Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skierowanie na badania podst.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 3:15 pm    Temat postu: Skierowanie na badania podst. Odpowiedz z cytatem

witam Very Happy
mam pytanie: kto powinien mi dac skierowanie na badania podstawowe typu morfologia, OB, białko całkowite itp??
od 1,5 roku mam z tym problemy (wczesniej nie miałam) lekarz pierwszego kontaktu mówi że on nie może dać ( ale czasem daje) bo to powinien lekarz specjalista, natomiast lekarz specjalista odsyła mnie do lekarz pierwszego kontaktu.
denerwujace to jest strasznie. Evil or Very Mad mieszkam a JElenej Górze , specjaliste mam we Wrocławiu ( tj 2 godziny PKS-em).
byłam kiedys w NFZ i oni powiedzieli ze podstawowe badania ma robic lekarz pierwszego kontaktu ale tonic nie zmieniło.
czy Wy też macie problemy ze skierowaniami i jak to u WAs wygląda??
pozdrawiam ciepło
Very Happy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wg mnie to obowiązek lekarza pierwszego kontaktu, w końcu ma na ciebie trochę kasy, właśnie na takie rzeczy chyba Confused

natomiast mnie na badania (na ogół są to własnie podstawy- morfologia, żelazo, transaminazy) wysyła mój lekarz specjalista, i jeszcze mnie opieprza jak mu pokazuje wyniki badań zrobionych gdzieś prywatnie między wizytami Laughing - bo po co, jak może mieć Pani za darmo u nas! I na pewno najlepiej Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
paulina_87
Gość





PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziwię się że można mieć aż takie problemy ze skierowaniami na badania
jak zmieniłam niedawno reumatologa (z dziecinnego na dla dorosłych) to on od razu szczegółowe badania zrobił
natomist jak tylko wspomne coś mojemu lekarzowi pierwszego kotaktu na temat badań to bez słowa daje skierowania
nawet dziś poszłam tylko po skierowanie na badania bo kiepsko się czuję ostatnio
zajęło mi to dosłownie 5 min i mój pan doktor nigdy nie ma żadnych objekcji co do skierowań
Powrót do góry
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś słyszałam na wykładzie wypowiedź p.prof Romickiej z Instytutu, że lekarz podstawowej opieki powinien brać udział w leczeniu - dawać skierowania i wykonywać przy chorym te podstawowe ogólne czynności "przychodniano-zdrowotne" że się tak wyrażę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no własnie, w końcu chyba wypisywanie recept to nie wszystko na co można liczyć u lekarza pierwszego kontaktu...
ale niestety nie sprawdzałam osobiscie jak jest z badaniami, bo nie miałam takiej potrzeby.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marta
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 16 Gru 2003
Posty: 228
Skąd: Sławków-Ruda Śląska

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 6:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze. ja nie miałam nigdy problemów aby lekarka rodzinna przepisała mi badania. Ale owszem wytłumaczyła mi jak to jest. Każdy lekarz ma obowiązek przepisać badania, jakie należy zrobić. Jeśli jestes u lekarza pierwsezgo kontaktu to on, a jesli u specjalisty to on. Czesto jednak specjaliści „przekazują pacjenta niżej", bo sami nie chcą tracic pieniędzy. To jest chore, ale tak jest. A lekarz pierwszego kontaktu jest postawiony pod murem, bo często na pacjenta to on 3 złote miesięcznie!!!!!!!! A sammocz kosztuje około 5.
To sa własnie absurdy polskiej służby zdrowia.
I wcale mnie ta sparwa nie dziwi, bo tak jak napisałam tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Olga
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 155

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak. Lekarz POZ otrzymuje stawkę kapitacyjną miesięczną na zadeklarowanego pacjenta, czyli około 5-7 złotych (podział wg grup wiekowych), co daje 60- 84 zł rocznie na pacjenta. Morfologia, mocz i OB to około 12- 15 zł, co nie oznacza, że w stawce kapitacyjnej nie jest ujeta kwota na diagnostyke (jest określona procentowo i kontrolowana, czy została zrealizowana na przewidzianym poziomie, przy czym przekroczenie nie skutkuje rekompensatą kosztów)
No właśnie ... na diagnostykę, czyli sprawdzenie stanu zdrowia bądź rozwianie podejrzeń.
W momencie skierowania pacjenta do specjalisty, wydawanie skierowań i pokrycie ich kosztów mieści się w typach porad specjalistycznych, do których kwalifikuje lekarz w trakcie wizyty.
cytat AOS
Załącznik do zarządzenia Nr 92/2005
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
§ 1 ust. 2,. Świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne zwane są dalej „świadczeniami”.
Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 2, obejmują następujące czynności świadczeniodawcy:
a) badanie lekarskie: podmiotowe i przedmiotowe, przeprowadzone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zakończone postawieniem diagnozy wstępnej lub ostatecznego rozpoznania,
b) udzielanie albo zlecanie niezbędnych świadczeń diagnostycznych, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, ordynowanie koniecznych leków i zlecanie wyrobów medycznych, będących przedmiotami ortopedycznymi lub środkami pomocniczymi,
c) kierowanie na konsultacje specjalistyczne, leczenie szpitalne, leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację leczniczą,
d) orzekanie o stanie zdrowia w zakresie określonym w ustawie,
e) niezbędną edukację i promocję zachowań prozdrowotnych,
f) udzielenie innych niezbędnych świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych właściwych dla danej specjalności,
g) prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 6
1. Świadczenia, o których mowa w § 1 ust. 2, obejmują:
a) poradę I typu - świadczenie obejmujące badanie podmiotowe i przedmiotowe lekarza specjalisty oraz inne świadczenie niezbędne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, w tym ordynację leków, zlecanie świadczeń diagnostycznych, leczniczych i pielęgnacyjnych, kierowanie na konsultacje, do szpitala lub na leczenie uzdrowiskowe, udzielanie pisemnej odpowiedzi lekarzom kierującym na konsultacje, wydawanie niezbędnych w procesie leczenia orzeczeń i opinii o stanie zdrowia pacjenta oraz wykonanie 1 lub 2 badań przypisanych do tego typu porady w Katalogu świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych stanowiącym załącznik nr 4 do materiałów informacyjnych, których wykonanie lekarz specjalista uznał na niezbędne;

b) poradę II typu - świadczenie obejmujące badanie podmiotowe i przedmiotowe lekarza specjalisty i wykonanie trzech lub więcej badań z przypisanych do porady I typu w Katalogu świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych lub
badań przypisanych do porady II typu w Katalogu świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych, których wykonanie lekarz specjalista uznał za niezbędne, wraz z leczeniem i udzielaniem wskazówek co do dalszego sposobu postępowania. Ten typ porady uwzględnia także świadczenie obejmujące pierwszorazowe w danej poradni badanie podmiotowe i przedmiotowe lekarza specjalisty;

c) poradę III typu - świadczenie obejmujące badanie podmiotowe i przedmiotowe lekarza specjalisty i wykonanie badań przypisanych do porady III typu określonych w Katalogu świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych lub zawartych w Katalogu zakresów ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych współfinansowanych (ASDW), których wykonanie lekarz specjalista uznał za niezbędne, wraz z leczeniem i udzielaniem wskazówek co do dalszego sposobu postępowania lub udzielenie świadczenia w warunkach domowych przez lekarza specjalistę;

b) poradę IV typu (zabiegowo–diagnostyczną) - świadczenie obejmujące badanie podmiotowe i przedmiotowe lekarza specjalisty oraz świadczenie określone w Katalogu porad zabiegowo–diagnostycznych stanowiącym załącznik nr 5 do materiałów informacyjnych, z wykonaniem - w przypadku wskazań medycznych- badań określonych w Katalogu świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych.

1. Ustala się liczbę punktów odpowiadającą poszczególnym typom porad:
1) porada I typu - 2 punkty,
2) porada II typu – 4 punkty,
3) porada III typu – 7 punktów,
4) porada IV typu (zabiegowo-diagnostyczna) - zgodnie z załącznikiem nr 5 do materiałów informacyjnych.

wartość punktu około 7 złotych
W przypadku specjalisty, pieniądze faktycznie trafiają za pacjentem do lekarza, czyli na to co ma mu zrobić, jak wysokie to są kwoty łatwo policzyć (typowa porada 4 pkt x 7,50zł= 30 zł)

i... mimo że znam zasady rozliczeń, że mam skierowanie od lekarza POZ na badania dla córki, biorę ją do szpitala, który nie ma podpisanej umowy na bad. labor. z moją przychodnią i płacę Wink (tylko dlatego że tam szybciej i bliżej) i skierowanie mam na dłużej Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lubesia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Lis 2005
Posty: 272
Skąd: Wloclawek

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mysle ze lekarz pierwszego kontaktu powinnien dawac skierowanie bez zadnych "ale"........ja na szczescie bez problemu dostaje i to jeszcze nie ja do niego chodze po te skierowania tylko ammcia moja i tez jej bez problemu daje a ja przynajmniej nie jestem do tylu w szkole Smile
_________________
Jeśli nie możemy czynić tak, jakbyśmy chcieli, musimy czynić tak, jak możemy Very HappyVery HappyVery Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam dzięki za szybką odpowiedź Very Happy
ja też kiedyś nie miałam problemu i twierdziłam że mam najlepszego lekarz bo daje mi skierowania na wszystko. a dzis byłam i dostałam tylko skierowanie do specjalisty i na badania morfologi, białka całkowiteo we krwi, i oznaczenie białka z dobowej zbiórki, na OB już nie dostałam
chciałam jeszcze skierowanie na RTG biodra ( bo mam martwice) a on powiedział że nie moze , bo tu musi mi ortopeda dać, a do ortopedy kolejka ok 2 miesiecy, a ostatnie zdjecie miałam 1,5 roku temu......
przecież nie bede jezdzic do Wrocławia i wozic tam mocz na badanie, bo na biletach zbankrutuje Confused
pozdrawiam ciepło
PS . chyba przejde sie raz jeszcze do NFZ i poprosze wszystko na pismie co i jak Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Olga
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 155

PostWysłany: Pon Mar 06, 2006 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PORADNIA CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
NZOZ PRZYCHODNIA ZABOBRZE 1 S.C.
PORADNIA URAZOWO-ORTOPEDYCZNA
JELENIA GÓRA OGIŃSKIEGO 1B
075 64 30 640
średni czas oczekiwania 15 dni;/ ale... sprawdź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ortopedzi w Jeleniej....byłam już u nich i powiedzieli że mi nic nie jest, a zdjecia z rezonansu magnetycznego ogladał do góry nogami Very Happy wczoraj rejestrowała się tam znajoma mojej babci: termin: koniec kwietnia Very Happy
pozdrawiam Very Happy

wiecie co te kolejki do specjalisów sa powodowane tym ze lekarze pierwszego kontaktu wola dawac skierowania do specjalistów niz na badania, a ludzie którzy naprawde potrzebują wizyt musza czekac miesiacami. a niektorzy do specjalistów jezdza tylko po recepty, skierowania i takie tam
chory kraj

********************
Proszę nie dublować własnych postów, korzystać z opcji
Zmień, by edytować i dodawać coś do swoich wiadomości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asia
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 27 Lis 2003
Posty: 138
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze mam skierowanie na badania od specjalisty, ale zdarzało mi sie wcześniej iśc dolekarza pierwszego kontaktu i bez problemu mi dawał. nawet kiedyś przez 2 lata mialam skierowanie stałe na badania bo jak miałam co miesiąc stać w kolejce to poprosiłam o stałe i dostałam bez problemu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Olga
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 155

PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kolejki do specjalistów wynikają nie z tego co lekarz POZ woli, bo odesłać, skonsultować przynajmniej powinien, nawet musi, kolejka wynika z limitów narzuconych przez NFZ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami "w przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem specjalistycznym wymaga wykonywania badań kontrolnych, pozostających w związku z prowadzonym leczeniem, skierowanie na te badania wydaje oraz pokrywa koszty ich wykonania świadczeniodawca udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej".

Podstawa prawna: Załącznik (§ 11 ust. 5) do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 197, poz. 1643).



Kinga może sprawdź Kamienną Górę, Centrum w Czadrowie. Jest oddział reumatologiczny, rehabilitacyjny i ortopedia (szpital i poradnia)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Olga Very Happy
ja miałam już dużo problemów z ortopedami przez ok.1,5 roku
obecnie jestem pod opieką ortopedów ze szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie ( tam jest krajowy konsultant ds ortopedii) ale nie bede tam jezdzic tylko po RTG , Kamienną Góre zaliczyłam, WRocław też, Trzebincę i inne
smieszy mnie to ze w tym kraju po jedną rzecz trzeba tak długo biegać
pozdrawiam Very Happy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Olga
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 155

PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kinga, mam nadzieję, że jednak do czasu wizyty w Warszawie któryś lekarz wyda skierowanie na RTG.
Faktycznie nie mam takich problemów, reumatolog nigdy (przez 7 lat) nie wydał mi ani jednego skierowania na badania, ale doradzał , zalecał. Wydawał pierwszy z brzegu lekarz, do którego trafiłam. Wizytę mem w kwietniu Smile sprawdzę co się zmieniło Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group