Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opieka medyczna u nas i w innych krajach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 11, 2006 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ tu zosało napisane... Wątek zlądował na trzeciej stronie Laughing

Na początek - ciekawe gdzie Dominika się podziewa... Confused No i Ewela.


A propos opieki zdrowotnej w USA. Jak wiadomo, głównie stamtąd pochodzi większość informacji dot. wyników badań prowadzonych nad naszymi chorobami. Reszta do Wlk. Brytania, Francja i w mniejszym stopniu Włochy. Pewnie znalazłoby się coś w innych językach, ale jak nazwać toczeń po japońsku czy chińsku Wink

W każdym razie, z ciekawości podpytałem znajomą, jak to jest z dostępnością zwykłego człowieka do służby zdrowia w ogóle. I tu wszystko rozchodzi się o.... ubezpieczenie. Mało tego. Musi być też zatrudnienie na cały etat. Kolega pracuje na "połówki" w trzech różnych uniwersytetach i w szkole... i korzystanie z pełnego zakresu usług medycznych mu nie przysługuje. Musi więc wykładać z własnej kieszeni. Obecnie po "wymianie" Kongresu mają nadzieję na gruntowną reformę służby zdrowia. Jednak dostęp jako taki jest możliwy bez problemu. Kwestia "kolejkowania", jak ma to u nas miejsce i czekania w nieskończoność, rejestracji w styczniu na grudzień - de facto nie istnieje. Czyli: płacisz i dostajesz. Inną sprawą jest doświadczenie lekarzy, ale to wszędzie stanowi problem.

To tak ogólnie. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio dołączyło do nas więcej rodaków przebywających na wyspach.
tak więc postanowiłam się troszkę przydać na forum Wink -wreszcie Exclamation Embarassed

tak więc..

rejestracja

rejestracja jest stosunkowo prosta, nawet dla osób ze słabym angielskim.
należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz (pay slip-czyli pasek z wypłaty)
na miejscu wypełniamy krótki kwestjonariusz dotyczacy naszego zdrowia ,przebytych chorób itp.
po wypełnieniu formularza dostajemy pojemniczek na mocz -to badanie jest rutynowe Very Happy oraz mamy wyznaczone spotkanie -w zaleznoci od naszego tanu zdrowia- z pielęgniarką lub lekarzem.


pierwsza wizyta


będziemy pytani o
- stan zdrowia,
- przebyte, lub trwajace, choroby,
- jakie leki przyjmujemy ( i tu warto przynieć medykamenty ze sobą, lekarze łatwiej zoriętuja się jakiego typu leki zażywamy, mająac chociazby lacińskie nazwy czy skład )
- choroby w rodzinie
- ilość ciąz
- ilosć dzieci
- data ostatniej cytologii
- czy i ile papierosów palisz
- czy i ile pijesz alkoholu
- czy jesteś uczulony na jakis lek (jaki?)
- przynależnoć etmiczna
- data urodzenia


i już.. Very Happy


teraz jeśli zajdzie taka potrzeba wytarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. czas oczekiwania, jak u mnie, trwa ok. tygodnia.
należy pamiętać,że jeśli mamy wysoka goraczkę lub sprawa jet pilna mozna liczyć na wizytę w dniu kiedy zajdzie taka koniecznoć.

istnieją równiez całodobowe telefony,gdzie mozna uzyskać poradę lekarska w godzinach lub w dniach kiedy nasza przychodnia jest nieczynna.

w nagłych wypadkach takich jak zawał serca, złamana kończyna, itp.
nalezy szukać pomocy w pogotowiu ratunkowym.(kolejki jednak, a co za tym idzie, czas oczekiwania na udzielenie pomocy ,jest długi )

jezeli chodzi o nagła pomoc dentystyczna... hmm Confused .. z tym nie jest za dobrze.mozemy szukać pomocy na pogotowiu .zdaża się,ze mozemy być wysłani do oddalonego o 100, km. miasta.. ale warto próbować !

lekarz rodzinny zleca wszystkie badania i w razie potrzeby kieruje do specjalisty

warto dodać,ze dzieci maja pełna, darmowa opiekę zdrowotną włacznie z lekami Very Happy


ważne

nalezy pamiętać,że jezeli mamy jakiekolwiek problemy językowe jest możliwość zamówienia wizyty z tłumaczem. jest to nieodpłatne..


ps. i to chyba wszystko.. Wink mogę jeszcze wrzucić podstawowe zwroty w języku angielskim jakich potrzebujemy na wizycie.. jesli ktos sobie zyczy.. :

pozdrawiam-ewela


Ostatnio zmieniony przez Ewela1 dnia Nie Cze 03, 2007 12:41 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasami może się zdarzyć przy rejestracji, że oprócz naszego pay-slipa zażądają naszego numeru NIN -ubezpieczenia społecznego.Wystarczy sama decyzja o jego przyznaniu(nie musimy czekać na kartę- czasami trwa to 4-6 tyg.)
Przy nagłej pomocy również dostaje się lekii darmowo.
Mnie chyba zakwalifikowano jako zdrową bo spotkałam się tylko z pielęgniarką Wink
Jednak irytuje mnie trochę tutejsza biurokracja...i to tygodniowe oczekiwanie na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe. Wakacje się zbliżają (dla niektórych tylko) i wyjazdy pewnie się zaczną, jeśli nie na stałe, to pewnie sezonowe.
Możecie porównać rzeczywistość z tym: Opieka medyczna w Wielkiej Brytanii Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robert wszystko to prawda.. Very Happy
ja rownież muszę posiadać kartę hmm. jadąc do polski.. Wink
jagula pierwsze słysze o wymaganiu takowej karty.. Shocked Wink ale z tego co wiem to ty jeszcze nie pracujesz.. więc mogą obowiazywac inne zaady..
jesli chodzi o numer ubezpieczenia to ja spotkałam sie z tym,ze prosili onumer ubezpieczenia pracodawcy.. Confused

ps. mam jedynie zastrzeżenia co do darmowych leków podczas przebywania w szpitalu... Wink za niektóre placi sie 6.40..... Wink


Ostatnio zmieniony przez Ewela1 dnia Pon Cze 04, 2007 11:03 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 12:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracuję Wink zbadam wszystko w środę na własnej skórze bo chyba mi się w końcu uda dopchać do GP...zobaczymy na kogo trafię...a nazbierało mi się trochę problematycznych zjawisk.
Na emergency przyjęto mnie bez żadnych formalności, zbadano i dostałam antybiotyki- gratis...
Jedno co mnie rozbawiło to ta próbka moczu przy zapisywaniu się do lekarza...pani sprawdziła tylko odczyn...śmialiśmy się z mężem, że to może testy na obecność narkotyków...
Jeśli nie masz nic przeciwko to zgłoszę się do Ciebie na priv żebyś mi skonsultowała listę dolegliwości itp po angielsku ...może uda mi się zmobilizować jutro....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jagula pisz Very Happy czekam.. Very Happy
gratulacje z powodu podjęcia pracy.. Exclamation Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zossia2
Kadet
Kadet


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 39

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelo to chyba w Szkocji taki raj macie,bo tu u nas pod londynem i w londynie zupelnie inaczej wyglada sytuacja.

powinno byc tak jak piszesz ,tak wygladala moja rejestracja w pierwszej przychodni ,w malej wioseczce,zrobili mi wszystkie badania,wywiad itd.to bylo jakies osiem lat temu.

4 lata temu przenioslam sie do przychodni blisko miejsca zamieszkania,gdzie zarejestrowalam takze dzieci,nikt zadnych badan chociazby moczu nie sugerowal,o wszystko musisz walczyc,czekac tygodniami na wizyte,najgorzej jak dzieciaki chore.My juz jezdzimy prosto do szpitala tam chociaz lekarz ogladnie dziecko.

Mnostwo ludzi w tym momencie w okolicach Londynu nie ma lekarza,nie ma po prostu miejsc,zostaja walking center,gdzie mozesz byc przyjety przez pielegniarke,lub odsylaja cie do apteki na konsultacje z farmaceuta.

O dentyscie nie wspomne,ok dzieciaki maja darmowego,ale my i tak wszystkie powazne sprawy staramy sie zalatwiac w Polsce.
Obecnie od lutego walczymy z dentystami poniewaz w lutym wyrwali synowi mleczaka na opuchlizne i zaczely sie problemy,piaty raz dostal antybiotyk,puchnie miesiac w miesiac,w tym momencie zrobil mu sie guz i dziura w brodzie i oni to wala.
Tym razem maz pisze skarge bo to ich ewidentna wina,a dentysta nie chce sie do tego przyznac i odmowil wykonania przeswietlenia.

W zeszlym tygodniu zjezdzilam z osiem przychodni dentystycznych zaden lekarz dentysta go nie przyjal.

na pogotowiu nie maja dentysty,wywalczylam jedynie list do gp aby skierowal nas do jakiegos niezaleznego dentysty.
zobaczymy co bedzie w przyszlym tygodniu.

Moj przyjaciel emerytowany lekarz powiedzial mi ostatnio-ciesz sie Zosiu,ze wogole masz lekarza!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zossiu2...coś w tym jest bo moja przyjaciółka z Londynu też strasznie narzeka na dostępność opieki medycznej.Mieszkam w malutkiej miejscowości i to chyba powoduje lepszą jakość kontaktów z lekarzem...zobaczymy...Jeśli chodzi o dziecko to bardzo szybko nas zaproszono do lekarza na spotkanie..na razie mieliśmy tylko problemy alergiczne i wszystko się dobrze skończyło...
Dentystów mamy trzech...najlepszy(nikt sie nie skarżył) jest taki co przyjmuje w gabinecie w kamperze Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
zossia2
Kadet
Kadet


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 39

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagulo zapomnij aby nas ktos zaprosil z dzieckiem na wizyte.
Z tego co wiem to Szkocja ma swoje prawa , one nie sa jednolite w Anglii,szkocji czy Walii.
tak czy siak w dzisiejszym Daily mail,pisza,ze GP beda przyjmowac wieczorami i na weekendy -cos w rodzaju pogotowia wieczorowego,ale trzeba bedzie zaplacic za ta wizyte £20 z wlasnej kieszeni,to nie jest zarzadzenie rzadu tylko przepychanka lekarzy,ktorzy notabene zarabiaja rocznie (GP) £106.000 po prostu troche im malo.Na marginesie dodam ,ze przecietna panstwowa emerytura wynosi £75 tygodniowo.

I jeszcze jadna sprawa czy w Polsce wykonuje sie operacje bez badania krwi przed nia???
Moja szefowa _angielka-idzie jutro na operacje ,dzis czula sie nie najlepiej ,spytalam jakie jej wyszly badania krwi,popatrzyla na mnie troche dziwnie i powiedziala ,ze nik jej zadnych badan przed operacja nie zrobil,ze ma znac tylko swoja grupe krwi.Dodam ,ze jest to normalna operacja ginekologiczna przy pelnym znieczuleniu.
Ja juz nic nie rozumie w tym kraju.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się ciągle obawiam reakcji(jej braku) GP jak się mu pokażę...Jak wspominałam o receptach na tabletki migrenowe to powiedziano, że nie ma żadnego problemu ....potem się okazało,że na wizytę muszę czekać tydzień żeby ktoś te tabletki mi przepisał a migrenę zaliczyłam oczywiście w międzyczasie.
Siedzę i tłumaczę wszystko co się może przydać, wczoraj udało mi się wyniki przełożyć...oby ktoś je przejrzał Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Pon Cze 04, 2007 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jagula wysłalam ci wiadimoc na priv.. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto Cze 05, 2007 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze przeraża mnie trochę,to co piszecie. Planowałam z dzieciakami na wakacje pojechać do męża do Londynu....ale w razie jakiejś nieprzyjemnej zdrowotnej niespodzianki..... Shocked
Gdzie wołać "ratunku"?
Swoją drogą słyszałam opinie,że w mniejszych miejscowościach ludzie są zadowoleni z pomocy medycznej,nie panuje tam taki chaos.
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Sro Cze 06, 2007 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasia ... nie martw się Exclamation Very Happy nie jest tak żle załatw sobie kartę unijną w zus-ie ,spakuj się i leć do męza .!! wszustko będzie ok. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Cze 06, 2007 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia!Dobrze się wstrzelę z moimi wrażeniami...oczywiście Londyn to inna sprawa ale wyślij wcześniej męża do "rejonu" niech zgłosi pobyt rodziny i zapisze Was do GP.To na pewno wszystko ułatwi...a poza tym pojedziecie na cudowne wakacje do tatusia i wszystko będzie ok...nikomu się nic nie przytrafi Laughing i nawet się nie dowiecie gdzie przyjmuje lekarz...

Byłam dziś na pierwszej wizycie u szkockiego lekarza...musiałam mu przedstawić cała głupkowatą historię mojej niedokończonej i olewanej przez niektórych lekarzy próbie diagnozy w Polsce...facet był bardzo poważny, konkretny...sam mi pobrał krew (naciągnął do pięciu próbówek i przepraszał,że na wyniki czeka się ok 12dni)...uprzedził mnie, że sjogren rzadko występuje sobie samodzielnie...wtedy pomyślałam,że go wycałuję bo już byłam pewna,że bierze mnie na poważnie i zna się na rzeczy.
Poświęcił mi ponad pół godziny...mimo upustu krwi Wink wyszłam jak na skrzydłach...
Chyba mogłabym polecić Szkocję jako miejsce do życia i leczenia...poczekamy jednak co z tego wszystkiego wyniknie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 4 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group