Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

bóle głowy, migrena
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Wrz 27, 2010 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrozumieć migrenę

Czym jest migrena?

Niektórzy nazywają tak każdy silny ból głowy, ale nie wszystkie silne bóle głowy to migreny, podobnie jak nie każda migrena oznacza silny ból.

„Klasyczną” migrenę poprzedza aura, na którą zazwyczaj składają się dziwne zaburzenia widzenia - zygzaki, migające światła, a czasami przejściowa utrata wzroku. Może się też pojawić jednostronne drętwienie i mrowienie warg, języka, twarzy i ręki. Ale aura występuje tylko u około jednej trzeciej osób cierpiących na migreny, a jeszcze mniej doświadcza jej przy każdym ataku.

Z aurą czy bez, migrenowy ból głowy zwykle zaczyna się po jednej stronie głowy – i czasami tylko jej dotyczy. Słowo „migrena” pochodzi od greckich słów „hemi”- pół i „kranion” - czaszka. Migrenowe bóle głowy często są pulsujące. U wielu osób występują również nudności, ekstremalna nadwrażliwość na światło i/lub dźwięk. Ale niektóre badania wykazały, że około 40 procent pacjentów z migreną odczuwa ból po obu stronach głowy, a u dzieci z migreną ból jest zazwyczaj obustronny.

Można również mylić z migreną inne rodzaje bólów głowy. Migreny mogą powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i katar, więc są czasami mylone z bólami zatokowymi. Zwykłe bóle głowy mogą mieć kilka cech bólu migrenowego, takich jak jednostronność i nudności.

Na razie nie ma żadnych badań krwi pozwalających rozpoznać migrenę. Nie można jej wykryć za pomocą tomografii komputerowej ani rezonansu magnetycznego, choć badania te są czasem stosowane do diagnozowania innych problemów, które powodują silne bóle głowy, takich jak krwawienie w mózgu.

Jest dobrze udokumentowane, że kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na migreny od mężczyzn, że istnieją rodzinne tendencja do migreny, a z wiekiem występuje ona rzadziej.

Definiowanie i diagnozowanie migreny jest skomplikowane. Pomocne może być prowadzenie dziennika bólów głowy – śledzenie bólów i czynników, które mogły je wywołać.

Co powoduje migrenę?

Przez lata lekarze uważali, że migrenowe bóle głowy wywodzą się z naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych, które zaopatrują opony - cienkie błony otaczające mózg wewnątrz czaszki. Uznano, że rozszerzenie tych naczyń działa na receptory bólowe związane z nerwem trójdzielnym, który unerwia opony i inne części głowy. Według tej naczyniowej teorii aura było spowodowana słabym dopływem krwi przez zwężone naczynia krwionośne, zanim się one rozszerzyły powodując ból. To wyjaśnienie wydawało się słuszne ze względu na pulsujący charakter bólu migrenowego. Niektórzy lekarze rozwinęli teorię, przypisując różne rodzaje bólu różnym naczyniom krwionośnym.

Jednak obecnie panuje prawie całkowita zgoda co do tego, że migreny wywodzą się z mózgu, a nie z naczyń krwionośnych, które go otaczają. Według jednej z wiodących teorii migreny są spowodowane przez gwałtowne fale aktywności komórek mózgu przekraczające korę, cienką zewnętrzną warstwę tkanki mózgowej, po których następują okresy nieaktywności. Niewygodna (i potencjalnie myląca) nazwa tego zjawiska to szerząca się depresja korowa. Brazylijski naukowiec Aristides Leao zaobserwował ją po raz pierwszy w mózgach szczurów w roku 1944, ale wiele badań potwierdziło, że występuje również w ludzkim mózgu.

Jako przyczyna aury szerząca się depresja korowa ma sens, ale naukowcy wiążą ją także z bólem głowy. Jak sugerują eksperymenty, pobudza ona procesy zapalne i inne zjawiska, które działają na receptory bólowe nerwu trójdzielnego. Ten „neurogenny” stan zapalny oraz uwolnienie innych czynników sprawiają, że receptory - i części mózgu, które odbierają sygnały - stają bardziej wrażliwe, co sprzyja migrenie.

Niektórzy naukowcy wątpią w tę teorię. Opracowano eksperymentalne leki hamujące szerzenie się depresji korowej, jednak wyniki badań jednego z najbardziej obiecujących, tonabersatu, przedstawione w 2009 roku wykazały działanie zapobiegawcze na aurę, ale nie na migrenowy ból głowy.

Zdaniem niektórych specjalistów najlepszym wyjaśnieniem migren jest powiązane ich z niższą częścią mózgu – jego pniem. Ta „prymitywna” część kontroluje podstawowe funkcje, takie jak oddychanie i reakcja na ból, a moduluje wiele innych, w tym nadchodzące informacje czuciowe. Zgodnie z tą teorią, jeśli pewne obszary mózgu nie działają prawidłowo lub są łatwo pobudzane, może dojść do kaskady zdarzeń neurologicznych, w tym szerzącej się depresji korowej, co powoduje wiele objawów migreny.

Co wywołuje migrenę?

Czynników wyzwalających jest zbyt wiele, by wyliczyć wszystkie. Wiele osób cierpiących na migreny jest wrażliwych na silne bodźce sensoryczne, jak jasne światło, hałas i silne zapachy. Czynnikiem wyzwalającym może być brak, ale i nadmiar snu, alkohol i niektóre produkty spożywcze. U wielu kobiet menstruacji towarzyszy migrena związana ze spadkiem poziomu estrogenów tuż przed i po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego.

Jednym z najczęstszych i najtrudniejszych do opanowania czynników jest stres. Co ciekawe, migrena zwykle nie zaczyna się w chwili wielkiego stresu, ale później, wraz z uspokojeniem.

Czy migrena powoduje udar?

Liczne badania wskazują, że migrena z aurą jest czynnikiem ryzyka dla udaru mózgu, a migrena bez aury prawdopodobnie nie jest - lub tylko w minimalnym stopniu. Naukowcy uważają również, że u osób, które miewają migreny z aurą, wyższe jest ryzyko akumulowania się małych udarów – martwych obszarów tkanki mózgowej, związanych z niewystarczającym zaopatrzeniem w krew. Mimo to specjaliści niechętnie odnoszą się do stwierdzenia, że migreny są źródłem udarów. Być może związek ten wynika z tego, że migrena z aurą i udar mózgu mają wspólną przyczynę. Osoby, które miewają migreny z aurą powinny unikać dodatkowych czynników ryzyka udaru, takich jak palenie tytoniu czy doustna antykoncepcja.

Jak można zapobiec migrenie?

Migreny nie są podobne do chorób serca, w przypadku których można modyfikować wiele czynników ryzyka, aby obniżać ryzyko pojawienia się choroby. Może z wyjątkiem odchudzania - jeśli masz nadwagę. Niewiele wiadomo o tym, jak zapobiec migrenie, jeśli nigdy wcześniej jej nie miałeś.

Ale jeśli jesteś podatny na migreny, możesz podjąć wiele działań w celu zapobieżenia atakom lub zmniejszenia ich nasilenia. Często pierwszym jest określenie czynników wyzwalających i unikanie ich. Może to zająć nieco czasu i wymagać pracy detektywa.

Pomóc może wszystko, co redukuje stres - joga, medytacja, trzymanie się regularnego, zmniejszającego stres harmonogramu (wysypianie się w nocy, zbilansowane posiłki i ćwiczenia fizyczne). Osoby wrażliwe na światło często reagują bardziej na barwy z czerwonego końca spektrum, więc profilaktycznie noszą niebiesko lub zielono zabarwione okulary.

Jeżeli nie pomagają metody niefarmakologiczne, mogą pomóc leki. Najczęściej profilaktycznie przepisywane są beta-blokery, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i środki przeciwdrgawkowe. Wszystkie mają działania uboczne, więc powinny być przyjmowane w małych dawkach i tylko wtedy, gdy migreny są częste.

Alternatywne leki stosowane w celu zapobiegania migrenie to na przykład złocień maruna, koenzym Q10, magnez i ryboflawina - a to tylko wierzchołek góry lodowej. Sądząc z badań, żaden z nich nie jest skuteczny u każdego, ale niektórym mogą pomóc.

Jak przerwać atak migreny?

Kiedyś osoby cierpiące na migrenę nie miały innego wyboru, jak tylko schronić się w ciemnym, cichym miejscu i przeczekać. Dostępne leki przerywające atak nie były zbyt skuteczne i miały poważne skutki uboczne. Teraz wiele osób przerywa atak z jednym z leków z grupy tryptanów – jak eletryptan, sumatryptan i zolmitryptan. Jak się wydaje, tryptany działają tłumiąc sygnały bólowe w obrębie pnia mózgu, ale również obkurczają naczynia krwionośne. Z tego powodu osoby z chorobami układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze) zazwyczaj ostrzega się, by ich nie brały.

Środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy naproksen, mogą powstrzymać łagodny atak, ale jeśli są przyjmowane zbyt często, mogą wystąpić „bóle z odbicia”. Bóle głowy z odbicia występują, gdy organizm przyzwyczaja się do leków – jeśli ich brak, zaczyna boleć głowa. Migreny mogą szybko przekształcić się w silniejszy ból, dlatego tak ważne jest wczesne leczenie, bez względu na stosowane leki.

Tribune Media Services Inc.
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Lut 15, 2011 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Migrena

Bóle głowy i migreny zależne od fazy cyklu miesiączkowego

Migrena menstruacyjna
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Margaret74
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 5531
Skąd: Puszcza Notecka

PostWysłany: Wto Lut 15, 2011 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kinia,super informacje-nęka mnie też to diabelstwo;aura praktycznie jest nieuchwytna-jeśli już,to faktycznie na godzine przed,ale też i przed okresem b.mocno przybita bywam;
tych informacji o serze nie wiedziałam ,słyszałam o zgubnym wpływie wieprzowiny Razz
_________________
"Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy."Marlin Monroe

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Lut 15, 2011 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na każdego może co innego oddziaływać...
a co najlepsze - w czasie PMS mamy ochotę na czekoladę, głupie zachcianki jedzeniowe...a ta właśnie czekolada może przysporzyć nam złe samopoczucie w czasie okresu....
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewela.t
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 7089

PostWysłany: Pon Sie 13, 2012 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej...

Tak sobie czytam i niewiem co o tym wszystkim myslec...
Mam zawrty glowy ale bolow nie lub minimalne i do tego nudnosci.. najgorzej jest przy zmianie pozycji, choc wiedzac o tym podnosze sie bardzo ostroznie.. pomalutku..
Juz wczesniej ale tylko czasami tak bywalo a teraz jest to niedozignorowania.. pamietam, ze wspominalam lekarzowi ale niewykazal zainteresowania, a poniewaz nie bylo to czeste, to poszlam w jego slady..
Sprawa nasilila sie teraz , kiedy pojawily sie problemy z watroba...
Nie chce mi sie leciec do lekarza.... i patrzyc w jego oczyska, ktore nie maja pojecia od czego to i uslyszec formulke typu; " jak bedzie gorzej , to prosze wrocic.. " Szkoda mojego i jego czasu....
Jezeli jest to objaw watrobowy, to moze powinnam, jesli nie to poczekam do 20 sierpnia, na spokojnie..
Moznaby to zgonic na anemie ale wyniki mi sie troszku poprawily i zelazo ciagle lykam, wiec czemu mialoby byc gorzej???
Wiem, ze nikt niepowie, ze to to , czy tamto.. zalezy mi na waszych doswiadczeniach... jezeli ktokolwiek mial podobne..

Pozdrawiam-ewela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sikorka83
Junior
Junior


Dołączył: 14 Lut 2012
Posty: 9
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Sie 16, 2012 7:07 pm    Temat postu: silne zawroty głowy Odpowiedz z cytatem

witam, pisałam już wczesniej o moich problemach z zawrotami glowy; cyt.
Od kilku godzin (od 18ej) mam stałe zawroty głowy, szczególnie przy gwaltownej zmianie jej położenia, nawet jak zamkne oczy, to wszystko mi się kręci, mam też uczucie pieczenia z tyłu glowy i w przełyku... Martwię się, bo ostatnie wyniki jakie miałam były ok. Nawet przeciwciala spadły z 5 tys na 320, od 2 miesiecy jestem na nizszej dawce medrolu (z 12 na 8). Czy to zajęcię OUN? z gory dziekuje za rade?

byłam u neurologa i w zasadzie nic nowego się nie dowiedzialam, wszystko to jakies sugestie, że moga to być sprawy błędnika albo na skutek sterydów, po obstukaniu młotkiem neurolog stwierdziła, że nie ma żadnych odchyleń, zasugerowała wiecej ruchu, najlepiej basen, oszczędny tryb życia, poduszke rehabilitacyjną (spie na takiej od dłuższego czasu), przepisała mi silne leki przeciwbólowe (migrenowe) z zaleceniem, aby stosowac tylko w podbramkowej sytuacji, nazywaja się Coffecorn. Zaleciła też łykanie Bilobilu, bo to usprawnia myślenie... mam mieszane odczucia po tej diagnozie, z głową lepiej Rolling Eyes ale czy to powinno mnie uspokoić? lekarka zasugerowała, że sie nakręcam. Pozdrawiam[/i]
_________________
najcenniejsze, co rodzice mogą podarować swoim dzieciom to CZAS Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Sie 16, 2012 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sikorka zalecenia neurologa jakos do mnie nie przemawiają
zawroty głowy i typowe badanie neurologiczne ? to jak dla mnie za mało

zajęcie OUN , daleka droga do stwierdzenia tego, potrzebny byłby rezonans głowy , moze EEG
tak naprawdę bole głowy i zawroty głowy mogą miec wiele przyczyn, np zły przepływ krwi z tętnicach szyjnych i tu potrzebny byłoby usg dopplerowskie
wiec co to jest to tylko gdybanie
zawroty głowy mogą byc także od kręgosłupa szyjnego, i tu przynajmniej RTG dla potwierdzenia lub wykluczenia

leki przepisała ci ot tak zeby cos było
zwalanie na sterydy i chorobę to zwyczajnie olewanie
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
eddie
Senior
Senior


Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 66

PostWysłany: Nie Gru 16, 2012 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sikorka83 i jak teraz z Twoimi zawrotami głowy ? Masz jakąś diagnozę - czy te zawroty są u Ciebie położeniowe czy występują niezależnie od ułożenia głowy ? Odpisz bo sam od roku mam zawroty a od 10 miesięcy bóle głowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Sro Wrz 24, 2014 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedobór magnezu bardzo często powoduje migreny i silne bóle głowy.
Warto zadbać o dobry jego poziom w organizmie Smile
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
joe alex
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 26 Lip 2014
Posty: 419
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Czw Wrz 25, 2014 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie zawroty głowy brały się z wrodzonego zwężenia tętnicy szyjnej... więc może jakiś kierunek już jest... ale jak to w życiu bywa każdy przypadek jest inny...
Monika ma rację, badanie dopplerowskie - podstawa. W zasadzie powinien zaproponować to neurolog/
Tylko jak ja słyszę od lekarzy o "nakręcaniu" trafia mnie piorun w jasny dzień Confused

Drąż temat - są objawy, musi być sensowne wytłumaczenie. Nic nie bierze się samo z siebie.
_________________
Jeśli kochasz, czas zawsze odnajdziesz nie mając ani jednej chwili.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aiwka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 4048

PostWysłany: Czw Wrz 25, 2014 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moim przypadku zawroty pojawiają się też przy niskim poziomie potasu. Suplementacja i znikają.
_________________
"-Synku jakie zwierzęta mają duże uszy?
- Szynszyle i mamusia" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aiwka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 4048

PostWysłany: Pią Paź 03, 2014 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W związku z moja dzisiejszą migreną (co dziwne pojawiła się już rano, a nie popoludniu) spróbowałam wynalazek pt. Excedrin Migra stop. Wiecie, że działa?? Shocked Po pół godzinie mogłam już się wyprostować i nie razi mnie światło. Trochę jeszcze mi niedobrze, ale walczę colą i krakersami Smile Jakoś zawsze na mdłości mi pomagają słone przekąski. Organizm sam się dopomaga.
_________________
"-Synku jakie zwierzęta mają duże uszy?
- Szynszyle i mamusia" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Pią Paź 03, 2014 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aiwka,bez recepty ten lek?
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pią Paź 03, 2014 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

meguchna napisał:
Aiwka,bez recepty ten lek?

tak Smile
nawet w TV co chwilę reklama leci Wink

http://www.doz.pl/leki/p9133-Excedrin_MigraStop
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
meguchna
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Maj 2013
Posty: 4371

PostWysłany: Pią Paź 03, 2014 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze leci ale ja w tv to malo siedze Wink dzieki.juz doczytalam Smile
_________________
Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru:
jesteśmy albo pełni miłości...albo pełni lęku.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 7 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group