|
WWW.TOCZEN.PL "systemic lupus erythematosus"
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
nenya SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004 Posty: 6875 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Sro Gru 07, 2005 1:03 pm Temat postu: CellCept vs. Endoxan |
|
|
OK, teraz przypomnienie o pewnym leku o którym było tu dość głośno jakis czas temu, teraz ukazały się wreszcie wyniki badań z pacjentami chorymi na tocznia, bo dotychczas był to immunosupresant stosowany po przeszczepach, więc kilka słów o CellCepcie:
Mycophenolate Mofetil or Intravenous Cyclophosphamide for Lupus Nephritis.
Ginzler EM et al. N Engl J Med 2005;353:2219-28.
BROOKLYN, N.Y., 23 Listopad 2005 – Doustny immunosupresant CellCept (mycophenolate mofetil) okazał się bardziej efektywny i lepiej tolerowany niż endoxan (cyklofosfamid) indukując remisje u pacjentów z toczniem i zajętymi nerkami. Taka jest konkluzja z randomizowanych wieloośrodkowych badań, podczas których stwierdzono iż u 22,5% pacjentów z zaburzeniami pracy nerek i biorących CellCept doszło do przywrócenia normalnego funkcjonowania nerek i utrzymania się tego stanu, podczas gdy w grupie pacjentów przyjmujących cyklofosfamid odsetek ten wynosił jedynie 5,8%. Ponadto w grupie leczonej CellCeptem zanotowano mniej hospitalizacj i ciężkich infekcji, jednak więcej epizodów biegunek po zażyciu leku w formie tabletek.
Cyklofosfamid to szeroko stosowany chemioterapeutyk, standardowo używany przy toczniowym zapaleniu nerek, lecz związany może być z wieloma skutkami ubocznymi np. supresją szpiku, wzmożonymi infekcjami, przedwczesnym wygaśnieciem funkcji jajników. Jednak badania kliniczne nad dożylnym podaniem leku przy terapii połączonej z kortykosteroidami wykazują dużą skuteczność i długoterminową poprawę funkcji nerek. Niestety brak powodzenia w osiągnięciu remisji i progresja choroby nerek dotyczy 18-57% pacjentów leczonych cyklofosfamidem.
Badania porównawcze cyklofosfamidu i CellCeptu objęły 140 pacjentów z aktywnym toczniowym zapaleniem nerek. W 24 tygodniowym cyklu badawczym 74 pacjentów przyjmowało doustnie CellCept w inicjalnej dawce 1000 mg/d, zwiększanej do 3000 mg/d, a 69 pacjentów dostawało miesięczne pulsy cyklofofsamidu w dawce od 0,5 g/mm2 do 1 g/mm2. Wszyscy dostawali dodatkowo prednison w dawce 1mg/kg/d.
Po 12 tygodniach 56 pacjentów (79%) zażywających CellCept i 42 (61%) na cyklofosfamidzie uzyskało wczesną odpowiedź na leczenie. Jednak kompletną remisję uzyskało 22,5% osób z pierwszej grupy a tylko 5,8% z grupy leczonej cyklofosfamidem. Częściowa remisja objęła odpowiednio 29,6% i 24,6% pacjentów. Odnośnie bezpieczeństwa zanotowano 3 przypadki zgonów w grupie leczonej cyklofosfamidem, żadnej w grupie leczonej CellCeptem. Ciężkie infekcje takie jak zapalenie płuc, Gram-ujemna sepsa, zakażenia paciorkowcowo-gronkowcowe występowały tylko grupie leczonej cyklofosfamidem. Generalnie można uznać że CellCept okazał się lepiej tolerowany. Pozostało jednak jeszcze kilka problemów do rozwiązania np. czas trwania terapii, trzeba rozważyć też możliwość opóźnienia wystąpienia remisji po zastosowaniu cyklofosfamidu.
źródło
inne odsyłacze o CellCepcie:
CellCept-refundacja
CellCept info dla lekarzy
CellCept info dla pacjenta
CellCept |
|
Powrót do góry |
|
 |
Asia Stary wyjadacz

Dołączył: 27 Lis 2003 Posty: 138 Skąd: Łódź
|
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 11:45 am Temat postu: |
|
|
Brałam Cell Cept przez rok. Efekt - cześciowa remisja.
Przez rok miałam refundcaje bo cena jest bardzo wysoka. Np 3 miesieczny koszt to np 4800 lub 2400( w późniejszym czasie), ale później odmówiono mi i przeszłam na cyklosporyne Equral. Na szczęscie po nim wyniki w moim przypadku były prawie natychmiastowe i bardzo zadowalające. Ale ma wiele skutków ubocznych. Na Cell Cepcie czułam się dobrze ,a Equral, podwyższone ciśnienie, bóle brzucha, mnóstwo owłosienia w różnych partiach ciała, czeste bóle głowy.
Ale leczeniem tymi lekami bardzo mi pomogło. |
|
Powrót do góry |
|
 |
megi Stary wyjadacz

Dołączył: 13 Maj 2005 Posty: 160 Skąd: powiat Kraków
|
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 12:14 pm Temat postu: |
|
|
Ja brałan CellCept przez 3 miesiące, lek miałam bazpłatnie, bo był to jakiś program w szpitalu. czułam się po nim bardzo dobrze, wyniki też były zadawalające zero białka w moczu. lekarz powiedział, że byłoby dobrze gdybym go brała. niestety cena jest astronomiczna, a refundacji nie ma, miesieczna kuracja to ok. 1000 zł biorąc 1g na dobę.
kogo na to stać!!! |
|
Powrót do góry |
|
 |
nenya SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004 Posty: 6875 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 7:17 pm Temat postu: |
|
|
otóż właśnie chodzi o to, że Nikogo...
dlatego jakiś czas temu były próby apeli o rozszerzenie zastosowania i refundacji dla pacjentów z toczniem, ale widać nic z tego nie wyszło.
nie wiem dlaczego, nie interesowałam się tym szczególnie...
moźe teraz kiedy jest coraz specjalistycznych i szczegółowych doniesień o skuteczności i korzyściach coś się ruszy.
tyle że to nie leży w mocy pacjentów niestety... |
|
Powrót do góry |
|
 |
agulka Master butterfly

Dołączył: 02 Paź 2005 Posty: 222 Skąd: Chelm- Wawa Wawa - Chełm
|
Wysłany: Sob Gru 10, 2005 10:23 am Temat postu: oj |
|
|
nenya...
ja wieczna pesymistka
uwazam...
morze jest szeroooooooooooookie
i glebooooooooooooookie
ech live... _________________ Kwiatki, bratki i stokrotki
dla Malwinki dla Dorotki
kolorowe i pachnące
malowane słońce      |
|
Powrót do góry |
|
 |
Itunia Master butterfly

Dołączył: 10 Lis 2005 Posty: 3664
|
Wysłany: Wto Sty 03, 2006 8:48 pm Temat postu: |
|
|
Zapytam mojego lekarza o ten lek. Ja (odpukać) znoszę dobrze Endoxan, bez żadnych skutków ubocznych... |
|
Powrót do góry |
|
 |
Robert Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006 Posty: 6881 Skąd: Toruń / Warszawa
|
Wysłany: Pią Lis 09, 2007 10:33 pm Temat postu: |
|
|
Nie wiem gdzie to wrzucić...
Zachodnie serwisy i FDA MedWatch z USA dość głośno donoszą:
Use of CellCept (Mycophenolate Mofetil) Associated With Increased Pregnancy Loss and Congenital Malformations
FDA Medwatch...
(przy okazji przetłumaczę)
W inf. o leku:
Cytat: |
Stosowanie preparatu CellCept nie jest wskazane w okresie ciąży i powinno zostać ograniczone do
przypadków, kiedy nie jest możliwy inny rodzaj terapii. CellCept może być stosowany u kobiet w
ciaży jedynie wtedy, kiedy potencjalne korzyści ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko
dla płodu. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu CellCept u kobiet w
ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały reprodukcyjną toksyczność leku (patrz
punkt 5.3 ). Potencjalne ryzyko stosowania preparatu CellCept u ludzi nie jest znane.
Zostało wykazane, że, mykofenolan mofetylu jest wydzielany do mleka samic karmiących szczurów.
Nie ma danych dotyczących przenikania leku do pokarmu kobiecego. Ze względu na możliwość
wystąpienia poważnych działań niepożądanych wywołanych przez mykofenolan mofetylu u dzieci
karmionych piersią, stosowanie preparatu CellCept jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią
(patrz punkt 4.3) |
[url=www.emea.europa.eu/humandocs/ PDFs/EPAR/Cellcept/H-082-PI-pl.pdf]źródło - pdf[/url]
Nie to, że straszę. Ot, kolejna ważna wzmianka uzupełniająca niejako dostępne informacje i zestaw skutków ubocznych. |
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group
|