Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

efekt motyla?
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majkel
Junior
Junior


Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 12
Skąd: centralna polska

PostWysłany: Pon Sie 29, 2005 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dostałem właśnie reszte wynikow, morfologia w normnie, ob w normie, serum protein electrophoresis w normie, p-ciala przeciwjadrowe - 0,28 czyli chyba w normie, aso 300 (norma max 200) , czy te badania mogly wykluczyc tocznia? juz sam nie wiem, ostatnio chodzilem duzo po sloncu i nic mi sie nie dzialo (bylo cieplo) .......... niedlugo znowu ide na konsultacje do lekarza....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Sie 29, 2005 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

większość wyników to dobry znak, lekko niepokojący jest ASO - ale może być 1000 innych przyczyn, za to nie wiem co sądzić o ANA bo najczęściej są podawane w mianach np. 1:160, ale jeśli masz tam podaną normę i wszystko się zgadza to dobrze, choć ANA same w sobie nie są badaniem wykluczającym/potwierdzającym tocznia.
możesz ciągle mieć wiele innych specyficznych dla tocznia przeciwciał, których nie sprawdzili, ale oczywiście nie musisz.
z toczniem jest taki problem, że nie ma jednego badania na podstawie którego stawia się diagnozę, jest ich cała lista i rozpatrywane łącznie z objawami klinicznymi oraz całą historią choroby stanowią przesłanki co do tego by lekarz z takih puzzli odczytał diagnozę. to czasami trwa latami, bo często w początkowych fazach choroby wyniki badań nie są jednoznaczne.

ale skoro nie masz żadnych dolegliwości i wyniki badań są ok, to nie przejmuj się! jest dobrze. po prostu bądź teraz przez jakiś czas uczulony na pewne objawy i obserwuj co się z tobą dzieje. lepiej dmuchać na zimne...
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zuzka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 894

PostWysłany: Pon Sie 29, 2005 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć Majkel widze że w poszukiwaniu diagnozy sojego wyglądu jesteś lepszy ode mnie, niniejszym oddaje palmę pierwszeństwa / którą notabene sama sobie przyznałam/ hihi - trzym sie mocno, i opowiadaj o kolejnych diagnozach od kolejnych lekarzy / ja ich miałam w sumie chyba 8 licząc i konsylia... Jupi2 i do końca nie jestem zdiagnozowana Laughing
pozdrówka!
_________________
Walcz o swoje do szczęścia prawa
Niech świat się wali - Ty się nie poddawaj
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

he ot właśnie tak to jest. niezły maraton i zamieszanie z różnymi wynikami, które " nie pasują".
uroki drogi diagnostycznej Very Happy
naprawdę jednak nie odbiegacie od "normy" takie zawiłości przechodziliśmy chyba wszyscy...

rozpoznanie trzeba sobie wychodzić Wink zatem aż do zwycięstwa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sylwia32
Junior
Junior


Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 3

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam dawno mnie nie było no wiecie,wczasy!!!
myśle że tu trzeba sprawdzić wiecej. wyniki ,objawy
nie każdy z nas ma takie same. troche dla mnie zawsze jest przykre ze znowu jest ktos kto szuka pomocy lub rady co do tocznia? czy zauważyliścieże jest nas coraz wiecej? to jakaś plaga sie robi? tu jest coś nie tak?na po za tym to was wszystkich pozdrawiam i walczmy!papa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sie 30, 2005 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sensie wzrostu zachorowań - że epidemia? eee, a może mimo całej złożoności diagnostyki, jednak choroby te są coraz lepiej i cześciej rozpoznawane, bo wreszcie są ustalone kryteria i co by nie mówic metody diagnostyczne też się rozwijają - bardziej czułe, specyficzne, itd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
veg8
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Mar 2005
Posty: 1631

PostWysłany: Sro Sie 31, 2005 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wam powiem ,ze mnie zdiagnozowano
w pierwszym lepszym szpitalu w cze-wie
co prawda niewiedzieli co dalej i jak leczyc ..
ale sam fakt ,ze nie trzeba bylo biegac ..
po tych szpitalach i czekac co tam nowego wymyśląVery Happy
PzDr Paweł Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Sie 31, 2005 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mysle .ze kiedys tak samo chorowano na tocznia....jak i teraz..........teraz potafi sie to nazwac........a takze dzieki lekom wydluza sie czas naszego zycia .........Coraz nowsze metody diagnostyki ..daja nam szybsza diagnoze .a wiekszy dostep lekarzy do wiedzy...i komunikowania sie ..pozwalaja na latwiejesze.konsultacje ....wsrod nich .......
Medycyna idzie naprzod .....cieszmy sie zatem.........
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
majkel
Junior
Junior


Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 12
Skąd: centralna polska

PostWysłany: Wto Sty 24, 2006 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

uf , dawno mnie tu nie bylo, moja alergia na zimno magicznie sama zniknela we wrzesniu i dlatego przestalem sie przejmowac tym...........
bylem u wielu lekarzy i z tego co mi naoopowiadali to po prostu jestem w szoku, jeden wyklucza to co mowil poprzedni, nie wierze juz zadnemu.... Sad taka mamy sluzbe zdrowia ze tylko usiasc i plakac. W poprzednie lato mialem bardzo ostra alergie na zimno ktora sama minela (tak jak kiedys pisalem o tym na poczatku tematu , wtedy to bylem przerazony Laughing , na szczescie dzis juz jest ok z tym), teraz zostal przewlekly zanik blony sluzowej nosa i prawdopodobnie (99%) zespół Sjögrena.

Czy ktos moze mi powiedziec czy ponizsze wyniki badan wykluczaja toczna? lekarzom nie ufam juz prawie w ogole..............

ASO 300 w normie
mukoproteidy w surowicy:92 w normie
przeciwciala p-jadrowe 0.28 w normie
serum protein electrophoresis w normie
morfologia w normie (2x sprawdzana
IgA w normie
IgG w normie
IgM w normie
IgE w normie
OB 3 w normie

Z tego co mi wiadomo to zespol Sjögrena nie wystepuje sam..............
Czy ktos oprocz mnie ma ten zespol Sjögrena?
pozdr.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 24, 2006 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Majkel, trudno powiedzieć czy takie wyniki badań, które ci zrobiono wykluczają tocznia, bo to nie są w badania w pełni mające na celu rozponanie tocznia...
Wyglądają przyzwoicie i uspakająco, głównie z uwagi na niskie miano pciał ANA i brak stanu zapalengo w organizmie (ASO i OB w normie) no i proteinogram w porządku, bez gammaglobulinemii, to też dobrze.
Widziałeś schemat diagnostyczny dla tocznia, to wygląda mniej więcej tak:
Cytat:
Toczeń układowy
Objawy kliniczne: kobieta w młodym wieku (ok. 30rż), skarży się na osłabienie, zmęczenie, bóle stawów; często rumień na twarzy i odsłoniętych częściach ciała, obrzęki na kończynach dolnych, powiększone węzły chłonne i śedziona

Badania laboratoryjne:

Materiał do badań: krew

- badanie ogólne: często leukopenia z limfocytozą, anemia, trombocytopenia;
wysokie OB.

Materiał do badań: surowica

- CRP: często w normie

- stężenie immunoglobulin: hypergammaglobulinemia IgG

- stężenie składowych dopełniacza C3 i C4: często obniżone

- stężenie produktów aktywacji dopełniacza C3d: podwyższone

- oznaczanie autoprzeciwciał:

skryning ANA na HEp-2 : typ homogenny (anty-dsDNA, przeciw histonom),

+/- typ plamkowy (anty-Sm, anty-SSA, anty-SSB, anty-RNP),

+/- anty-PCNA,

+/- anty-rybosomalne białko P,

badanie potwierdzajšce specyficznoœć autoprzeciwciał ANA (metoda blotowa/ELISA)

oznaczenie iloœciowe anty-dsDNA (metodš ELISA)

+/- ANCA

+/- anty-kardiolipinowe (w zaburzeniach zakrzepowo-zatorowych)

Materiał do badań: wycinek skóry

- oznaczanie kompleksów immunologicznych: często złogi immunologiczne (Ig, C)
na granicy naskórkowo-skórnej i w naczyniach skóry właœciwej

Materiał do badań: bioptat nerki

- oznaczanie kompleksów immunologicznych: często złogi immunologiczne (Ig, C)
w kłębuszkach

- badanie histopatologiczne bioptatu nerki

Poza w.wym. badanie czynnoœci zajętych narzšdów (nerek, serca, płuc).



A co do Sjogrena, to owszem może on występować zupełnie sam - to jest tzw. Sjogren Pierwotny, z tego co pamiętam na pewno nasza agatka 03 ma Sjogrena, więc może się odezwie, tymczasem polecam lekturę naszego forum:
Zespół Sjögrena
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group