Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opieka medyczna u nas i w innych krajach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka14
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1084

PostWysłany: Pon Maj 22, 2006 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...

Ostatnio zmieniony przez Agnieszka14 dnia Nie Wrz 05, 2010 12:04 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Maj 22, 2006 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie o to chodzi , rónice miedzy tym co jest u nas.
białe ściany .. w niektórych szpitalach to sie juz zmnienia na lepsze
traktowanie pacjenta i rodziny- my jesteśmy najczęsciej traktowani ja zło konieczne....nie mówiąc juz o traktowaniu nas jak partnerów...my i tak nic nie rozumiemy,
jest jeszcze jedna istotna róznica w innych krajach lekarz i pielęgniarka uczy sie całe zycie, mają oni obowązek podwyższać kwalifikacje i to jest sprawdzane testami , egzaminami ..u nas tyko część uczy sie dalej i jest na bieżąco z nowinkami medycyny, reszta ......jak skończyła studia lub szkołę pielęgniarską tak nic nie robi...
zaczyna się to zmieniac i bardzo dobrze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 22, 2006 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakoś mimo wszystko nie lezy mi teoria czarne-białe, tam raj-tu piekło...
to chyba zbyt duża generalizacja.
wszędzie są problemy ze służbą zdrowia, wszędzie narzekania pacjentów, bo różna jest organizacja i finansowanie tego sektora.
dostęp przeciętnego obywatela i jakość pomocy lekarskiej p. w USA wydawałoby są rewelacyjne. to prawda, ale tylko dla osób ubezpieczonych, płacących kolosalne stawki, reszta społeczeństwa a szczególnie ludzie ubożsi, mają ogromne problemy, za wszytko dostają rachunki o jakich nam się nie śniło.

oczywiście u nas nie jest dobrze, ale mam wrażenie że czasami najlepiej jest tam gdzie nas nie ma Wink .
mamy wyidealizowany obraz zagranicy, a jednak do nas zaczynają masowo ciągnąć Niemcy i Skadynawowie na zabiegi dentystyczne, operacje, itp. bo znacznie taniej a jakościowo i zawodowo lekarze nie ustępują tym zachodnim
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Maj 22, 2006 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nenya masz rację ale jak długo nie bedziemy mieli jasnych kryteriów opieki medycznej tak długo bedzie niezadowolenie
przyjezdzaja Niemcy i inni ale oni przeliczaja euro na złotówki i im sie opłaci a my do zaróbkow w euro ile mamy ..chyba około 10 razy mniej....
wiec przeliczanie tez nie ma sensu...
jasne ze jesli gdzies mozna taniej to dobrze ale dla nas wszedzie bedzie drozej...my nie mamy wyboru...
znam mase dziewczyn ktore sokńczyły studium medyczne i zostały ze swoją wiedzą co niedopuszczalne jest w Anglii , Niemczech i wielu innych krajach , lekarze to samo walczą oni o pacjenta wiec w ich interesie jest kształcenie , i traktowanie inaczej
fakt że wszędzie lepiej, gdzie nas nie ma
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 22, 2006 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sęk w tym, że wszędzie dookoła na służbę zdrowia wydaje się ogromne sumy, bo koszty leczenia są wysokie, ale to nie państwo w 100 % finansuje sektor, to pacjenci w różnych formach dokładają do koszyka. w kazdym kraju jest trochę inne rozwiązanie, ale chyba nigdzie nie ma darmowej dla wszystkich - opieki medycznej.

u nas nie było komu się zabrać do zmian we własciwym kierunku, przelewanie z pustego w próżne to żadna sztuka, ale zawsze ważniejszy jest spokój i nie wywoływanie oburzenia społecznego, bo wyborcy się odwrócą. a potrzeba zmian odważnych. jeśli coś ma drgnąć. Słowacy sobie poradzili, my ciągle nie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Maj 23, 2006 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tyko czy koszty leczenia to rzeczywiscie to co wkładamy w samo leczenie , gdzies po drodze rozpływaja sie to wzszystko , grzęznie w urzędach , w kotrolach , w funduszu..., nie ma jasnych usług , jest świdomośc ze wspolne to niczyje , pienadze trafiaja wszędzie ale nie tam gdzie powinny.
w ten sposób nikt nie wie co sie komu nalezy, za co ma zapłacic , czego wymagać ? nikt nic nie wie i chyba długo wiedziec nie bedzie....
dlatego mozemy sobie pomarzyc o lepszym leczeniu , lepszych warunkach
zapewnienie sobie głosów to jest to ...a potem niech sie dzieje co chce,
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ola
Senior
Senior


Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 59
Skąd: Francja

PostWysłany: Nie Maj 28, 2006 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troche juz napisalam o leczeniu we Francji w topicu "Moja scleroderma". Jesli chodzi o lekarzy, to moze byc bardzo roznie - bylam wczesniej u wielu dermatologow w sprawie atopowego zapalenia skory i nawracajacych wysypek i zdania bardzo sie roznily - jeden zapisal kortykoidy w masci i doustnie, drugi przerazil sie, jak mu powiedzialam, ze bralam doustnie, inny jeszcze w ogole stronil od kortykoidow i zapisal mi masci robione (ale malo skuteczne). U jednego mialam testy i wyszlo, ze jestem glownie uczulona na jedna substancje obecna w roznych barwnikach - w tkaninach, kolorowych plastikach, gdziekolwiek. Drugim alergenem bylo mydlo Palmolive, ale lekarz w ogole mi nie zasugerowal, ze moglo to byc jakiekolwiek mydlo. Do tego doszlam sama i odkad przerzucilam sie na zele bez mydla, moje problemy praktycznie zniknely, czasem tylko skora na palcach jest troche wysuszona, ale juz nie peka, nie swedzi i nic sie nie saczy.

Natomiast jesli chodzi o organizacje sluzby zdrowia, to jest po prostu genialnie - jesli juz chorowac, to tylko we Francji.
Lekarze sa wszyscy prywatni, za wizyte sie placi (20 euro za interniste, okolo 28 za specjaliste, za dentyste roznie, zalezy od zabiegu). Podstawowa kasa chorych zwraca 70% sumy, reszte zwraca uzupelniajaca kasa chorych, ktora samemu sie wybiera i placi do niej comiesieczne skladki ( w roznej wysokosci, zalezy od wybranych opcji i od kasy - placilam wczesniej 30 euro miesiecznie, ale mialam wtedy tez czesciowy zwrot za kupno soczewek, teraz w innej kasie place 17 euro miesiecznie).
Dzieki temu mam praktycznie za darmo wizyty, analizy laboratoryjne, leczenie zebow, lekarstwa. W aptece na ogol nie place nic, albo grosze. Za analizy tez nic nie zaplacilam, za okazaniem karty z uzupelniajacej kasy chorych.
Kupilam teraz opatrunki, ktore musze nakladac po posmarowaniu mascia, dwa opakowania kosztuja normalnie 72 euro, ja zaplacilam 3,60 euro...
Za biopsje przyszedl mi rachunek z laboratorium - 92 euro. Musze jakos sie z nimi dogadac, ze moze zostawie im czek na te sume, a zrealizuja go dopiero jak dostane zwrot z kasy chorych. Albo jeszcze wypytam lekarza prowadzacego, czy moglby mi zalatwic takie zaswiadczenie o dlugotwalej chorobie, wtedy za niektorych specjalistow nie musialabym w ogole placic (tzn nawet nie siegac do kieszeni i nie czekac potem na zwrot).
Najubozsi nic nie placa, bo sa w specjalnej kasie chorych, ktora nie wymaga skladki.
Jedyny mankament, to ze na ogol trzeba dlugo czekac na wizyte u specjalisty. Do okulisty czy dentysty dostaje sie termin na miesiac lub dwa miesiace pozniej. Z dermatologami nie jest az tak tragicznie, ale trudno jest dostac konsultacje od zaraz, a takiej czesto potrzebowalam, jak puchly mi palce i lala sie z nich krew. Musialam wtedy blagac, zeby przyjeli mnie jako nagly wypadek.
Teraz jestem w stalym kontakcie z moja dermatolozka, wiec juz nie mam problemu z terminami wizyt Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Agnesis
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 227
Skąd: wyspa Man

PostWysłany: Pon Maj 29, 2006 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej. To super!
Zastanawiam się nad wyjazdem z Polski, jeszcze nie wiem gdzie pojadę, to zależy od różnych rzeczy, ale Francję też brałam pod uwagę, bo znam francuski.
Więc napisz proszę nazwy tych ubezpieczalni i jak to się wszystko załatwia... Może na mój PW lub mail : ineskos@poczta.fm
Z góry dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiałam sie gdzie to umieścic ale chyba tutaj to pasuje
Chciałam was zapytac jak wygląda u was wypożyczenie kartoteki z przychodni ...na komisję czy na inne potrzeby.
Czy ktoś płaci za to .czy musicie kserować ?...
kiedys to wyglądało z ten sposób że pokazywało sie dokumety gdzie żadano dostarczenia kartoteki podpisywało sie jakis dokument .z chwilą zwrotu anulowano wypożyczenie... i ok..
dzisiaj syn potrzebował dokumenty od alergologa , skserowano mu kartotekę wedłu stawek obowiązujących w przychodni , dużo wyższych niz normalnie w punktach ksero i w efekcie kosztowało mnie to 50 zl.....
zastanawiam sie czy to normalna praktyka czy wyciągnięto kasę za nic.? róznica w ksero na mnieście na jednej kartce wynosi 0,15 gr...niby mało , ale na kilkudziesięciu kartkach tylko od jednego pacjenta to sporo..
jak to wygląda w innych przychodniach ?
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

monika ja musialam zaplacic za xero kartotek bylo tego baaardzo duzo ale wszystko policzone wedlug normalnych stawek... cos mi sie wydaje ze w maliny was wpedzili Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nikt nikogo w maliny nie wpędził Wink Dokumentacja medyczna przechowywana i udostępniana jest w ZOZach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2001 w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz. U. Nr 83, poz. 903).
Wam chodzi o kserokopie, więc nie będę pisać o udostępnianiu w ogóle - i tak: wydaje się pacjentowi lub osobie upoważnionej z poleceniem odbioru w formie kserokopii za odpłatnością, którą uiszcza się w danym ZOZ wg określonych stawek (niestety nie wiem ile dany ZOZ bierze za wykonanie kserokopii - różnie). Dodam, iż akt powyższy został nieco zmieniony - Rozporzadzenie Min. Zdrowia z dnia 17 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz.U. 2004 nr 219 poz. 2230), oraz Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2005 r. sygn. akt K 22/05 (Dz.U. nr 239 poz. 2020).
Warto też wiedzieć, iż podstawą prawną do całości jest Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. 1991 nr 91 poz. 408 art. 18 ust.6, z późn. zmianami).
Dodatkowo: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2003 r. w sprawie rodzajów indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta, sposobu jej prowadzenia i przechowywania oraz szczegółowych warunków jej udostępniania przez pielęgniarkę, położną udzielającą świadczeń zdrowotnych (Dz.U. 2003 nr 147 poz. 1437)

PS
Nie wiem, jak Wy, ale ja zawsze pedantycznie czytam przepisy zanim coklwiek załatwię.


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Pią Cze 02, 2006 12:28 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w mojej przychodni uczelnianej dano mi całą kartotekę do ręki, nawet bez sprawdzania mojej tożsamości (widocznie jestem kojarzona Surprised ), pani z recepcji zapisała sobie tylko w zeszycie co i komu dała, żegnając mnie słowami, żebym odniosła kiedy już nie będzie mi potrzebna Laughing
odniosłam dopiero po komisji lekarskiej na którą stawiłam się z opóźnieniem 2 miesięcy, więc dopiero po wakacjach 8)
bez problemu i całkiem gratis!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nenya napisał:
w mojej przychodni uczelnianej dano mi całą kartotekę do ręki, nawet bez sprawdzania mojej tożsamości (widocznie jestem kojarzona Surprised ), pani z recepcji zapisała sobie tylko w zeszycie co i komu dała, żegnając mnie słowami, żebym odniosła kiedy już nie będzie mi potrzebna Laughing
odniosłam dopiero po komisji lekarskiej na którą stawiłam się z opóźnieniem 2 miesięcy, więc dopiero po wakacjach 8)
bez problemu i całkiem gratis!


Wiesz, różne dziwne przypadki w tym kraju mają miejsce. Niemniej jednak wiadomo jak funkcjonuje administracja publicznych placówek. Nie wszystkich, ale większości. Jak leżałem na Dermatologii to co nieco miałem okazję poznać "od kuchni". A że dokumentacja do mój konik... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
didulka
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Maj 2005
Posty: 2900
Skąd: Świętochłowice

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robert ja tak czy siak nie rozumiem nic z tego co napisales o tych przepisach Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robert napisał:
Wam chodzi o kserokopie, więc nie będę pisać o udostępnianiu w ogóle - i tak: wydaje się pacjentowi lub osobie upoważnionej z poleceniem odbioru w formie kserokopii za odpłatnością, którą uiszcza się w danym ZOZ wg określonych stawek (niestety nie wiem ile dany ZOZ bierze za wykonanie kserokopii - różnie).


Hej, no przecież tu napisałem tak prosto jak tylko mogłem (nie operując pojęciem z mojego archiwistycznego słownika) Smile


Ostatnio zmieniony przez Robert dnia Czw Cze 01, 2006 6:40 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 2 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group