Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niejasne wyniki badań
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anula27
Kadet
Kadet


Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 42
Skąd: wroclaw

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 1:03 pm    Temat postu: Niejasne wyniki badań Odpowiedz z cytatem

Witajcie!Odebralam wczoraj wyniki badan na ANA 2.Nie wiem co mam o tym sadzic ale moj reumatolog sadzi ze nie mam czym sie martwic i ze nie choruje na chorobe autoimmunologiczna.W czwartek mam miec test Schirmera.Oto moj wynik cytuje:stwierdzono obecnosc przeciwcial przeciwjadrowych niespecyficznych miano 1:160 obraz swiecenia homogenny i ziarnisty.Autoprzeciwcial tych nie zidentyfikowano jako :przeciwjaderkowych,antycytoplazmatycznych,dsDNA,nRNP,Sm,TOPO-1(Scl-70),SS-A(Ro),SS-B(La),ACA(antycentromerowych),Ku,PCNA(cyklinowych),fibrylarynowych,przeciw RNA-Polimerazie 1,PM-Scl(PM-1),nuclear dots,Jo-1,rybosomalnych,mitochondrialnych,cytoszkieletowych,przeciw aparatowi Golgiego,lizosomom,przeciw wrzecionu podzialowemu.Pani reumatolog dodala ze fakt ze wyszly przeciwciala moze byc wynikiem szczepienia na WZW B ,a objawy na tle nerwowym.Na wyniku pisze ze to wynik graniczny.Moje pytanie jakie sa normy przeciwcial,bo nie podali?Co o tym myslicie,mam spac spokojnie?Morfologia jest ok ,analiza moczu tez ,OB 2,5.
_________________
Anula
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anula, żebyś nie czekała. Teoretycznie wszystko wydaje się być OK. Nie wiem co mogło spowodować u Ciebie objawy, które opisywałaś w pierwszych postach. Trudno jest więc cokolwiek powiedzieć. Jeśli wciąż źle się czujesz i coś Ci jednak dolega, spróbuj może porady u innego lekarza (reumatologa, neurologa...)? Confused Ciężko jest trafić na doświadczonego w tej materii lekarza. I nie martw się na zapas, proszę. Stres i nerwy nie są z pewnością najlepszym doradcą. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nula
Kadet
Kadet


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 42

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Anula! Widzę, moja imienniczka i to w podobnym wieku (ja - 28). Niestety mam podobny problem, to znaczy od lutego br chciałabym poznać powód moich objawów (na początku zawroty głowy, osłabienie - minęły; do teraz: stany podgorączkowe, wysuszona śluzówka nosa, bóle mięśni i stawów). Wszystkie badania mam modelowe. W zeszłym roku miałam ANA 1:160, ale teraz już 0. RTG w porządku, badania krwi, moczu, wszystko ok. Słyszałam już diagnozy, że to: od pogody, od siedzenia przy komputerze, na tle nerwowym itp. Nie jestem chipohondryczką i dobiłam się nawet do Kliniki Reumatologii na Szaserów, ale tam też wszystko ok. Przyjęłam opinię lekarza prowadzącego i zalecenia dot. zdrowego trybu życia, pływania, ruchu itp. No i od kilku tygodni pływam, ćwiczę, dbam o siebie jeszcze bardziej i...nic. Nadal mnie wszystko pobolewa, miewam gorsze, lepsze dni. Nie wiem, czy to coś, co sobie we mnie drzemie i w końcu wyskoczy (Monika B. pisała, że przez 5 lat miała dobre wyniki, z jednoczesnymi różnymi objawami), czy to coś, na co lekarze jeszcze nie wpadli i w końcu się okaże, że to jakaś drobna dolegliwość, ale póki co jest bardzo uciążliwa, dodatkowo dlatego, że nie wiem, co to jest Sad. Życzę, żeby w Twoim przypadku wszystko się szybko wyjaśniło i to pozytywnie. Pozdrowionka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wygląda na to ze wyniki masz dobre, a ANA sa obecne takze przy innych chorobach, samo to nie swiadczy o niczym, nie spełniasz w sumie kryterium w rozpoznaniu tocznia, ale jak wiesz ja też przez długi czas nie miałam żadnych wyników wskazujących na chorobę autoimmunologiczną( ani zadną inną )
na początku miałam wysokie temperatury przy super wynikach, temperatury z którymi nie dało sie żyć, ( od 38, 4 do 40 ) i ogólną sztyność mięsni
myslę ze na razie musisz czekać i za jakis czas wyniki powtórzyć, nikt nie moze podjąć leczenia jesli wyniki nie potwierdzają choroby , wygląda na to ze przed toba długa droga
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, że ktoś jeszcze odpowiedział. Jednak mocny kolektyw mamy. Tak, jak dziewczyny piszą - Anula, cierpliwości. Nie jest to łatwe, ale nie masz innego wyjścia. Powtórzenie badań i tak będzie koniecznością. Podstępne i tajemnicze są to sprawy, czasem występują dolegliwości mogące wprowadzać w błąd lekarzy. Jeśli trafiłaś pod właściwą opiekę, to powinno wszystko być dobrze. Powodzenia Exclamation Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powinno ale wiesz jak to jest , najgorzej jak są obajwy a nie ma nic w wynikach, wtedy to właśnie lekarze traktują cię jak hipohondryka, zrzucają wszystko na stres , ja nawet w pierszych wypisach mam diagnozę nerwica wegetatywna, to własnie jest najgorsze ale nie pozostaje nic innego , tylko pilnować swojego zdrowia, jak sobie pomyślę ze jako zdrowa( wyniki super ) pracowałam na cały etat uczyłam się i wychowywałam 2 chorowitych dzieci , teraz myślę jak to było mozliwe Shocked ano nic mi nie było, trzeba było żyć ,
przed tobą trudna droga być moze diagnozę postawią szybciej, u mnie nie wiedzieli nawet gdzie szukać
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, wiem Rolling Eyes Tylko ja jestem idealistą. Może nawet zbyt przesadnym. Dlatego - jeśli Anula ma ochotę - niech spróbuje konsultacji niezależnie u innego lekarza. Większość z nas szukała dosyć długo, a co niektórzy wciąż nie mogą trafić... Tak to niestety jest. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko się ustabilizuje i wyjaśni przede wszystkim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Anula27
Kadet
Kadet


Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 42
Skąd: wroclaw

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje Wam za szybka odpowiedz!No coz,troche sie uspokoilam ,ale nie podoba mi sie ze mam obecne przeciwciala.Mam nadzieje ,ze za jakis czas badania beda ujemne tak jak u Nuli.Moze i objawy ustapia?To troche straszne zyc w niepewnosci i ciagle sie zastanawiac ,co sie dzieje.Poki co ,zrobie test Schirmera i bede co 3 miesiace robic morfologie.Z lekarzami ,to jest ciezko dobrego znalezc.Juz mi glupio chodzic do przychodni ,bo patrza na mnie jak na hipochondryka.
_________________
Anula
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko! Dobrze będzie. Trochę optymizmu Wink Przeglądałaś nasz wątek o polecanych lekarzach? Może tam znajdziesz jakiegoś specjalistę? Spróbuj, co Ci szkodzi.
Co do przeciwciał - to też nie jest źle. Wiele czynników przecież powoduje wzrost... Nie musi to świadczyć o chorobie autoimmunologicznej. Jednak kontroluj! To ważne. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u częsci osób występuja przeciwcała ANA i są zupełnie zdrowi , tym sie nie przejmuj, tak jak mówisz od czasu do czasu morfologia , i na razie nie mysl o ty że COŚ ci jest , nie ma nic, a po cichu pilnuj tego, Wink , lepiej sobie wytłumaczyc że nic ci nie ma niż niepotrzebnie się stresować, po jakimś czasie zrób badania i poszukaj lekarza który się orientuje w chorobach imnunologicznych , samo to ze ktoś ci zlecił takie badania świadczy o tym ze zna się na naszych chorobach , poczekaj na wyniki testu
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Anula27
Kadet
Kadet


Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 42
Skąd: wroclaw

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc Wszystkim.Mialam robiony dzis test Schirmera a wynik zostal uznany za nieprawidlowy.Nie wiem na jakiej podstawie on to stwierdzil,martwilam sie ze bede miala mniej lez niz 5 mm wedlug kryterium diagnostycznego i kiedy uslyszalam ze mam prawie 15 mm to sie ucieszylam.Na wyniku mam napisane nieprawidlowy.Okulista stwierdzil ze 20 mm to jest wynik prawidlowy ,ze mam zespol suchego oka i przepisal sztuczne lzy.A mnie od 2 dni juz oczy nie bola i dzis nawet nie stosowalam sztucznych lez.Ja juz nic z tego nie rozumiem!Chce mi sie plakac...
_________________
Anula
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to ja się już pogubiłem Confused

Przeczytaj poniższe raz jeszcze i uporządkuj sobie wszystkie wyniki, co miałaś robione, co wyszło pozytywnie, a co nie:

Cytat:
Diagnoza jest prawie pewna gdy stwierdza się zespół suchego oka i suchych ust oraz gdy wyniki biopsji są pozytywne, jednak lekarz może zdecydować o dodatkowych badaniach, by ocenić czy zaatakowane są również inne części ciała.
1. Badania krwi - ogólna morfologia, poziom cukru
2. Badania immunologiczne -
• Przeciwciała skierowane przeciw tarczycy (aTPO, aTG) - częstym problemem chorych na syndrom Sjogrena jest zapalenie tarczycy.
• Immunoglobuliny i gammaglobuliny są przeciwciałami występującymi u każdego człowieka, lecz u chorych zaburzone są ich proporcje. (za dużo gammaglobulin) - 80% przypadków
• Czynniki reumatologiczny (RF) jest często wykrywany u ludzi z syndromem Sjögrena (75% to 95% przypadków) a także krioglobuliny; przypuszcza się, że mogą one zwiększać ryzyko zachorowań na chłoniaka.
• Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) - 80% oraz specyficzne przeciwciała SS-A (SS-Ro) i SS-B (SS-La)
• Występowanie syndromu Sjögrena bez stwierdzenia przeciwciał przeciwjądrowych jest możliwe.
• W syndromie pierwotnym często stwierdza się polimorfizm HLA-B8 i HLA-DR3.
3. Rentgen klatki piersiowej - w celu wykluczenia zapalenia płuc
4. Analiza moczu - w celu wykluczenia zaburzeń pracy nerek


Jeśli chodzi o test Schirmera - Nieprawidłowy test Schirmera 1 świadczący o zaburzeniu czynności wydzielniczej gruczołów łzowych

Cytat:
Za rozpoznaniem wtórnego (tzn. towarzyszącego innej chorobie) zespołu suchości, czyli zespołu Sjögrena przemawiają:
- objawy podmiotowe: suchość w jamie ustnej, pieczenie oczu i brak łez
- objawy przedmiotowe: podrażnienie spojówek, zmiany próchnicze zębów, powiększenie wątroby (przyczyną może być każda układowa choroba tkanki łącznej, m.in. RZS lub zespół Sjögrena)
- wyniki badań pomocniczych: nieprawidłowy wynik testu Schirmera oraz testu krystalizacji łez i śliny; obecność przeciwciał typu SS-A i SS-B (nie są patognomoniczne dla zespołu Sjögrena, ale występują bardzo często w jego przebiegu i mają określone implikacje kliniczne; p. komentarz); graniczne stężenie białka całkowitego w surowicy, hipergammaglobulinemia, względna limfocytoza we krwi obwodowej, nieznacznie zwiększony odsetek eozynofilów (w zespole Sjögrena może występować leukopenia, natomiast w aktywnym stanie zapalnym związanym z RZS spotyka się leukocytozę; graniczna liczba leukocytów u przedstawionej chorej może być wynikiem nakładania się tych dwóch zespołów chorobowych).

Źródło

Poczytaj jeszcze tutaj:

Cytat:
Pacjent podejrzany o zespół suchego oka zostaje poddany przede wszystkim testowi Schirmera, dzięki któremu ocenia się ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut. Lekarz okulista umieszcza pod dolną powieką w oku prawym i lewym pasek bibuły o standardowej szerokości i długości, znakowany podziałką co 5 mm. Po odczekaniu 5 minut bibuła nasiąka łzami. Długość mokrej bibuły świadczy o ilości łez. Wynik przekraczający 15 mm jest prawidłowy. Wynik pomiędzy 5 a 10 mm pozostaje na granicy normy i w przyszłości pacjent może wymagać powtórzenia testu. Wynik poniżej 5 mm jest nieprawidłowy. Świadczy on o zbyt małej ilości produkowanych łez.

Kolejnym badaniem jest test stabilności łez. Jego celem jest określenie, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Pacjent jest sadzany przed biomikroskopem. Do worka spojówkowego okulista wkrapla kroplę barwnika (fluoresceina). Oświetlając oko wiązką światła niebieskiego, prosi o mrugnięcie. Od tego momentu pacjent nie może mrugać. Lekarz mierzy czas między mrugnięciem a pojawieniem się na powierzchni oka miejsc pozbawionych barwnika. Jeżeli barwnik spływa z oka zbyt szybko, świadczy to o nieprawidłowo krótkim czasie pozostawania łez na gałce ocznej. Prawidłowy wynik testu osiąga się wtedy, gdy zmierzony czas jest dłuższy niż 10 sekund. Nieprawidłowy wynik testu jest spowodowany zwykle złą produkcją tej części łez, która składa się z tłuszczów lub śluzu (mucyna).

Zespół suchego oka

Coś mi nie pasują te informacje na wypisie Confused Na pewno dobrze odczytałaś?

Anula Exclamation Nie zadręczaj się, proszę! Bo mi się przykro zrobiło... Sad Jesteś w trudnej sytuacji, rozumiem. Ale stres też dobrze nie wpływa na ogólny stan zdrowia! Jeśli nie masz pewności co do lekarzy, którzy obecnie z Tobą "pracują", spróbuj u kogoś innego. Niezależnie i dla pewności. Wg mnie coś się dzieje, ale jest problem z uporzadkowaniem całości. Swoją drogą jest to i tak trudne i potrzeba czasu. Od razu tego załatwić się nie da.

Może to powyższy zespół suchego oka?

Cytat:
Ograniczone wydzielanie łez występuje:

-w starszym wieku,
-w okresie przekwitania, kiedy zachodzą zmiany hormonalne,
-podczas używania tabletek antykoncepcyjnych,
-w wyniku blizn spojówkowych (po zapaleniach, oparzeniach chemicznych lub termicznych),
-w następstwie przyjmowania niektórych leków.
Zaburzenia w produkcji łez są także objawem towarzyszącym schorzeniom ogólnoustrojowym na pierwszy rzut oka odległym od typowych schorzeń okulistycznych, a więc: w chorobach endokrynologicznych (choroby tarczycy, cukrzyca), reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów), chorobach dermatologicznych (trądzik różowaty, łojotok), układu nerwowego, nowotworowych itd.


Zespół suchego oka

Sprawdzałaś tarczycę i cukier, bo już naprawdę się zgubiłem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm wdług mnie test jest prawidłowy, wymaga ewentualnie sprawdzenia za jakis czas , wiec jak już nic nie rozumiem, chyba jednak dobrze zrobisz jak poszukasz dobrego lekarza pokażesz mu wszytko i juz, bo jesli okulista mówi nieprawidłowy na coś co według norm jest prawidłowe? no cóz albo okulista trzyma się norm z czasu studiów albo są dwie różne normy , na razie spoko, oczy nie bolą , wiec nie bierz nic,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy dodać, iż powinien to być doświadczony reumatolog (przy założeniu, że Anula może mieć do czynienia z zesp. Sjogrena). Według mnie też wszystko wygląda na "prawidłowe", ale trudno cokolwiek konstruktywnego zmontować. Trudny przypadek jeseś Anula wiesz? Wink Poważnie, zasmuciłaś mnie trochę...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak to już jest do zdiagnozowania jesteśmy trudnymi przypadkami, zbyt dużo wątpiwości aby postawić diagnozę , może mądry reumatolog to wszystko poskłada w całość, może każe wykonać jeszcze parę badań, na razie to zupełny galimatias
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group