Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Laboratoria a wyniki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gabija
Junior
Junior


Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 3

PostWysłany: Sob Paź 08, 2005 9:46 pm    Temat postu: Laboratoria a wyniki Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
jestem nowym użytkownikiem tego forum i chciałabym Was prosić o radę. W wakacje zrobiłam badania (szpital na Wołoskiej w Warszawie) i okazało się, ze mam wysoki poziom przeciwaciał antykardiolipinowych w klasie IgM (badania wykonałam dwukrotnie), a także wykryto przeciwciała ds DNA. Podwyższone były D-dimery. Takie same badania 3 miesiące później wykonałam w innym laboratorium (na Szaserów) - ds DNA nie wykryto, podwyższone były przeciwciała antykardiolipinowe, ale w kalsie IgG.
Czy zdarzały się Wam takie rozbieżności w wynikach?
Lub remisje - bez leczenia?
pozdrawiam
Gabija
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 7:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj

zakładam, że jesteś chora na tocznia? czy tylko na zespół antyfosfolipidowy? czy to dopiero próba diagnozy?

w każdym razie wyniki przeciwciał nigdy nie są stałe, to się potrafi zmieniać bardzo szybko i czasami bez wiadomej przyczyny,
ds DNA uważane są w toczniu za dobry wskaźnik aktywności choroby, więc ich zniknięcie zazwyczaj świadczy o remisji, oczywiście specyfika choroby jest taka, że spontaniczne i samoistne remisje są dla tocznia dość typowe.
pciała antykardiolipinowe aCl ciągle jakieś masz, a masz diagnozę zespołu antyfosfolipidowego? objawy zakrzepicy, antykoagulant toczniowy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tez czasami dostaje szału .a to mocno podwyzszone IGG. a to znowu IGM .to przeciwciala są a to znowu jest cos innego ,mozna oszalec ale tak juz jest. Najbardziej wkurza mnie bolerioza .ktora leczona byla o wiele nizsza niz jest teraz IGG......na poczatku bylo .15 , teraz po 2 latach 27 no mozna sie zalamać i nic to nie zmieni no ale jak lekarze nie zwracaja za bardzo uwagi .no to sie tym nie przejmuje Widoczne tutaj zmienia sie wszystko jak w kalejdoskopie i nic nie zrobisz nie ma sensu tego roztrząsac bo się człowiek pogubi
Monika


Ostatnio zmieniony przez Monika B dnia Pon Kwi 16, 2007 4:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gabija
Junior
Junior


Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 3

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, jestem dopiero w trakcie diagnozowania - jedyne co wiadomo, to to, że męczy mnie jakaś choroba autoimmunologiczna - badania w pierwszym laboratorium wskazywały na toczeń - i naprawdę nie wiem, czy one są miarodajne i nastąpiła remisja, czy po prostu wyniki były błędne - zwłaszcza, ze w drugim laboratorium sprawdzano pciała ds DNA metodą immunofluoroscencyją - podobną dokładniejszą niż Elisa (z pierwszego laboratorium.
Inne wyniki poza normą to tylko D-dimery.
A ja jestem w kropce, bo każdy z lekarzy, z którymi się konsultowałam, ma inną koncepcję - tylko która jest ta słuszna:)?
Mam jeszcze jedno pytanie - czy Wam zdarzały się spontaniczne remisje, bez leczenia? Czy to nie jest tak,że pciala ds DNA jak są, to już są na zawsze?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesz co, na takie pytanie to musiałby odpowiedzieć doświadczony klinicysta...
w toczniu wg mnie wszystko jest możliwe - czytałam wypowiedzi ludzi, którym w trakcie choroby zmieniał się nawet typ świcenia przy oznaczaniu ANA, albo występowało kilka typów w jednej analizie, po czym w ogóle ANA znikały.
dsDNA mają prawo znikać - na pewno, toczeń może wchodzić w spontaniczne remisje bez leczenia - też na pewno.
co więcej są takie przypadki, że ludzie w ogóle nie mają pojęcia że są chorzy na tocznia, a przeciwciała i samą chorobę mają wykrtą przypadkiem Shocked (jak nasza aneta - dopiero po urodzeniu dziecka, które zapadło na tocznia noworodkowego)

więc mnie właściwie żadna kombinacja z pciałami nie zdziwi, ale do tego tak naprawdę trzeba mieć cholerną wiedzę praktyczną, my możemy ci zaoferować tylko do poczytania Mini przewodnik po przeciwciałach Tam jest kilka ciekawych zdań o dsDNA. polecam.

w każdym razie chyba potrzeba ci jednego doświadczonego lekarza prowadzącego, żeby pozbierał wszystko do kupy i koordynował te badania, może faktycznie trzeba coś jeszcze powtórzyć dla pewności..
na pierwszy rzut oka masz coś nie tak z krzepliwością krwi, ale czy to zespół antyfosfolipidowy to też nie można stwierdzić z pewnością.
czyli podsumowując, jesteś na typowej drodze diagnostycznej, wyboistej i wijącej się niemiłosiernie, ale do przejścia. wytrwałaości!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
gabija
Junior
Junior


Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 3

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź - przewodnik przejrzałam już wczesniej - jak zresztą chyba wszystko w Internecie o toczniu. Co do doświadczonego klinicysty - moze ktos takowego zna w Warszawie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 09, 2005 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej jakby udało ci się dostać do kogoś z Instytutu Reumatologii na Spartańskiej, albo z Kliniki Dermatologii na Koszykowej, pewnie w poradnich przyszpitalnych są straszne kolejki, ale jak się szarpniesz na wydatek do prywatnie ci specjaliści też przyjmują, popatrz na namiary z tego wątku:
dobry reumatolog z Warszawy

powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group