Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

to jeszce raz o ciąży

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
laleczka
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 19 Lis 2003
Posty: 108
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 10, 2004 12:10 pm    Temat postu: to jeszce raz o ciąży Odpowiedz z cytatem

zbierałam się i zbierałam, aż w końcu się zebrałam.
od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu pracy dok pewnego pana, której tematem jest ciąża u kobiet z toczniem. ze względu na to, ze nie kontaktowałam się z nim, a nie mam pojęcia jak to jest z prawami autorskimi, nie będę podawać żadnych nazwisk (jeżeli któraś byłaby zainteresowana, to drogą mailowa podam namiary na te prace), a jeżeli pan dojdzie i wytoczy sprawę, to proszę szanowne koleżanki o stworzenie jakiejś grupy wsparcia i wysyłania co tydzień paczek z żywnością do jakiegoś miłego wiezienia, do którego akurat mnie wsadza. z racji tego, ze praca jest dosyć obszerna i ma ok. 100 stron, skupie się jedynie na podsumowaniu wyników i wnioskach. (ogólnie to strasznie naukowy język).

charakterystyka grupy badanej

"...W grupie badanej prześledzono przebieg 42 ciąż u 32 pacjentek. Z dalszej analizy wyłączono jedną pacjentkę, u której dokonano terapeutycznego przerwania ciąży. Wiek pacjentek wahał się od 20 do 35 lat. U 16 kobiet (50%) stwierdzono zajęcie nerek procesem chorobowym, trzy chore miały dodatkowo utrwalone nadciśnienie tętnicze.
W badaniach immunologicznych omawianej grupy kobiet odnotowano: przeciwciała przeciwjądrowe u 21 (66%), przeciwciała antykardiolipidowe u 15 (47%), przeciwciała anty Ro/SSA u 13 (41%), przeciwciała anty La/SSB u 9 (28%), przeciwciała anty nDNA u 6 (19%). 6 kobiet spełniało kryteria zespołu antyfosfolipidowego, 3 miały zakrzepowe zapalenie żył głębokich, a u 1 odnotowano w wywiadzie ogólnym zakrzepicę żyły nerkowej.
U 7 kobiet (16,6%) TRU ujawnił się w trakcie ciąży, chociaż 1 z nich leczona była w przeszłości z powodu małopłytkowości. U pozostałych 35 pacjentek toczeń układowy rozpoznano przed ciążą, a czas trwania choroby do chwili zajścia z ciążę wynosił od 1 do 19 lat.

Podsumowanie wyników

1. w grupie kobiet chorych na toczeń rumieniowaty układowy odnotowano wysoki odsetek strat ciąż (31%) oraz porodów przedwczesnych (51%). W obu przypadkach odsetek ten był znamiennie wyższy w porównaniu z grupą kontrolną (odpowiednio 16% i 6%). Szczególnie wysokie było w grupie kobiet z TRU ryzyko obumarcia ciąży w drugim trymestrze (14% - w grupie kontrolnej 0.8%).


2. w grupie chorych na TRU przypadki hipotrofii wewnątrzmacicznej były rozpoznawane częściej niż w grupie kontrolnej (13.7% vs. 2.7%).


3. wśród kobiet z TRU odnotowano wysoki odsetek cięć cesarskich (62%); był on znamiennie wyższy niż w grupie kontrolnej (12.6%).

4. spośród 31 noworodków matek chorych na TRU u 3 (10%) odnotowano objawy zespołu tocznia noworodkowego: u jednego rozpoznano izolowany, przedsionkowo-komorowy blok serca III stopnia, u pozostałych 2 mijające zaburzenia hematologiczne tj. w jednym przypadku niedokrwistość dużego stopnia, w drugim małopłytkowość. W dalszej obserwacji niezaobserwowano u tych dzieci innych objawów NLE, a ich rozwój był całkowicie prawidłowy. U pozostałych 28 noworodków nie obserwowano powikłań w okresie obserwacji.

5. wymieniony przypadek wrodzonego bloku serca był jedyną wadą wrodzoną w analizowanym materiale ciąż współistniejących z TRU. Odsetek wad rozwojowych (3.4%) był podobny jak w grupie kontrolnej (2.7%).

6. u kobiet z obecnością w surowicy przeciwciał antyfosfolipidowych stwierdzono znamiennie wyższy odsetek strat ciąż niż w grupie kobiet bez przeciwciał; szczególnie duże było w grupie kobiet z przeciwciałami aPls ryzyko obumarcia ciąży w drugim trymestrze.

7. w przypadku współistnienia ciąży z zaostrzeniem choroby stwierdzono wyższy odsetek porodów przedwczesnych (67%) niż w przypadku remisji (41%), choć różnica ta nie osiągnęła znamienności statystycznej. Aktywność choroby podczas ciąży i hipotrofii.

8. obecność przeciwciał przeciwjądrowych, anty Ro i anty La nie miała wpływu na wyniki ciąż. Podobnie nie stwierdzono różnic w wynikach ciąż u kobiet z nefropatią toczniową i bez zajęcia nerek.

9. śledząc przebieg tocznia rumieniowatego układowego podczas ciąży i połogu stwierdzono:

- pogorszenie przebiegu choroby w związku z odbytą ciążą u 41 % kobiet (u 19% w ciąży i u 22% w połogu), u pozostałych 59% częściową lub całkowitą remisję objawów TRU w trakcie trwania ciązy lub połogu.
- Dużą aktywność choroby w okresie całej ciąży i połogu u kobiet, u których ujawnienie TRU nastąpiło w ciąży.
- U kobiet będących w remisji, u któ&ych doszło w ciąży do zaostrzenia TRU, ujawnione objawy choroby były mało nasilone i przebiegały najczęściej pod postacią umiarkowanego białkomoczu lub wzrostu ciśnienia krwi.

10. w żadnym z 27 przypadków stosowania leków sterydowych podczas ciąży, ani u matek ani u dzieci nie odnotowano poważnych powikłań, które można by wiązać w sposób jednoznaczny z przewlekłą sterydoterapią.

11. u 35% kobiet wraz z ujawnieniem się objawów choroby pojawiły się zaburzenia cyklu miesięcznego, z czego w 26% nastąpiło trwałe zatrzymanie miesiączki.

12. wśród ankietowanych kobiet chorych na TRU u 9 (10.5%) istniały przejściowe lub trwałe trudności z zajściem w ciążę, z czego w większości przypadków przyczyny niepłodności nie udało się ustalić.

13. najczęściej stosowane metody regulacji poczęć wśród kobiet z TRU to: stosunek przerywany, prezerwatywa i metody naturalne(85,5%), spiralę antykoncepcyjną stosowało 6 (8%), a doustnie leki antykoncepcyjne 5 kobiet (6,5%). Tylko 13 kobiet (17%) stosowało metody regulacji płodności zgodnie z zaleceniem lekarza. (nie napisałam wcześniej, ale była robiona ankieta wśród kobiet z TRU )


Wnioski

1. wzajemne relacje pomiędzy toczniem rumieniowatym układowym a przebiegiem i wynikiem ciąży są bardzo złożone i nie do końca jasne.

2. ciąża u kobiet chorych na TRU wiąże się bezspornie ze zwiększonym ryzykiem obumarć wewnątrzmacicznych, porodów przedwczesnych i hipotrofii płodów. Wpływ TRU na ryzyko wczesnych poronień jest niewielki. Związek pomiędzy toczniem układowym a nadciśnieniem indukowanym ciążą jest niejasny, ze względu na trudność w odróżnieniu tego powikłania od toczniowego zapalenia nerek.

3. poród u kobiet chorych na TRU łączy się ze zwiększonym ryzykiem cięcia cesarskiego.

4. wady wrodzone u noworodków matek chorych na TRU występują z częstością podobną do noworodków zdrowych kobiet. Przyjmowanie podczas ciąży leków sterydowych nie zwiększa ryzyka wad rozwojowych, a stosowanie glinkokortykoidów w umiarkowanych dawkach wydaje się być względnie bezpieczne dla matki i dziecka.

5. obecność ciał antyfosfolipidowych jest związana ze zwiększonym odsetkiem strat ciąż, natomiast obecność innych autoprzeciwciał nie ma wyraźnego, swoistego wpływu na przebieg i wyniki ciąż.

6. zarówno zaostrzenie choroby podczas ciąży jak i nefropatia toczniowa nie łączą się w sposób wyraźny ze zwiększonym ryzykiem strat ciąży i innych powikłań związanych z jej przebiegiem.

7. przebieg TRU podczas ciąży i połogu jest trudny do przewidzenia. Możliwa jest zarówno poprawa jak i pogorszenie stanu klinicznego chorych, niezależnie od aktywności choroby przed ciążą. Jeżeli dochodzi do zaostrzenia choroby u kobiet będących przed ciążą w remisji, ma ono zazwyczaj charakter stosunkowo łagodny i przebiega pod postacią ujawnionego lub wzmożonego białkomoczu, umiarkowanego wzrostu ciśnienia tętniczego i/lub nasilenia zmian skórnych. W tych przypadkach nie obserwuje się upośledzenia wydolności nerek.

8. jeżeli ujawnienie się pierwszych objawów TRU następuje w ciąży, choroba pozostaje na ogół aktywna przez cały okres trwania ciąży i połogu, należy również liczyć się w takim przypadku z możliwością burzliwego przebiegu choroby, prowadzącego do znacznego pogorszenia stanu klinicznego ciężarnej.

9. u kobiet z TRU płodność jest zazwyczaj zachowana, z wyjątkiem kobiet, u których doszło do trwałego zatrzymania miesiączki.”


[/i]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 11, 2004 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawno mnie tu nie było, dyskusja niemrawa a temat ważki,
to dla podgrzania atmosfery wklejam "stary ale jary" Razz artykuł z onetu o tematyce pokrewnej:

Częsty seks z ojcem dziecka pomaga w czasie ciąży

Dzięki częstym kontaktom z nasieniem ojca dziecka organizm ciężarnej kobiety lepiej toleruje ciążę - informuje najnowszy "New Scientist".

W odróżnieniu od większości istot żywych, ludzie uprawiają seks o wiele częściej niż to potrzebne do zachowania gatunku.
Szczególnie wyraźne stało się to zjawisko po wprowadzeniu antykoncepcji. Wiele par uprawia seks także w czasie ciąży czy karmienia, gdy nie ma możliwości zapłodnienia. Czy poza przyjemnością takie zachowanie ma jakiś cel? - zastanawiają się naukowcy.

Zdaniem biologów z australijskiego University of Adelaide, taki cel istnieje. Nawet seks na rok przed zapłodnieniem nie jest bezowocny, ponieważ dzięki niemu kobieta ma mniej powikłań w czasie ciąży. Co więcej, skutkuje tak nawet seks oralny - pod warunkiem jednak, że partner jest także ojcem dziecka - twierdzą badacze.

Niepłodność lub częste poronienia, nieprawidłowy rozwój, a nawet obumarcie płodu, wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży to skutki odrzucania przez system immunologiczny kobiety płodu oraz łożyska. Są one bowiem zbudowane z białek, które kodują częściowo geny pochodzące od ojca.

Ale odpowiednio wczesne i intensywne współżycie pomaga przezwyciężyć te trudności - twierdzą Australijczycy. Dzieje się to dzięki niedawno odkrytym, obecnym w spermie czynnikom, które pozwalają systemowi immunologicznemu kobiety tolerować obce białka.

Potwierdzają to wyniki wcześniejszych prac Pierre-Yvesa Robillarda, który badał kobiety ciężarne na Gwadelupie. Okazało się, że te z nich, które zachodziły w kolejną ciążę z innym niż poprzednio partnerem, były bardziej narażone na ciężkie powikłania, na przykład stan przedrzucawkowy. Zbyt krótki (mniej niż rok) okres poprzedzającego ciążę współżycia i zastosowanie prezerwatyw także zwiększały ryzyko powikłań.

Z kolei Gustaaf Dekker (wtedy pracujący w Amsterdamie, teraz w Adelaidzie) zauważył, że seks oralny jest nawet lepszą metodą rozwijania tolerancji immunologicznej - ponieważ obce białka i inne potencjalnie uczulające substancje wprowadzone przez przewód pokarmowy są szczególnie dobrze tolerowane. Jednak niektórzy specjaliści zarzucają tym badaniom pewną niedokładność - być może pary uprawiające seks oralny po prostu w ogóle więcej współżyły.

Wyniki badań nie są raczej odbiciem męskich fantazji, a naukowego dążenia do prawdy - kierownikiem grupy z Adelajdy, która powołuje się na wcześniejsze badania Dekkera, jest bowiem kobieta - Sarah Robertson, biolog reprodukcyjny.

Jej zespołowi udało się wykazać, że jeden ze składników nasienia - czynnik wzrostu transformujący komórki-beta (TGF-beta) pełni kluczową role w zapewnianiu przychylności układu odpornościowego. Jego zastosowanie może wspomóc, a w niektórych wypadkach nawet zastąpić seks jako sposób rozwijania immunologicznej tolerancji. Chodzi tu o mężczyzn, których nasienie zawiera za mało TGF-beta. Jego podawanie wraz z białkami potencjalnego ojca powinno pomóc przezwyciężyć trudności z zapłodnieniem.

Być może TGF-beta znajdzie także zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych (w których system odpornościowy uszkadza tkanki właściciela) - na przykład stwardnienia rozsianego czy tocznia rumieniowatego.
-------------------------

Czyli należy zabrać się do intensywnej roboty, bo TO samo zdrowie drogie panie! Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
laleczka
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 19 Lis 2003
Posty: 108
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 11, 2004 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to co, pół szklanki przed snem?? Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 11, 2004 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OLaBoga! Shocked
cóż za obsceniczności ci do głowy przychodzą Laughing
i gratulacje dla twojego faceta - pół szklanki, no, no zuch! pogratulować Mr. Green
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nati
Gość





PostWysłany: Wto Paź 12, 2004 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no nie wiem , ale chyba to nie zawsze pomaga... ja np. stracilam juz 3 ciaze z powodu obumarcia plodu ( ostatnia w zeszlym miesiacu- bylam w 18 tygodniu!) Jestem zalamana- lekarze dopiero teraz kazali mi zrobic badania na przeciwciala antyfosfolipidowe... nie mialam zadnych bolow stawow - jedyne objawy to przewlekly kaszel i rumien. Czy ktos moglby mi napisac jakie dokladne badania robilyscie i jakie objawy choroby sa najczestsze( i do jakiego lekarza mam trzeba sie zglosic- reumatolog?) aby okreslic dokladnie rodzaj choroby Question Bardzo prosze Laughing
Pozdrawiam cieplo
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 12, 2004 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nati, problemy z zajściem w ciąże ma cała masa kobiet i nie musi to znaczyć że cierpią na choroby tkanki łącznej np. toczeń. Zrozumiałam, że nie masz żadnej diagnozy, a poronienia nie mają ustalonej przyczyny. Lekarz podejrzewa zespół antyfosfolipidowy.
Dlatego polecam forum na którym dowiesz się dużo o problemach z zajściem i utrzymaniem ciąży, a szczególnie jakie badania zaleca się po poronieniu (zwróć uwagę na pkt 6 – badania immunologiczne, tam jest o zespole antyfosfolipidowym i adresy placówek które się tym zajmują)

badania po poronieniu

I jeszcze raz zebrane linki o zespole:

http://czytelnia.esculap.pl/pnm/2002/04/04.html Zespół antyfosfolipidowy
http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryArchiwalne/22/10.html Zespół antyfosfolipidowy w ciąży
http://czytelnia.esculap.pl/nm_reumatologia/08.html Ryzyko niepowodzeń położniczych u pacjentek z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych. Leczenie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży - doświadczenia własne
http://czytelnia.esculap.pl/nowa_pediatria/2003/01a/47.html Toczeń noworodkowy a choroba matki

Może przed kolejną próbą warto rzeczywiście ustalić co to za rumień i skąd kaszel, dobry lekarz reumatolog powinien skierować się na odpowiednie badania (zazwyczaj cały panel rozmaitych przeciwciał, badania krwi i moczu), o diagnostyce poczytasz na stronie fundacji:
http://www.fundacja.inweb.pl/index.php?d=leczenie
a co do objawów to przy toczniu potrafią być b. rozmaite, co pacjent to inny zestaw dolegliwości i ich natężenia, opis choroby również na stronie fundacji: http://www.fundacja.inweb.pl/index.php?d=opis

Nie załamuj się, nawet jeśli faktycznie masz zespół antyfosfolipidowy to i tak przy odpowiednim nadzorze i leczeniu (np.heparyna) donoszenie zdrowego dziecka jest możliwe!
Ale najpierw zadbaj o siebie,
Trzymaj się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nati
Gość





PostWysłany: Wto Paź 12, 2004 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedz- rzeczywiscie nie mam diagnozy ( czekam na wyniki badan na przeciwciala antykardiolipidowe). Slabo sie na tym wszystkim znam Wink ( a wiele rzeczy juz u mnie wykluczono np. toxoplazmoze , cytomegalia i inne potencjalne przyczyny poprzez badania np. hormonalne) i dlatego tak sie uczepilam chorob immunologicznych ( a stad juz tylko krok do tocznia)
Jeszcze raz baaaaardzo dziekuje za wszystki linki Exclamation Very Happy
Powrót do góry
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wpadł mi w ręce ciekawy artykuł z Polityki o kobietach chcących i zachodzących w ciąże mimo choroby.
Nie ma tam przypadków tocznia, ale generalnie jest dość podnoszący na duchu, na zachęte cytat:

Cytat:
Choroba nie tłumi potrzeby macierzyństwa. Prof. Romuald Dębski, znany ginekolog i położnik, często powtarza: jeśli kobieta nie chce mieć dziecka – to zdradzi męża, sprzeda wszystko i nie będzie mieć dziecka; a jeśli chce mieć dziecko – zdradzi męża, sprzeda wszystko i dziecko mieć będzie. Wolność wyboru. Nie da się jej żadną miarą ograniczyć. (...)
filozof dr Barbara Czerska twierdzi z przekonaniem, że osoby dotknięte jakąkolwiek chorobą przewlekłą potrzebują spełnienia i nie widzi w tym egoizmu. – Okaleczenie człowieka odbierające mu jego seksualność i szansę na prokreację jest okaleczeniem społecznym dużo głębszym, niż możemy to sobie wyobrazić.


http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1213005&MP=1
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group