Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

bóle głowy, migrena
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Gru 03, 2009 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak,cena nie zachęca Confused
Dzienniczek to dobry pomysł w twoim przypadku-masz racje-grunt to miec lek pod ręka w razie takich kataklizmów Wink
Życzę NORMALNEGO doktorka/i-to podstawa dobrego pobytu-u mnie tez było fatalnie pod tym względem Rolling Eyes
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Sty 11, 2010 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę,że znalazłam cos bardzo fajnego Smile

Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki
Fragment publikacji: "Domowy poradnik medyczny" pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa


Bóle głowy są bardzo rozpowszechnionym objawem chorobowym. Według danych statystycznych 4-8% ludności poszukuje porady u lekarza z powodu tej dolegliwości.

Przyczyny bólów głowy są różnorodne. Do najczęstszych należą zmiany naczyniowe, zaburzenia krążenia mózgowego, przemęczenie i wyczerpanie psychiczne, niekiedy zaburzenia przemiany materii lub procesy chorobowe toczące się w innych narządach organizmu, w obrębie czaszki lub w jej sąsiedztwie (np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych).

Rodzaje najczęściej spotykanych bólów głowy i zasady doraźnego postępowania w domu w razie ich wystąpienia:

1. Bóle głowy pochodzenia naczyniowego:

• migrenowe,

• naczynioruchowe,

• w okresie przekwitania u kobiet,

• w nadciśnieniu tętniczym,

• w niedociśnieniu tętniczym,

• w miażdżycy.

2. Bóle głowy pourazowe.

3. Bóle nerwów twarzy i głowy (tzw. nerwobóle).

4. Bóle głowy pochodzenia toksycznego.

5. Bóle głowy jako objaw stanów zapalnych w jej obrębie.

6. Bóle głowy w chorobach oczu.

7. Bóle głowy w chorobach uszu.

8. Bóle głowy w chorobach zatok przynosowych.

9. Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi.

10. Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku.

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego

Bóle głowy pochodzenia naczyniowego są następstwem zmian w naczyniach krwionośnych mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyczyną tych bólów głowy mogą być:
*skurcz naczyń krwionośnych i związane z tym utrudnienie przepływu krwi oraz - niekiedy - niedotlenienie określonych tkanek (migrena),
*częste zmiany średnicy naczyń krwionośnych w wyniku ich przemiennych skurczów i rozkurczów, powodujące zmiany w przepływie krwi,
*miażdżyca naczyń (tzw. skleroza), zwana też stwardnieniem naczyń mózgowych,
*zmiany ciśnienia krwi, a w ich następstwie ciśnienia śródczaszkowego (bóle głowy w przypadku podwyższonego lub obniżonego ciśnienia tętniczego),
*przerwanie ciągłości ściany naczynia, czyli krwotoki (wylewy krwi) do mózgu lub między opony mózgu na powierzchnię mózgu, powodujące wzrost ciśnienia śródczaszkowego,
*zaczopowanie światła naczynia mózgowego, np. „skrzepem" lub „masami miażdżycowymi", i powstanie zawału zwanego pospolicie udarem mózgu.

Bóle głowy pochodzenia migrenowego

Wśród dobrego samopoczucia następuje gwałtowny, okresowy, jednostronny (połowiczy), nagły napad bólu głowy, któremu zwykle towarzyszą nudności, zawroty głowy, ślinotok lub suchość w jamie ustnej, a nawet wymioty. Ból ten odczuwany jest najczęściej jako pukanie lub bicie młotkiem, synchroniczne z tętnem. Zwykle widoczne jest zblednięcie dotkniętej bólem połowy twarzy (bardzo rzadko zaczerwienienie), występują zaburzenia ostrości widzenia, niekiedy także zaburzenia czucia, a nawet przejściowe niedowłady gałek ocznych, twarzy i zaburzenia słuchu. Migrena występuje cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia. Napad bólów migrenowych trwa najczęściej od kilku minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin.

Momentem wyzwalającym napad migreny są stany zdenerwowania, cierpienie fizyczne i nadmiernie przedłużony odpoczynek w pozycji leżącej. Zmiany pogody mają wyraźny wpływ na powstawanie napadów migreny.

Bóle migrenowe są pochodzenia naczyniowego. Skurcz naczyń i bladość skóry poprzedzają zwykle ból, po czym następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych z jednoczesnym uczuciem bolesnego tętnienia tętnicy skroniowej. Zdarzają się też postacie migreny wyrażające się jedynie lub przede wszystkim skurczami naczyń; nie występuje wtedy tętnienie ani wyraźne zmiany naczyniowe.

Postępowanie lecznicze w migrenie nie jest ani proste, ani jednolite. Wymaga indywidualnego dobrania leku. Nie należy więc zniechęcać się nieskutecznością pierwszego lub drugiego leku, ponieważ lekarz z pewnością w końcu dobierze skuteczny. Głównym celem postępowania leczniczego jest uwolnienie chorego od dalszych napadów migreny i lęku przed nimi. Osiąga się to zazwyczaj dość szybko. Zdarza się jednak, że leczenie wymaga cierpliwości zarówno ze strony chorego, jak i lekarza.

Postępowanie w nagłym napadzie migreny:
Podajemy 1 tabletkę jednego z powszechnie znanych środków przeciwbólowych (Veramid, Gardan, Polopiryna, Acenol, APAP, Paracetamol, Coffecorn, Bellergot itp.). W razie potrzeby przyjmujemy go ponownie po 3 godzinach. Jeżeli napady powtarzają się dość często, nie wolno bezkrytycznie zażywać wymienionych preparatów, gdyż w nadmiarze są one szkodliwe dla organizmu.
Niekiedy podana dość wcześnie filiżanka mocnej kawy może wyraźnie złagodzić lub zlikwidować dolegliwości migrenowe. Należy jednak zaznaczyć, że u niektórych chorych napady migreny występują właśnie po wypiciu kawy. U tych osób jest ona przeciwwskazana, podobnie jak u osób z bólami brzucha, u których może dolegliwości brzuszne nasilać.
W razie wystąpienia i utrzymywania się obrzęków po napadzie należy zastosować ciepłe okłady na spuchnięte okolice.
Bóle głowy migrenowe o charakterze pulsującym zmniejszają się dość często po ucisku palcami bolesnej okolicy.

Zapobieganie napadom migreny polega na:
*prowadzeniu regularnego trybu życia (regularnych posiłkach, uprawianiu gimnastyki porannej, nie męczących sportów i spacerów, ograniczeniu nadmiernej ilości snu),
*stosowaniu codziennego wieczornego zmywania ciała zimną wodą (gorąca kąpiel jest raczej szkodliwa w tych przypadkach),
*unikaniu przejadania się i nadmiaru płynów, zwłaszcza późnym wieczorem,
*unikaniu alkoholu,
*okresowej zmianie miejsca pobytu, np. z terenów o klimacie górskim do obszarów o klimacie nadmorskim, który niekiedy wpływa także korzystnie i łagodzi dolegliwości; zmiana odwrotna jest przeciwwskazana,
stosowaniu różnych preparatów farmakologicznych, ale zawsze według zaleceń lekarza.


Bóle głowy naczynioruchowe

Bóle głowy naczynioruchowe - w przeciwieństwie do bólów migrenowych - nie mają charakteru tętnienia, ponieważ zaburzenia powstają w drobnych naczyniach krwionośnych, podczas gdy w migrenie - w większych rozgałęzieniach tętniczych. Ból naczynioruchowy jest to zwykły ból głowy, odczuwany przez człowieka np. w sytuacji stresowej lub po nieprzespanej nocy. Niekiedy towarzyszą mu nudności lub „błyski przed oczyma". Ból taki umiejscowiony jest zwykle w okolicy czoła, oka lub za okiem; często dotyczy skroni lub całej pokrywy czaszki. Nasilenie i charakter bólu są dość zmienne, ale szczególnie przykre ze względu na długi czas utrzymywania się i wpływ na stan psychiczny. Należy nadmienić, że w tym typie bólów występują różne postaci przejściowe (aż do właściwej migreny).

Przyczynę bólów głowy powinien ustalić lekarz. Nie wolno bez przerwy stosować tabletek od bólu głowy, gdyż zatruwają one organizm, a zwłaszcza uszkadzają szpik kostny, wątrobę i nerki.

Postępowanie lecznicze polega na zapobieganiu bólom głowy następującymi sposobami:
*Zajęcie chorego lekką pracą, nakłonienie do wcześniejszego snu, podanie łagodnego środka uspokajającego, jak Neospasmina lub Passispasmin
(3 razy dziennie łyżka stołowa), lub też 3 razy dziennie 1/2-1 łyżeczki do herbaty preparatu Nervosol w 1/4 szklanki wody; dzieciom starszym 1/4-1/2 łyżeczki 2-3 razy dziennie.
*Podanie czarnej kawy, jeśli występuje niedociśnienie tętnicze, i krótkotrwałe leżenie (z głową w poziomie tułowia lub nieco niżej), zażycie 20 kropli preparatu Cardiamid-Coffein.
*Uregulowanie trybu życia, snu, oddawania stolca itd. (podobnie jak w migrenie).
U ludzi z prawidłowym ciśnieniem tętniczym - jednorazowe podanie 1 tabletki jednego z następujących preparatów: Bellergot, Bellergot retard, Polomigran, Coffecorn mite, a przy silniejszych bólach Coffecorn forte, lub też 5-10 kropli preparatu Dihydroergotaminum albo Paracetamol, APAP.

Bóle głowy w nadciśnieniu,niedociśnienieu i miażdżycy

Bóle głowy w przebiegu nadciśnienia i miażdżycy charakteryzują się tym, że odczuwane są zwykle w okolicy potylicy, w godzinach rannych. Nasilenie się bólów w godzinach rannych jest prawdopodobnie następstwem podniesienia się ciśnienia tętniczego, obniżającego się w czasie snu.

Postępowanie przy tego typu dolegliwościach:
środki uspokajające (np. Neospasmina - 3 razy dziennie łyżka stołowa),
środki obniżające ciśnienie tętnicze (stosownie do zaleceń lekarza).

Stosowanie środków przeciwbólowych bez zasięgnięcia porady lekarskiej jest bezwzględnie szkodliwe. W razie uporczywego utrzymywania się, a nawet nasilenia bólu głowy u osób z nadciśnieniem konieczna jest pomoc lekarza.

Szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego w przebiegu choroby nadciśnieniowej może przejściowo spotęgować ból głowy wskutek zmian ukrwienia i niedotlenienia mózgu, uwarunkowanego zmniejszonym przepływem krwi i zmianą ciśnienia śród-czaszkowego.

Osoby cierpiące na silne bóle głowy w przebiegu choroby nadciśnieniowej powinny unikać nadmiernego pochylania głowy ku dołowi, z czym wiąże się nagły przypływ krwi do mózgu i zwiększony napór krwi na ściany naczyń krwionośnych. Może to powodować pękanie naczyń i powstawanie krwotoków, zwłaszcza - zawsze niebezpiecznych - krwotoków śródczaszkowych.

Bóle głowy w niedociśnieniu charakteryzują się natomiast rozlanym uciskiem w przedniej części głowy. W celu ich łagodzenia zaleca się kilkakrotnie w ciągu dnia:
krótkotrwałe (10-15 minut) przyjmowanie pozycji leżącej,
natryski i biczowanie chłodną wodą, nacieranie wieczorem całego ciała słoną wodą,
kąpiele w wodzie z dodatkiem soli kąpielowej,
wymienione wyżej środki farmakologiczne.

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet
Bólom głowy w okresie przekwitania towarzyszy uczucie okresowego ucisku i „uderzeń krwi" do głowy, połączone zazwyczaj z zaczerwienieniem twarzy, ogólnym osłabieniem, uczuciem gorąca, niekiedy z dusznością lub też z objawami depresji. Objawy te są następstwem przejściowego rozszerzania się naczyń krwionośnych górnej części ciała, zwłaszcza głowy. Takie bóle głowy są uwarunkowane okresowymi (pulsacyjnymi) zmianami hormonalnymi wskutek wygasania hormonalnej czynności jajników. Dolegliwości te może łagodzić przebywanie na świeżym powietrzu oraz podanie dostępnych w domu środków uspokajających.

Gdy staną się jednak dokuczliwe, należy zasięgnąć porady lekarza. Dalsze szczegóły, z punktu widzenia ginekologicznego, patrz rozdz. 21 - Choroby żeńskich narządów płciowych.

bóle głowy ochodzenia toksycznego

Wśród bólów głowy będących następstwem ostrego lub przewlekłego zatrucia organizmu substancjami chemicznymi (gazy, ciecze, ciała stałe) należy wymienić głównie bóle głowy w wyniku ostrych zatruć tlenkiem węgla, benzenem, nitrobenzenem (farby, lakiery), toluenem, siarkowodorem, alkoholem etylowym lub metylowym, nikotyną oraz w przewlekłych zatruciach ołowiem. Przewlekłe bóle głowy pochodzenia toksycznego występują często w przypadku nadużywania preparatów przeciwbólowych. Skład chemiczny tych leków jest taki, że mogą one wywoływać bóle głowy w następstwie uzależnienia. Chorzy myśląc, że zażywane leki są mało skuteczne, zwiększają dawki i pogłębiają stan przewlekłego zatrucia, powodując nasilanie się dolegliwości.

Często dołączają się również zmiany psychiczne (apatia, brak woli, zmęczenie, depresja), osłabienie pamięci, rzadziej zaburzenia popędu płciowego. Dlatego też bezwzględnie przestrzegamy przed bezkrytycznym, długotrwałym przyjmowaniem środków przeciwbólowych wszelkiego typu.

Pierwsza pomoc w bólach głowy pochodzenia toksycznego zobacz w : Ostre zatrucia.

Bóle głowy pourazowe

Pourazowe bóle głowy występują zwykle bezpośrednio po urazie (uderzeniu) i są wyrazem wstrząśnienia mózgu oraz zaburzenia krążenia krwi w mózgu i jego sąsiedztwie (patrz rozdz. 16 - Choroby układu nerwowego).

Ble głowy w chorobach oczu

Choroby oczu (np. zapalenie rogówki, tęczówki, ciałka rzęskowego, jaskra) lub zmęczenie oczu (nieużywanie okularów w przypadkach istniejących wad oczu) mogą być przyczyną bólów zlokalizowanych zazwyczaj w okolicy czołowej głowy.


Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku

Bóle głowy w wyniku zmian w szyi i karku są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi (najczęściej), urazowymi lub są następstwem wypadnięcia jądra galaretowatego (dysku) tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Towarzyszą im zwykle bóle karku i twarzy oraz zawroty głowy. Bóle te występują zazwyczaj między 40 a 60 rokiem życia, przeważnie w nocy (zwłaszcza nad ranem), a chory określa je zwykle jako bóle wędrujące z karku do tyłu głowy. Niekiedy promieniują do różnych okolic twarzy. Charakterystyczne dla tych dolegliwości jest to, że zazwyczaj rozpoczynają się przy wykonywaniu czynności wymagających dłuższego odchylenia głowy ku tyłowi (np. w czasie wieszania bielizny, umocowywania lampy pod sufitem). Dość często kojarzą się z ogólnymi objawami okresu przekwitania u kobiet („uderzenia krwi" do głowy, chwiejność psychiczna, zaburzenia snu itp.) oraz miażdżycą lub chorobą nadciśnieniową. Występowanie lub nasilanie się tych bólów w nocy, w pozycji leżącej, tłumaczy się niekorzystnym położeniem szyjnej części kręgosłupa (patrz rozdz. 16 - Choroby układu nerwowego).

Bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi

Chorzy z zaburzeniami psychicznymi, rzadziej nerwicowymi, określają zazwyczaj różne zaburzenia pamięci lub uczucie pustki w głowie jako bóle głowy. Dolegliwości takie mogą również towarzyszyć stanom depresyjnym. Przyczyną ich występowania lub nasilania są przeważnie konflikty w środowisku rodzinnym lub zawodowym.

Leczenie tych postaci bólów głowy należy do lekarza psychiatry lub neurologa. Decydujące jednak znaczenie profilaktyczne mają harmonijne i życzliwe stosunki w środowisku rodzinnym i zawodowym (patrz rozdz. 7 - Zdrowie psychiczne).

Bóle głowy i twarzy (tzw. nerwobóle)

Nerwobóle twarzy i głowy są to napadowe bóle pni i rozgałęzień nerwów twarzy, pokrywy czaszki, ucha lub jamy nosowo-gardłowej.
http://www.forumzdrowia.pl/index.php?id=375&art=8307
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sob Sty 23, 2010 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagula pisała o leku Imigran
jest on nadal dostępny u nas, choć zauważyłam że czasem trudno go dostać

innym lekiem z tą samą substancją czynną (sumatryptanem) jest Sumigra
oczywiście tylko na receptę

neurolog zapisała mi natomiast MIGPRIV zawiera acetylosalicylan DL-lizyny oraz środek p/wymiotny Metoclopramidum
ten środek (p/wymiotny) podawany w zastrzyku działa na mnie dobrze, ale tego Migprivu nie stosowałam ze względu na acetylosalicylan (bo jest przeciwzapalnym, a ja mam zakaz)....będę musiała przedyskutować to wszystko z neurologiem i nefrologiem, bo trzeba wybrać najmniejsze zło...Pyralgina niby jest najgorsza (a to ostatnio mi podają)
szkoda tylko, że ostatnio nefrolog miał mnie głęboko w d@@pie...

ja tylko wypisuję leki dla przyszłych potomnych, pamiętać trzeba iż one wszystkie powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza Exclamation

EDIT
jak już piszę, to wspomnę jeszcze o paru rzeczach, żeby wszystko było w jednym miejscu, a nie w kawiarence hihi:

-stosuję się do wszelkich zaleceń i unikam żywności, która może sprzyjać atakom, nie piję alkoholu, zrezygnowałam z kawy, czekolady, nadmiernego wysiłku...wszelkich czynników wymienianych jako powodujące ataki....a i tak je mam....

-najczęściej zdarzają się w czasie okresu, choć to tez nie jest regułą

-pogoda też nie wpływa, czy jest ładnie, czy brzydko...

-światłowstręt, dźwięko- i zapacho-wstręt, ciepło...to wszystko mnie denerwuje delikatnie mówiąc-nie mogę tego znieść; wymioty, nudności...rozsadzający ból głowy-jakby ktoś gwoździe mi wbijał; ciężko mi otworzyć oczy-po prostu boli ta czynność; podobnie jak myślenie i mówienie; ból gałek ocznych/oczodołów

-gdy ataki mam rano, da radę je przetrwać...ok 15-16 jestem już na nogach w świecie żywych; tabletki p/bólowe Solpadeine, Sumigra....zaciemniony, zimny pokój, sen, zero jedzenia i picia, zero zapachów i dźwięków Arrow to pomaga

-gdy ataki popołudniu...kończy się to wzywaniem lekarza i serią zastrzyków...ból się wzmaga, p/bólowe i p/wymiotne nie działają, "naturalne" sposoby też nie; można to określić MĘKĄ.... ostatnio zauważyłam iż temu wszystkiemu towarzyszyło napięcie mięśniowe-aż nogi bolały Rolling Eyes

-temu napięciu mięśniowemu towarzyszą dreszcze-telepie mnie okropnie

-zastrzyki: za pierwszym razem nie wiem, co dostałam...ale myślę, że podobną mieszankę jak za drugim (Pyralgina, Dexaven, Metoclopramidum)...całe szczęście, że zadziałało...

-od kiedy mam: w 2003 roku miałam dwa, wiążą się one z wyjazdami i podróżą (raz krótką, raz długą-obie po terenie Polski Wink )
w 2004 raz, ale nie wiem czy to nie był skutek Tramalu Rolling Eyes
w 2008 roku raz; na początku 2009 (marzec) raz...a od sierpnia 2009 częściej...od listopada 2 razy na miesiąc; wiem, że niektórzy mają częściej i im współczuję...
pani neurolog twierdzi, że takie występowanie nie należy do miana "przewlekłych migren" i tylko doraźne leczenie wchodzi w grę

hmmm jak coś mi się przypomni, to jeszcze dopiszę Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.



Ostatnio zmieniony przez kinga dnia Sro Sty 27, 2010 12:30 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Sob Sty 23, 2010 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kinia,te kropelki,polecane i przez Kasię Kuc i przez MonikeB-

DIHYDROERGOTAMINUM METHANOSULFONICUM są skuteczne zarówno w czasie napadu migreny,jak i w przerwach między napadami.

Stosowane są właśnie w migrenie,jak i hipotonii ortostatycznej.

Działają silnie obkurczająco na naczynia krwionośnie i nalezy pamietać,ze nie mogą ich stosować osoby cierpiące na objaw i /lub ch. Raynauda.
oraz:
*osoby uczulone na alkaloidy sporyszu,
*osoby z niedokrwienną chorobą serca,
*zakrzepwym zap.żył po zabiegach chirurgicznych,
*zarostowym zapaleniem naczyń i tętnic,
*niekontrolowanym nadciśnieniem,
*ch.watroby i ...nerek
*posocznicą;

Lek nie jest przeznaczony do terapii długotrwałej.
Dihydroergotamina stosowana w dawkach leczniczych nie posiada właściwości teratogennych.
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
paproshka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 6425

PostWysłany: Nie Sty 24, 2010 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brałam ten Migpriv i niewiele mi niestety pomagał Sad
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Sty 25, 2010 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

paproshka napisał:
Brałam ten Migpriv i niewiele mi niestety pomagał Sad


Olu czy mogłabyś więcej napisać? nie działał p/bólowo, czy p/wymiotnie? czy działał na któryś z czynników choć minimalnie?
ja jednak to wykupię, bo mniejsze zło wypić takie cuś, niż potem dostać 2500mg Pyraligniy Rolling Eyes
mam pierw wypić Migpriv, a po pół godzinie Sumigrę połknąć
będę testować
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paproshka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 6425

PostWysłany: Pon Sty 25, 2010 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiniu mi przepisała to neurolog jakieś 3 lata temu, jakoby miało działać bardziej przeciwwymiotnie przy silnych atakach bólu głowy Confused
Jako, że ja zawsze wymiotuję...
Niestety mnie to niewiele dało Sad
Ja to miałam w tej zawiesinie, którą jeśli udało mi się wypić, to i tak odruch wymiotny się pojawiał Rolling Eyes
Tak więc oprócz tego, brałam dodatkowo takie coś też do picia, ale ściśle na wymioty- po prostu wcześniej przed migprivem Wink

Smecta to się zwie, musiałam zajrzeć do apteczki Embarassed
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Sty 25, 2010 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak, ja też to mam w saszetkach do rozrobienia... będę próbować, bo wyjścia nie mam

dzięki Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
paproshka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 08 Lis 2008
Posty: 6425

PostWysłany: Pon Sty 25, 2010 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy Kiniu, poza tym może na ciebie podziała tak, jak powinno Wink
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Pon Lut 08, 2010 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomnialam zupełnie o...Herbatce chryzantemowej(1zł./saszetka)-piję ja czasami,łagodzi naprawdę ból głowy,szczególnie taki ćmiący.
Zanim jednak poleciłam,sprawdziłam substancję czynną i się zdziwiłam:

Odkryto mechanizm działania czynnego związku ze złocienia maruny


Warszawa (PAP) - Partenolid, czynny składnik wyciągu ze złocienia maruny, stosowanego w leczeniu bólów migrenowych, hamuje działanie białka pełniącego rolę w rozwoju procesu zapalnego - donosi pismo "Chemistry and Biology".

Wyciąg z ziela o nazwie złocień maruna (Chrysanthemum parthenium) jest powszechnie stosowany w tzw. medycynie alternatywnej do łagodzenia bólów migrenowych. Lecznicze właściwości tego wyciągu były wykorzystywane już w starożytności. W medycynie ludowej napary ze złocienia były stosowane do łagodzenia takich dolegliwości, jak gorączka czy zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Czynnym składnikiem wyciągu ze złocienia (tj. takim, który odpowiada za jego terapeutyczne działanie) jest związek o nazwie partenolid z grupy laktonów seskwiterpenowych. Własności przeciwzapalne tej grupy związków są od pewnego czasu przedmiotem zainteresowania wielu zespołów badawczych.

Zespół prowadzony przez prof. Craiga Crewsa z Uniwersytetu w Yale od pewnego czasu prowadził badania nad mechanizmem przeciwzapalnego działania partenolidu. Naukowcy zsyntetyzowali pochodną tego związku i sprawdzali, z jakimi białkami jest się w stanie wiązać. Okazało się, że jednym z takich białek była kinaza IkappaB, która bierze udział w rozwoju procesu zapalnego.

"Wykazaliśmy, że takie połączenie zaburza funkcjonowanie kinazy oraz zidentyfikowaliśmy ten fragment jej cząsteczki, do którego przyłącza się partenolid" - mówi prof. Crews.

"Nasze odkrycie może utorować drogę do stworzenia nowych leków przeciwzapalnych stosowanych w terapii wielu chorób i łagodzenia wielu dolegliwości, jak bóle głowy, opuchlizna, zaczerwienienie" - mówi badacz.

"Identyfikacja jednego z inhibitorów kinazy pomoże nam opracować inne, podobnie działające związki. Jest to bardzo istotne, gdyż dany inhibitor nie zawsze musi zostać wykorzystany do produkcji leku, z powodu niepożądanych skutków ubocznych" - wyjaśnia prof. Crews. (PAP) mor/ krx/ hes/
http://www.zdrowie.med.pl/nowosc.phtml?nr=16&slowo=kinazy

(...)
Laktony seskwiterpenowe wykazują działanie: przeciwzapalne, cytotoksyczne
przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe. Wpływają na metabolizm wątroby
i nerek, oddziaływują na układ krążenia, a także mogą wykazywać efekt:
przeciwbólowy, antyarytmiczny, stymulujący ośrodkowy układ nerwowy i układ
odpornościowy. Niektóre surowce roślinne zawierające te związki są znane i stosowane
zarówno w medycynie ludowej, jak również w nowoczesnym ziołolecznictwie. Takie
szerokie spektrum aktywności seskwiterpenoidów tłumaczy duże zainteresowanie nimi
wśród naukowców. Co roku pojawia się szereg nowych doniesień na temat izolacji
i identyfikacji wielu nowych laktonów seskwiterpenowych i ich aktywności
biologicznej (...)

p.s.Laktony owe stanowią gł.składnik maruny-partenolid hamuje ,m.in.uwalnianie serotoniny,podobno jeden z najważniejszych czynników wywołujących napad migrenowe.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=118619

Poczytajcie jeszcze tutaj:
http://www.biology.pl/arl//species88b5.htm?oid=50992

http://www.doz.pl/ziola/p5615-Zlocien_maruna

http://www.lekiznatury.pl/706-mariomigran-pomocniczo-w-migrenie-plyn-100-ml.html

Generalnie -trzeba skonsultować z pewnością z lekarzem(substancja wpływa na metabolizm wątroby i nerek).
Uważać muszą bardzo osoby alergiczne(mnie nie szkodzi,ale wiadomo jak jest z alergią...).
Kobiety w ciąży i karmiące-nie mogą niestety pić nawet herbatki .

Kto może -niech próbuje. Smile
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Mar 04, 2010 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio po tych dwóch silnych atakach doszłam do wniosku, że mają dwa punkty wspólne: w czasie okresu i wizyta u mojej kuzynki. Ona ma strasznie wilgotne i zagrzybione mieszkanie. Tak się zastanawiam, czy to też może mieć jakiś związek. Od stycznia nie byłam u niej, bo się boję tam iść. Wychodzimy razem na spacery, muszę jej chyba też powiedzieć czemu ciągle odmawiam kawy i zabaw ze siostrzeńcem u nich w domu.

Nic nie znalazłam nt. migreny a grzyba w domu, ale bym się wcale nie zdziwiła, jakby to miało związek.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Czw Mar 04, 2010 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alergia na pleśnie naprawdę może uprzykrzyć życie.Bywa zwyczajnie też niebezpieczna-koniecznie zrób testy w tym kierunku.
Co do czasu miesiączkowania-ból,tzw."globus" Wink ,to b.częsta przypadłość niestety.
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kinia sprobuje miec pod reka kropleDIHYDROERGOTAMINUM METHANOSULFONICUM
bierz zaraz na poczatku jalk głowa nie boli jeszcze tak moco, dają ulgę moze nie całkiem hamują atak migreny ale łagodza go na pewno( wyprobowane)i do tego 2 tabl, metoclopramidu ,u mnie to pomocny zestaw, bo Imigran nie pomaga ani inne leki przeciwbolowe, ale tez dwie rzeczy razem plus imuprom, lub 2 paracetalmole, i bedzie tylko cmiło
niestety migrena atakuje tez przy porzadnym zdenerwowaniu, po zmeczeniu , wiec nie tylko dieta ale i stres oraz zbyt duza pomoc z twoje strony bliskim doprowadza do cierpienia
ja wczoraj miałam tak atak powod silne zdenerwowani
co go rzyba, moi synowie sa na niego uczuleni ale reaguja albo atakami dusznosci albo wysypka,
jesli zauwazyłas ze takie ataki zdarzają się np, jesienia po spacerze w lesie czy w parku bo to okres najwiekszej grzybicy i plesni to moze cos w tym jest
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Cze 15, 2010 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Leczenie farmakologiczne migreny. Podsumowanie aktualnych wytycznych European Federation of Neurological Societies

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=52321&l=1066&u=27788818&_tc=1B3E519900EC4996B528AD77711D008A

Migrena jest jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego (ok. 15% populacji), powodujących niesprawność i znacznie obniżających jakość życia chorych. Europejska Federacja Towarzystw Neurologicznych (European Federation of Neurological Societes - EFNS) powołała zespół ekspertów w celu opracowania zaleceń dotyczących różnych metod leczenia farmakologicznego poszczególnych zespołów migrenowych. Zalecenia sformułowano na podstawie wiarygodnych i aktualnych danych naukowych pochodzących z badań klinicznych, a ich siłę określono zgodne z kryteriami EFNS:
klasa A - dane postępowanie o dobrze udokumentowanej skuteczności/nieskuteczności lub szkodliwości
klasa B - dane postępowanie prawdopodobnie jest skuteczne/nieskuteczne lub szkodliwe, ale konieczne jest potwierdzenie przez przynajmniej 1 badanie o odpowiedniej wiarygodności
klasa C - dane postępowanie być może jest skuteczne/nieskuteczne lub szkodliwe, ale konieczne są dalsze badania.

W większości badań klinicznych leczenie napadów migreny uznawano za skuteczne, jeśli ból ustąpił całkowicie lub znacznie się zmniejszył w ciągu 2 godzin od podania leku i nie nawrócił w ciągu 24 godzin (chory nie musiał przyjmować w tym czasie dodatkowych leków).

Leczenie napadu migreny

Leki przeciwbólowe

1. Leki przeciwbólowe są lekami pierwszego wyboru w leczeniu napadów migreny o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu.
2. Najsilniejsze zalecenie (klasa A) uzyskały:
1) kwas acetylosalicylowy (ASA) 1000 mg doustnie lub dożylnie (w Polsce preparat do podawania i.v. nie jest dostępny)
2) ibuprofen 200-800 mg doustnie
3) naproksen 500-1000 mg doustnie
4) diklofenak 50-100 mg doustnie
5) paracetamol 1000 mg doustnie lub doodbytniczo
6) preparat złożony zawierający ASA (250 mg), paracetamol (200-250 mg) i kofeinę (50 mg) - który okazał się skuteczniejszy niż każda z tych substancji stosowana osobno lub w postaci preparatu złożonego bez kofeiny.
3. Słabsze zalecenie (klasa B) uzyskał, spośród leków dostępnych w Polsce, metamizol w dawce 1000 mg doustnie lub dożylnie.
4. Aby nie rozwinął się ból głowy z nadużywania leków, zaleca się ograniczenie przyjmowania prostych leków przeciwbólowych do 15 dni w miesiącu, a preparatów złożonych - do 10 dni w miesiącu.

Leki przeciwwymiotne

1. Stosowanie leków przeciwwymiotnych w napadach migreny ma na celu opanowanie nudności i wymiotów. Przyjmuje się również, że leki te poprawiają wchłanianie leków przeciwbólowych.
2. U dorosłych i młodzieży zaleca się (klasa B) stosowanie metoklopramidu w dawce 20 mg p.o. lub p.r., 10 mg pozajelitowo, lub domperydonu (w Polsce niedostępny).

Alkaloidy sporyszu

1. Potwierdzono skuteczność winianu ergotaminy (2 mg p.o.) i dihydroergotaminy (2 mg p.r. [w Polsce dostępny jest tylko preparat doustny]).
2. W badaniach porównawczych alkaloidy sporyszu były mniej skuteczne niż tryptany, ale u niektórych chorych ból rzadziej nawracał, stąd stosowanie ergotaminy lub dihydroergotaminy może być korzystne u chorych, u których ból migrenowy trwa długo i zwykle nawraca.
3. U chorych przyjmujących te leki, nawet w bardzo małych dawkach, może się szybko rozwinąć ból głowy z powodu nadużywania leków, dlatego nie należy ich stosować przez więcej niż 10 dni w miesiącu.
4. Przeciwwskazania do stosowania alkaloidów sporyszu stanowią: choroba wieńcowa, choroba naczyń mózgowych, choroba Raynauda, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, ciąża i karmienie piersią.

Tryptany

1. Wybiórczy agoniści podtypów 1B/1D receptora serotoninowego (tryptany - tab. 1) otrzymali klasę zalecenia A w leczeniu napadu migreny. Są skuteczne u około 60% chorych, u których nie wystąpiła poprawa po przyjęciu niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NSLPZ).
2. Skuteczność jest tym większa, im wcześniej tryptan zostanie przyjęty, najlepiej bezpośrednio po wystąpieniu bólu głowy. Nie należy przyjmować tryptanów w czasie aury migrenowej, gdyż wtedy nie są skuteczne.
3. Ścisłe przestrzeganie wczesnego przyjmowania leku może się jednak wiązać ze zbyt częstym przyjmowaniem tryptanów przez niektórych chorych. International Headache Society zaleca ograniczenie stosowania tych leków do 9 dni w miesiącu; wyniki badań wskazują, że ryzyko rozwoju przewlekłego bólu głowy staje się istotne, kiedy chory przyjmuje tryptany przez 12 dni w miesiącu.
4. Istotny problem stanowią nawroty bólu głowy (w ciągu 24 h po początkowym ustąpieniu lub zmniejszeniu natężenia bólu w wyniku zastosowanego leczenia), występujące u 15-40% chorych przyjmujących tryptany doustnie. W większości takich przypadków skuteczna jest druga dawka leku; jeśli natomiast pierwsza dawka tryptanu była nieskuteczna, to zastosowanie drugiej jest bezcelowe.
5. Jeżeli jeden tryptan okazał się nieskuteczny, poprawę u tego samego chorego może przynieść inny lek z tej grupy.
6. Najszybciej zaczyna działać sumatryptan wstrzyknięty podskórnie - już po około 10 minutach. Spośród najczęściej stosowanych tryptanów doustnych najszybciej - po około 30 minutach - ujawnia się działanie ryzatryptanu, następnie eletryptanu. Najwolniej działają naratryptan i frowatryptan (niedostępne w Polsce), ale ryzyko nawrotu bólu po ich zastosowaniu jest najmniejsze. Wybierając określony tryptan dla danego pacjenta, należy rozważyć, czy priorytetem dla pacjenta jest szybkość, z jaką ustąpi napad migreny (ważniejsze dla ludzi bardzo aktywnych zawodowo podejmujących na co dzień szereg ważnych decyzji, dla których towarzysząca bólowi niesprawność fizyczna i psychiczna jest głównym problemem), czy to, że napad bólu nie powróci po kilku godzinach lub następnego dnia (szczególnie istotne w przypadku chorych z częstymi napadami migreny).
7. Połączenie tryptanu z innym lekiem przeciwbólowym daje lepsze wyniki niż monoterapia; dane naukowe potwierdzające to stwierdzenie uzyskano głównie dla połączenia sumatryptanu z naproksenem oraz ryzatryptanu z deksametazonem.
8. Przeciwwskazania do stosowania tryptanów stanowią: źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba Raynauda, przebyty udar niedokrwienny mózgu, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, ciąża i karmienie piersią.

Inne leki

1. Dane dotyczące skuteczności kwasu walproinowego i flunaryzyny podawanych dożylnie w leczeniu napadu migreny są słabe.
2. Nie należy stosować opioidów ani leków uspokajających.

Zapobieganie napadom migreny

1. Leczenie zapobiegawcze migreny należy rozważyć, jeżeli napady bólu głowy:
1) znacząco pogarszają jakość życia lub poważnie utrudniają wypełnianie obowiązków zawodowych lub naukę w szkole
2) występują >=2 razy w miesiącu
3) nie ustępują pod wpływem leczenia doraźnego
4) współistnieją z trwającą bardzo długo lub uciążliwą aurą (zwłaszcza jeśli jest to aura inna niż wzrokowa, gdyż w tych postaciach nie należy doraźnie przyjmować tryptanów).
2. Zapobiegawcze leczenie migreny uważa się za skuteczne, jeżeli częstość napadów migreny w miesiącu zmniejszyła się co najmniej o 50% w ciągu 3 miesięcy. W ocenie skuteczności leczenia bardzo przydatny jest prowadzony przez chorego dzienniczek napadów bólu głowy.
3. Lekami z wyboru (zalecenie klasy A) w zapobiegawczym leczeniu migreny są (tab. 2):
1) β-blokery - metoprolol lub propranolol
2) flunaryzyna
3) leki przeciwpadaczkowe - kwas walproinowy lub topiramat; ten drugi lek jest również skuteczny w profilaktyce migreny przewlekłej i może mieć korzystne działanie w bólu głowy związanym z nadużywaniem leków.
4. Lekami drugiego wyboru (zalecenie klasy B) są: amitryptylina, wenlafaksyna, naproksen lepiężnik (lek ziołowy) i bisoprolol.
5. Leki trzeciego wyboru, o niepotwierdzonej skuteczności, to: ASA, gabapentyna, magnez, wrotycz (złocień) maruna, ryboflawina, koenzym Q10, kandesartan, lizynopryl i metysergid.
6. Należy pamiętać, że migrena występuje przede wszystkim u kobiet, zwłaszcza młodych, które mogą zajść w ciążę, dlatego należy unikać przewlekłego stosowania u nich leków o działaniu teratogennym (np. kwasu walproinowego)

Sytuacje szczególne

Stan migrenowy

1. Leczeniem z wyboru ciężkiego napadu migreny jest dożylne podanie 1000 mg ASA (w Polsce preparat dożylny ASA nie jest dostępny), samego lub z metoklopramidem.
2. Alternatywnie można wstrzyknąć podskórnie 6 mg sumatryptanu lub podać dihydroergotaminę w dawce 2 mg w postaci aerozolu donosowego lub czopka (w Polsce te postaci leku nie są dostępne).
3. W leczeniu stanu migrenowego zaleca się podanie 50-100 mg prednizonu lub 10 mg deksametazonu.
4. Należy pamiętać, że chorzy zgłaszający się do lekarza z powodu ciężkiego napadu migreny często przyjęli już kilka leków doustnych.

Migrena miesiączkowa

1. Naproksen w dawce 550 mg 2 razy dziennie (stosowany np. przez tydzień przed pierwszym dniem miesiączki i przez tydzień od tego dnia) zmniejsza częstość i prawdopodobnie też natężenie napadów migrenowego bólu głowy w okresie miesiączki.
2. Skuteczność tryptanów w leczeniu doraźnym migreny miesiączkowej jest taka sama jak w przypadku migreny niezwiązanej z miesiączką.
3. Tryptany są także skuteczne w krótkotrwałym leczeniu zapobiegawczym. Wykazano skuteczność (w porównaniu z placebo) naratryptanu (1 mg 2 × dz. przez 5 dni, zaczynając 2 dni przed spodziewanym krwawieniem) i frowatryptanu (2,5 mg 2 × dz. przez 6 dni w okresie okołomiesiączkowym).
4. Hormonalna terapia zastępcza nie zmniejsza częstości napadów migreny w czasie całego cyklu miesiączkowego.

Migrena u kobiet w ciąży

1. Przez cały okres ciąży w razie wystąpienia napadu migreny dopuszczalne jest stosowanie jedynie paracetamolu. NSLPZ można stosować w II trymestrze, dopuszczalne jest też ich stosowanie w I trymestrze ciąży.
2. Tryptany i alkaloidy sporyszu są przeciwwskazane, ale w dużym rejestrze ciążowym utworzonym w celu oceny bezpieczeństwa stosowania sumatryptanu nie odnotowano żadnego zgłoszenia skutków niepożądanych lub powikłań w czasie ciąży, które przypisywano by działaniu tego leku. Podobne wyniki opublikowano w odniesieniu do ryzatryptanu. Dlatego też eksperci zalecają rozważenie stosowania tryptanów w I trymestrze ciąży, jeśli ciężkie napady bólu głowy z wymiotami stanowią większe zagrożenie dla płodu niż potencjalne niekorzystne działanie tryptanu.
3. W zapobiegawczym leczeniu migreny jedynymi lekami zalecanymi w czasie ciąży są magnez i metoprolol (zalecenie klasy B).

Migrena u dzieci i młodzieży

1. W doraźnym leczeniu napadów migreny:
1) spośród leków przeciwbólowych udokumentowano skuteczność ibuprofenu (10 mg/kg mc.) i paracetamolu (15 mg/kg mc.)
2) lekiem przeciwwymiotnym zarejestrowanym do stosowania u dzieci do 12. rż. jest domperydon (w Polsce niedostępny)
3) potwierdzono skuteczność tryptanów
4) nie należy stosować ergotaminy.
2. W zapobiegawczym leczeniu migreny:
1) najlepiej udokumentowano skuteczność flunaryzyny (10 mg/d) i propranololu 40-80 mg/d
2) wykazano skuteczność topiramatu (15-200 mg/d)
3) inne leki okazały się nieskuteczne lub nie były oceniane w prawidłowo zaplanowanych badaniach klinicznych.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Salamandra88
Junior
Junior


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 20
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2010 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kochani ja miałam bóle głowy od tabletek antykoncepcyjnych, zawsze wieczorem, odkąd przestałam je brać bóle minęły. Nigdy już nie wezmę tego świństwa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 6 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group