Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Początek..?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zuzana
Junior
Junior


Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 10:01 am    Temat postu: Początek..? Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich bardzo serdecznie... Po raz pierwszy... Very Happy
Słuchajcie ja chyba na tym forum jestem laikiem, więc mam nadzieję, że mi pomożecie...
Niedawno byłam w szpitalu i zrobiono mi badania... Niestety nie wyszły korzystnie. Przewaga przeciwciał przeciwjądrowych (mam ich 160, a norm ajest chyba do 45). Podejrzewają toczeń...
Powiedzicie mi, czy już sam fakt występowania przeciwciał przeciwjądrowych świadczy o toczniu? Nio i nie czuję się najlepiej, jestem trochę osłabiona, mam nadciśnienie i stan podgorączkowy?
Co Wy na to?
Pozdrawiam cieplutko bo na dworku zimniutko:)
Zuzana
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Zuzano

Postaram się wyjaśnić ci parę spraw, ale głównie będę odsyłać cię do różnych wątków na naszym forum - bo mamy tu zebranych sporo informacji na podobną okazję Very Happy

Zatem, nie - sama obecnośc przeciwciał ANA nie przesądza o toczniu, to tyko jedno z pierwszych "zgrubnych" oznaczeń, które należy wykonać by zdiagnozować tocznia. Obecność ANA może mieć także wiele innych przyczyn zupełnie z toczniem nie związanych.
Masz ANA pozytywne, ale w niezbyt wysokim mianie (prawidłowy zapis powinien wyglądać 1: 160), co może świaczyć jedynie o jakiś procesach autoagresji w twoim organizmie, niekoniecznie o toczniu.
Więcej o znaczeniu ANA, mianach, typach świecenia znajdziesz tu:
Przeciwciała

Żeby tocznia rozpoznać jednoznacznie należy spełniać 4 z 11 kryteriów diagnostycznych, ty piszesz na razie tylk o jednym (ANA), to ciągle za mało, konieczne są dalsze szczegółowsze badania - szczególnie w poszukiwaniu innych specyficznych dla tocznia przeciwciał.

Cytat:
Kryteria klasyfikacyjne ARA dla TRU (modyfikacja z 1982 r.)

1. Rumień twarzy w kształcie motyla.
2. Rumień krążkowy.
3. Nadwrażliwość na światło.
4. Owrzodzenia jamy ustnej.
5. Zapalenie lub ból stawów - dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez nadżerek w obrazie rtg.
6. Zapalenie błon surowiczych - opłucnej lub osierdzia, stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.
7. Zmiany w nerkach - utrzymująca się proteinuria powyżej 0,5 g/dobę i/lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.
8. Zaburzenia neuropsychiatryczne - napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).
9. Zaburzenia hematologiczne - anemia hemolityczna z retykulocytoza lub limiopenia (poniżej 1500 w 1 mm3), lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm3), lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm3)
10. Zaburzenia immunologiczne - obecność komórek LE lub przeciwciał do nDNA, lub przeciwciał do Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne testy kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.
11. Przeciwciała przeciwjądrowe - w mianie uznanym za nieprawidłowe, badane metoda immunofluorescencji lub inna odpowiednia.

Nie można rozpoznać TRU, jeżeli chory nie spełnia żadnego z kryteriów immunologicznych choroby, tzn. kryteriów 10 lub 11.


W dziale Info o chorobach znajdziesz spis odsyłaczy, w których znajdziesz dokładnie opisane wszystkie niezbędne badania oraz szczegółową charakterystykę tocznia - przyczyny, objawy, leczenie, itd.
Miłej lektury.
Jeśli po niej ciągle będziesz miała jakieś pytania to się nie krępuj.
Pomożemy jak umiemy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewelina
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 12 Maj 2005
Posty: 579
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Zuzanno!
O jak super! Kolejna osoba z pomorskiego Smile chociaż szkoda, że mają w stosunku do Ciebie takie podejrzenia, ale nic sie nie martw. Da się żyć, raz jest gorzej, raz lepiej. Tutaj z nami będziesz czuła się bezpieczna SmileSmile W razie potrzeby będziemy starli Ci się jakoś pomóc, chociażby dobrym słowem Smile Trzymaj się cieplutko. Pa
_________________
Z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście, jakiś tęczowy szlak Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laughing Witaj Zuzana .pisałam że sie spotkamy.Miło mi.Mam nadzieję że odnajdziesz tu swoje miejsce i szybko się zadomowisz.poczytaj posty to nas poznasz i łatwiej Ci będzie rozmawiac
Slonko na ten zimny dzionek
pozdrawiam serdecznie
Lidka
_________________
"uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj"

"Nie chodzi o to że mamy zbyt mało czasu, ale że zbyt dużo go tracimy"
Seneka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Zuzana
Junior
Junior


Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 12:34 pm    Temat postu: Dzięuję... Odpowiedz z cytatem

Bardzo Wam dziękuję, za cenne rady za uśmiech za pogodę ducha i za nadzieję, że będzie dobrze...
Jeszcze raz pozdrawiam cieplutko i przesyłam bukiet tysiąca uśmiechów Very Happy
Zabieram się do lektury:))
Zuzana
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Zuzanno!!!1 Życze miłej lektury...a jak cos potrzebujesz pytaj smiało...duzo zdrówka zycze....do usłyszenia hej..Smile Buziak
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Joanna88
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 118
Skąd: Jelenia Góra

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Zuzanno Buziak Gorące pozdrowienia i dużo zdrówka........ Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj .....tutaj jesteś u siebie.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angela
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 746
Skąd: Białystok

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh nie będe zbytnio się wyróżniać,ale...
Witaj Buziak wsyscy tutaj liczą na siebie nawzajem, Ty też możesz Love
_________________
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla siebie samego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
paulina_87
Gość





PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam serdecznie Smile
Powrót do góry
moaz
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 25 Lip 2005
Posty: 204
Skąd: Mińsk Mazowiecki

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam witam i o zdrowie pytam 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 11:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CzEśĆ 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 12:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam i ja
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Zuzana
Junior
Junior


Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 10
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 8:31 am    Temat postu: Boję się... Odpowiedz z cytatem

Jesteście kochani, bardzo kochani:))) MAcie w sobie tyle ciepła i takich mądrych słów... DziękujęSmile) Jupi2
Za tydzień mam wizytę u reumatologa... I prawdopodobnie wszystko się wyjaśni...
Wiecie u mnie zaczęlo się wszystko od badań okresowych w pracy. Okazało się że wyniki nie są prawidłowe, w związku z tym udałam się do lekarzqa i po kilku dniach już leżałam w szpitalu na oddziale dializ. Sprawdzali mi nerki, mam wałeczki w moczu i krwinkii czerwone, nadciśnienie, stan podgorączkowy utrzymujący się od jakiegoś czasu itd... Później okaząło się, że wyszedł mi HBS pozytywny (wirus zapalenia wątroby typu B), ale nie jest aktywny... w każdym razie wizyta u lekarza... i potem zlecono mi badania na przeciwciała... Acha mam problemy z miesiączkowaniem, tzn w tej chwili ja praktycznie cały czas mam sztucznie wywoływaną miesiączkę (eeeee)Sad
A kilka dni temu dowiedziałam się, ze mam przewagę przeciwciał przeciwjądrowych... Później wszystko zaczeło ukąłdac się w jedną całość. Ból głowy, sztywny kark, i zmęczenie (w pracy jakoś się trzymam ale po pracy jest naprawdę ciężko... mogłabym cały czas spać). Ostatnio miałam takie przykre i bolesne zdarzenie Zakładałam trapery i nagle od kolana do czubka palców złapał mnie tak straszny bówl, zesztywniałą mi noga... To było bardzo smutne uczucie bo ja poprostu wrzeszczałam z bólu a łzy ciekły mi jak groch... Lekarz, nefrolog podejrzewa toczeń... na razie cierpliwie czekam na werdykt reumatologa... Myśłicie, że to może być toczeń? Jakie mieliście objawy? Jak się czuliście? Co myślicie? Ja w tej chwili czuję... No własnie co ja czuję...Chyba po prostu się boję...
Pozdrawiam cieplutko
Zuzana
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

otóż problem w tym że toczeń bywa zwany Wilekim Naśladowcą, bo możliwych objawów ma dziesiątki, a wszystkie one mogą mieć jednocześnie zupełnie inne przyczyny. Dodatkowo u każdego wygląda to inaczej, bo to indywidualna sprawa - zarówno zestaw objawów jak i ich nasilenie. Wydaje mi się że niekoniecznie uda ci się dopasować i porównać swoje dolegliwości z opowieściami innych pacjentów...

Dlatego tak istotne są dokładne badania, tylko tak będziesz mieć pewnośc co ci jest, tego nie powie ci nikt na żadnym forum internetowym.

Opisane przez ciebie objawy mogą być zbieżne z ogólnymi cechami tocznia, ale mogą być spowodowane masą inych chorób np. schorzeniami tarczycy czy innymi problemami hormonalnymi, wirusowym zapelenim wątroby, itp., itd.

Najbardziej "pasujące" do tocznia są twoje problemy z nerkami i ANA, ale jak już wiesz po wnikliwej lekturze odsyłaczy Wink - to za mało żeby mówić już o toczniu.
Cierpliwości - wszystko sie wyjaśni, a nawet jeśli to toczeń to fachowo kontrolowany pozwala żyć niemal normalnie. Trzymaj się i nie wpadaj w panikę, najgorsza jest niepewność - wszyscy to przerabialiśmy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group