Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nanobakterie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2005 7:12 pm    Temat postu: Nanobakterie Odpowiedz z cytatem

Ciekawostka dla twardzinowców oraz wszystkich którzy borykają się ze zwapnieniami tkanek miękkich, mają problemy z kamieniami nerkowymi, nazębnymi, miążdzycą - wszystko może mieć jedną przyczynę!
Niesamowite co się w człowieku może plątać...
Przeczytajcie:

Na początku lat 90. ubiegłego wieku odkryto mikroskopijne bakterie żyjące na powierzchni minerałów pochodzących z gorących źródeł. Ich wymiary są mniejsze niż wymiary uznawane za graniczne dla najmniejszych z żywych komórek. Wielkość ich komórki była tak niespotykanie mała (liczona nawet w kilkudziesięciu nanometrach – jednych miliardowych metra), że przez dłuższy czas podważano ich organiczne pochodzenie, nie mówiąc już o istnieniu w nich życia. Dopiero dokładne obserwacje i dalsze badania wykazały, że nanobakterie mogą się mnożyć, zawierają kwasy nukleinowe, białka i poliaminy.

Fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopio odkryli, że bakterie te mogą występować nie tylko w surowicy z cieląt, ale również i w ludzkiej krwi. Charakterystycznymi cechami wszystkich nanobakterii, tych obecnych w środowisku jak i w organizmach żywych, oprócz najmniejszych rozmiarów są: bardzo wolny metabolizm, długi czas generacji (3-6 dni) i co najważniejsze wytwarzanie wapiennej otoczki.

Mineralne pancerzyki pełnią funkcję ochronną i strukturalną. Są bardzo pierwotną, ale przez to bardzo skuteczną, metodą obrony przed najbardziej drastycznymi i niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego, zarówno przed wysokimi temperaturami, czy ciśnieniem panującymi w gorących źródłach i oceanicznych głębiach jak i przed układem immunologicznym organizmu, wewnątrz którego występują.

Badania przeprowadzone przez jej fińskich odkrywców wykazały, że obecność podobnych stworzeń w organizmie człowieka może być dla niego niebezpieczna. Ich mineralne pancerzyki stają się centrami krystalizacji dla fosforanów wapnia. Powstające w ten sposób zwapnienia mogą się stać przyczyną wielu schorzeń m.in. kamieni nerkowych i arteriosklerozy. Nawet kilka wolno rosnących mikroorganizmów może stać się przyczyną poważnych problemów.

Obecnie nanobakterie są uznanym ludzkim patogenem związanym z kamicami narządowymi oraz zwapnieniam}i tkankowymi o różnorodnej lokalizacji w organizmie człowieka.

Organizmy te mają związek z zachorowaniem na kamicę nerkową, wielotorbielowatość nerek, ale także na kamicę pęcherzyka żółciowego, miażdżycę tętnic (udział w powstawaniu blaszki miażdżycowej i jej wapnieniu), kamicę miazgi zębowej, zapalenie przyzębia (udział w powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego).

Ostatnio (w latach 2003-2004) pojawiły się publikacje przedstawiające wyniki wstępnych badań, które sugerują udział nanobakterii w następujących schorzeniach: neuropatii obwodowej, zawale mięśnia sercowego, zmianach na zastawce mitralnej, raku jajnika (w jednym z typów tego nowotworu).
W przebiegu wyżej wymienionych schorzeń może dochodzić do powstawania mikrozwapnień tkankowych. Jedną z chorób która może mieć związek z nanobakteriami jest również twardzina.

Ostatnie ustalenia Sommera i Wickramasinghe’a z 2005 roku dowodzą, że nanobakterie wydostają się z organizmu ludzkiego wraz z moczem, następnie parując z otwartych zbiorników wodnych są w stanie przetrwać do ponownego opadu wraz z kroplami deszczu i podjąć ponownie swój cykl życiowy. Są dodatkowo oporne na leczenie, zwalczane mogą być wybranymi antybiotykami i chemioterapeutykami.

Na podstawie:
http://www.prleap.com/pr/14284/
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?65&print=1
http://www.sprawynauki.waw.pl/?section=article&art_id=544
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2005 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie dawniej uczono, ze za kamienie nerkowe odpowiadaja szczawiany wapnia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2005 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ha, a człowiek uczy się całe życie, czyż nie? Wink

Cytat:
Nanobakterie wykrywa się w 60-90% kamieni nerkowych izolowanych od ludzi (badania przeprowadzono w kilku krajach świata na kontynentach: europejskim, północnoamerykańskim i azjatyckim). Większość (około 90%) tych kamieni ma apatytowe centrum, co wskazuje na pochodzenie nanobakteryjne. Nanobakterie są bowiem jedynymi żywymi organizmami tworzącymi węglan apatytu (węglan fosforanowo-wapniowy). Prawdopodobny mechanizm powstawania i rozwoju kamienia moczowego jest następujący. Po zakażeniu nanobakterie, charakteryzujące się silnym nefrotropizmem, przedostają się szybko do nerek i zasiedlają komórki nabłonkowe, wytwarzając biofilm. Następnie namnażają się zewnątrzkomórkowo i wewnątrzkomórkowo (ulegają internalizacji), tworząc i odkładając na swojej powierzchni węglan apatytu. Nagromadzenie biogennego apatytu przyczynia się do powstawania mikroskopijnych zwapnień i uszkadzania nabłonka (dochodzi do utworzenia apatytowego centrum kamienia moczowego, które staje się centrum krystalizacji). W kolejnym etapie następuje rozrost kamienia na skutek namnażania się komórek nanobakteryjnych oraz zwiększania się masy wytwarzanego przez nie węglanu apatytu i biofilmu, a także na skutek kontaktu z obecnym w kielichach nerkowych moczem przesyconym składnikami mineralnymi. Nanobakterie doprowadzają także do niszczenia kanalików nerkowych na drodze apoptozy komórek tkanki nerkowej.

Charakterystyka i udział nanobakterii w chorobach układu moczowego
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group