Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Talidomid - stary lek, nowe sztuczki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Maj 17, 2005 9:11 pm    Temat postu: Talidomid - stary lek, nowe sztuczki Odpowiedz z cytatem

Od jakieś czasu natykam się na wzmianki o talidomidzie w leczeniu tocznia, a jakoś nie chciało mi się tłumaczyć.
Tymczasem na forum zzsk znalazłam gotowca, zatem pozwoliłam sobie...
(nie znam faktycznych źródeł zatem odsyłam na forum zzsk http://free4web.pl/3/2,9347,14907,2980340,0,Thread.html#319020

Talidomid - perspektywy nowych wskazań terapeutycznych

Dr med. Mariusz Puszczewicz, prof. dr hab. med. Irena Zimmermann-Górska
Katedra i Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych AM w Poznaniu
Kierownik: prof. dr hab. med. Irena Zimmermann-Górska


Talidomid jest pochodną kwasu glutaminowego, który jako lek o działaniu sedatywnym wprowadzono w roku 1956 na rynek farmaceutyczny pod nazwą Contergan (1). Z uwagi na jego niską toksyczność, wykazaną na modelu zwierzęcym i niewielkie objawy niepożądane, przyjmowany był chętnie przez kobiety w ciąży dla złagodzenia objawów nudności. Okazało się jednak, że wykazuje on działanie teratogenne, tj. powoduje niedorozwój kończyn u płodu. Z tego powodu został w 1961 roku wycofany z rynku farmaceutycznego.

Farmakokinetyka

Lek jest powoli absorbowany z przewodu pokarmowego. Najwyższe jego stężenie w surowicy występuje po około 2,9-5,7 godzinach od podania. Pożywienie nie zaburza wchłaniania leku. Jednak pokarm bogaty w tłuszcz może opóźnić moment najwyższego stężenia leku o kilka godzin. Lek przenika dobrze do tkanek i płynów ustrojowych. Metabolizowany jest głównie na drodze nieenzymatycznej, w czasie której dochodzi do jego hydrolizy w obrębie tkanek i krwi. Średni czas eliminacji wynosi 5-7 godzin. Talidomid nie jest praktycznie wydalany przez nerki. Jedynie 0,7% podanej dawki stwierdza się w moczu.

Mechanizm działania

Mechanizm działania leku nie jest do końca poznany. Wiadomo jednak, że wykazuje on właściwości sedatywne, przeciwzapalne, immunomodulacyjne i wpływa hamująco na angiogenezę.
Działanie przeciwzapalne
Lek powoduje zmniejszenie odpowiedzi monocytów i granulocytów obojętnochłonnych na czynniki chemotaktyczne, obniża zdolność fagocytarną oraz hamuje produkcję wolnych rodników tlenowych. Talidomid może wykazywać działanie antagonistyczne w stosunku do prostaglandyny E2 i F2, histaminy, serotoniny oraz acetylocholiny. Ponadto, podobnie jak glikokortykosteroidy, wpływa stabilizująco na błonę lizosomów (2).

Objawy niepożądane

Objawy niepożądane wywołane przez talidomid przedstawiono w tabeli 1. Głównym objawem jest działanie teratogenne. Przejawia się ono pod postacią niedorozwoju kończyn, a także niedorozwoju narządów płciowych, braku płuc, częściowej lub całkowitej utraty wzroku lub słuchu, niedorozwoju układu pokarmowego, serca oraz nerek. Działanie teratogenne wiąże się z przechodzeniem leku przez łożysko, co jest spowodowane jego łatwym rozpuszczaniem się w lipidach. Nawet dawka 50 mg leku może powodować zaburzenia rozwoju płodu. Największe działanie teratogenne obserwuje się u ciężarnych w okresie 35-50 dni po ostatniej miesiączce.

Nie zanotowano żadnych istotnych ostrych objawów ubocznych. Nie wykazano przypadków śmiertelnych po przedawkowaniu leku. Najczęściej stwierdzanym objawem niepożądanym leku jest neuropatia obwodowa. Liczne badania wykazały, że pojawienie się jej zależy od całkowitej zastosowanej dawki leku, która nie powinna przekraczać 40-50 gramów. Zaleca się, aby zaprzestać stosowania leku, gdy pojawią się objawy neuropatii. Ponowne jego zastosowanie jest dopuszczalne, gdy całkowicie cofną się objawy neuropatii obwodowej.
Innym z objawów niepożądanych występującym u 11% leczonych jest bezsenność pojawiająca się, gdy dawka leku przekracza 200 mg dziennie.
Kolejne objawy to zaparcia i reakcje alergiczne, najczęściej pod postacią zmian skórnych, obejmujących tułów i proksymalne części kończyny. Objawy te mogą wystąpić po 2-10 dniach od rozpoczęcia leczenia.
Jednym z objawów niepożądanych jest także neutropenia. Występuje ona u 1% chorych, najczęściej u osób z infekcją HIV. Po zaprzestaniu stosowania leku neutropenia ustępuje.

Perspektywy nowych wskazań

Choroby reumatyczne
• Reumatoidalne zapalenie stawów
Pierwsza praca wykazująca skuteczność talidomidu ukazała się w 1989 roku. Gutierrez-Rodriquez i wsp. zastosowali lek w dawce 300 mg/d u 17 chorych opornych na tradycyjne leczenie. Uzyskali całkowitą lub częściową remisję u 12 chorych (45). Następne doniesienia (46,47,4 również sugerowały skuteczność leku u chorych opornych na dotychczasowe leczenie. Scoville i wsp. (47) w swoich badaniach klinicznych wskazują na przydatność talidomidu w połączeniu z metotreksatem w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

Toczeń rumieniowaty układowy
Wykazano skuteczność leku u chorych opornych na tradycyjne leczenie. Lek w badaniach klinicznych zmniejszał objawy stawowe, a także doprowadzał do odrostu włosów w przypadkach łysienia plackowatego w przebiegu choroby (49). Sugeruje się, aby lek stosować ostrożnie u chorych z zajęciem układu nerwowego, gdyż ma on toksyczny wpływ na tkankę nerwową.


Zespół Behceta
Istnieją liczne opisy przypadków wykazujące skuteczność talidomidu, szczególnie w leczeniu owrzodzeń w jamie ustnej i w obrębie narządów płciowych. Jednak objawy te powracają, gdy dawkę leku zredukowano lub zaprzestano leczenia. Przeprowadzono także randomizowane badania kliniczne wskazujące na wysoką skuteczność talidomidu u chorych z zespołem Behceta (50).

• Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Breben M. i wsp. (51) wykazali skuteczność talidomidu u 2 chorych. Lek stosowano w dawce początkowej 100 mg na dobę, stopniowo zwiększając ją do 300 mg na dobę. Dawkę podtrzymującą 200 mg na dobę stosowano następnie przez 6 miesięcy, uzyskując poprawę stanu klinicznego oraz parametrów laboratoryjnych. Jednak u jednego z chorych, po zaprzestaniu stosowania leku, doszło do nawrotu.

• Twardzina układowa
Oliver S. i wsp. (52) stwierdzili, że po zastosowaniu talidomidu doszło do poprawy klinicznej oraz parametrów laboratoryjnych.
• Przeprowadzane są próby kliniczne z zastosowaniem talidomidu w chorobie Stilla oraz w zespole suchości.

Przeciwwskazanie do talidomidu

Stwierdzono, że talidomid działa toksycznie u osób chorych na toksyczną nekrolizę naskórka (zespół Lyella). Wolkenstein i wsp. wykazali, że lek zwiększał śmiertelność u chorych na toksyczną nekrolizę naskórka (TEN) leczonych talidomidem w dawce 40 mg/d przez 5 dni (57).

Analogi talidomidu

Uzyskano analogi talidomidu, które nie wywoływały objawów niepożądanych. Prowadzone są obecnie badania kliniczne I fazy z ich zastosowaniem u chorych, u których stwierdzono korzystne działanie talidomidu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lut 28, 2008 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne doniesienie potwierdzające skutecznośc i bezpieczeństow talidomidu:

Cytat:
W latach 90. XX wieku okazało się bowiem, że dzięki nowym metodom oczyszczania cząsteczek talidomidu (do stworzenia leku wybierano wyłącznie cząsteczki o odpowiednim przestrzennym układzie atomów) można uzyskać skuteczny lek, którego stosowanie nie powoduje tak poważnych konsekwencji. I choć ze względów bezpieczeństwa zakaz stosowania talidomidu przez kobiety ciężarne jest stosowany do dziś, lek ten jest obecnie skutecznym środkiem stosowanym w leczeniu m.in. szpiczaka mnogiego (rodzaj nowotworu wywodzącego się ze szpiku kostnego) oraz tocznia guzowatego. Zaledwie kilka dni temu ogłoszono także, że związek ten może być skuteczny w leczeniu raka jajnika opornego na inne metody leczenia.


cały artykuł:
Wielki comeback znienawidzonego lekarstwa?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Lut 28, 2008 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to bardzo dobra wiadomość
fajnie, że są leki, które można wypróbować, gdy inne nie przynoszą skutku

ciekawe, kiedy będą stosowane na szerszą skalę
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Czw Lut 28, 2008 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

,,Pozostaje więc mieć nadzieję, że talidomid, wciąż okryty złą sławą, przejdzie pozytywnie kolejne etapy badań i zostanie dopuszczony do rutynowego leczenia tej choroby. "

szkody poczynił ogromne , ale może jakoś usprawnią działanie tego leku bez takich koszmarnych skutków
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Kwi 23, 2008 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze o talidomidzie:

Mutagenny lek Talidomid będzie używany do walki z rakiem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie źródła do fragmentu artykułu z pierwszego postu - link można podmienić. Przypadkiem znalazłem całość:
http://www.osteoporoza.org/index.php?m=pobierz_plik&id=153
lub w wersji html: Talidomid - perspektywy nowych wskazań terapeutycznych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group