Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pogadać z kimś o życiu z chorobą
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:27 pm    Temat postu: Pogadać z kimś o życiu z chorobą Odpowiedz z cytatem

jestem...sprawdzam...jestem nowa ...chce pogadac a tam nikogo nie ma... Sad
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

arletha witaj,
i sprecyzuj - gdzie nikogo nie ma?
jesteśmy tu przecież cały czas, dziś powstało prawie 100 postów, więc aktywnośc jak na miesiąc wakacyjny i w dodatku weekend całkiem spora...
nie pogadasz dopóki się nie odezwiesz...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nenya napisał:
arletha witaj,
i sprecyzuj - gdzie nikogo nie ma?
jesteśmy tu przecież cały czas, dziś powstało prawie 100 postów, więc aktywnośc jak na miesiąc wakacyjny i w dodatku weekend całkiem spora...
nie pogadasz dopóki się nie odezwiesz...


ale ja chcialam pogadac na czacie a tam nigdy nikogo nie ma...
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ano, bo widocznie forumowicze wolą przebywać na forum...
co poradzić?
tu jest przyjemniej, wyraźniej, bez pośpiechu Very Happy
może spróbuj tutaj, skoro tam na nikogo nie udaje ci się wpaść.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a poza tym nowy temat na forum??? nie potrafie go okreslic by ktos sie odezwal...uwazacie zwe wszystkie sa poruszone i mozna je znalezc a ja nie umiem..

dzieki ze odpowiadasz ale na poczatek moze byloby fajnie z kims na zywo
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked a korzystasz z Wyszukiwarki?
zresztą co za problem, po prostu zapytać, żaden wstyd, jak potrafimy tak pomożemy...
czego dokładnie chcesz się dowiedzieć? wal śmiało i się nie przejmuj Very Happy

PS. zapewniam, że nie jestem jeszcze martwa Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chcialabym wiedziec wszystko a zwlaszcza teraz gdy jest to cholerne gorace lato...nie wiem jak zyc? co robic? jak sie zachowywac by nie zaostrzyc swojej choroby... bo mam jej naprawde dosyc?????takiego tematu nie zanajdfe chyba w wyszukiwarce
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czytałaś już Toczeń. Choroba podstępna?
to może na początek sprawdź tam jest wiele wskazówek, łącznie z opisem czynników zaostrzających chorobę, bo zakładam że masz tocznia.
Całą książkę znajdziesz tutaj.
http://med.sisco.pl/ok/toczen,%20choroba%20podstepnaarial.htm

A potem powinno być już łatwiej, szukać odpowiednich haseł, typu: słońce - którego powinnaś unikać, czy co tam jeszcze wzbudzi twój niepokój...
albo po prostu pytać! najwyżej ktoś podrzuci ci istniejące odsyłacze, ale info znajdziesz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[ksiażke te czytalam ale nie nastroila mnie pozytywnie wrecz przeciwnie..troche mnie zdolowala??? a teraz co? glownie chodzi mi o slonce? jestem chora na toczen ale pracuje bo niestety musze.. mam dziecko wychowuje go sama wiec wiesz jak to jest i teraz boje sie chodzic do pracy bo nie wiem czy powinnam nie wychodzic w ogole z domu w te upaly ???nie wiem ile tych promieni moze do mnie dotrzec? jaka dawka jest dopuszczalna? tu nie chodzi o zbytki lecz o prace podstawowy warunek bytu mojego i mojego dziecka i tu tkwi caly problem...boje sie...zaczynam zapadac w depresje...nie wiem jak dalej zyc???
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przede wszystkim bez paniki.
możesz wychodzić na słońce, nie da się żyć w zamknięciu, wystarczy się zabezpieczyć, kremy z wysokimi fitrami, nawet 60, powinny spokojnie wystarczyć, nakrycie głowy i jazda.
nie ma sprecyzowanych rzadnych dawek promieniowania, po prostu zalecana jest ostrożność, nie wszyscy toczniowcy są wrażliwi na słońce, niektórzy leżą na plażach i jest ok, dlatego nie ma norm...
to sprawa indywidualna.
więcej znajdziesz tu:
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=1465

dla lepszego samopoczucia możesz np. zmodyfikować swoją dietę:
http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=767

w ogóle należy żyć w miarę normalnie, twoja aktywnośc życowa i zawodowa zalezy tylko i wyłącznie od twojego samopoczucia. robisz tyle na ile starcza ci sił. nie wycofuj się tylko dlatego że masz chorobę, skoro fizycznie jest w miarę wszystko ok.
tak mi się wydaje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale wiesz...
przepraszam ze tak ciagle mecze...
bo jestem spanikowana...
powiedz mi czy jak ja przechodze na parking do samochodu z pracy ok. 10 min. a potem jade drugie 10min. samochodem czy ta dawka mi nie zaszkodzi???naprawde jestem u kresu sil nie wiem co mam robic...a czuje sie zle szczegolnie psychicznie....a wiem ze to tez moze sie dla mnie zle skonczyc juz to przerabialam...wiec szukam pordy u osob doswiadcznych...
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aneta, naprawdę trudno powiedzieć, bo na każdego toczniowca słońce działa inaczej, nie mam pojęcia jak jest u ciebie...
a jak było dotychczas, miałas uczulenie na słońce, naświetlanie kończyło się wysypką, bólem mięśni, były w ogóle jakies problemy?
tu naprawdę nie ma potrzeby rezygnowac z normalnego życia, konieczne są wysokie filtry, to profilaktycznie, smaruj się nawet pod ubraniem, żeby się czuć bezpieczniej i tyle. nic więcej nie jesteś w stanie zrobić.
zalecenia mówią o unikaniu słońca i promieni UV, a więc kąpieli słonecznych i opalania w solarium, chodzenie po ulicy, czy jazda samochodem mogą być groźne w bardzo rzadkich i ciężkich przypadkach reakcji na słońce. wydaje mi się to u ciebie mało prawdopodobne...

znalazłam ciekawy wątek, przejrzyj go w wolnej chwili, to o radzenu sobie z chorobą, także o stanach lękowych i depresyjnych, bo nawet nie masz pojęcia jak wiele dziewczyn ma takie problemy, to normalka przy chorobie przewlekłej, nie jest łatwo sobie z tym radzić, warto sięgnąć po pomoc psychologa na przykład, o tym i o lekach antydepresyjnych też u nas jest sporo, więc spokojnie, bo nie jesteś sama...

Oswajanie się z chorobą
Jak zmniejszyć stany lękowe
Leczenie antydepresyjne
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arletha33
Junior
Junior


Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 11
Skąd: sosnowiec

PostWysłany: Sob Lip 29, 2006 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na razie dziekuje ide spac bo strasznie sie zmeczylam dzis


jeszcze raz ci dziekuje
_________________
ANETA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Lip 30, 2006 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aneta , spokojnie przeglądaj forum znajdziesz w nim wszytko to co cie interesuje, jak coś jest niejasne pytaj, na pewno nikt cię nie wysmieje ale chętnie odpowie,
spokojnie bez paniki , każda informacja nie musi dotyczyc ciebie, nie bój sie i nie wyławiaj tylko tych najgorszych scenariuszy , z tym mozna normalnie zyć , powoli oswoisz się z chorobą i bedziesz zyć w miarę normalnie , bedzie dobrze
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lip 30, 2006 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiemy co prawda jak "ostry" jest twój toczeń, i jak reagujesz na słońce, ale pisałas juz o stresie, więc wiesz że równiez jego musisz unikać, a zadręczając się potencjalnymi skutkami nasłonecznienia "nakręcasz się" i samopoczucie siada ci bardziej niż po rzeczywistej ekspozycji na słońce...
jeszcze raz podkreślam, że unikanie słońca i zabezpieczanie się przed promieniowaniem UV to profilaktyka dla wszystkich toczniowców, bo jedni są bardziej fotowrażliwi niż inni, jedni łażą po plaży czy na pilegrzymki i nic im nie dolega, inni dostają wysypek i podrażnień skóry, a jeszcze inni znoszą nasłonecznienie fatalnie - nie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje i u kogo tak a nie inaczej to wygląda, niestety nie ma reguł (no może większe ryzyko u osób ze stwierdzonymi przeciwciałami anty Ro, ale to tylko teoria)
Cytat:
Nie wiadomo dlaczego u niektórych pacjentów efektem nasłonecznienia są wysypki ograniczone jedynie do odsłoniętych części ciała, ani dlaczego niektórzy toczniowcy nie wykazują żadnej fotowrażliwości. Często reakcje na nasłonecznienie nie występują natychmiast, a oddalone są od epizodu ekspozycji słonecznej nawet o kilka tygodni


Monika dobrze radzi, pokręć się wśród nas trochę, poczujesz się raźniej, ale niestety pewnie nikt nie da ci rad jak żyć, bo co można powiedzieć na takie pytanie...
Kazdy z nas mozolnie wypracowuje sobie własny styl radzenia sobie z chorobą, ale chyba nie ma żadnego złotego standardu, uniwersalnego dla wszystkich.
Mnie podoba się bardzo wątek, założony kiedyś przez Monikę, bo można znaleśc w nim kilka ciekawych wypowiedzi i przykładów róznego podejścia do siebie i życia z chorobą, więc jeśli nie jesteś jeszcze zmęczona czytaniem naszych wypocin Wink , to zapraszam:
Choroba ......straty i korzysci
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group