o niego rehab ćwiczenia codzienne i uważność w codzienności ..
szyja - groził mi paraliż 4 kończynowy bo ucisk od góry na rdzeń był juz tak duży że ciągnełam nogę ową za sobą, ręki juz w ogóle nie czułam Rolling Eyes
nie martw się tylko dbaj o niego i korzystaj z rehabilitacji
ból jest niestety jeśłi ucisk jest na opone twardą w której jest rdzeń i korzenie nerwowe jednak jeżeli ciśnienie w krążku czyt w dysku się zmniejszy to zmniejszy się także ucisk a tym samym ból.
co do renty się nie wypowiem bo ja w swoim stanie jej nie dostałam więc...pracuję przy biurku ( wstając co godzinę bo radzić sobie trzeba)
aha pamietaj że by doszło do operacji trzeba potwierdzić ten fakt konieczności u 3 lekarzy nigdy u jednego bo to ostateczność - często robi się ją tylko w przypadku niedowładów ( patrz u mnie ) czy nietrzymaniu moczu chociażby.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paulina_87
Gość





PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziewuchy, ja i operacja? Nie ma mowy. Jestem po operacji zeza (21 lat temu - dobrze, że niewiele pamiętam) i po dwóch cesarkach - to mi wystarczy. Niestety powinnam zoperować wpust do żołądka (dzieją się cuda na kiju) oraz przegrodę nosową, ewentualnie oczy... aaa i jeszcze guzki/żylaki tam na dole... Embarassed Na żadną z powyższych się nie zdecyduję, dopóki dzieci mi nie dorosną. Potem pewnie też nie podejmę takiego wyzwania, chociaż kto wie.... Ale operacja kręgosłupa to dla mnie już totalna abstrakcja! Na samą myśl o ewentualnych powikłaniach, o rekonwalescencji.... to zbyt wiele jak dla mnie.
Powrót do góry
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie nie wiadomo co
lekarz Ci powie.Operacja to ostateczność
może rehabilitacja pomoże.
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magdalena laura
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 1288
Skąd: opolskie

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie jak.Meg spokoju życzę
Napisałam ze to.ostateczność i to już w kryzysowych sytuacjach
Nie panikuj rehab ćwiczenia i dbałość 3 rzeczy do zrobienia i opanowania
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group