Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szminki i farbowanie - ryzyko tocznia?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 2:37 pm    Temat postu: Szminki i farbowanie - ryzyko tocznia? Odpowiedz z cytatem

Nowiutki artykuł, ciekawy i w dodatku na tematy już kiedyś przez nas poruszane na forum, więc warto zapoznać się z nowym stanowiskiem...
Oczywiście nie trzeba się od razu strasznie przejmować, w końcu to tylko głos w dyskusji Wink

Czy szminki i farby do włosów większają ryzyko zachorowania na toczeń?

17.XI.2005 - Regularne używanie szminki i farbowanie włosów może zwiększyć ryzyko zachorowania na tocznia, jak wskazują wstępne badania, dotyczy to jednak wyłacznie kobiet już wcześniej predysponianych na zachorowanie.

"Za wcześnie jeszcze by ogłościć wszystkim że szminki są niebiezpieczne" mówi badacz Jun Wang z Tufts New England Medical Center w Boston. "Lupus nie jest częsty, a wiele osoób używa szminek i nigdy nie zachoruje, jednak możliwe że pewna grupa ludzi mających genetyczne dyspozycje zwiększy swoje ryzyko rozwinięcia choroby przez stosowanie pomadek i szminek do ust . Osoby w których rodzinie występuje choroba powinny być bardziej ostrożne przy decyzji o farbowaniu włosów i uzywania szminek".

Nie wiadomo w jaki spsób kosmetyki mogłyby zwiększać ryzyko zachorowań, jednak wiadomo że szminki zawierają ftalany, chemiczne komponenty stosowane do produkcji plastiku, a nadające szmionkom odpowiednią kremową konsystencję. Substancje te już we wcześniejszych badaniach na modelach zwierzęcych udało się powiązać z ryzykiem wywołania tocznia. Szminka może być częściowo "połykana" przez kobiety np. podczas oblizywania ust, częśc materiału może przenikać przez skórę ust do organizmu.
Farby do włosów zawierają potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne - aminy aromatyczne i hydrazyny, które mogą być czynnikiem wyzwalającym chorobę. Ryzyko zwiększa się wraz z czasem stosowania farb, im dłużej kobiety stosują farby tym ryzyko większe.

Gilbert Rose lekarz z American Council on Science and Health w New York City zauważa jednak iż farby do włosów i inne kosmetyki są bezpiecznie używane przez miliony kobiet na świecie od dziesięcioleci, a on jako reumatolog nie widzi żadnych dowodów na to by zwiększały one ryzyko zachorowania na jakąkolwiek chorobę tkanki łącznej. Co więcej badania na ludziach prowadzone przez ostatnie 40 lat nie wykazały żadnego związku między zachorowaniem a farbami i innymi kosmetykami. "Nie ma żadnych danych potwierdzających że takie ryzyko istnieje".
źródło

Wątki do których warto przy opkazji wrócić:
Ftalany wywołują tocznia

Farbowanie wlosow a toczen?


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Sob Lip 22, 2006 12:50 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie wyjde z domu bez pomalowanych ust i gdziekolwiek wychodze zawsze mam ze soba pomadke albo szminke a co do wlosow to tez mam wielokolorowe Laughing ale jakos sie tym nie przejmuje Smile a tak na marginesie jesli moja babcia miala reumatyzm to moja mama w jakis sposob w genach mogla na mnie przeniesc to co mam? czy to raczej nie o to chodzi i jest to niemozliwe?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rany, a co rozumiesz przez "reumatyzm"?
była jakaś konkretna diagnoza, czy po prostu "strzykanie w kościach" normalne w pewnym wieku?

w każdym razie jak masz chęci to poczytaj:

Geny i dziedziczenie SLE

Rodzinne predyspozycje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sEsZeLa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Paź 2005
Posty: 292
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to ja już rozumiem dlaczego kobietki częściej chorują na tocznia Laughing
_________________
tym dam radę chorobie, że nic z niej sobie nie robię Very Happy [J.I.S]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

noo, a dzieci i faceci to dlatego że mają częste kontakty z ustami matek i żon Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sEsZeLa
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Paź 2005
Posty: 292
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lis 20, 2005 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i kochanek Wink
_________________
tym dam radę chorobie, że nic z niej sobie nie robię Very Happy [J.I.S]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lis 21, 2005 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

faceci być może, ale dzieci Koparka

a poważnie, to ciekawa sprawa, bo jeszcze jak się człowiek uprze to od biedy może się wyrzec makijażu i farbowania włosów. ale ftalanów i innej chemi w dzisiejszych czasach uniknąć nie sposób...
a przecież ludzie chorowali od wieków, wtedy kiedy tych czynników nie było, więc to nie może być jedyna odpowiedź na pytanie o przyczyny tocznia.
ale pomyślec można, może jakąś ankietę zrobimy? Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mella
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 996

PostWysłany: Pon Lis 21, 2005 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też mi się coś tu nie zgadza, zachorowałam dużo wcześniej niż zaczęłam się malować, czy farbować włosy Confused
_________________
"Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach przed własną słabością."
Jan Paweł II
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Lis 21, 2005 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz farbowalam wlosy wlasnie jak dowiedzialam sie ze to toczen..na poprawe nastroju i wlasciwie od tego momentu wiecej uzywam kosmetykow....tez na poprawe nastroju Wink .Nie dajmy sie zwariowac....byla u nas rozmowa na temat farbowania wlosow.i wtety prawie wszystkie.przyznaly sie ze maja do czynienia z farba do wlosow.....
Badania badaniami .co chwile ktos odkrywa cos nowego .Kiedys to byly badania nad .kawa .bezwzglednie szkodzila.pozniej juz dopatrzono sie cech dodatnich .a teraz wrecz pomaga...no wiec.?....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nowe wieści dotyczące farb do włosów - nawet jeśli tocznia nie wywołują, to mogą się przyczynić do raka Surprised

Cytat:
Po kremach do opalania, wiceszef Komisji Europejskiej Guneter Verheugen podjął w czwartek 20 lipca temat farb do włosów. Zakazał używania w ich produkcji 22 substancji chemicznych, w trosce o zdrowie konsumentów.

Zakaz, który dotyczy 22 substancji, zacznie obowiązywać 1 grudnia tego roku. Specjaliści - doradcy KE uznali, że długotrwałe stosowanie farb zawierających te substancje może spowodować raka pęcherza.

Rzecznik komisarza Verheugena, odpowiedzialnego za przemysł, nie mógł wskazać na konferencji prasowej, w jakich produktach dokładnie mogą się obecnie znajdować te niebezpieczne związki. Wręcz przeciwnie - dał do zrozumienie, że duże i znane firmy farmaceutyczne już ich nie stosują, co potwierdza europejskie stowarzyszenie producentów kosmetyków.

Komisja wprowadza więc zakaz "na wszelki wypadek", zwłaszcza wobec mniejszych firm.

Aby podnieść wagę swojej decyzji, KE przypomniała w komunikacie prasowym, że w Europie aż 60 proc. kobiet i od 5 do 10 proc. mężczyzn farbuje włosy, średnio 6-8 razy w roku.

Doradcy Komisji nie skończyli badań wszystkich substancji używanych w przemyśle farb do włosów. KE zapowiada więc, że w przyszłości może rozszerzyć "czarną listę". Lista zakazanych substancji oraz informacja o prowadzonych testach dostępna jest na stronach internetowych KE:

http://ec.europa.eu/enterprise/cosmetics/doc/hairdye strategyinternet.pdf

http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/sccp/d ocuments/out242_en.pdf


źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

A błyszczyki? Ja używam błyszczyków... Włosy farbuję od czasu do czasu, ale tylko pasemka...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a pewnie też mają "odpowiednią konsystencję kremową nadaną im przez ftalany" Smile ale trzeba by sprawdzić skład...
bo przy szminkach problemem są ftalany właśnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja ciagle uzywam blyszczykow szminek a kolorowe wlosy mam juz od kilku lat... no jedynie teraz nie bo wypadly ale w poniedzialek ide to zmienic...
mnie sie nie chce wierzyc zeby te rzeczy mialy jakis wplyw na nasze choroby Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya - sprawdziłam skład i w moich błyszczykach nie ma tych flatanów Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 22, 2006 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na 100 % to ich może nie być na etykiecie Wink a może i są tylko opisane jako BBP, DPB, DEB, DMP, DEHP, DINP, DIDP, DEHA, itd, itd, itd Laughing bo jest tego od groma.
za to wydaje się, że uspokajający komunikat można znaleśc tu:
Orzeczenie Zespołu Ekspertów dot. Surowców Kosmetycznych potwierdza bezpieczeństwo ftalanów użytych w kosmetykach
tylko, że znalazłam go na stronie firmy kosmetycznej, więc 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group