Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

leczenie hormonem wzrostu
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 5:21 pm    Temat postu: leczenie hormonem wzrostu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Very Happy
Mam prośbę jeśli ktoś w necie natknął sie na temat leczenia hormonem wzrostu aby dał mi znać na priv lub GG.
Onteresuje mnie wszystko: jakie badania musi chory przejść aby zakwalifikować sie na leczenie, metody leczenia , jak długo trwa kuracja, jakie są skutki uboczne, jakie są koszty leczenia.
W necie najwięcej jest ale dot. chorych na Zespól Turnera.
Moja Marta ma rozpoznanie tocznia układowego i nefropatie toczniową.
Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację (link)

Neny Embarassed a może źle zamieściłam swój post Lamer
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie, nie, wg mnie post jest zamieszczony bardzo dobrze, nie wiem tylko jak rozumieć to że info mamy przesyłać na priv lub gg? na forum nie można Shocked

ponieważ nie mam żadnych wiadomości "z pierwzej ręki", a tylko ogólno dostępne info z sieci, to mimo wszystko wkleję tutaj, może ktoś jeszcze kiedyś skorzysta, ok?

Bo masz rację - terapia hormonem wzrostu w necie występuje chyba tylko w kontekście zespołu turnera, nie znalazłam nic o leczeniu powikłań posterydowych w ten sposób Sad dlatego tylko kilka odsyłaczy dość ogólnych, może w sumie uda ci się jakiś spójny obraz z tego uzyskać (koszty, procedury, itd.), ale będzie ciężko...

Postępy w endokrynologii wieku rozwojowego w 2004 roku o terapii GH

Hormon wzrostu w leczeniu zbyt niskich dzieci? słowo o kosztach

Hormon wzrostu dla dziewczynek z zespołem Turnera starawe dane o kosztach

Terapia niskiego wzrostu postępowanie i badania

Hormon wzrostu producent hormonu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kurcze .uzyskanie wzrostu o 2,5 cena 35 tys dolarów.no stasznie .......
wyczytalam tez .......ze hormon nie jest dokładnie przebadany mogą nastąpic komplikacje.......no coż to chyba leczenie trzeba wykonywac u osob jedynie z zesopłem Turnera.a wiec w naszych nieprzewidywalnych chorobach istnieje moim zdanie zbyt poważne ryzyko...ciekawa jestem czy któryś ze spacjalistów zdecydowałby się na kurację jakiegoś dziecka , nie mając pewności czy czasami nie zaszkodzi danej osobie....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam też streszczenie artykułu o podawaniu hormonuwzrostu dzieciom z ciężkimi chrobami reumatologicznymi (nie piszą jakimi dokładnie), badania nie były pełne, trwały tylko 2 lata i objęły 17 osób, ale badacze zauważyli u nich poprawę wzrostu i przyrost masy ciała.
nie ma tam nic o komplikacjach...
Growth Hormone Treatment Improves Growth and Body Mass in Children with Rheumatic Diseases
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyczytałam to w artukule Hormon wzrostu w lezceniu zbyt niskich dzieci.....
Leczenie jest wysoce kontrowersyjne, ponieważ dokładne działanie hormonu nie jest znane. Podczas gdy hormon wzrostu pomaga dzieciom z niedoborem tego hormonu, tak jak inne leki stosowane w celu zwiększenia wzrostu małych dzieci- jego działanie w innych przypadkach nie jest do końca znane.
.......no wiec jak .......?
bo sama juz nie wiem.dochodzi jezszce do tego nastepujące zdanie

Efekty uboczne leczenia to zatrzymywanie płynów i strata wrażliwości na regulujący poziom cukru we krwi hormon-insulinę. Poza tym takie leczenie może spowodować niepokojące objawy u zdrowych przecież, ale niskich dzieci.
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapewne jest w tym sporo prawdy, w końcu żadna terapia hormonalna nie może być obojetna dla organizmu - dlatego ważne jest oszacowanie korzyści i ryzyka, tym się zajmą specjaliści zapewne.

przy okazji warto zauważyć, że to były dane z 2002 roku, może coś się ruszyło do przodu... Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze tak ....albo ze wzgledu na koszty sprawa nie jest dla naukowców wyzwaniem.......? mam nadzeje ze i tutaj bedzie lepiej.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Nenya Very Happy Może i masz rację, lepiej tu wkleoć link , może kiedyś też ktoś skorzysta.
Pomyslalam tylko, by nie zasmiecać forum -jak na razie temat tylko dla mnie. Sad
Ale czekam na jeszcze , może ktoś coś jeszcze znajdzie. Będę wdzięczna.
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Sro Lut 15, 2006 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

martek poprosze mame zeby sie w pracy spytala ktoregos z lekarzy o ten hormon... ale nic nie obiecuje bo w tej klinice dzieciecej nie lecza kolagenoz wiec moga nie wiedziec...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Sro Lut 15, 2006 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sorry za drugi post pod spodem...
a wiec tak juz dzisiaj bede wiedziec bo moja mama dzwonila do lekarki i ona zadzwoni do swojej kolezanki endokrynologa ktora zajmuje sie rowniez hormonem wzrostu... dam znac albo jeszcze dzisiaj albo jutro jak wroce ze szkoly...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sro Lut 15, 2006 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hormon wzrosto jest bardzo drogi i trzeba przejśc bardzo dużo badań aby się zakwalifikować. W necie najwięcej pisze sie o dziewczynkach z zespolem Turnera. Wspomniane też jest o dzieciach po przeszczepach.
Na pewno nowością jest , że krąg chorych dzieci się poszerza a jakie kryteria trzeba spełnić? Lekarz z kliniki wspomniała mi tylko, że zna 2 dziewczyny z rzs , które otrzymuja hormon wzrostu. Moje dziecko z toczniem byłoby pierwsze, które miałoby otrzymać ten hormon. Ale trzeba być w remisji i bez sterydów. Czy to wogóle możliwe?
Pytam wszędzie bo chcę dogłębnie poznać ten temat, przecież dotyczy to mojego dziecka a chcę dla niej jak najlepiej. Od lekarzy tylko lakoniczne informacje. Sad
Może gdy się trochę zaznajomię z tematem, może wtedy łatwiejsza i owocniejsza będzie rozmowa z lekarzem Wink
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Sro Lut 15, 2006 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może coś po niemiecku będzie w Internecie?
Ja niestety nie znam niemieckiego,
ale zobaczyłam w medycznym słowniku,
że toczeń to "Lupus" albo "Schwindflechte"
i że sterydy to "Steroid" i hormon wzrostu
to "Wachstumshormon".
Jeśli Martek znasz niemiecki, to po wpisaniu
w/w słów w googlu wyskakuje cała masa linków-może
któryś z nich będzie dobry (ja nic z nich nie rozumiałam Crying or Very sad ).
Jeśli trzeba by przetłumaczyć jakieś wyrazy strikte medyczne,
to w razie czego mam ten słownik medyczny polsko-niemiecki i niemiecko-polski i sprawdzę jak potrzeba będzie coś.
Pozdrówka i dobranoc
Agnieszka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Czw Lut 16, 2006 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

martek martusia zeby otrzymac hormon wzrostu musi byc w stanie remisji i na minimalnej dawce sterydow najleiej wcale bo sterydy i hormon wzrostu nie ida w parze... sa to informacje od lekarki ktoa sie tym zajmuje.. powiedziala takze zeby sie skonsultowac se swoim lekarzem prowadzacym... a jesli jestescie z warszawy to najlepiej pojechac do centrum zdrowia dziecka...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Czw Lut 16, 2006 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakbyś Martek wybierała się do Warszawy i potrzebowała jakąś pomoc (np. w przejeździe, dysponuję samochodem, poza czasem zajęć b.chętnie), to daj znać Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Czw Lut 16, 2006 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo bardzo dziękuje Didulka za pomoc. Także Agnieszko Tobie bardzo dziekuję za chęc pomocy. Naprawde to miłe.
Mam juz wypis z kliniki i pierwsze wyniki.
Parametry rozwoju fizycznegonp. wzost ponizej 3centyla, masa ciała też ponizej3centyla. W teście spontanicznego wyrzutu stwierdzono obniżone wartości wyrzutu GH.( w nocy pobiera sie krew na badanie az 6 razy co 30 minut i najlepiej aby dziecko w tym czasie spało Shocked Wink ).
Do leczenia RhGH pod warunkiem uzyskania 12 miesięcznego okresu remisji klinicznej i laboratoryjnej choroby podstawowej i nie może przekraczac dawki sterydów 10mg/dobę (tak jak pisze Didulka). Gdzieś wyczytalam ze najlepiej nie brac sterydów wogóle co potwierdza informacja od Didulki.
Na razie mamy przez 1/2 roku odpoczynku do kolejnego badania.
Jeszcze zobaczymy jak sie ustosunkuje lekarz prowadzący. Dzisiaj rano mieliśmy kontrole w szpitalu ale nie mialam jeszcze wypisu z klinki , odebralam dopiero po południu.
Ale to wszystko skopmlikowane. A jak sobie poczytalam to aż włos mi się zjeżył na głowie. Zeby tak stał sie cud i Martusia sama zaczęła rosnąć.
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group