Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mity - cholesterol, przeciwutleniacze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracam do cholesterolu, bo nawinęło mi się kilka słów na temat wpływu diety na jego poziom, cytuję w całości:

Czy podwyższony cholesterol można leczyć dietą.
odpowiada lek. med. Dariusz Struski, specjalista medycyny rodzinnej, Prezes wrocławskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Kierownik Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych we Wrocławiu 09-12-2000, ostatnia aktualizacja 01-03-2002 16:11

Tak. Można i nawet trzeba. W pierwszym etapie leczenia podejmuje się takie działania przez okres ok. pół roku, o ile poziom cholesterolu nie jest zbyt podwyższony.

Pytanie jednak sugeruje, że pacjent uważa podwyższony cholesterol za chorobę. Podwyższony poziom cholesterolu, czyli hipercholesterolemia, jest objawem - nie chorobą - oraz czynnikiem ryzyka przyspieszonego rozwoju pewnych chorób. Obniżanie poziomu cholesterolu jest działaniem profilaktycznym. Często nie znamy przyczyny podwyższenia poziomu cholesterolu. Nie ma prostej zależności między przyjmowaniem cholesterolu w pożywieniu a jego poziomem we krwi. Większość pacjentów myśli, że im więcej zje cholesterolu, tym więcej go ma we krwi, a więc im mniej je cholesterolu, tym powinno go być mniej.

Ta zależność dość dobrze sprawdza się w przypadku metabolizmu glukozy (cukru), ale w przypadku cholesterolu nie zawsze. O złożoności problemu niech świadczy to, że wyjaśnienie mechanizmu przemiany cholesterolu w organizmie człowieka zostało nagrodzone Nagrodą Nobla. Dzięki tym badaniom wiemy już, że brak prostej (czy nawet liniowej) zależności poziomu cholesterolu we krwi od ilości zjadanego cholesterolu, ale:

1) u niektórych osób istnieje wyraźny związek poziomu cholesterolu z dietą,

2) u niektórych osób dieta nie ma wpływu na poziom cholesterolu,

3) błędem jest zaniechanie podawania cholesterolu z pożywieniem u dzieci jako profilaktyki miażdżycy (brak cholesterolu powoduje zaburzenia dojrzewania płciowego),

4) silniejszym od diety czynnikiem obniżającym cholesterol we krwi jest regularny wysiłek fizyczny.

Aby sprawdzić u kogo dieta ma wpływ na obniżenie cholesterolu, konieczny jest okres próby dietetycznej. Dlatego lekarze przed podjęciem decyzji o podawaniu leków proponują zastosowanie diety niskocholesterolowej.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidulnej porady lekarskiej.

źródło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to ja powinnam poważnie pogadać sobie z panią lekarz, która odrazu przepisała mi zocor po który włosy wypadały jak szalone... Evil or Very Mad miałam 300 to chyba nie aż tak strasznie żeby odrazu włączać leczenie, mogłam spróbować diete i ćwiczenia najpierw... Evil or Very Mad chyba nie ma doświadczenia...aaaa wkurzyłam się, teraz to ja już nic nie poradze na to Sad
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może twoja lekarka po prostu reaguje na kzde odchylenie od normy....
jest czujna , to tez plus ale czasami warto poobserwować....nie włanczać leków przy kazdym zachwianiu....w klinice reaguje się dopiero jak wyniki znacznie odbiegaja od normy....czasami powtarzają badanie co jakis czas....kiedyś mnie to bulwersowało.......jak to to mam zły wynik .a oni nic.....teraz wiem ze mają racje...troche podwyższone lub obniżone parametry .niekoniecznie zaraz muszą byc leczone...przy moich bardzo wysokich trojglicerydach.....nic nie mowiono.....dopiero jak sie zapytałam ....dowiedziałam się ze same spadną po endoxanie i rzeczywiście tak było.
Takich wyników było wiele .....a nie każdy wymagał interwencji w postaci leków....W tej chwil ja tez się nie przejmuję..jak pewne wyniki są zupełnie nie mieszczące sie w laboratoryjnych normach....jeśli np. hemoglobina jest okolo 9 to wiem .ze mozna to nadrobic....czy potas 3,5 mozna jeszcze uzupelnic.....wymaga to obserwacji .ale jeszcze nie leków.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dokładnie tak jak mówisz, ale ja myślałam, że wie co robi więc nic nie mówiłam... teraz będe wszystko się pytać i rozmawiać o wszystkim co mnie nie pokoi. Strasznie zła jestem za ten zocor Evil or Very Mad
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No może lepiej wcześniej niz za pózno... lekarka chciała dobrze..
.....następnym razem próbuj wynegocjowac....jakiś kompromis..
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też się będę teraz u niej leczyła (od jutra) i też będziemy z mamą o wszystko pytać dokładnie zanim coś postanowi i ją trochę 'kontrolować' Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapisz sobie pytania jakie chcesz jej zadać ja tak robie, bo później zapominam co chciałam się zapytać Smile a to nie ona przepisała mi zocor, bo nie wiem czy wiesz ale ona nie prowadzi pacjentów na odziale... mnie miała lekarz Fryc <taka bardzo młodziutka> ale ogólnie nadzoruje profesor Małyszko, więc wszystko pod całkowitą kontrolą Wink
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Nie Sty 22, 2006 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze zapisuję pytania do lekarzy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Pon Sty 23, 2006 12:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika B napisał:
następnym razem próbuj wynegocjowac....jakiś kompromis

nie ma co tutaj negocjować... po prostu teraz będę chciała wszystko wiedzieć i nie obchodzi mnie że dużo pacjentów Evil or Very Mad zawsze było a potem... a keidy indziej... to nie takie ważne... już nie Exclamation dość mówie Exclamation ooo jak mi ulżyło.. już robie liste zapytań do profesor na 30... szykuje się baaardzo długa Wink
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na szczęście prof. jest bardzo miła i cierpliwa. Może wytrzyma... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
slodka_istota
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 707
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja mam znow wlaczony endoksan -- za to przez to azotropine odsawiono heheh -- no to moze troszke te wloski przestana mi tak leciec ze mnie
a tak wogole co do tego cholesterolu to mimo iz jestem na tulipie to mam 283 tego zlego oczywiscie a i pewna probe samo....... tez za soba - hmm ale nei sadze by to mialo jakis wplyw na to

ja podwyzszony cholesterol zaczelam miec od kad przeszlam na metypred - i tak mi sie w granicach 250-300 utrzymuje caly czas przy tulipie - a co do diety to tez unikam potraw co zwiekszaja cholestorka Smile
no coz - sterydziki swoje robia - przeciez tyle efektow ubocznych po nich i innych lekach jest ze glowa mala i nad zapanowaniem wsyzstkiego nie da rady bo jets tak - ze cos za cos

Pozdrawiam
slodka Smile
_________________
Kochaj i szalej i nie pytaj co dalej Wink)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słodka, a ten lek nazywa się po prostu Azotropina, czy ma też jakąś inną nazwę rynkową?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Azothrioprina .to inaczej Imuran....
Imuran jest podobno lepszy .....ale biore na zmiane raz to raz to.i nie ma żadnej rónicy .....Azothioprina.jest lekiem odtwórczym ....i na recepte P jest darmowa..produkuje sie ją w Polsce.....a Imuran chyba jest produktem firmy Glaxo ...
monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha. Ja Imuran brałam ponad 3 lata. Obecnie nie biorę, bo mam ten Endoxan w pulsach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znów wracam do cholesterolu - uparta jestem Laughing
a właściwie nie całkiem, bo przy okazji grzebania w necie trafiłam na kilka prepratów ziołowych mogacych służyć do obiżania cholesterolu, ale od razu pojawiło się ostrzeżenie o przeciwskazaniu dla osób z chorobami autoimmunologicznymi i toczniem układowym w szczególności.

chodzi konkretnie o Alfalfa czyli Lucernę Shocked
tak więc mamy kolejną zakazaną roślinkę, obok echinacea teraz należy unikać również alfalfa!

Alfalfa (Lucerna polna)
Pola Zieleni
Lucerna
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group