Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zmniejszyć koszty leczenia?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tiberium
Junior
Junior


Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 16

PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 10:50 am    Temat postu: Jak zmniejszyć koszty leczenia? Odpowiedz z cytatem

Jednym z pytań jakie stawiają sobie naukowcy w przypadku każdej choroby autoimmunologicznej (cukrzyca 1 , SLE , S.M. , Hashimoto , inne ) są pieniądze . Każdy pobyt w szpitalu kosztuje , tak jak każdy lek , dlatego poszukuje sie oszczędności w sposobach leczenia . Na szczęście dla pacjentów są to oszczędności przez inwestycje w nowe technologie co pozwala mieć nadzieje na nowe leki w przyszłości .

Jak zmniejszyć koszty leczenia?
Nr 1 (122) Styczeń 2007

Świadomość zmian demograficznych naszego społeczeństwa jest obecnie dość wysoka, zdajemy sobie także sprawę z dylematów, jakie niosą te przeobrażenia. Europejskie społeczeństwa starzeją się, ale dzięki bardziej skutecznemu leczeniu zwiększa się długość życia. Jednocześnie powszechne jest oczekiwanie, że przedłużone życie będzie coraz lepszej jakości. Za życzeniem, by środki terapeutyczne były coraz skuteczniejsze nie nadąża jednak świadomość społeczna, że leki, wciąż doskonalsze dzięki postępowi nauki i technologii, będą także wymagały coraz większych nakładów finansowych.

Nowe kierunki badań nad skuteczniejszymi sposobami leczenia są związane z biotechnologią – strategiczną dziedziną w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Wartość jej produktów oblicza się na 506 bilionów euro, a do roku 2010 planuje się wzrost do 818 bilionów. Biotechnologia stała się również jednym z priorytetów badawczych 6 Programu Ramowego, realizowanego w ramach dwóch priorytetów: „nauki przyrodnicze, genomika, biotechnologia dla zdrowia oraz „nanotechnologia i nanotechnika”.

Jednym z projektów 6 PR, w którym bierze udział zespół Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), jest zintegrowany projekt AIMs – Advanced Interactive Materials by Design (Zaawansowane Materiały Interaktywne). Projekt ten, realizowany w latach 2004–2008, składa się z sześciu podprojektów. Pięć z nich spełnia zadania technologiczne, celem jednego jest rozpowszechnienie wyników, dialog społeczny oraz edukacja.

Konsorcjum projektu AIMs składa się z 27 instytucji z Niemiec, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Polski Węgier, Czech i Słowacji. Jest tam osiem niezależnych przedsiębiorstw (w tym także małe przedsiębiorstwa), czternaście placówek naukowych, wydawnictwo naukowe oraz organizacje naukowo-techniczne. Koordynatorem projektu jest prof. Andrzej Górak z uniwersytetu w Dortmundzie.

Celem projektu jest opracowanie nowych materiałów interaktywnych oraz optymalizacja technologii ich uzyskiwania w procesach biotechnologicznych, zmierzająca do zmniejszenia kosztów wytwarzania produktów stosowanych w farmacji i chemii. Przedmiotem działań jest doskonalenie produkcji przeciwciał monoklonalnych (monoclonal antibodies – MABs), nowych środków terapeutycznych, które mogą zastąpić lub uzupełnić kuracje prowadzone tradycyjnymi lekami. Piśmiennictwo medyczne relacjonuje dobre efekty terapeutyczne osiąganie w leczeniu przewlekłych chorób o podłożu zapalnym i rozrostowym (np. choroby reumatologiczne, neurologiczne, nowotworowe) z zastosowaniem MABs. Trwają prace badawcze i kliniczne nad ponad 120 przeciwciałami monoklonalnymi.

Problemem, który uniemożliwia, jak do tej pory, szerokie zastosowanie MABs w terapii, są bardzo wysokie koszty ich wytwarzania i mała wydajność procesów produkcji. Obniżenie kosztów produkcji leków na bazie tych przeciwciał związane jest z opracowaniem nowych, selektywnych materiałów czynnych – ligandów, służących ich oczyszczaniu i separacji z materiałów biologicznych. To właśnie procesy oczyszczania stanowią ponad połowę kosztów wytwarzania przeciwciał monoklonalnych.

Wagę tego problemu doceniła Komisja Europejska, podejmując decyzję o dofinansowaniu w wysokości 11,5 mln euro prac badawczych projektu AIMs, zmierzających do opracowania nowych technologii oczyszczania i rozdziału materiału biologicznego, z którego uzyskuje się przeciwciała monoklonalne.

Zakres prac w projekcie obejmuje identyfikację właściwości fizycznych selektywnych ligand, opracowanie odpowiednich nośników, rozdział chromatograficzny i ich oczyszczanie. Jest to pierwszy europejski projekt technologiczny, kompleksowo podejmujący prace w wymiarach materiałowym i procesowym.

Ważnym aspektem projektu AIMs są badania społecznych i ekonomicznych efektów wprowadzania nowych technologii. Rozpowszechnienie wyników tych badań powinno stworzyć pomost między czynnikami technologicznymi, np. bardziej efektywnymi metodami produkcji biocząsteczek a czynnikami społecznymi, takimi jak akceptacja społeczna wydatków ponoszonych na postęp technologiczny i zrozumienie znaczenia tych nakładów dla jakości życia jednostek i społeczeństwa. Dlatego też w ramach jednego z podprojektów prowadzona jest ocena kosztów leczenia chorób przewlekłych, analiza ekonomiczna opłacalności wprowadzania nowych leków opartych na technologiach opracowanych w AIMs, jak również prognozowanie wpływu wprowadzania takich leków na jakość życia społeczeństwa.

Zadanie to jest wykonywane w interdyscyplinarnym zespole naukowców w CIOP-PIB, kierowanym przez dr hab. med. Annę Jedrykę-Góral. W skład zespołu wchodzi dwóch lekarzy-specjalistów z medycyny pracy i reumatologii, trzech inżynierów specjalizujących się w informatyce i zarządzaniu, ekonomista, psycholog, fizjolog. W zadaniu tym zespół CIOP-PIB współpracuje ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Instytutem Reumatologii w Warszawie, Pomorską Akademią Medyczną w Szczecinie, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Kliniką Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Hannowerze.

W ramach tego zadania prowadzone są:

* ekonomiczna analiza kosztów bezpośrednich i pośrednich związanych z przewlekłymi chorobami w skali społecznej, na podstawie danych statystycznych,
* analiza społeczno-ekonomiczna kosztów indywidualnych związanych z tymi chorobami, przeprowadzona na podstawie badań ankietowych,
* ocena, na podstawie badań ankietowych, skutków społecznych wprowadzenia nowych terapii, przez ocenę zdolności do pracy i jakości życia społeczeństwa produkcyjnego,
* prognoza korzyści społecznych wynikających z wprowadzenia przeciwciał monoklonalnych do terapii, przeprowadzona z zastosowaniem modelowania matematycznego opartego na sieciach neuronowych.

Badania zdolności do pracy i jakości życia przeprowadzone są standaryzowanymi, znormalizowanymi narzędziami badawczymi. Prowadzone są równolegle w Polsce i Niemczech. Opracowana jest specjalna ankieta oceny indywidualnych kosztów choroby.

Dokonano już wstępnej analizy kosztów społecznych i ekonomicznych chorób przewlekłych, które są najczęściej poddawane kuracji przeciwciałami monoklonalnymi: AIDS, cukrzycy typu I, kłębuszkowego zapalenia nerek, reumatoidalnego zapalenia stawów, wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ocenę wykonano w zespole SGH, kierowanym przez prof. dr hab. Stanisława Kasiewicza, w skład którego wchodzą Andrzej Kazukiewicz, Artur Galbarczyk, Marek Jankowski oraz Jakub Nonckiewicz.

Obliczenia przeprowadzono w oparciu o dane zachorowalności w roku badania. Oszacowano koszty społeczne i jednostkowe wybranych chorób, a następnie obliczono wskaźniki użyteczności leczenia chorób (DALY i YLL) i zachorowalności. Za całkowity koszt choroby uznano sumę kosztów ponoszonych przez pacjenta (leki, prywatne leczenie, płatne badania, koszty diety leczniczej), kosztów społecznych (leki refundowane, utracone zarobki, zasiłki chorobowe, renty, utracone lata życia, spadek produktywności) oraz kosztów szpitalnych (utrzymanie szpitali i personelu).Wyniki rankingu kosztów chorób w skali punktowej 1–10 przedstawiono w tabeli.

Do dalszych badań nad prognozowaniem wpływu wprowadzenia nowych leków na jakość życia oraz zdolność do pracy wybrano chorobę najbardziej „kosztotwórczą” spośród wyżej wymienionych – reumatoidalne zapalenie stawów. RZS niesie ze sobą wysokie koszty społeczne. Najbardziej rozprzestrzenia się wśród osób w wieku miedzy 20 a 40 rokiem życia, powoduje ból i deformacje stawów oraz prowadzi do kalectwa. W ciągu pięciu lat od początku choroby ponad trzydzieści procent pacjentów traci zdolność do pracy, a po dziesięciu latach współczynnik ten przekracza 50 procent. Chorzy na RZS żyją 5–10 lat krócej, choć stosowanie fizykoterapii i leczenie lekami przeciwzapalnymi znacznie poprawia możliwości poprawy zdrowia.

Planuje się, że w wyniku tych przedsięwzięć zostaną opracowane:

* metoda szacowania ekonomicznych i społecznych kosztów przewlekłych chorób,
* analiza ekonomicznych i społecznych kosztów RZS w Polsce i w Niemczech,
* komputerowy model prognozowania społecznych i ekonomicznych skutków wprowadzenia nowego leku, umożliwiający monitorowanie ewolucji czasowej stanu całej populacji chorych dla wybranych jednostek chorobowych,
* ocena społecznych i ekonomicznych skutków wprowadzenia nowego leku, z wykorzystaniem opracowanego modelu w Polsce i Niemczech.

Anna Jędryka-Góral, Maria Konarska, Andrzej Kazukiewicz

ANNA JĘDRYKA-GÓRAL, doktor habilitowana medycyny, reumatolog; podstawowe kierunki jej prac badawczych to układowe choroby tkanki łącznej – zespół antyfosfolipidowy i toczeń rumieniowaty układowy oraz ochrona zdrowia w środowisku pracy. Pracuje w Instytucie Reumatologii oraz w Zakładzie Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Stypendystka British Council w Lupus Arthritis Research Unit, w St. Thomas’ Hospital w Londynie oraz rządu norweskiego w Institute of Rheumatology w Oslo.

MARIA KONARSKA, doktor habilitowana nauk przyrodniczych, główny kierunek jej prac badawczych jest związany z fizjologią pracy i biomechaniką, w oparciu o procesy metaboliczne, termoregulacyjne, elektrofizjologiczne. Badania eksperymentalne prowadzone na University of Wirginia pozwoliły jej opracować model stresu przewlekłego w zakresie reakcji układu adrenergicznego – zjawiska sensytyzacji oraz habituacji. Od 1991 roku kieruje Zakładem Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

ANDRZEJ KAZUKIEWICZ, absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy. Współpracuje z Katedrą Analizy Działalności Przedsiębiorstwa SGH, uczestnicząc m.in. w tworzeniu analiz społeczno-ekonomicznych skutków chorób przewlekłych.

Tekst Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Pon Sty 07, 2008 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zmniejszają koszty leczenia jak mogą
przykladem tych manipulacji jest na dzień dzisiejszy sprawa Kingi Exclamation
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group