Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

skurcze nóg
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:14 pm    Temat postu: skurcze nóg Odpowiedz z cytatem

Byłam 3 tygodnie temu na pulsach z solu medrolu, które miały spróbować zatrzymać wydalanie tak dużej ilości białka z moczu (2,6mg w dobowej zbiórce moczu), po 3 dniach wyszłam spokojnie do domu, ze spuchniętymi stopami a kilka dni później zaczęłam mieć skurcze nóg a konkretni łydek i lewej stopy.Pewnego dnia w autobusie gdy kupywałam bilet taki mocny skurcz wziął mnie obu łydek, że mnie wykręciło, pan niewiedział co się dzieje ludzie patrzyli... i zrobiło mi się przykro, że odkąd zaczęłam brać 60mg encortonu to mam same jakieś dolegliwości, gdzie wcześniej biorąc co drugi dzień 9mg calcortu żyłam noralnie i bez ani jednej dolegliwości. Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś też spotkał się ze skurczami i co one mogą oznaczać. Trwały tydzień i przeszły, ale 2 razy miałam, że stopa jedna lub druga bolały, ale tak hmm.... jakby cały czas jakiśmięsień był naciągnięty, ciężko to określić i trwało to po 2 tygodnie, ktoś coś wie na ten temat? i przede wszystki dlaczego tak się dzieje Sad

pozdrawiam ciepło-angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

być może zakłócenie równowagi elektrolitycznej w organizmie, nie wiem czy bierzesz coś na odwodnienie (leki moczopędne), ale nawet jeśli nie, to i tak przy sterydach, pulsach możesz tracić potas, powinnaś zaopatrzeć się w jakieś preparaty z potasem i magnezem - ich nieodobór to zazwyczaj właśnie skurcze mięśni, najcześciej łydek.
same pomidory nie wystarczą Wink , trzeba się wspomagać sztucznie...


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Pon Gru 19, 2005 7:19 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tez tak mam a jak sprobuje ruszyc stopa to jeszcze wiekszy bol i bardziej mi ja wykreca... strasznie tego nie lubie Twisted Evil spowodowane to jest o ile dobrze pamietam brakiem magnezu kup sobie aspargin wczesniej go lykalam i bardzo pomogl Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem dokładnie jakie są nazwy tych preparatów i w jakich dawkach je najlepiej przyjmować, najlepiej pogadać z lekarzem, ale wydaje się że nie masz się czym martwić, to po prostu wina wysokich dawek sterydów -
między innymi:

Cytat:

- upośledzenie funkcji zarządzania glukozą i wodorowęlganami
- zmniejszenie poziomu cynku we krwi
- retencja sodu
- straty potasu
- słaba absorpcja wapnia
- retencja płynów
- zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 (pyridoxine), C i D


poczytaj jak niwelować te utrudnienia przy pomocy odpowiedniej diety:
http://www.toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=767
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej brać Aspargin .....jest to potas i magnes w jednym .
zacznij od 2 x 2 tabl. Powinnaś szybko nadrobić straty ....Jast jeszcze pare innych preparatów ale po latach uzupałniania potasu .wiem ze ten jest najlepszy.....
monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
megi
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 13 Maj 2005
Posty: 160
Skąd: powiat Kraków

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak brałam solumedrol to jednoczeœnie dostawałam potas w kroplówce, lekarze mówili, że mogš być skurcze zwłaszcza w łydkach bo solumedrol wypłukuje potas. przez pewien czas brałam Kalipoz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak w szpitalu .owszem .można dostawać potas.ja dostaj,e go na dzien dobry i na do widzenia . mam stale utzymująca niska zawartośc potasu.
Ale w domu raczej potas w kroplówkach odpada....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenyu w tym cały jest ambaras, że elektrolity mam w normie to teraz spadły gdy nie mam już żadnych kłopotów ze skurczami. Potas miałam dolną granicę, więc biorę kalipoz i troche wzrósł nom i oczywiście soczek pomidorowy Very Happy niami niam.... boje się, że może być to jakieś zapalenie mięśni czy coś takiego. Wyczytałam, że można sprawdzić czy toczeń nie zajął mięśni różnymi sposobami takimi jak: stwierdzenie podwyższonego poziomu enzymów(fosfokinazakreatyninowa lub aldolaza) pochodzących z objętych zmianami mięśni, lub wykrycie przeciwciał(jak JO-1 lub Mi) przeciwko włóknom mięśniowym nom lub przez przeprowadzenie testu fizycznego, jak elktromiografia(EMG), myślisz, że moge poprosić moją profesor o przeprowadzenie badania związanego z wykryciem tych przeciwciał i czy wogóle jest sens.

pozdrawiam ciepło-angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mella
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 996

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przede wszytkim powiedz lekarzowi o swoich dolegliwościach, bo przyczyny mogą być różne,
poza tym przy nerkach trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć z potasem i na własną rękę lepiej nic nie brać, niestety na magnez też trzeba uważać Confused
_________________
"Wszyscy jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by pokonał nas strach przed własną słabością."
Jan Paweł II
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 19, 2005 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiście Mella dobrze mówi, lekarz musi wiedzieć o wszystkm co przyjmujesz, to on ustala sposób leczenia, może po prostu obecne dawki potasu i magnezu nie równoważą strat jakie ponosisz (piszesz że bardzo dużo siusiasz, a więc potas ci ucieka znacznie).

koniecznie opisz swoje dolegliwości lekarzowi, my stukamy ci tylko to co nam się wydaje najbardziej prawdopodobne, nie ma wśród nas żadnego specjalisty, no i internet nawet dla specjalisty to nie jest droga do stawiania diagnoz i leczenia na odległość.

nie orientuje się w badaniach, które wymieniłaś, nie zawadzi popertraktować z lekarzem, w końcu badań nigdy za dużo Wink
ale czy to zajęcie mięśni, czy może probemy z żyłami, czy tylko zwykłe skurcze - my ci tego nie powiemy Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 12:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje wam, na pewno spytam się mojej profesor co może być przyczyną skurczy i niech zrobi mi badania... tzn. ladnie ją poprosze, bo badań nigdy za dużo Very Happy Myślałam nenyu, że słyszałaś cokolwiek o tych badaniach i dlatego tak napisałam. Spróbuje się do niej dodzwonić jutro, bo dziś jej nie było i pokonsultować co mam robić dalej Smile... dzięki

pozdrawiam ciepło-angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja miałam robione i aldolazy .i EMG.....to bylo pierwszye badanie które wyszlo dodatnio.Głównie cierpię właśnie z powodu mieśni , toczen najpierw zaatakował mieśnie. Zrob badania chociaż nie życze ci dodatnich wyników. Przedsamak tego juz miałaś. Jak bola stawy czy kości biorę przeciwbolowe tabl ale na bol mieśni to za mało . Dlatego jestem na plastrach z fenatylu.......Faktycznie może potas teraz uciekać Aspargin jest bezpiecznym lekiem .możesz go brać sama ....ewentualnie w dawce mniejszej niż podałam wczesniej np. 2 x1 .doskonałym uzupełnieniem potasu sa tez..suszone morele , figi oraz ziemniaki.
Zapytaj lekarza o badania..po nowym roku może zrobią to juz niewiele czasu ...
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

słyszeć to chyba większośc słyszała Laughing przynajmniej o podstawowych przy podejrzeniu zapaleniu mieśni - CPK, CRP, te i OB ciągle są jeszcze traktowane trochę wskaźniowo, robi się je rutynowo, z przeciwciałami juz gorzej, bo droższe i trzeba się znać czy są przesłanki by je zlecać - w tym się nie orientuje zupełnie...

kiedyś pisałyśmy o:
Zapaleniu mięśni
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moniko a jakie miałaś objawy przed rozpoznaniem, że toczeń zajął Ci mięśnie? i czy miewasz skurcze łydek, dłoni, stóp spowodowane zajęciem mięśni? chyba raczej byłoby to spowodowane zajęciem układu nerwowego Question nie znam się dlatego tak strzelam Smile hehe...
Nenyu a co to CPK, CRP ? bo przepraszam, ale się nie znam Embarassed

pozdrawiam cieplutko-angela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to o czym ty sama wspomniałaś --> CPK (kinaza kreatyninowa) a
CRP to C - reaktywne białko, czyli generalnie wskaźniki stanu zapalnego

hmmm, wygląda że jednak nie przejrzałaś tego odnośnika, no coż Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group