Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wysokie miano ANA
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 11:36 pm    Temat postu: Wysokie miano ANA Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

Jestem przerażona. Od prawie 2 miesięcy mam pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy , kilka razy w tygodniu. Od mniej więcej 2 tygodni wydaje się to trochę słabsze (na rozszerzone testy alergologiczne do szpitala idę na początku grudnia). W czasie rutynowej dorocznej kontroli kardiolog zasugerował zrobienia badań ANA 1/2 z powodu rumienia który miałam na twarzy w czasie wizyty i wspomnianej pokrzywki (w międzyczasie byłam u 3 alergologów - tych badan nie sugerowali). No więc poszłam i..... tragedia - wynik nie tylko pozytywny, ale wysoki - typy świecenia przeciwko błonie jąderkowej 1:1280 i nuclear dots 1:640 ! Zrobiłam sobie na własna rękę ANA 3 i ANA 23. Zbadano:
nukleosomy
histony
SS-A
Ro- 52
SS-B
nRNP/Sm
Sm
Mi 2 alfa
Mi 2 beta
Ku
CENPA
CENTB
Sp100
PML
Scl 70
PM Scl 100
PM Scl 75
RP11
RP155
gp210
PCNA
Jo-1
Centrometr B
AMA M2

Wszystkie powyższe negatywne. Natomiast dsDNA, z tej samej próbki krwi, raz wyszło bardzo niski poziom pozytywny a raz negatywny (nie wiem jak to rozumieć)

Pozostałe badania robione w tym czasie: proteinogram, morfologia z rozmazem, OB, czas protrombinowy, APTT, fibrynogen, bilurbina, kreatynina, eGFR, glukoza, lipidogram, ALT, AST, sód, potas, TSH, FT3, FT4 , kortyzol, witamina B12, ATPO, ATG, hemoglobina glikowana - w normie. Niedobór wapnia i wit D (witaminę D suplementuję od roku i jest już znaczna poprawa - z 10 na 26- ale to ciągle niedobór. Wapnia nie badałam w zeszłym roku, więc nie mam porównania). Badania na boleriozę i helicobacter - negatywne. Lekko podwyższone d-dimery i CRP (CRP możliwe, że z powodu otylości, ale nie wiadomo)

Oprócz pokrzywki mam , a raczej miewam bóle stawowe (dłonie, stopy), ale niezbyt nasilone, czasami o nich zapominam zajeta praca, nie musze brac środków przeciwbólowych, śpię normalnie. Około 3 tygodni temu, z powodu pokrzywki zaczęłam dietę eliminacyjną - zaczęłam na niej chudnąć co wczesniej mi się nie udawało (nie udawalo się głownie dlatego, że "'dojadałam" do różnych diet) i poza pokrzywką i stawami czuję się jak młody Bóg - lekko (kilka kilo mniej do dźwigania), sprawniej, mniej zadyszki, mam więcej energii.

Ostatni rok był dla mnie bardzo ciężki medycznie, łącznie z rakiem podstawnokomórkowym skóry (wyleczony, potwierdzone u 3 lekarzy), chory błędnik i mnóstwo lekarstw (niektóre z nich są podejrzewane o wywoływanie tocznia). Co ciekawe pokrzywka pojawiła się niemal równoczesnie z odstawieniem prawie wszystkich lekarstw (na skutek wyleczenia), ciał przeciwhistonowych też nie ma więc nie jest to toczen polekowy. Dodam też, że przez ostatnie lata prowadziłam fatalny tryb życia - fatalna dieta, brak ruchu, ogrom stresu, klimatyzacja, mnóstwo pracy i mało świeżego powietrza.

No i teraz ...byłam z tymi wynikami (plus EKG, echo serca, usg tarczycy, cytologia, usg dopochwowe - proszę się nie śmiać, wzięłam wszystkie aktualne, nawet "nie na temat) u reumatologa i u dermatologa - oboje zajmujący się chorobami autoimmunologicznymi. I oboje powiedzieli - kontrola za rok, leczy się chorobę a nie wyniki, jest pani zdrowa.

I mam problem i boję się - smaruję sobie maścią borowinową te stawy. Nie wierzę, że jestem zdrowa bo widzę, że cos się dzieje no i te wyniki 1:1280 i 1:640. Boję się, że lekarze, mimo, że specjaliści, zbyli mnie. Widzieli badania, pooglądali mnie i osłuchali, ale tendencje do rumienia, obrzęk stóp zlekceważyli. Na własną ręke robię jeszcze kapilaroskopię, ale lekarz reumatolog powiedział, że nie wierzy, że wyjdzie źle (swoją drogą trudno odpowiedzieć na pytanie czy ręka na zimno reaguje "zbieleniem" - jak mi zimno w dlonie to ich nie oglądam tylko zakładam rękawiczki- powiedziałam, że chyba nie, bo nie zauwazyłam)

Przepraszam za ten długi i chaotyczny post, ale te wyniki ANA mnie przerażają.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Sob Lis 18, 2017 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Iwonko. Smile

Po pierwsze, cieplutko witam na forum. Smile
Po drugie, nie panikuj. Smile

Miano znaczące ale są większe. Wynik może wydawać się dziwny i niepokojący ale oznacza ile razy laborant musiał rozcienczyc próbkę w trakcie badania. I tak np . rozcienczylby ja jeszcze raz a wynik byłby już 1:2560. Cyframi się zbytnio nie przejmuj.

Profil wyszedł negatywny - nie wykryto konkretnych przeciwciał.
Zajrzyj sobie na forum do wątku o przeciwcialach- nie będę tu go przytaczac- wspomnę tylko, że przyczyn ich wystąpienia moze multum a i ludzie kompletnie zdrowi mogą mieć ich wysokie miano.
Powtorzylabym badania za jakiś czas.

Co do Renka ( zimne dłonie, stopy), lekarz ma raczej rację. Nie chodzi tylko o zmianę koloru ( biały, fioletowy, czy pomarańczowy - mnie się zdarza Laughing) a o towarzyszacy ból, którego ciężko " nie zauważyć". Zmiany te nie występuja tylko w zimie kiedy rękawiczki mamy pod ręką.

Ja bym jeszcze sprawdziła RF np.
Nie zauważyłam abyś coś na temat tego badania wspomniała.

Reszta wyników , jak sama napisałaś, w porządku. Lekkie podwyższenie OB itp. mogła spowodować reakcją alergiczna, katar, cokolwiek.

Nie martw się na zapas. Kontrola na pewno aby nic nie przeoczyć no i ja bym wykonała RF , że względu na bóle stawów stop, dloni.

Melduj co i jak i trzymaj rękę na pulsie. Smile

Pozdrawiam. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Sob Lis 18, 2017 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki. Wczoraj zrobiłam jeszcze RF i anty CCP, ale wyniki za kilka dni. A dzisiaj poszłam na USG jamy brzusznej i elastografię (to podobno nieinwazyjna forma biopsji wątroby), lekarz zahaczył nawet o nerki - wszystko ok. Podobno wysokie miana nuclear dots to może być pierwotna marskość wątroby, stąd moja decyzja o zbadaniu wątroby.

Zrobiłam przy okazji usg dłoni - prawie wszytsko ok, z wyjatkiem "niewielki obrzęk w tkance podskórnej grzbietowej okolicy międzyśródręcznej, bez cech wysięku w stawach MCP". Wg radiologa raczej nie ma zmian reumatycznych. Raczej.

Jak tak siebie czytam to uwierzyć nie mogę - osoba, która praktycznie "nigdy" nie chodziła do lekarzy, nagle ma na koncie milion badań.

Ale skąd ta pokrzywka, obrzek naczynioruchowy, lekkie obrzęki konczyn (zapomniałam napisać - podstawowy test alergiczny na około 50 alergenów - negatywny, poza średniopodwyższonym IgE całkowitym)?

Poczytam sobie jeszcze o przeciwciałach na forum. Jestem w schizofrenicznym nastroju - z jednej strony czuję się świetnie po wprowadzeniu diety eliminacyjnej (wstyd przyznać się do BMI, ale trudno - spadło z 39, 1 na 36 - wiem, że jest bardzo wysokie, ale chyba strach wprowadził mnie na właściwą ścieżkę). Z drugiej strony - nie jestem w stanie przestać analizować każdego siniaka, wyprysku, pomijając już te obrzęki i pokrzywkę.

Jeszcze raz dzięki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Nie Lis 19, 2017 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję że lekarze szybko wydumają co i jak.
Daj znać co się dzieje i co lekarz wydumał. Dużo zdrówka zyczę.
A panika zawsze jest na początku.
Do usłyszenia.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Nie Lis 19, 2017 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję. Wczoraj wieczorem wpłynęły mi jeszcze wyniki RF i anty CCP - oba negatywne. Nie wiem czy lekarze coś pomogą - w szpitalu mam mieć testy alergiczne, a reumatolog kazał powtórzyć badania ... za rok.

Jak to możliwe, że ANA jest aż tak wysokie, a wyniki poszczególnych przeciwciał negatywne? Mam szukać kolejnych przeciwciał? Jakich? Skoro specjalista zbywa. Nie chcę czekać aż choroba się rozwinie, chcę zacząć ja leczyć tak wczesnie jak się da.

p.s. na rozweselenie, mimo wszystko, opowiem do czego doprowadza mnie samodzielna diagnostyka - z rozpędu zrobiłam sobie chyba badanie na choroby..prostaty. Wyniku jeszcze nie mam Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 9:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iwonawa napisał:


p.s. na rozweselenie, mimo wszystko, opowiem do czego doprowadza mnie samodzielna diagnostyka - z rozpędu zrobiłam sobie chyba badanie na choroby..prostaty. Wyniku jeszcze nie mam Laughing


Rechot Rechot Rechot

Wybilas mnie z rytmu. Pomysle jak ochlone. Rechot Rechot Rechot
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no a co jak szaleć to szaleć Smile Cool Cool Laughing Laughing Laughing
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Wto Lis 21, 2017 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bóle i obrzęki stawów mijają (masuje je mascią borowinową, kardiolog przepisał mi leki moczopedne i zaczęłam je brać, staram się więcej pić) . Za to oprócz pokrzywki/wysypki zaczynającej się często wieczorem, z pełnym obrazem rano i znikajacej wczesnym popoludniem) dzisiaj obudziłam się z lekko obrzęknietymi i czerwonymi oczami (też mineło koło południa). W miejscach, w których pojawia sie wysypka, pojawia się też lekki ból/napięcie (na tyle lekki, ze praktycznie go nie czuję, tylko jak zacznę nad nim myśleć)- raz zdarzyło się, że był bardzo mocny. Cały czas mam jeszcze lekki obrzęk tkanki podskórnej między 3i 4 palcem dłoni (bez przyczyny, wczesniej był malutki siniaczek, ale znikł – urazu nie pamiętam). Cały czas jestem na diecie eliminacyjnej z powodu podejrzenia alergii i gdyby nie ta pokrzywka, wyniki ANA i lęk , to generalnie czuję się coraz lepiej – wydaje się , że dieta nie ma wplywu na to co miala miec wplyw (alergia), ale ogólnie mam więcej sił (spadająca waga) – powoli zaczęłam ćwiczyć (przypominam sobie różne cwiczenia korekcyjne z podstawówki, na wysiłkowe jestem jeszcze za ciężka – te ćwiczenia może też miały wpływ na stawy)

I tak się zastanawiam. W zeszłym roku zdiagnozowano u mnie:

-Chorobę Meniere’a – to choroba autoimmunologiczna, ale nie tkanki łącznej i nigdzie w necie nie spotkałam się z połączeniem tej choroby i ciał ANA
-rak podstawnokomórkowy na nosie – usunięty i wyleczony. Reumatolog powiedział, że BYĆ MOŻE to ten rak zostawił po sobie jeszcze jakieś przeciwciała

W wątku „Przeciwciała” jest lista chorób , które mogą wywołać wzrost ANA, ale tych chorób na niej nie ma.


I co ja mam o tym wszytskim sądzić ? Sad

p.s. aha, i mam zdrową prostatę Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że Was tak męczę, ale dzisiaj znowu się obudziłam z większą pokrzywką. Mam pytanie dotyczące rumienia. Reumatolog powiedział mi, że w toczniu rumien szybko nie znika, utrzymuje się kilka dni, tygodni, miesięcy.

To prawda?

Ja mam cerę naczynkową, dermatolog twierdzi, że rozwija się trądzik różowaty , ale ciepły rumien pojawia się w emocjach (i po czerwonym winie) i stosunkowo szybko znika (kilka minut- kilka godzin). Na tej podstawie reumatolog stwierdził, że to nie jest rumien toczniowy. Nie mam pokrzywki/rumienia/wysypki po kontakcie ze słońcem, ale ja nie lubię slońca więc trudno powiedzieć (reumatologowi też o tym powiedziałam).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iwona szczerze nie wiem co poradzić i podpowiedzieć jesteś jabky zagadką
Co do rumienia nie miałam go od 20paru lat miałam raz na początku choroby buzia czerwona wtedy nie bardzo wiedzieli co to i było to na twarzy ponad 2 tygodnie. Od tamtej pory nic sie nie pojawiło. Mimo iż w swoim zestawie mam SLE.

Może faktycznie to ten trądzik różowaty jak sugeruje lekarz?

Ciężko coś Ci doradzić naprawdę. Życzę dużo zdrowia. Trzymaj się.
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Sro Lis 22, 2017 6:06 pm    Temat postu: Trądzik różowaty Odpowiedz z cytatem

Przepraszam jeżeli już ktoś to wklejał (ja nie mogłam znaleźć na forum, ale to nic nie znaczy). Może komuś się przyda.

file:///C:/Users/Nowe%20konto/Downloads/PD_Art_13512-1%20(1).pdf

https://www.termedia.pl/Przeciwciala-przeciwjadrowe-u-chorych-na-tradzik-rozowaty,56,13512,1,0.html

Przeciwciała przeciwjądrowe u chorych na trądzik różowaty
Anna Woźniacka, Małgorzata Salamon, Anna Sysa-Jędrzejowska

Fragmenty:


W badaniu Imran i wsp. prowadzonym u pacjentów
z rozpoznaną chorobą nowotworową wykazano
obecność ANA u 40% chorych [13]. Wydaje się, że
rozpad tkanek zmienionych nowotworowo może
być czynnikiem pobudzającym produkcję ANA. Autorzy
podkreślają jednak, że występują one w niż-
szych mianach niż w przypadku chorób autoimmunologicznych

[/i]
Mimo że w badanej grupie osób z trądzikiem ró-
żowatym ANA były obecne u dużego odsetka pacjentów,
to jednak w żadnym przypadku nie wykazano
ich swoistości.




Stwierdzany duży odsetek
ANA, również w wysokich mianach, które dotąd nie
były kojarzone z trądzikiem różowatym, może być
przyczyną błędu diagnostycznego i przyczynić się do
nadrozpoznawalności tocznia rumieniowatego.



u 42 spośród 86 badanych, co stanowiło 48,83%.
W grupie tej miano graniczne (160) wykazano
u 19 osób (22,09%). Miana 320 oraz 640 stwierdzono
odpowiednio u 10 (11,63%) i 6 (6,98%) osób. Przeciwciała
w mianie wysokim – 1280 oraz 2560 – wykazano
łącznie u 7 pacjentów (8,13%). W grupie kontrolnej
obecność ANA obserwowano u 2 spośród
26 badanych (7,68%) w niskich mianach (160 i 320).
Wyniki przedstawiono w tabeli I.
Uwzględniając wiek pacjentów, należy stwierdzić,
że w grupie osób do 40. roku życia ANA były obecne
u 12 z 22 (54,5%), w grupie 40–60 lat u 21 z 45 (46,7%),
a powyżej 60 lat u 9 z 19 (47,4%). Analizę procentowego
rozkładu mian tych przeciwciał przedstawiono na
rycinie 1. Obserwowano ponadto większą częstość
występowania ANA w grupie kobiet chorych na trą-
dzik różowaty (33 z 65, 50,7%) niż w grupie mężczyzn
(9 z 21, 42,85%). U większości pacjentów (65,7%)
stwierdzono plamisty bądź plamisty i ziarnisty typ
fluorescencji. W pojedynczych przypadkach określono
typ świecenia jako jąderkowy lub homogenny.


Desperacko szukam nadziei. Nigdy nie myslałam, że będę się modlić o tradzik różowaty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Sro Lis 29, 2017 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj miałam kapilaroskopię - wynik dobry.


Lekarz wykonujący badanie powiedział kontrola za 2-3 lata, nie sądzę, że coś sie zmieni w ciągu najbliższych 5 lat.


Cały czas myślę, czy powinnam zrobić jakieś kolejne badania, które by coś wyjaśniły.

Aha, lekarz też powiedział, że ten wysoki ogólny wynik może oznaczać skłonność do autoimmunologicznych chorób tkanki łacznej. Dlatego mam pytanie do bardziej doświadczonych- wiem, że tzw profilaktyka to zdrowy tryb życia itd. Ale z Waszego doświadczenia - czy jest coś co warto robić i coś czego nie robic pod żadnym pozorem? Wiem o unikaniu słońca, to akurat nie problem, nie lubię. Czy jakiś rodzaj zabiegów kosmetycznych czy sportowych szkodzi? Lubię peeling kawitacyjny (ultradźwieki) , ale ze strachu nie korzystam. Myślałam też o masażach , o endermologii, ale boję się, że to ingerowanie w tkankę łączną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Nie Gru 03, 2017 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Iwonko Smile

Bardzo ciekawy artykuł! Może wkleilabys go doniesień lub przeciwciał(?) Komuś może się przydać. Smile

Wynika z tego, że trop trądzika może być strzałem w 10. Na to chyba wygląda.
Ja, byłabym za. Co tam tradzik. :Wink
Jesteś pod opieka dermatologa?

Jeśli chodzi o Twoje pytanie w ostatnim poście, to wszystko zależy od Ciebie.
Słońce, wszelakie lasery, naświetlania ale również stres (!), może ale nie musi obudzić wilka..
Tak to wygląda.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za ten trądzik. Smile
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Iwonawa
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lis 2017
Posty: 11

PostWysłany: Sro Gru 06, 2017 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Totalnie zmarnowany czas na alergologii w szpitalu. Jedyne pocieszenie, że konsultujące dermatolog "na żywo" potwierdził możliwy związek miedzy ANA a trądzikiem. Co jest przyczyną pokrzywki nie wie nikt. Wykazano jedynie, że może mieć charakter autoimmunologiczny (test autologiczny własną surowicą , podobno to bardzo ogólny test i sam w sobie nic nie mówi)

Nie lubię nic nie robić , a więc moje postanowienia:

-atakowanie pokrzywki silnymi dawkami leków przeciwhistaminowych , ewentualnie w silnym zaostrzeniu encortonem

-intensywniejsza praca nad uzupełnieniem witaminy D3 (lekarz wskazał dawke 6000 zamiast 4000)

-intensywne zajęcie się trądzikiem różowatym , który dotąd trochę lekcewazyłam

-dieta, u dotychczasowej dietetyczki, która ma utrudnione zadanie, bo żadne badanie nie potwierdzają alergii pokarmowej. Ale dieta ogólnie nie tylko mnie odchudza, ale i troche wycisza mi organizm.

-zdrowszy tryb życia, unikanie gotowców i jedzenia na mieście ("wiem co jem")

I szukanie, szukanie przyczyny pokrzywki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejZ
Junior
Junior


Dołączył: 26 Sie 2016
Posty: 23

PostWysłany: Czw Gru 07, 2017 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do zdrowego trybu życia dołóż jeszcze unikanie stresu (trudne), polecam czochranie kota leżącego na kolanach i wspólne mruczenie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group