Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Walka z Cushingiem
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pasja, przepraszam, dopiero teraz przeczytałam Twoje pytanie Embarassed Wiem, że przy dużej wadze nie można zejść poniżej 10mg sterydów, bo to się robi niebezpieczne. Jak to mówi moja dr - 'igranie z chorobą'.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pasja
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 883
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Itunia,
Pocieszyłaś mnie. To ja przy mojej wadze mam spore szanse na niskie dawki.....
Hurra!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Sro Sty 17, 2007 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobrze! Najniższa dawka podtrzymująca, o której słyszałam to 2,5mg czyli prawie nic Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 12:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może nie tyle o walce, co o samym zespole


Cytat:
Przyczyny Zespołu Cushinga

Najczęstszą przyczyną endogennego zespołu Cushinga jest gruczolak przysadki wydzielający ACTH (choroba Cushinga). Najczęstszymi guzami mogącymi ekotopowo wydzielać ACTH są nowotwory neuroendokrynne zlokalizowane w klatce piersiowej (rakowiaki, raki neuroendokrynne wysoko - i niskozróżnicowane, grasiczaki i raki grasicy). Inne nowotwory takie jak: guzy trzustki, rakowiaki jelit guzy chromochłonne, rak rdzeniasty, również mogą wydzielać ACTH.

W Zespole Cushinga ACTH-niezależnym około 50% stanowią gruczolaki kory nadnerczy i około 40% raki kory nadnerczy.

Objawy Zespołu Cushinga

Objawy kliniczne Zespołu Cushinga wynikają z przewlekłej hiperkortyzolemii (nadmiernego stężenia kortyzolu), która prowadzi do powstania otyłości centralnej. Zaokrągla się twarz (tzw. twarz księżycowata), powieksza brzuch, tłuszcz gromadzi się na karku (tzw. bawoli kark) i wypełniają się dołki nadobojczykowe, natomiast kończyny są szczupłe. Dochodzi do zaniku tkanki podskórnej, pojawiają się szerokie, czerwone lub czerwonosine rozstępy na skórze brzucha, bioder, sutków, ud. Łatwo powstają wylewy krwawe do skóry, a czasami nawet samoistne wybroczyny. Bardzo charakterystycznym objawem dla hiperkortyzolemii jest osłabienie siły mięśniowej. Zaniki mięśni dotyczą zwykle obręczy barkowej i miedniczej. Chory ma trudności z chodzeniem po schodach, wstawaniem z krzesła, wieszaniem firanek itp.

Inne objawy charakterystyczne dla Zespołu Cushinga to: nadciśnienie tętnicze, zwiększone pragnienie i wielomocz wskutek hiperglikemii (cukrzyca), nadmierny apetyt, ból i zawroty głowy, chwiejność emocjonalna (skłonność do depresji, niekiedy do euforii, rzadko stany psychotyczne), osteoporoza, trudne gojenie ran, skłonność do zakażeń (obniżenie odporności), osłabienie potencji u mężczyzn, skąpe miesiączki lub wtórny ich brak u kobiet, objawy wtórnej niedoczynności tarczycy, zaburzenia widzenia, objawy choroby niedokrwiennej serca, objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.


Rozpoznanie i leczenie Zespołu Cushinga

Podstawą rozpoznania Zespołu Cushinga jest obecność zarówno objawów klinicznych, jak i występowanie charakterystycznych zaburzeń biochemicznych. Jeżeli w badaniu chorego stwierdzi się objawy typowe dla hiperkortyzolemii, należy wykonać badania przesiewowe w kierunku nadczynności kory nadnerczy.

W chorobie Cushinga (gruczolak przysadki wydzielający ACTH) leczeniem z wyboru jest usunięcie guza przysadki. W przypadku zespołu ektopowego, leczeniem z wyboru jest usunięcie źródła nadmiernego wydzielania ACTH.
http://www.hormonalny.pl/zespol_cushinga.htm

_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Strona 11 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group