Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Posterydowa niedoczynność kory nadnerczy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 1:26 pm    Temat postu: Posterydowa niedoczynność kory nadnerczy Odpowiedz z cytatem

Nigdzie nie mogę znaleźć nic na temat posterydowej niedoczynności kory nadnerczy [nawet u nas].
Jeżeli jesteśmy na sterydach, to nadnercza się "wyłanczają", to oczywiste, kortyzol dostarczamy z zewnątrz, ale co z dehydroepiandrosteronem [DHEA]?
Wiem, że moje nadnercza już go nie wydzielają, ale mój reumatolog i ginekolog zupełnie to olali, więc nie wiem, czy z tym się nic nie robi - bo taka norma w postępowaniu jest czy poprostu mam kiepskiego lekarza.
Nie chodzę do endokrynologa.
Może dziewczyny które mają za sobą ciążę mogłyby coś mi podpowiedzieć, przecież to prekursor hormonów płciowych [musiał wam być potrzebny Wink ], no i bez tego prekursora łatwiej o osteoporozę i trudniej ją leczyć jak już jest Confused
Jeśli ktoś mógłby mnie oświecić Idea , to poproszę bardzo Smile
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
monia n
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 05 Gru 2007
Posty: 364

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z chęcią bvym pomogła ale nie mam pojecia Sad Sad Sad
_________________
monia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aśka, 2 lata temu pisaliśmy krótko o DHEA, od tego czasu jakos temat nie był poruszany, ale ciągle jest tutaj:

DHEA - nie wpadło mi w ręce nic nowszego, więc zostane przy swoim - ostrożnie i tylko w porozumieniu z lekarzem Wink

ale czemu nie zagadac z lekarzem np o Prestarze? może są jakies nowe wyniki badań?
zawsze można poszukać takieg lekarza, ktory "nie olewa"...

a tu poczytasz ciut więcej o tej substancji i jej zaletach:

Hormon DHEA wzmacnia wigor i zdrowie

co do leczeia osteoporozy, to nie natrafiłam nigdzie na wzmianki o stosowaniu preparatów DHEA, choć można znaleśc kilka słow na osteoforum, m.in tu:
Cytat:
Kolejnym hormonem młodości, który najprawdopodobniej ma związek z otyłością i gęstością kości jest DHEA i jego siarczan. W badaniach na zwierzętach udowodniono, że terapia hormonalna z użyciem DHEAS m.in. zapobiega otyłości (39). Jednak wiele prac na temat endogennego stężenia DHEA i DHEAS nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy wysokie stężenie tych hormonów działa protekcyjnie na układ krwionośny (gospodarka lipidowa, BMI, ciśnienie tętnicze krwi) (65-67), czy też zwiększa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia (68-72).

W badaniu wpływu DHEA na gęstość kości u ludzi wykazano, że DHEA nie tylko zapobiega utracie kostnej, lecz także powoduje wzrost BMD u kobiet leczonych prednizonem (73). Nie wykazano jednak wpływu DHEA na markery kościotworzenia u starszych mężczyzn (74).W przypadku anoreksji, jedynie kobiety z niskimi stężeniami DHEA i DHEAS prezentowały wysokie stężenia markerów obrotu kostnego (75). Może wynikać to stąd, że procesy zachodzące w kościach kobiet z anoreksją przebiegają bardziej burzliwie niż u powoli starzejących się mężczyzn.

Hormony aktywnie biorące udział w procesie utrzmywania prawidłowej gęstości kości to androgeny, estrogeny i DHEAS. Działanie ich polega m.in. na hamowaniu wydzielania z macierzy kostnej Il-6, cytokiny związanej z resorbcją kości. Nie ma zgodności co do związku najsilniej hamującego resorbcję w hodowli komórkowej w ten sposób. Wymienia się najczęściej estradiol (76) albo DHEA (75).


źródło - Otyłość a osteoporoza

słowem, stosowanie DHEA u toczniowców na pewno nie jest "normą" ani standardem postępowania, chyba głownie dlatego, że badania nad jego rolą i skutkami stosowania wciąz jeszcze trwają...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki nenya,
czytałam dawne wzmianki z forum i ten artykół podesłany przez Ciebie też, nie myślę o DHEA, jako o farmaceutyku, który byłby dobry w leczeniu tocznia,czy tym bardziej preparatem przedł. mlodość [Nowy Rok, licznik przeskakuje i nic się nie da z tym zrobić niestety Laughing ] tylko w ogóle jako o substancji, która powinna być przez organizm wytwarzana bo jest mu potrzebna do syntezy androgenów i estrogenów, a te z kolei wpływają ... i tak dalej - sama wiesz.
Chyba jest tak że jak nadnercza przestają produkować DHEA to nadrabiają za nie jajniki [a u mnie jajniki nie przejęły tej funkcji].
Okazało się np., że problem mojego łysienia plackowatego reumatolog zwalił na toczeń, a nie to było przyczyną, tylko zawirowania hormonalne związane pośrednio z DHEA[i to nie z nadmiaru androgenów] i po miesiącu włosy zaczynają odrastać w tempie powiedziałabym expresowym Shocked

Dlatego na siłę szukam informacji na ten temat, bo chcę zrozumieć jak to wszystko działa.
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ty masz stwierdzony niski poziom DHEA, bo nie piszesz tego wprost. i czy niedoczynność nadnerczy jest również "oficjalna" i potwierdzona, czy to coś jeszcze hipotetycznego, bo też nie jestem pewna jak jest u ciebie.

teoretycznie nadnercza przestają pracować w trakcie sterydoerapii, ale podejmują swoje funkcje po ich odstawieniu, dopiero jak bez syntetycznych sterydów "nie ruszą" to jest problem, jak rozumiem u ciebie tak właśnie sie stało?

Cytat:
Steroidy są naturalnie produkowanymi hormonami wydzielania we­wnętrznego. (Gruczoły nadnerczy syntetyzują i wydzielają je do krwi w sposób kontrolowany, to znaczy tylko wtedy, gdy ich stężenie we krwi spada poniżej pewnego poziomu, wymaganego do normalnego funkcjo­nowania organizmu. W różnych stanach i sytuacjach zapotrzebowanie na te hormony może być różne i gruczoły nadnerczy „wiedzą” o tym!, przyp. tłum.). Kiedy pacjent przyjmuje kortykosteroidy jako lekarstwo, jego nadnercza wstrzymują własną produkcję tych związków. Jest to nega­tywny efekt działania steroidów syntetycznych. Proces ten jest odwra­calny: po wycofaniu leku gruczoły nadnerczy podejmują funkcję kontro­lowania poziomu hormonów we krwi. Jednak w przypadkach długo­trwałej terapii kortykostero­idami gruczoły nadnerczy tracą zdol­ność ich wy­twa­rzania, a same ulegają zmniejszeniu, lub całkowitemu zanikowi (atrofii). (Jest to zjawisko niepożądane i niebezpieczne, gdyż gruczoły nadnerczy odpowiedzialne są za wiele innych, ważnych dla życia funkcji, przyp. tłum.).


źródło - z tego samego żródła polecam krótką notkę o DHEA, juz tak dla porządku, bo zapewne czytałaś "podręcznik" Wink

jeśli chcesz dalej wnikac to zajrzyj tez na Termedię*:
Dehydroepiandrosteron (DHEA) u kobiet po menopauzie sporo o biosyntezie, metabolizmie DHEA oraz mechanizmach jego działania

*daj znać jeśli nie jestes zarejestrowana to ci wyślę artykuł


Ostatnio zmieniony przez nenya dnia Pon Gru 17, 2007 6:03 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam stwierdzony bardzo niski poziom testosteronu 0,06 [norma u kobiet 0,2 - 2].
Na tej podstawie mój lekarz stwierdził, że to wtórna niedoczynność kory nadnerczy wywołana sterydoterapią i zaaplikował mi 10mg DHEA. Pomruczał coś, że a może to przysadkowe jest ... i tyle Evil or Very Mad
Tylko tyle - sama widzisz, że wszystko bez badań i "na oko" Tylko na tej podstawie że testosteron powstaje z DHEA "postawiono mi diagnoze".

Na razie sama próbuje się czegoś na ten temat dowiedzieć, potem albo zrobie sobie prywatnie poziom DHEA, testosteronu i estradiolu, albo poszukam jakiegoś ginekologa - endokrynologa.

Co do artykułu, to nie jestem zarejestrowana i dotarłam tylko na 1 stronę, więc jeśli możesz...
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
encorton
Junior
Junior


Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 5

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdyby tak troszkę zaufać lekarzowi? Smile
A jeśli nie ufasz, to zamiast robić badania hormonalne, idź prywatnie do endokrynologa. Będzie wiedział, co robić.
Badania hormonalne zrobione na własną rękę to strata pieniędzy. Niczego nie wyjaśnią.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarzom nie ufam odkąd pierwszy nowotwór zdiagnozowali mi jako zapalenie ślinianek i zaczęli leczyć penicyliną, a drugi zignorowali i uwierzyli mi jak był w 2 stadium Evil or Very Mad
lekarz to czlowiek, który skończył 6 lat medycyny [i był lepszym albo gorszym studentem].
Ja skończyłam biologie i też troche wiem co i jak, a swoich lekarzy sprawdzam zanim im zaufam bo doświadczenia z nimi mam i bdb i b złe

Dlaczego robienie prywatnych badań to strata czasu i pieniędzy? Zobaczę czy są w normie czy nie i jak nie to wtedy pójdę do endokrynologa i to juz nie prywatnie tylko stanowczo poproszę o skierowanie do poradni i już, a jak najpierw odwiedzę prywatnie endokrynologa to za badania i tak zapłacę z własnej kieszeni a jeszcze wcześniej za wizytę. Więc jaki to ma sens.

Fajna ksywka: Encorton. Laughing
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Sugar
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 288

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja myślę, że masz rację, JK. Jak się zrobi badania prywatnie, to potem można pójść z nimi do rodzinnego i on wtedy skieruje do specjalisty, jak zobaczy, że coś złego się dzieje. Ja tak zrobiłam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nwiązując trochę do wypowiedzi JK, ona ma rację lekrze sa rozni sa tacy ktorzy po skonczeniu medycyny usiedli na laurach i przez cały czas pracy nie splamili się dokształcaniem , tacy maja jak najlepsze mniemanie o sobie, ale sa tez tacy ktorzy przez lata pracy ciegle pogłebiają swoja wiedzę, a my mamy prawo trafic do tych ktorzy umieja wiecej, u nas jest co leczyc a osobiscie spotkałam się z lekarzem ktory pierszy raz słyszał odemnie ze jest coś takiego jak toczen, poł biedy jak chcą dowidziec się czegos wiecej , ale jak zaczał mi wmawiac ze mam nie brac takich albo innnych lekow , zwyczajnie zabrałam mu z ręki kartoteke i podziekowałam za pomoc,

zrob jak uwazasz lepej uwazac nigdy nie wiadomo na kogo się trafi sama masz zbyt duze negatywne przezycia, masz prawo poszukac takiego ktorzy moze pomoc oraz rozwiac wątpiwości,
kiedy trafi sie na dobrego lekrza wtedy wierzy mu się bardzo i dopiero taka wspólpraca daje korzysci
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ludmila_07
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 3621

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarz powinien sie uczyć razem z pacjentem, przecież różnie u róznych ludzi choroba przebiega , lekarz powinien być wdzieczny ,że może skorzystać z naszych doświadczeń.
niestety wielu nieuaktualnia swojej wiedzy medycznej, albo wogóle się nie uczy. pisałam w kawiarence o wystraszonej lekarce , kiedy powiedziałam że jestem pacjentką z toczniem.wyglądała jakby zobaczyła prawdziwego wilka.
_________________
W swojej walce z życiem stań po stronie życia - Franz Kafka

W naszym życiu jak na palecie artysty jest jeden jedyny kolor, który nadaje znaczenie życiu i sztuce - kolor miłości
Mark Chagall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
encorton
Junior
Junior


Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 5

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

J K napisał:
l
Dlaczego robienie prywatnych badań to strata czasu i pieniędzy? Zobaczę czy są w normie czy nie i jak nie to wtedy pójdę do endokrynologa i to juz nie prywatnie tylko stanowczo poproszę o skierowanie do poradni i już, a jak najpierw odwiedzę prywatnie endokrynologa to za badania i tak zapłacę z własnej kieszeni a jeszcze wcześniej za wizytę. Więc jaki to ma sens.


Poziom hormonów zmienia się w ciagu doby, w stresie, podczas najmniejszego wysilku itd. Badania hormonalne mają sens wtedy, gdy są przeprowadzone w szpitalu na oddziale endokrynologii. Wtedy bada sie poziom hormonow co kilka godzin, i analizuje wyniki z całej doby. Poza tym trzeba mieć jeszcze pojęcie, w której fazie cyklu je robić, itd. Nie mowiąc o tym, że gdy endokrynolog skieruje Cię do szpitala, wszystkie badania masz zrobione bezpłatnie. A w razie czego dodatkowo badania obrazowe, np. rezonans, za co prywatnie zapłacilabyś sporo. Ale Twój wybor.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj encorton, encorton, musisz jeszcze więcej doczytać.
Bo to co piszesz to prawda, ale każda prawda dotyczy innego hormonu tylko że ja się akurat orientuję co i jak w tej kwestii.
No, może tylko po co mi rezonans nie bardzo rozumiem Confused
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.


Ostatnio zmieniony przez J K dnia Sob Gru 29, 2007 8:22 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

J K napisał:
Bardzo proszę nie dopowiadaj więcej na moje posty [mam nadzieję, że ta prośba była zgodna z netykietą]


Każda rzeczowa dyskusja jest wręcz pożądana. Jeśli ktoś ma ochotę zabrać głos - nie możemy mu tego prawa odbierać. Po to właśnie jest forum publiczne. Chyba, że wypowiedź nie spełnia przyjętych umownie zasad etycznych i porządkowych (cyt. za Netykietą):

Cytat:
9. Nie spamuj - nie zamieszczaj tej samej informacji w wielu miejscach, nie zakładaj identycznych wątków w wielu działach i w żaden inny sposób nie śmieć na forum.
10. Nie publikuj wątków niezgodnych z tematyką danego forum.
11. Nie przeklinaj, nie używaj wulgaryzmów i wyrazów obraźliwych.

13. Staraj się doradzać innym, a nie bagatelizować ich problemy lub je wyśmiewać - każdy był kiedyś początkujący, zdezorientowany, sfrustrowany, niepewny i zagubiony.
14. Szanuj poglądy innych. Nie każdy musi się z Tobą zgadzać i mieć taki sam pogląd na różne sprawy. Nie daj się sprowokować. Bądź wyrozumiały i panuj nad emocjami. Czasem lepiej coś przemilczeć niż niepotrzebnie wdawać się w nic nie wnoszącą dyskusję Nie gorączkuj się, gdy nikt natychmiast nie odpowiada na Twoje listy – cierpliwości.
16. Jeśli chcesz zwrócić komuś uwagę, zrób to kulturalnie, najlepiej na adres prywatny.

18. Ignoruj trolle - użytkowników, których jedynym celem jest dokuczanie i krytykowanie, wszczynanie awantur i konfliktów. Twoje [b]odpowiedzi na takie zaczepki tylko zachęcą trolla do dalszej działalności.


Nie rozumiem zatem w/w prośby. Confused Ale, jeśli się dogadacie... Wasza sprawa.
To tak na marginesie, żeby nam się tutaj dyskusja nie na temat nie rozwinęła przypadkiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
J K
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 124
Skąd: okolice Rzeszowa

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, już będę grzeczna Embarassed
_________________
Joanna K

Odwaga jest cennym darem.
Bez niej trudno żyć i śmiać się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group