Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Diagnoza w USA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magdi
Junior
Junior


Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 3
Skąd: Krakow/Usa

PostWysłany: Wto Paź 04, 2005 5:31 am    Temat postu: Diagnoza w USA Odpowiedz z cytatem

Moja historia jest podobna do wielu,o jakich czytalam na forum.Sama na wlasnej skorze zrozumialam niejednoznacznosc tej choroby.Wszystko sie zaczelo od podwyzszonego ob, ktore nie chcialo opasc przez pare miesiecy z niewiadomych przyczyn.Az w koncu trafilam do szpitala,po wykonaniu wszystkioch mozliwych badan, zrobiono mi badanie krwi, stwierdzajace obecnosc przeciwcial przeciwjadrowych, homogennych w liczbie 1280.PO 5 misiacach oczekiwania w kolejce dostalam sie do specjalisty ktory mi powiedzial,cyt: ze mam kolagenoze, ze jest to choroba smiertelna, ze nie mozna jej uleczyc, i ze nie moge miec dzieci.Bylam zalamana.Na drugi dzien wyjechalam do USA.
Jestem tu juz pol roku, a moja choroba nie daje wogole znac o sobie.(czasem bola mnie miesnie, ale to moze z powodu pracy) SZukam specjalisty, ale jest ciezko, tutaj opieka lekarska jest bardzo droga.Chce miec dziecko, nie wiem co zrobie jesli nagle cos mi sie zacznie dziac.Unikam slonca bo wiem ze moze byc grozne,raz juz wczesniej wystapily u mnie objawy uczulenia na slonce(wysypka na ciele).POza tym czuje sie znakomicie.Co mam myslec o tym wszystkim, a przede wszystkim o tym lekarzu z Krakowa???

**********************************

Czy moze mi ktos podpowiedziec gdzie i w jaki sposob moge otrzymac tlumaczenie moich wynkow badan, stwierdzajacych obecnosc przeciwcial przeciwjadrowych, na angielski?
Od paru miesiecy przebywam w USA, i mam spore problemy ze znalezieniem specjalisty od tocznia.Przede wszystkim potrzebuje jakis dowod na to ze rzeczywiscie jestem chora.Tutaj jednak malo osob orientuje sie w tej chorobie, a tym barzdiej w tlumaczeniu na angielski tego typu badan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 04, 2005 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Że był zdecydowanie kiepskim specjalistą, a raczej na pewno nie był specjalistą od chorób tkanki łącznej, takie poglądy to mógł wygłaszać 20 lat temu, nie teraz!
Kolagenoza to zbyt obszerny termin, nie stosowany już dziś praktycznie, nie ma takiej choroby - powinnać mieć określoną dokładnie jednostke chorobową, na podstawie samych ANA na pewno nie można jeszcze powiedzieć że to toczeń.
Jeśli jednak to toczeń to jest to choroba sensu stricto nieuleczalna, ale na pewno nie jest śmiertelna, po prostu przewlekła, żyje się prawie normalnie odpowiednio kontrolując jej przebieg (bliżej jej chyba w analogiach do cukrzycy niż do raka, jak kiedyś lubiono porównywać Shocked ), no i oczywiście dzieci jak najbardziej są "w zasięgu" Very Happy Porzebna jest opieka lekarska, bo ciąże uważa się za "ciąże zwiększonego ryzyka", ale dzieci zwykle rodzą się bez powikłań, zdrowe - najlepszy dowód, że mamy na forum już kilkoro, a kolejne w drodze Laughing

Z twojego opisu wynika, że jeśli masz tocznia, to w bardzo łagodnej formie, ale mimo wszystko poszukaj lekarza, zwróć się do LFA powinni ci dać namiary na specjalistę z twoich okolic, warto zdiagnozować to do końca, i być pod kontrolą - jeśli zajdzie taka potrzeba wdrożą łagodne leczenie jakimś antymalarykiem i już. A jeśli planujesz dziecko, będziecie po prostu spokojniejsi i bezpieczniejsi.

*****************************

Nie bardzo rozumiem, to znaczy że masz w ogóle problemy z językiem, czy tylko z terminologią medyczną?
Jeśli tylko to drugie, to polecam bardzo dobrą stronę - Lupus Foundation of America (LFA) http://www.lupus.org/
tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, zarówno o przeciwciałach, jak i o lekarzach, generalnie toczniowcy w Stanach są rewelacyjnie zorganizowani, mają swoje grupy wsparcia, programy pomocowe, itp.
Zacznij może od odszukania lokalnego oddziału tej fundacji, tu masz spis z adresami i telefonami:
http://www.lupus.org/chapters/locator.asp

i jeszcze możesz w poszukiwaniu lekarza przeczesać dział forum lupussite:
Find a Lupus Doctor

ANA to anti-nuclear antibody,
miano to titre podaje się je tak samo jak u nas 1:2580,
typ świecenia to u ciebie homogeneous staining (może być homogeneous pattern)
warto wspomnieć o metodzie oznaczania - to może być immunofluorescencja pośrednia czyli Indirect Fluorescent (IF) lub
metoda immunoenzymatyczna czyli Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA)


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Sob Paź 15, 2005 2:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
paulina_87
Gość





PostWysłany: Wto Paź 04, 2005 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie wiem co to za konował mógł takich głupot nagadać Evil or Very Mad nawet sobie nie mogę wyobrazić jak można tak zdołować drugiego człowieka ..... ---> najłagodniejsza kara dla niekompetentnych lekarzy ---> Bicz

3maj się mocno
Powrót do góry
magdi
Junior
Junior


Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 3
Skąd: Krakow/Usa

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 2:40 am    Temat postu: DZieki Nenya.....Motylek z Usa Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzieki Nenya za porade,szczerze nawet sie nie spodziewalam ze ktokolwiek mi odpisze.Masz racje, istnieje w Usa Fundacja tocznia, ale....
Strone internetowa znalazlam juz jakis czasem temu...Problemem jest tylko dotarcie do miejscowego lekarza...USA to dziwny kraj, i wbrew pozorom,najgorszy pod wzgledem opieki medycznej...Gdyz jest ona w zasiegu tylko dla osob dobrze sytuowanych lub posiadajacych dobrego pracodawce ktory daje ubezpieczenie.Ja nie spelniam powyzszych kryteriow..lecz coz, nie trace nadziei, i wciaz wydzwaniam w rozne miejsca iszukam....Tutaj przede wszystkim musze znalezs kogos kto mnie zbada i potwierdzi diagnoze z POlski.Problem tylko ze zawsze jak dzwonie do tej fundacji to mnie kieruja do Reumatologa lub Dermatologa, a ja aktualnie nie cierpie na zadna wysypke lub bole stawow.Z angielskim nie mam problemow, zaczynaja sie tylko w chwili gdy poruszam temat lupusa i zwiazana z nia terminologie specjalistyczna.Dlatego wielkie dzieki za te tlumaczenie podstawowych terminow, tego wlasnie potzrebowalam.DZieki wielkie.POzdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
magdi
Junior
Junior


Dołączył: 03 Paź 2005
Posty: 3
Skąd: Krakow/Usa

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 2:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racje Paulina....A to podobno najlepszy specjalista w Krakowie...Nie dosc ze nic nie pomogl , to jeszcze pogorszyl moj stan psychiczny...Na szczescie juz nie bede miala z nim do czynienia....Pa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

magdi, może jednak warto spróbować z którymś z polecanych lekarzy, wszystko jedno czy to reumatolog czy dermatlog (to są właśnie specjaliści najlepiej przygortowani do diagnozy chorób tkanki łącznej), nie musisz mieć żadnych objawów i dolegliwości w trakcie wizyty, bo chodzi ci przecież o potwierdzenie diagnozy, a tego nie da się zrobić bez szczególowych badań.
jeśli opiszesz swoje problemy zdrowotne (historia choroby), przedstawisz dotychczasowe wyniki badań, to wtedy lekarz zdecyduje czy warto robić kolejne badania i jakie, może uzna że nastąpiła samoistna remisja i nie ma potrzeby żadnego leczenia, ale tak czy siak wg mnie bez lekarza się nie obejdzie, bo kto/gdzie inaczej potwierdzi ci tą "polską" diagnozę?

LFA ma napewno namiary na lekarzy wyspecjalizowanych w toczniu, więc nie będzie problmu ze zrozumieniem przez lekarza twoich obaw i łatwiej dojdzie do rozpoznania. Tak mi się wydaje przynajmniej. Pomyśl czy nie warto skorzystać...

Trzymaj się i życze wytrwałości - całe szczęście masz komfort że nic gwałtownie dramtycznego się nie dzieje i nie ptrzebna ci natychmiastowa pomoc, ale mimo wszystko nie odkładaj tego w nieskończoność, masz rację szukając pomocy teraz.
Pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 15, 2005 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

magdi, jeśli ciągle masz problemy z leczeniem, to przypadkiem natknęłam się na coś co może ci sie przydać - post z kilkoma odnośnikami do organizacji zajmujących się pomocą pacjentom z chorobami przewlekłymi a nie mającymi ubezpieczenia, bądź ubezpieczenie niewystarczające na potrzeby leczenia, sprawdź czy nie uda się skorzystać z ich pomocy:

Help for uninsured and underinsured individuals
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edyta28
Junior
Junior


Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 16
Skąd: ilawa

PostWysłany: Sob Paź 15, 2005 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesc magdi!
ja od 9 lat choruje na toczen a od 5 lat mieszkam w usa w new york,napisz mi w jakiej czesci stanow ty jestes bo niepodalas ,moze moglabym ci pomoc znalezsc specjaliste reumatologa.
napewno wiem ze tu w stanie new york i new jersey niema lekarzy ktorzy mowili by po polsku,bo sama szukalam na poczatku jak przylecialam polskego lekarza,ja lecze sie u amerykanina i jestem bardzo zadowolona,jestem w remisji od 5 lat,czasami czuje sie gorzej czasami lepiej ale tak to juz jest w tej chorobie,najwazniejsze ze wyniki sa dobre i nastawienie psychiczne,wiec napisz mi gdzie mieszkasz a z mila checia ci pomoge .
edyta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group