Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwna choroba - prawdopodobnie autoimmunologiczna
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 1:39 pm    Temat postu: Dziwna choroba - prawdopodobnie autoimmunologiczna Odpowiedz z cytatem

Mam 29 lat, nie piję alkoholu(czasami jakieś piwo, lampka wina), żyję zdrowo. (wW młodości przechodziłem prawdopodobnie sklerodermie skórna (plamka na plecach, widoczne na niej wszystkie naczynka krwionosne, http://komw.sgladysz.com/zdrowie/inne/twardzina%20plecy.jpg ), ale nie było ku temu żadnych badań, jedynie na podstawie tego jak to wygląda ktoś określił jako sklerodermie skórną, dostałem ok 150 zastrzyków z penicyliny i rozrost plamki się zatrzymał.

Od prawie roku choruję na dziwną chorobę i nikt mimo bardzo dużej ilości badań nie jest w stanie powiedzieć co to jest, i jak to można leczyć.


Styczeń 2013: ogólne osłabienie, ciagła temperatura ciała 37-37.5, dziwne bóle stóp (pięt) nasitlające się rano.

Kwiecień: epizod ostrego zapalenia trzustki (podwyższone enz. trzustkowe, wątrobowe), brak bólu typowego w ostrym zapaleniu trzustki (lekki ból brzucha), CRP w normie, temp 37-37.5.
W TK, USG żadnych zmian. Brak przyczyny OST.
w międzyczacie wykryto aktywane zakażenie CMV (IGM wysokie, PCR wysokie)

Maj: podobny epizod ostrego zapalenia trzustki, (podwyższone enz. trzustkowe, CRP w normie).
w EUS, gastroskopii, USG brak zmian.
Robiony pełny panel wątrobowy: ANA2, ASMA, AMA, anty-LKM, anty-LSP, anty-SLA w pełnu ujemny
Brak przyczyny OST.
Aktywne CMV przeszło w nieaktywne (PCR ujemny)

Koniec Maja: Oznaczenie Igg4 jako prawdopodobnego AIP (mimo braku zmian w bad. obrazowych, ocena jedynie na podstawie wykluczenia innych chorób). IGG4 ponad norme (3x ponad norme).
Próba leczenia 30mg encortonu(2mies), brak reakcji IGG4 i enz. trzust. Podczas brania sterydów przestały boleć mnie stopy (pięty). Po odstawieniu, ból powrócił.

W miedzyczasie badania MR, MRCP, USG, gastoskopia - brak jakichkolwiek zmian.
Badania ANA2, ASMA, AMA, aLKM, aCCP, aLSP, aSLA, pANCA, cANCA, RF, aTPO, aTG w normie.
Robiłem jednokrotnie Western Blot na borelioze - ujemny, czy warto powtarzać ten wynik?
CMV - IgM spada (jest graniczne), IGG rośnie

Aktualnie: Enzymy trzustkowe cały czas są podwyższone, lipaza (5x poza norme), amylaza 2x, amylaza mocz 5x (czasami epizody znacznych skoków enzymów) - od kwietnia nie było ani jednego przypadku żeby np lipaza spadła do poziomu poniżej 4x podwyższonego, enzymy wątrobowe w normie, częste bóle brzucha/podbrzusza(po prawej stronie, niezbyt mocne, bardziej jakby skurczowe bóle), ogólne osłabienie, napady złego samopoczucia, przygnębienia (do tego dochodzą też dziwne bóle pięt, które ortopedzi również nie mogą zdiagnozować).
Brak problemów ze stolcem (brak cech niewydolnosci trzustki). Temperatura caly czas 37-37.5.
Igg4 ostatnio trochę spadło, (maksymalny wynik we wrześniu 4,5x ponad norme, aktualnie wynik 3x ponad normę (jak podczas pierwszego badania)).

Aktualnie otrzymałem wynik ANA1, który jest dodatni (mimo że w maju miałem robiony ANA2 i był ujemny), czekam teraz na ANA2 i ANA3.

Dolegliwości/pogorszenie wyników nie mają nic wspólnego z jedzeniem cięższych rzeczy, nachodzą bez widocznej przyczyny.

Lekarze nie mogą znaleźć przyczyny, nie wiedzą jak to leczyć, co to jest za choroba (a już z kilkanaście lekarzy przeglądało historię choroby)

Wszystkie moje wyniki są dostępne tutaj:
http://komw.sgladysz.com/zdrowie/Wszystkie%20wyniki%20krwi%20bez%20morfologii.html

Ktoś spotkał się już z jakąś chorobą autoimmunologiczną związaną z zapaleniami trzustki i utrzymującymi się podwyższonymi enzymami trzustkowymi?[/url]

Hej, przenioslam Twoj post do Pierwszych krokow. (Tutaj bedzie Twoj, osobisty watek ) Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam cieplutko.
Proponuje poczytac tutaj, moze znajdziesz cos ciekawego.

http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=2219&start=0
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=759&start=0

( To tak napoczatek Wink )
Na forum znajdziesz duzo cennych informacji.. (sorka ale szczeniak mnie za rekaw ciagnie.. Rechot )
_________________
Gubie sie po kawalku kazdego zwyklego dnia..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać, że w mojej rodzinie są przypadku chorób autoimmunologicznych. Babcia (mama mojej mamy) ma RZS, a moja mama autoimmunologiczną chorobę skóry.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężko jest mi cokolwiek porównać z tym, bo poza podwyższonego Igg4, nieprzechodzącym bólu pięty (przy całości choroby), ANA1 dodatnim, nie jestem w stanie znaleźć u siebie żadnych innych objawów które korelowałbym w jakiś sposób z chorobami autoimmunologicznymi.
Jak czytam to toczniu, twardzinie, to nie mam żadnych objawów związanych np ze skórą.

Może jeszcze to, że cały czas mam problem z trądzikiem na całym ciele, mimo dość zaawansowanego wieku.

ewela.t napisał:
Witam cieplutko.
Proponuje poczytac tutaj, moze znajdziesz cos ciekawego.

http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=2219&start=0
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=759&start=0

( To tak napoczatek Wink )
Na forum znajdziesz duzo cennych informacji.. (sorka ale szczeniak mnie za rekaw ciagnie.. Rechot )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kubus
Junior
Junior


Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 5

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

komw napisał:
Ciężko jest mi cokolwiek porównać z tym, bo poza podwyższonego Igg4, nieprzechodzącym bólu pięty (przy całości choroby), ANA1 dodatnim, nie jestem w stanie znaleźć u siebie żadnych innych objawów które korelowałbym w jakiś sposób z chorobami autoimmunologicznymi.
Jak czytam to toczniu, twardzinie, to nie mam żadnych objawów związanych np ze skórą.

Może jeszcze to, że cały czas mam problem z trądzikiem na całym ciele, mimo dość zaawansowanego wieku.

ewela.t napisał:
Witam cieplutko.
Proponuje poczytac tutaj, moze znajdziesz cos ciekawego.

http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=2219&start=0
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=759&start=0

( To tak napoczatek Wink )
Na forum znajdziesz duzo cennych informacji.. (sorka ale szczeniak mnie za rekaw ciagnie.. Rechot )



Witam,

Poniżej zamieszczam link do artykułu o chorobach IgG4-zależnych

http://www.termedia.pl/Artykuly-przegladowe-Choroby-IgG4-zalezne-nowe-spojrzenie-w-reumatologii,18,21331,1,0.html


pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum....

Niestety nie pomogę i nie bardzo wiem co doradzić ..
Pozostaje mi życzyć dużo zdrowia i byś w końcu znalazł lekarza co połączy wszystko w jedną całość .Powodzenia!!!

Ps . Jak sobie coś przypomnisz to korzystaj z funkcji EDIT . Nie piszemy post pod postem.
Pozdrawiam!!!

W razie potrzeby czy szukania informacji na forum proponuję by korzystać z Wyszukiwari
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Łukasz F.
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 3438
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Gru 10, 2013 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Trzymam kciuki za owocne poszukiwania diagnozy. Dużo łatwiej walczy się z poznanym wrogiem.
_________________
Jestem spokojnym, skromnym i dobrym człowiekiem.
Po prostu nie każdy zasługuje na to, by mnie takiego oglądać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agnieszka2211
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 350
Skąd: Bydgoszcz - okolice

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 8:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Smile

można spróbować zrobić jeszcze badanie żółci pod kątem bakterii, grzybów

pobiera się ją sondą, ale skoro było tyle badań może pobrano przy okazji?

mój kuzyn choruje na PZT i mówi, że ma okresowo podbne wyniki z tym, że nie pasuje tutaj prawidłowy wynik badań obrazowych i niskie CRP...

ważny na pewno będzie wynik ANA rozszerzony
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 9:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie pobierano mi żółci do badania. Zasugeruje to mojemu gastrologowi, może to jest jakiś trop.

Co do PZT to gastrolog to na razie wyklucza właśnie ze względu na brak zmian w badaniach obrazowych (USG/TK/MR). CRP praktycznie nigdy nie wychodziło mi poza norme (a jeżeli już, to minimalnie) co jest też bardzo dziwne, bo przy ostrym zapaleniu trzustki CRP powinno lecieć w kosmos.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
boguslaw4321
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 131
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj komw!
_________________
dokąd się nie poddamy, ciągle jest jakaś szansa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyryliaa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 791
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj serdecznie Smile
_________________
Tym daję radę cho­robie, że nic z niej so­bie nie robię

Wolę kulejąc iść naprzód, niż stać wciąż w miejscu z gracją
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anna.mac25
Junior
Junior


Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 24
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sro Gru 11, 2013 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

komw napisał:
Ciężko jest mi cokolwiek porównać z tym, bo poza podwyższonego Igg4, nieprzechodzącym bólu pięty (przy całości choroby), ANA1 dodatnim, nie jestem w stanie znaleźć u siebie żadnych innych objawów które korelowałbym w jakiś sposób z chorobami autoimmunologicznymi.



Moja mama ma na jak razie stwierdzonego Sjogrena (toczeń nie wiadomo) i poza innymi objawami też miała takie bóle piętSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
komw
Kadet
Kadet


Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 32

PostWysłany: Pon Gru 16, 2013 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej, oto wynik ANA2:

"Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty i chromosomów.
Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przecie antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym)"

Co to może znaczyć ? Przejrzałem jakie są dostępne przeciwciała i typy świeceń, ale nie pasuje mi to do niczego..
Dlaczego to drugie badanie (immunodyfuzja: DID) nie wykryło niczego?

Czekam teraz na ANA3.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
christiane
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 226
Skąd: okolice Krakowa

PostWysłany: Pon Gru 16, 2013 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty i chromosomów.


ostatnio miałam też taki typ swiecenia z tym, że 1:640

miano 1:320 jest w sumie uważane za słabo dodatnie Smile

Cytat:
Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przecie antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym)"


oznacza to, że nie wykryto przeciwciał charakterystycznych dla konkretnych chorób

grupa ENA to: przeciwcia przeciwko:
dsDNA, Sm, nRNP,SS-A(Ro), SS-B (La), Scl-70, Jo-1, Pm-Scl,fibrylarynowe,RNA-Polimeraza I,
cyklinowe, ACA, mitochondrialne,cytoszkieletowe, rybosomalne, „nuclear dots”, aparatowi Golgiego, lizosomom oraz wrzecionu podziałowemu.

czyli coś się dzieje, ale nie wiadomo do końca co Wink

http://www.czytelniamedyczna.pl/3961,znaczenie-autoprzeciwcial-w-rozpoznaniu-chorob-reumatycznych.html

pod powyższym linkiem jest wytłumaczone jakie przeciwciała moga pokazać się w danej jednostce chorobowej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group