Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pytanie o tematy... do działu med.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Sty 29, 2007 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki , wiemy ,ze jesli znajdziesz czas , napiszesz, dajesz ku temu dowody , najważnejsza jest twoja chęć niesiena pomocy dla nas jest to nieocenione,
bedziemu cierpliwie czekac na dalszy ciąg,
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sawona
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 12 Lis 2006
Posty: 110
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za ciekawe info Smile . Jeśli chodzi o unikanie palenie to osobiście jestem przekonana o bardzo istotnej i niepodważalnej słuszności takiego zachowania. Szkoda, że lekarze w Polsce nie mówią o tym. Jedynym lekarzem, który zalecił mi absolutny zakaz palenia nie tylko czynnego, ale i biernego Exclamation , był profesor z Monachium. Wydaje mi się, że związek palenia z przyśpieszeniem angiopatii (obecnej również w patomechaniźmie chorobób tkanki łącznej) jest ewidentny. Wystarczy pomyśleć o chorobie Buergera (Zarostowe zapalenie tętnic), którego główną przyczyną jest palenie papierosów. Przebiega ona z wieloogniskowym zapaleniem małych i średnich tętnic i żył kończyn z wtórną zakrzepicą ich światła. Najważniejszym elementem leczenia jest wówczas zaprzestanie palenia.

Szczerze mówiąc w polskiej rzeczywistości zakaz palenia biernego wiąże się z ogromnym poczuciem frustracji z powodu bezradności wobec domagających się tolerancji osób, które bardziej od siebie zatruwają innych Evil or Very Mad . Mam nadzieję, że przyjdzie czas, gdy bardziej będzie się szanowało zdrowie człowieka niż za wszelką cenę pielegnowało nałogi.

PS. Mucha nie obawiaj się, że oczekiwałam od Ciebie przyjęcia funkcji nadwornego lekarza Wink . Czy tylko lekarz może być specjalistą Question . Każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie. A skoro medycyna opiera się również na naukach biologicznych, to Twoja wiedza i doświadczenie jako biologa, czy biotechnologa są bardzo cenne. Dlatego myślałam o kierowaniu do Ciebie pytań zgodnie z Twoimi kompetencjami.
Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne info Very Happy .
_________________
Wszystko to, co miłość dotyka staje się nieśmiertelne.
(Romain Rolland)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam parę uwag, ale spokojnie - nic anty nie będzie Laughing

Sawona - mój lekarz problem palenia poruszył sam - czynne i bierne. Nie mogę więc powiedzieć, że się o tym nie mówi. Masz jednak rację - palacze domagają się tolerancji i miejsc do swobodnego zaciągania. A co my mamy powiedzieć? W nas pieniądze się inwestuje, a od palaczy koncerny tytoniowe wyciągają. Co jest zatem bardziej opłacalne? Wink Business as usual! Rolling Eyes Ale nie o tym chciałem.

Tak to jest z tymi artykułami. Nie zawsze prostota i interesujący tytuł oddaje łatwo przyswajalną treść. Już nie raz na coś takiego spotkałem.
Nie ujmując jednak nikomu wiedzy i doświadczenia - prośba o unikanie określenia "specjalista/tka/" wobec kogokolwiek, jeśli w istocie specjalistą/tką/ Wink nie będzie. Tu potrzeba sporej wiedzy z danego zakresu (mówię o potrzebach informacyjnych forum!), albo ogólnej z całości. My tylko wyszukujemy informacje i rozmawiamy czerpiąc z doświadczeń własnych i tego, co zrozumieliśmy z lektur. Żeby nie było potem niespodzianek. Każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie i niech tak zostanie. Reszta do działalność informacyjna - wyszukiwanie, amatorskie tłumaczenie i rozmowa.
Ja wiem, że byłoby dobrze gdyby forum urosło do rangi wysoko wyspecjalizowanego, ale to nie jest możliwe. Niech jest, jak jest.

Jak tam artykuły "twardzinowe"? Warte uwagi, czy też nie bardzo? Ten jeden szczególnie - cytat parę postów wyżej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a propos palenia, to MY informowaliśmy - mogę wręcz powiedzieć że od lat Laughing Wink
specjalny wątek założony w 2005 roku:
Palenie i Lupus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert
Moderator
Moderator


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 6881
Skąd: Toruń / Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano, zgadza się. Kiedys go przeglądałem. Specjalnie dla Sawony - przy każdej okazji uświadamiamy osoby związane z panem Raynaudem Wink Nawet w tłumaczeniach jest zaznaczone. Więc jeśli nie lekarze, to faktycznie my Laughing Nie palić i nie pić (co za dużo to nie zdrowo) - to jedyne sprawy, które możemy z czystym sumieniem zalecać! Cool

PS. Jeśli ktoś chciałby coś dorzucić w kwestii palenia - to najlepiej do wspomnianego wątku, bo znowu lekko schodzimy z trasy Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mucha
Junior
Junior


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 17
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Lut 26, 2007 10:26 am    Temat postu: morfina i SLE Odpowiedz z cytatem

Monika pytala o leki narkotyczne, czytajac o leczeniu SLE natknelam sie na informacje ze powinno sie unikac dlugotrwalego podawania morfiny, poniewaz moze ona indukowac apoptoze (kontrolowane umieranie) limfocytow Th1 i nasilac objawy chorobowe. (zrodlo: Treatment of systemic lupus erythematosus in 2006, autor:Sibilia).


PS moja dluga nieobecnosc spowodowana byla wyjazdem na szkolenie i przygotowaniami do tegoz. Nie zapomnialam o Was Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> O Nas, dla Nas, z Nami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group