Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

hummus
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Nie Mar 04, 2007 5:05 pm    Temat postu: hummus Odpowiedz z cytatem

Polecam małe co nieco, zdrowe bardzo i niekłpotliwe w przygotowaniu, idealne do kanapek, pod pomidorka, ogóreczka czy co kto lubi.
Hummus jest popularną pastą w większości krajów gdzie uprawia się ciecierzycę, nazwa pochodzi z arabskiego.
Ciecierzyca ma 21,3g białka, 5,4g tłuszczu, 49,6g węglowodanów i 13,5g błonnika pokarmowego.Jest dostępna w większych sklepach i oczywiście w sklepach ze zdrową żywnością.
Ciecierzycę moczymy dzień wcześniej, gotujemy ją w świeżej wodzie ok45-60min(aż będzie miękka , chrupiąca)pod koniec gotowania solimy.Następnie mielimy ją z mała ilością wody z gotowania z podduszoną cebulką. To jest podstawowa wersja bo można: dodać przyprawy- czosnek , paprykę , inne ulubione zioła oraz sos tahini(tajemnicza nazwa ale można sobie w domu wyprodukować z prażonego i utartego sezamu z oliwą i cytryną).Produkt finalny doprawiamy według upodobań i smacznego!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Mar 04, 2007 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagula, czy może jesteś wegetarianką? Hummus to podstawowa sprawa w mojej diecie. Wręcz przepadam za nim. Wegetarianką jesten od około 15 lat i właśnie takimi przysmakami się odżywiam. Zawsze dodaję tahini, nadaje paście niepowtarzalny smak. Mniam, nabrałam apetytu na hummusik Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Nie Mar 04, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście jestem wegetarianką i do tego strasznie lubię nowości i ogólnie kuchenne kombinacje.Też już chyba stuknęło 15 lat w "branży".Zrobiłam kiedyś pastę z ciecierzycy i pochwaliłam się koleżance,która mi odpisała- toż to hummus...ale się zdziwiłam, potem tylko musiałam namordować się z tahini i miałam oryginalny hummus Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon Mar 05, 2007 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ha, zrobiłam hummusik i jeszcze pasztet soczewicowo-jaglany Very Happy Przepis podam kiedy indziej, bo jakoś teraz nie chce mi się pisać. Do hummusika dałam gotowe tahini, jakoś nie chciało mi się produkować własnego Wink Ale ja dzisiaj leniwa jestem Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pon Mar 05, 2007 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HIHIHI
Teraz ja mam wielkiego smaka bo świerzutki hummus zniknął w rekordowym tempie ...cały tydzień jestem sama więc lenistwo walczy ze smakami a lodówka prawie pusta...w sumie jakiś nowy przepisik...bardzo chętnie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon Mar 05, 2007 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagula umieściłam przepis o pasztecie w "Przepisach". Naprawdę jest bardzo dobry, polecam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Pon Mar 05, 2007 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaraz tam zmierzam, dzięki Laughing Jakoś tak dzisiaj na kanapkach...Już szczytem jest ,że w kanapkach jest-namoczony kotlet sojowy i musztarda... Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja to na kanapkach jadę w pracy, tam zwykle nie ma czasu zjeść normalnie, a w kanapki wkładam wtedy albo właśnie hummus, albo pasztet soczewicowo-jaglany, albo zwykłą ćwikłę i warzywa Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszkam teraz w Czechach i jednym z plusów jest to,że mają dobre sklepy wege, dziś sobie kupiłam pyszną "nacierkę fazolową".W takim sklepie to można oszaleć z powodu nadmiaru różności i jedzonka...A dla pielęgnacji sadełka daktyle....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ani, a kełkujesz coś?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne, nałogowo hoduję kiełki pszenicy, a w ogóle to uwielbiam placuszki z takiej skiełkowanej pszenicy. Robisz je tak: mielisz, np. w młynku do kawy ziarno pszenicy na mąkę, tyle ile chcesz, nie podam proporcji, bo zawsze robię to na oko Wink Do tej mąki dodajesz wody, tak dużo, aby zagnieść ciasto, o konsystencji ciasta na pierogi, potem dodajesz skiełkowane ziarno pszenicy (ważne, aby było ono dopiero co skiełkowane) i trochę soli. Formujesz placuszki, kładziesz na rozgrzaną patelnię z ociupinką oleju (ja daję winogronowy) i podpiekasz aż się lekko zrumienią. Mówię ci pycha Very Happy Exclamation A z zupą z dyni, rewelacja Very Happy
Co do kiełkowania, to jeszcze hoduję czasami kiełki słonecznika i soczewicy, ale one nie zawsze mi wychodzą Confused A i oczywiście rzeżuchę, kurczę, nie pamiętam nigdy które "rz" czy "ż" ma być pierwsze Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Itunia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 10 Lis 2005
Posty: 3664

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałam ostatnio program kulinarny na TVN Style i tam robili hummus na bazie gotowanej fasoli... Pewnie ciekawy smak Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monia85
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 7065
Skąd: okolice Wyszogrodu

PostWysłany: Wto Lut 28, 2012 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie nie hummus, ale danie z ciecierzycy, czyli włoskiego grochu Smile
Wczoraj robiłam na kolację, przepis zgodny z zaleceniami diety Montignaca. Ale i dla osób nie będących na diecie też pyszne danie.

Ciecierzyca po bretońsku

2 porcje

* 200 g ciecierzycy
* 1 puszka pomidorów
* 2-3 cebule
* 2-3 ząbki czosnku
* po 1/2 łyżeczki suszonej bazylii, oregano i słodkiej papryki
* sol, pieprz


Ciecierzycę namoczyć na noc. Zlać wodę, zalać nową i gotować 20-30 min. aż będzie miękka, nie solić. W tym samym czasie udusić na wodzie pokrojoną w krążki cebulę, dodać pomidory, czosnek i przyprawy. Dusić aż sos trochę odparuje. Odcedzić ciecierzycę, gorącą zalać sosem, dusić na małym ogniu 10 min.

Ja nie moczyłam ciecierzycy całą noc, choć podobno najlepiej moczyć nawet i 24h. Wstawiłam ją do wody rano, a wieczorem gotowałam. Wyszła lekko chrupkowata, ale dało radę zjeść. Jednak następnym razem pomoczę ją przez noc, tak na wszelki wypadek Wink
_________________


Dusza nie znałaby tęczy, gdyby oczy nie znały łez. / J.V. Chevey
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Pon Sie 13, 2012 11:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje też wprawdzie nie hummus ale pomyślałam, że będzie tu pasować Smile

Pasta z bobu i zielonego groszku

Składniki:
Pasta:
250 g wyłuskanego ugotowanego bobu
150 g wyłuskanego ugotowanego zielonego groszku
50 g startego sera pecorino
oliwa extra vergine
sok z 1 cytryny
listki świeżej mięty
sól
pieprz

Do blendera wrucić bób, groszek, ser pecorino i sok z cytryny. Zmiksować dodając taką ilość oliwy, by pasta nie była ani za sucha ani zbyt rzadka oraz garść listków mięty do smaku. Na koniec doprawić solą i pieprzem.

Ilość cytryny wydawał mi się za duża ale okazuje się idealna.
Fajny smaczek, bobu i cytryny.
Najlepiej smakuje na ciepłych tostach/grzankach. Ja kładłam na wierzch jeszcze pomidor. Przepyszna jest też jako dodatek do piersi z kurczaka.
No i ten kolor!

Tu kilka zdjęć http://www.everydaycooking.pl/2011/07/pasta-z-bobu-i-zielonego-groszku.html

Polecam dla wszystkich znudzonych codziennymi kanapkami Wink
_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karii
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 4372

PostWysłany: Pią Lis 15, 2013 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca humus ale to chyba dobre miejsce na ten przepis Wink

Guacamole (pasta z avocado)/[b]

dojrzałe awokado, obrane
2 łyżki soku z limonki
1 mały ząbek czosnku, drobno posiekany i posypany solą

Avocado obieramy, wyjmujemy pestkę. Ja kroję na małe kawałki i wrzucam do blendera Wink Dodajemy sok z limonki (można dac trochę więcej - wedle uznania)
dodajemy czosnek. Ja dodaję jeszcze suszone pomidory. A tak naprawdę lista dodatków jest nie skończona. Najlepiej smakuje jak się zgryzie kilka godzin w lodówce.

_________________
..:: nieustannie biec pod wiatr, każdej myśl poczuć smak
chwytać życie w dłonie, jak promień słońca w letni dzień ::..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Odżywianie, Diety, Przepisy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group