Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wapn a zeby.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 10:01 am    Temat postu: Wapn a zeby. Odpowiedz z cytatem

Mam taki problem. Mysle ze jest to wazne dla kazdego, nie tylko dla osob z niedoborem wapnia.
Od pewnego czasu chodze do dentysty (woncu juz moge) i dowioedzialam sie ze mam bardzo odwapnione zeby. Co mozna jesc oprucz wapnia w tablektach i napialu? Ile trzeba zjesc np. bialego sera by dzienna dawka byla zaspokojona? Czy jest jeszcze cos co zawiera wapn? Prosze napiszcie jak najszybciej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
zuzka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 894

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Gusiu, głównym składnikiem zębów jest wapń i fosfor, ty ich potrzebujesz znacznie więcej niż przewiduje to norma dla młodziezy dorastającej z racji tego, że bierzesz sterydy. Nie wiem jakie tabletki z wapniem łykasz, ale mogą być słabo przyswajalne z różnych względów, przeczytaj sobie art. z "żyjmy dłużej" na temat wprawdzie osteoporozy, ale dokładnie te same reguły dotyczą zębów
http://www.resmedica.pl/zdart1005.html
Do tego dużo wapnia mają suszone figi, pomarańcze, sardynki, fasola, ziarno sezamu, szpinak soja ale jej nie polecam z uwagi na jej modyfikacje genetyczne.
Bogatym żródłem fosforu są natomiast pomidory, i ich przetwory / soki/
Jak będziesz potrzebować wyjaśnień - śmiało pisz - ja postaram sie jeszcze coś wyszukać dla ciebie. Wink
_________________
Walcz o swoje do szczęścia prawa
Niech świat się wali - Ty się nie poddawaj
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zwykle przy sterydach lekarze dopisują wapń + wit D3, ten zestaw pozwala na lepsze przyswajanie.
ja łykam calperos 1000 (to spora dawka bo 1000 mg, ale dziewczyny wspominały o 500 mg) ale zawsze w towarzystwie alfadiolu czyli witaminy D3 (0,25 ug)

o produktach spożywczych, zapotrzebowaniu na Ca itp. znajdziesz w wątku Zalecenia dietetyczne przy... tam jest link do konkretów przy osteoporozie, polecam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja lykam Vitrium Calcium ........jeszt to wapno 500 plus wit D3.....
powinno wystarczyc........plus nabial......i duuuuuuuuuzo sokow pomidorowych .......oraz figi i morele......masz teraz swieze ...a pozostala
czesc roku suszone.....
Oczywiscie nabial ......ale nie musisz do brzydzenia zapychac sie nabialem
duzo chudego mieska .....szczegolnie z indyka......takze robi swoje......
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

łykam calperos 500mg rano i wieczorem. A ten alfodiol jest bez recepty? bo bym sobie kupila. No i jedno pytanko jeszcze czy zoty ser mozna jesc przy prodwyzszonym alacie czyli przy problemach z watroba? Dzieki sliczne.
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety na receptę, nie chece ci się iść do lekarza to możesz spróbować popytać w aptece o preparaty 2w1 (Ca+D3), ale przed zakupem przyjrzyj się dawkom.
albo jednak poczłap do lekarza, to przy okazji doptyasz sie czy fachowiec nie ma innych pomysłów apropos wapnia i zębów.
może to raczej trzeba pomyśleć o fluorze, alebo jeszcze czym innym...


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Sob Sie 13, 2005 5:09 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

biore calperos 1000 mg dwa razy na dobe i nie narzekam na odwapnienie Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki. we wtorek sie przejde do lekarza. MOze faktycznie cos doradzi. Wkoncu sie na tym zna. A co z tym serem przy zlychj wynikach z watroby?
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.


Ostatnio zmieniony przez gusia_92 dnia Nie Sie 14, 2005 1:46 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co z serem i wątrobą? Shocked
mi nie przeszkadza - ani biały ani żółty...
ostatecznie nie musisz szaleć - niech nie będzie za tłusty i bez egzotycznych ostrych przypraw, reszta ujdzie! Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki sliczne za pomoc. jak byscie jeszcze cos ciekawego mialay to prosze na piszcie.
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
martek
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Wrz 2003
Posty: 552

PostWysłany: Sob Sie 13, 2005 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też Martusia ma problemy z ząbkami. Często musimy biegać do dentysty. Ważna w chorobie jest higiena zębów (dentystka powiedziała, żeby zakupic szczoteczkę elektryczną , lepiej oczyszcza pozostałości ), częsta kontrola uzębienia i oczywiście jak koleżanki piszą łykanie wapna i wit.D
Obecnie Marta łyka alfiadol (na receptę !) i calcium 300mg do tego odpowiednia dieta .
Marcie np. plomby szybko wypadaja z uwagi na przerost dziąseł ,efekt uboczny przyjmowania neoralu.
Pozdrawiam
_________________
Martek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
klasyka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 01 Gru 2004
Posty: 408

PostWysłany: Nie Sie 14, 2005 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martek, z ta szczoteczka elektryczna trafilas w sedno, mnie tez doradzono zmiane szczoteczki przed kilkoma laty. Od tamtej pory uzywam elektrycznej i jest wielka poprawa. Zadne czyszczenie manualne nie rowna sie z elektrycznym, kto sprobuje ten zrozumie co mam na mysli. pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jagienka
Junior
Junior


Dołączył: 16 Sie 2004
Posty: 11
Skąd: Toronto

PostWysłany: Pon Sie 15, 2005 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja lykam w jednej tabletce magnez, calcium i vit. B. Zawsze mialam problemy z zebami. Jakos plomby nie chcialy sie mnie trzymac. Teraz jest troche lepiej, ale na dentystow wydaje majatek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Wto Sie 16, 2005 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda. Dentysci kosztuja tyle ze muzg staje. Ja za trzy wizyty i dentysty juz zaplacilam ponad 300 zl, a mam zrobione 3 zeby i 3 zaczete. A gdzie tam do konca. Ja mam prawie kazy zab do leczenia niewspominajac juz o usowaniu osadu i kamienia. Jeszecze dodatkowo place za znieczulenie bo mam te pieronskie torbiele. Mi sie tak psuja zeby zeniewiem juz co mam robic. Za tydzien mi sie potrafia wykruszyc ze dwa zeby. Niewiem czy to genetyczne czy moze tyez przy lekach. MOj tata mial 25 lat jak zaczol nosic sztuczna szczenke. Tak ze moze tez troche dziedziczne.
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Sie 16, 2005 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozesz miec i dziedziczne tez ...ale wiem ze przy wprowadzeniu sterydow i leczeniu duzymi dawkami .....w ciagu 3 mies .........tak mi sie posypaly zeby ze szok.......potem leczylam i leczylam.....bez konca........U mnie w rodzinie rodzice starsi ........juz maja zeby ok........a tacie brakuje tylko
1 zab ........z tylu ......ma 70 lat......moge zazdroscic......
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group