Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pciala przeciw aparatowi Golgiego (AGAs)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

Przeciwciała przeciw aparatowi Golgiego (anti-Golgi apparatus antibody, albo anti-Golgi complex antibodies czyli w skrócie AGAs to przeciwciała wykrywane u pacjetów z chorobami tkanki łącznej, najczęściej chodzi o Sjogrena i tocznia ale także obecne są one u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, mieszaną chorobą tkanki łącznej, twardziną.
Są to pciała w klasie IgA i IgG, a antygenami są dla nich: giantin, golgin-245, golgin-160, golgin-95/GM130, and golgin-97.
Wg mnie cała teoria co to jest aparat Golgiego, do czego służy oraz jak powstają pciała AGAs i dlaczego mają takie a nie inne antygeny, dla nas laików a pacjentów jest zupełne zbędna.

To po prostu kolejne pciało wykrywane w naszych chorobach, niestety wygląda na to że niezbyt specyficzne i nie rozstrzygające o konkretnej jednostce chorobowej. Pomocne w diagnozie, ale dokładne rozpoznanie musi opierać się na dodatkowych przesłankach - czyli reszcie pciał u ciebie wykrytych, badaniach ogólnych i objawach.

Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i pozwolić lekarzom interpretować wyniki badań.
Rozumiem jednak ciekawość i niepokój, zatem zapraszam do poczytania innych wątków z forum:
Przeciwciała
Info o chorobach

Tu powinnaś znaleść zporo informacji, które zaspokoją wstępnie twoją ciekawość.

I jeszcze odnośniki z info o AGAs:
źródło1
źródło2
źródło3
źródło4


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Sob Lut 18, 2006 8:35 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nannala
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 8

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki bardzo Smile - te linki do tematow na forum juz przeczytalam ale nie bylam do konca pewna. teraz brzmi to jasniej.

pozdrawiam i raz jeszcze dziekuje za szybka i jasna odpowiedz Very Happy
dam znac jak bede wiedziec wiecej..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko, powoli wszystko się wyjaśni, chyba jesteś w dobrych rękach skoro wykrywają w tobie takie cudeńka jak AGA, zapewne dalej też będą tacy wnikliwi Laughing
Zatem czekamy na wieści od ciebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 7:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hahah ja sie 'leczylam' tam gdzie ty teraz... i wiesz co wcale nie jestes pierwszym takim przypadkiem no tylko ze u mnie nawet zadnych przeciwcial nie szukali a jedynie wariata i glupka ze mnie strugali nic wiecej... ja na twoim miejscu bym stamtad spieprzala czym predzej... a na jakim oddziale lezysz i kto cie prowadzi?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 9:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znalazłam trochę nowszy artykuł o AGAs, z którego wynika że związek tych przeciwciał z poszczególnymi chorobami autoimmunologicznymi nie jest ciągle jasny, owszem występują przy SLE, Sjogrenie, RZS'sie ale mogą być również obecne przy innych chorobach, wydają się mieć związek z dysfunkcjami wątroby - znaleziono je u pacjentów z HVC i HBV.

Generalnie pierwszy raz rozpoznano AGAs w 1982 roku u pacjenta z zespołem Sjogrena, kolejne badania potwierdziły że mogą mieć one związek z toczniem i Sjogrenem, uważano nawet że mogą być "prekursorami" choroby autoimmunologicznej, tzn. pojawiać się we wczesnej fazie, jednak znajdowane są także u pacjentów bez chorob na tle autoimmunologicznym, a artykuł który cytuję podkreśla, że u pacjentów tych nie doszło do rozwinięcia się jakiejkolwiek choroby tego typu...

Zatem, wygląda na to że AGAs wymagają jeszcze wielu badań by ustalić ich związek kliniczny z poszczególnymi chorobami.

Clinical Association of Anti-Golgi Autoantibodies and their Autoantigens
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nannala
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 8

PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to tym lepiej - znalezli toto u mnie przy jakims innym badaniu - nie znam szczegolow.

nie leze, moja mama tam pracuje a krew mialam 'utaczaną' w domu Smile nie wypytuje na razie, podejrzewam ze kolo wtorku powinny byc wyniki - wtedy dopytam

(pozatym nie mowie ze jestem pierwszym przypadkiem - ba ! mam nadzieje ze nie jestem)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Sob Lut 18, 2006 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

haha moja mama tez tam pracuje Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Nannala
Junior
Junior


Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 8

PostWysłany: Sro Mar 01, 2006 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wynik niestety pozytywny ..

teraz utoczyli jeszcze mojej mamie krwi i zobaczymy czy ona tez takie przeciwciala posiada
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Czw Mar 02, 2006 7:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie martw sie ja na samaym poczatku tez mialam takie przeciwciala ale jak rozpoczeto intensywne leczenie to bardzo szybko zniknely Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Czw Mar 02, 2006 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laughing Witaj w klubie Nannala.Cierpliwie czekaj na diagnoże i początek leczenia a potem juz poleci. Slonko
Lidka
_________________
"uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj"

"Nie chodzi o to że mamy zbyt mało czasu, ale że zbyt dużo go tracimy"
Seneka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group