Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czkawka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 4:27 pm    Temat postu: czkawka Odpowiedz z cytatem

odkad zaczely sie moje problemy z pamiecia i koncentracja codziennie po kilka razy mam okropna czkawke nie do wytrzymania... w szkole nauczyciele parza sie na mnie jak na debila... oczywiscie staram sie to tlumic w sobie ale i tak troszke slychac... nie pomaga nawet dlugie wstrzymanie oddechu.... slyszlam ze czkawka moze pojawiac sie gdy malo pijemy ale ja pije ponad 2 litry dziennie... maila ktos moze cos podobnego? Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

didulka, przyczyn czkawki może być od cholery, tak samo jak "ludowych" na nią sposobów, ale jeśli są to zdarzenia uporczywie powracające to warto o tym powiedzić lekarzowi, bo oprócz błahych powodów wymienia się także trochę poważniejsze:

Cytat:
Czkawka powstaje wskutek rytmicznie powtarzających się skurczów przepony oddzielającej jamę brzuszną od klatki piersiowej. Przy wdechu przepona kurczy się, ułatwiając przechodzenie powietrza do płuc, przy wydechu zaś rozluźnia się, ułatwiając wylatywanie powietrza. Jeśli zakończenia nerwowe, które kontrolują przeponę, są podrażnione, prowokują jej spazmatyczne skurcze. Jednocześnie szpara głośni nieoczekiwanie rozwiera się, wywołując charakterystyczny dźwięk, powstający wskutek nagłego przerwania dopływu powietrza.

Czkawkę może wywołać silne podniecenie emocjonalne albo stres, podrażnienie gardła czy żołądka, alkohol lub jedzenie "na sucho". Najczęściej ta przykra dolegliwość mija sama po kilku minutach. W rzadkich przypadkach, gdy czkawka utrzymuje się przez dłuższy czas (trwa godzinami, dniami albo gdy dokuczliwie powraca), może być objawem choroby jelit, płuc albo układu nerwowego

źródło
o innych hardcorowych przyczynach przeczytasz tu:
Czkawka

a jeszcze domowe sposoby na czkwkę:
Cytat:
Akupresura:
Uciskaj punkty Z36 (na punkt trafimy odmierzając 3 cuny w dół od dolnej krawędzi rzepki i 1 cun na zewnątrz (zagłębienie u zbiegi kości piszczelowej i strzałkowej), GRP11 (3 cuny powyżej pępka)
obrazki
Inne:
- wstrzymaj oddech najdłużej, jak potrafisz
- pij zimną wodę powoli, małymi łykami
- wydychaj powietrze do papierowej torebki, a następnie wdychaj je z powrotem do płuc
- połknij "na sucho" łyżeczkę zwyczajnego cukru
- wypij łyżeczkę soku cytrynowego
- połóż na brzuchu worek z lodem
- poproś, by ktoś poklepał cię po plecach
- osobę z czkawką można wyleczyć przez nagłe odwrócenie jej uwagi (np. przestraszenie)
- skuteczne może być również łaskotanie nosa w celu wywołania kichania
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki nenya Laughing wlasnie cos mi tu nie gra bo i czkawka jak i preblemy z koncentracja i pamiecia maja zwiazek z ukladem nerwowym Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no właśnie chodzi o to, że może być to niepokojące z uwagi na przebieg choroby podstawowej i mieć z nią jakiś związek, albo być zupełnie "od czapy" np. przyczyną może być ciało obce lub obecność pasożytów w uchu (czkawka spowodowana jest wtedy przez podrażnienie nerwu błędnego). Shocked
czyli kompletny kosmos, dlatego zanotuj sobie, żeby niezapomnieć wyspowiadać się lekarzowi na kolejnej wizycie Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Pon Lut 27, 2006 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zebys wiedziala ja teraz wszystko notuje i chowam do spodni w ktorych ide na nastepny dzien gdzies zeby mawet tej gluiej kartki nie zapomniec Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 8:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to moze ja cos na poprawienie humorku otóż moja córa kilka dni temu miała czkawke dałam jej soku do picia jak to zazwyczaj sie robi ... ...w pewnym momecie wchodze do pokoju patrze córa stoi ....na jednej nodze ...zamkniete oczy i lewa reka włozona do ucha i spiewa...... .... pytam co robisz a ona a w bajce leciało co trzeba zrobić aby pozbyć sie czkawki Laughing
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a pomoglo chociaz? Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
gusia_92
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lip 2005
Posty: 1076
Skąd: Skoczów

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mi na czkawke pomaga uniesc rece tak jak do jogi sie trzyma w jedej rece i w drugiej zlaczone palce srodkowy i kciuk i zamnkac oczy pomyslec o czyms milym i przechodzi. powaznie
_________________
.:Hoy se que tu ya no me quieres y eso es lo que mas me hiere:.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja juz wszystkiego probowalam i nic.... teraz wlasnie znowu mnie wzielo.... a w sklepie dzisiaj z mama zaczelam piac jak kogut Embarassed na szczescie do wczwartku juz niedaleko Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lut 28, 2006 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gusia, zapewne działa mechanizm odwrócenia uwagi...

czkawka to po prostu podrażnienie zakończeń nerwowych, które kontrolują przeponę, jednym ze sposobów pozbycia się czkawki jest skupienie się na innym bodźcu lub podrażnienie innych zakończeń działających antagonistycznie.
stąd np. mówi się o przetraszeniu kogoś z czkawką, albo jak w twoim przypadku jest to jeszcze inny sposób odwrócenia uwagi i rozluźnienie.
każdy sposób dobry, byle skuteczny. tylko na każdego działa coś innego, ale trzeba próbować. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Mar 03, 2006 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie najczesciej trzyma ładnych pare godzin i nic absolutnie nic nie pomaga,
próbowałam wszystkich sposobów .wody ....wstrzymywania powietrza.....cukier..........suchy chleb.......i sporo innych .ale nic .....po takim ataku czkawek jestem zmeczona i bola mnie wszystkie miesnie przepony.....a nawet żebra.nie wiem czemu.....potem zasypiam jak niemowlak.....
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Mar 03, 2006 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chodzi o czkawkę to miałam taki pronlem z córką ale byłam z nia wtedy jeszcze w ciązzy od 5 go miesiąca przez kilka tygodni z zegarkiem w reku o godzinie 17 ej lub w okolicy tej godziny/ dostawała czkawkę co doskonale bylo widać bo podskakiwał mi brzuch to zazwyczaj trwało kilka minut i przechodziło az do nastepnego dnia...i nikt na to nic nie mógł poradzic.... po około dwóch miesiącach przeszło.....u mnie czkawka wystepuje narazie niezbyt często...i dobrze bo nie jest to przyjemne... Smile Smile Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zuzka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 894

PostWysłany: Czw Lis 30, 2006 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lamer
_________________
Walcz o swoje do szczęścia prawa
Niech świat się wali - Ty się nie poddawaj


Ostatnio zmieniony przez zuzka dnia Czw Lis 30, 2006 9:30 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Lis 30, 2006 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Całą lista tych "wynalazków" już jest u nas: http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=771&start=45 Wink W tym i powyższe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Sie 03, 2007 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nowy wynalazek!
samemu nie należy experymentować z prądem, ale...

Urządzenie na czkawkę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group