Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Fibromyalgia
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majka
Junior
Junior


Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 4

PostWysłany: Nie Lis 05, 2006 7:16 pm    Temat postu: Fibromyalgia Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam pytanie czy wiecie cos o forum (takim jak wasze)ale dotyczacym fibromyalgii?nie moge wyszukac ,a moze nie ma wcale! I jeszcze jedno, czy toczen i fibromyalgia moga wystepowac razem?czekam na wyniki z poradni immunologicznej a fibro...juz potwierdzone na 95% Sad upsss nie wiem co robic!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 05, 2006 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej,

Cytat:
ZESPOŁY BÓLOWE

1) Fibromyalgia
Fibromyalgia należy do grupy przewlekłych, idiopatycznych chorób bólowych układu mięśniowo-szkieletowego.

Czym charakteryzuje się choroba?
Fibromyalgia to choroba charakteryzująca się przewlekłym rozlanym bólem mięśni i kości, wrażliwych okolic tkanek miękkich (mięśni i ścięgien) oraz silnym zmęczeniem fizycznym.

Jak często występuje choroba?
Fibromyalgia występuje głównie u dorosłych. U dzieci zdarza się bardzo rzadko, głównie w wieku dorastania. Kobiety chorują częściej od mężczyzn. Dzieci z tą chorobą mają wiele wspólnych cech z dziećmi cierpiącymi na zlokalizowaną, idiopatyczną chorobę bólową układu mięśniowo-szkieletowego.

Jakie są typowe objawy kliniczne?
Pacjenci skarżą się na rozlany ból umiejscowiony głęboko w tkankach. Nasilenie bólu jest subiektywne. Ból obejmuje obie strony ciała, kończyny górne i dolne. Chorzy źle sypiają, a po przebudzeniu mają uczucie zmęczenia i niewyspania. Inną główną dolegliwością jest silne zmęczenie fizyczne połączone z osłabieniem zdolności psychicznych. Chorzy często zgłaszają uogólnione dolegliwości takie jak bóle głowy, uczucie obrzęku kończyn (mimo braku obrzęku) oraz drętwienia. Objawy te są przyczyną niepokoju, depresji i częstych nieobecności w szkole.

Jak rozpoznaje się chorobę?
Rozpoznanie stawia się w przypadku skarg pacjenta na bóle w czterech okolicach ciała występujących w przeciągu ponad 3 miesięcy, łącznie z występowaniem dolegliwości w 11 z 18 punktów bólowych, które bada lekarz. Punkty bólowe są klinicznie badane przez ucisk kciukiem. Jest to badanie równie wiarygodne, co badanie specjalnym urządzeniem do mierzenia bólu - dolorimetrem.

Jakie jest leczenie?
Głównym celem jest zmniejszenie niepokoju chorego i jego bliskich, przez uświadomienie, że jakkolwiek ból jest prawdziwy i uciążliwy, to nie prowadzi do uszkodzenia stawów, ani do innych poważnych następstw.
Leczenie jest prowadzone przez zespół różnych specjalistów i opiera się na trzech zasadach. Najważniejsze z nich to rozpoczęcie usprawniania chorego celem poprawy wydolności układu krążenia - najlepsze jest pływanie i ćwiczenia w basenie. Drugim zadaniem jest rozpoczęcie indywidualnej lub grupowej terapii zmiany zachowań. Po trzecie, niektórzy chorzy mogą wymagać podawania leków, żeby przywrócić ich prawidłowy sen. Bardzo przydatne może być w tym celu używanie specjalnych poduszek z podparciem pod kręgosłup szyjny.

Jakie jest rokowanie?
Całkowite wyleczenie nie jest łatwe. Wymaga dużego wysiłku ze strony chorego oraz dużej pomocy rodziny. Rokowanie jest dużo lepsze u dzieci niż u dorosłych. Większość z nich wraca do zdrowia. Regularne usprawnianie i ćwiczenia są głównym czynnikiem, który prowadzi do wyleczenia.

Źródło

oraz

Cytat:
Fibromyalgia, określana czasem jako fibrositis, to częste schorzenie, występujące zwłaszcza u kobiet w średnim wieku. Charakteryzuje się występowaniem bólów mięśni i stawów, którym może towarzyszyć silne zmęczenie, a czasami depresja. Pojawiają się również problemy ze snem, powodujące rano po wstaniu z łóżka uczucie wyczerpania. Przyczyna fibromyalgii nie jest znana, nie jest to jednak choroba zagrażająca życiu. Fibromyalgia jest schorzeniem rzeczywistym, a nie urojeniem chorego.
Rozpoznanie może być trudne, ponieważ ta choroba nie ma cech charakterystycznych. Wyniki wszystkich badań krwi są prawidłowe. Szczególnie wrażliwe mogą być niektóre miejsca ciała, określane jako "punkty spustowe".
Udowodniono, że problemy ze snem rozpoczynają błędne koło, powodując nasilenie bólu, przez co znowu pogarsza się sen, i tak dalej. Lekarz przepisze Ci być może lek przeciwdepresyjny w małej dawce do stosowania przed snem. Lek ten przyjmuje się nie z powodu jego właściwości przeciwdepresyjnych, ale ze względu na korzystny wpływ na zaburzenia snu, dzięki czemu Twoje problemy zmniejszają się.
Po osiągnięciu poprawy snu, otrzymasz zestaw ćwiczeń fizycznych o stopniowo zwiększającym się stopniu trudności, przywracających Twoim mięśniom napięcie i siłę.
Dzięki ćwiczeniom fizycznym i poprawie snu objawy fibromyalgii powinny ustąpić w ciągu kilku miesięcy, choć niekiedy trwa to dłużej. Możesz mieć wrażenie, że ćwiczenia fizyczne nasilają Twoje objawy, zwłaszcza po rozpoczęciu leczenia. Jest to typowe, ćwiczenia można kontynuować bez obaw.

Źródło

Pozdrawiam!

PS. Tylko spokój może Cię uratować. Nie stresuj się. Jeśli wiadomo co jest, to łatwiej będzie dobrać odpowiednie leczenie.


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Nie Mar 18, 2007 10:18 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lis 05, 2006 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=582&highlight=fibromialgia tutaj masz adres na temat tego czego szukasz, być może to wystarczy , jesli nie pytaj


myślałam że będe pierwsza a tu nie i jeszcze Robert skuteczniej jednak masz podzielną uwagę i relfeks , sorry Majka za wstawkę nie na temat
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 05, 2006 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Majka,

u nas można kilka wątków znaleść, ale pod inną pisownią Fibromialgia, polecam np. te wątki, bo tam sami chorzy dokłądają swoje 3 grosze, a dobrze mieć opis bezpośredni Wink :
Następny z "babską" chorobą (fibromalgia)?

szukam lekarza specjality od Fibromialgii

jeszcze durzucę trochę inne niż nasze, ale zawsze forum:
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=36118

pewnie już tam byłaś (mayka00 ?), ale ja na inne w polskiej sieci jeszcze nie trafiłam.


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Nie Mar 18, 2007 11:34 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 08, 2006 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak tylko czas pozwoli mogę potłumaczyć i uporządkować tą materię, bo nam się tu rozbiło na kilka wątków. Tu jeszcze dwie strony (artykuły), po angielsku wprawdzie, ale może się przydadzą:

Fibromyalgia - Topic Overview
Fibromyalgia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nula
Kadet
Kadet


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 42

PostWysłany: Czw Lis 09, 2006 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Majka,
A jakie masz objawy? Pytam, bo ja mam różne objawy od lutego br. i niestety nadal borykam się z nimi bez diagnozy. Jednym z podejrzeń była właśnie fibromyalgia, tyle że parę rzeczy się nie zgadza i dlatego nadal nic nie wiem. Owszem bolą i pieką mnie mięśnie i stawy, ale mam też stany podgorączkowe i wysuszoną śluzówkę nosa. Za to nie mam tego okropnego uczucia zmęczenia, wręcz wyczerpania, czy problemów ze snem, co jest charakterystyczne dla fibro. Badania krwi w normie.
Trzymam kciuki za Twoje wyniki, oby wszystko było ok.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Pią Lis 10, 2006 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Majka, wydaje mi się, że kiedyś widziałam takie malutkie forum z fibromialgią na grono.net
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nula
Kadet
Kadet


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 42

PostWysłany: Czw Sty 11, 2007 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przesyłam jeszcze 3 linki nt. fibromyalgii dla tych, których wyniki badań są w porządku, a dokuczają im różne objawy, charakterystyczne dla chorób tkanki łącznej:

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060410/MAGAZYNDOMOWY/60409013&nocache=1

http://www.pfm.pl/u235/navi/200378/back/200280

http://www.weiss.de/639.0.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fibromialgia to do niedawna było dla mnie obce zjawisko...ale skoro już jeden a potem następny specjalista orzekli jednoznacznie że to jest to plus zespół przewleklego zmęczenia no to trudno....w moim przypadku wiąże się z toczniem i nie jest oderwaną chorobą..z niektórych objawów to dotkliwa bolesności przy najmniejszym ucisku w odpowiednich znanych lekarzowi miejscach..ogolne zmęczenie ..zapadanie w nagłą śpiączkę choćby krótkotrwałą ..ból mięśni i stawow...wstawanie po nocy będąc mimo wyspania zmęczoną...bóle kręgosłupa...szybkie męczenie i osłabienie.bóle głowy .jest tego więcej ale to nie sposob o wszystkim pisać ..to napisałam na Twoją podpowiedź Robercie... Slonko
do tego wszystkiego rehabilkitacja jest malo skuteczna i krótkotrwala a z powodu dyskopati i zmian w kręgosłupie szyjnym te zabiegi nie sa wskazane...
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak tylko się zastanawiam bo skoro w toczniu fibromialgia nie jest osobną chorobą...to jaką jest dla tych co nie chorują na lupuska Question Question bo tacy też są... Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem są, ale jak mówią źródła - na razie istnieją teorie jeśli chodzi o określenie potencjalnych przyczyn. Nie ma wystarczających dowodów, które wskazywałyby na jakiś konkretny czynnik. Niektórzy eksperci widzą problem w komórkach nerwowych, które wykazują nadmierną wrażliwość, inni twierdzą, że neurotransmitery w mózgu wykazują jakieś zaburzenia. Jeszcze inni przypuszczają związek choroby z problemami ze snem, stres, nawet jakieś infekcje wirusowe...

Mogę trochę potłumaczyć, jakby co. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Sty 23, 2007 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiu wiesz , to chyba wyglada tak samo , tylko,ze chorzy na toczen maja te dlegliwości oraz wskazany czynnik co odpowiada za taki stan rzeczy, zwyczaniej wykiki krwi pokazuja ,co to jest, natomiast w fibromialgi nie jest wdadomo co powduje te dolegliwości ,
kasiu nie jestes odosbniona, ja mam identyczne odczucia niechby ktos z nienacka probował mnie dotknąć, o byłoby zle, a zmeczenie bezesnność.,towarzyszy mi od lat, od kiedy włączono leki , jestem nie spiąca w nocy, rzdko udaje mi sie pospac chociaz pare godzin, a w efekcie stale jestem zmeczona
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Sty 24, 2007 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasiu czegos nie rozumiem ty w końcu masz toczen a nie fibromyalgie czy jedno i drugie,
bo jak dla mnie to jest podobne, ale wyniki badań u ciebie potwierdzają chorobe tkanki łączniej , a fibromyalgia i toczen mają ze soba wiele wpólnego, ale wyniki sa w normie , wtedy gdy nie mozna zdiagnowac choroby a jest charakterystyczny ból to jest włsnie fibromyalgia, a ty wszytkie obawy masz ale masz tez wyniki potwierdzajace toczna i takie własnie bole i inne dolegliwości charakteryzuja tez tocznia wiec ?jak to jest ? popraw mnie jak zle mysle bo przeciez objawy sie nakładają
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 24, 2007 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też jestem tego ciekaw. Nie wiem w jaki sposób lekarze odróżniają objawy fibromyalgii od symptomów "wilka", ale właśnie to jest sedno sprawy. Mam parę linków z zestawieniem objawów, procedurami terapii. Potłumaczę i wówczas sobie zestawicie. W weekend będzie na pewno.

Tutaj przykładowe:

- zaburzenia snu
- uczucie zimnych rąk, stóp
- suchość w jamie ustnej
- nadmierne pocenie się
- zaburzenia żoładkowo-jelitowe (zespół jelita drażliwego)
- ból w okolicy brzucha i miednicy
- uczucie ciała obcego w gardle
- uczucie niemiarowej pracy serca
- okresowe uczucie braku powietrza
- skłonność do reakcji alergicznych
- zawroty głowy
- bóle głowy (migrena)
- zaburzenia funkcji pęcherza moczowego
- zaburzenia funkcji poznawczych
i in.

Wyżej Nula wrzuciła trzy linki w jęz. polskim, szczególnie ten: http://www.pfm.pl/u235/navi/200378/back/200280 Trochę jeszcze jest do dodania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 24, 2007 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fibromialgia ma swóje kryteria diagnostyczne, inne od tych dla tocznia:
zostały opracowane przez ACR w 1990 roku i są to:

1) Uogólniony ból:
• Prawa i lewa strona ciała
• Powyżej i poniżej przepony
• Wzdłuż kręgosłupa
• Bóle ramion i pośladków niezależnie od lokalizacji

2) Bolesność uciskowa 11 z 18 wymienionych tkliwych miejsc:
• Potylica
• Dolna część szyi
• Mięsień czworoboczny
• Mięsień nadgrzebieniowy
• Drugie żebro
• Boczne nadkłykcie kości ramiennej
• Pośladki
• Krętarz wiekszy
• Kolano

kiedyś podawałam link do obrazków z rozkładem tych punktów, które są sprawdzane przez lekarza:
tutaj

tak więc liczy się wywiad i badanie pacjenta, niestety żadne testy laboratoryjne nie wchodzą w grę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group