Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

trzustka
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
papuga
Junior
Junior


Dołączył: 15 Sty 2006
Posty: 13
Skąd: warmia

PostWysłany: Pon Maj 21, 2007 12:34 pm    Temat postu: trzustka Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z was ma problemy z trzustką? U mnie, chyba po sterydkach odezwała się i mnie gniecie- na razie robię badania i zastanawiam się co dalej. Od 2 lat byłam na metypredzie i immuranie, moja Pani dr chciała dobrze i przerzuciła mnie na calcort- po czterech tygodniach nastąpił rzyt mojego tocznia i powrót do metypredu.
pozdrawiam Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pon Maj 21, 2007 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem sterydy także uszkadzija trzustke czy mnie gnieice nie wiem , ale mam od dłuzszego czasu podwyższony cukier a wiec trzustka przestaje pracowac właściwie, sporo osob na sterdyach ma uszkodzona trzustke a co za tym idzie i cukrzyce
jest to tzw, posterydowa nietolerancja węglowodanów , jednak trzustka moze chorowac z zupelnie innych przyczyn, trzba wykluczyc tez istnienie kamieni w woreczku żołciowym, masz tutaj wiecj informacji na ten temat

Zapalenie ostre i przewlekłe

Najważniejszym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból w górnej części brzucha (w nadbrzuszu). Może on promieniować od pleców i utrzymywać się przez kilka dni. Gdy napady bólu występują we wczesnym okresie rozwoju choroby, nie wiadomo, czy mamy do czynienia z zaostrzeniem przewlekłego zapalenia trzustki, czy też z jej ostrą postacią. Objawy mogą być takie same. Z drugiej strony uszkodzenie trzustki spowodowane alkoholem może nie wywoływać żadnych objawów przez wiele lat, dopóki nagle nie wystąpi atak ostrego bólu.

W ostrym zapaleniu trzustki charakterystyczne są nagłe napady połączone z bardzo nasilonym bólem, po których trzustka może jeszcze wrócić do normalnego stanu.

tu masz cały artykul na ten temat http://www.resmedica.pl/zdart49911.html
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W poniedziałek idę robić morfologię, od czterech dni boli mnie trzustka więc zafundowałabym sobie dodatkowe badania żeby nie chodzić kilka razy.Zrobię alat i aspat, robić dodatkowo amylaze i lipaze?A co crp- miałam badania ok2tyg. temu i wynik w normie (ja się właściwie zastanawiam skąd ta trzustka- dieta prawie jak trzustkowa-jestem wegetarianką, nie pije, nie biorę lekó obciążąjących trzustkę...).
Ma ktoś problemy z trzustką i sjogrena???
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Ani
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 1078
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagula, amylazę to zrób sobie na bank, najlepiej i we krwi i w moczu, alat i aspat możesz też, to głównie enzymy wątrobowe. CRP warto zrobić na pewno.
_________________
Wspomnienia są jak światła i barwy - podświetlają i retuszują przykrości naszego życia.
Joseph Wittig
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaula na pewno to trzustka a nie np. watroba? a moze tak usg ? co ? kiedy je miałas ostatnio, po co wydawac kasę jak dokładnie nie wiesz na jakie badnie?
nie masz kłopotow z cukrem ? a sprawy biegunek ? oprocz bolu w okreslonym miejscu coś do tego ? bo powinny byc i inne objawy
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio robiłam usg brzucha w czerwcu 2006 właśnie dlatego ,że dokuczała mi wątroba- piękna i zdrowa jak się okazało, cukier w normie, ponadstandardowych biegunek też nie mam
bóle od strony trzustki to pierwszy raz, zastanawiałam się czy to nie np. żołądek i helicobacter pylori ale odpada bo nie mam najmniejszych problemów z żołądkiem (oprócz reakcji na niektóre leki i banany...).Boli przy oddychaniu, czasami kaszlu.
Oczywiście pozytywnie zakładam,że to jakieś podrażnienie trzustki i na tym się skończy
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigdy mnie nie bolała trzustka, (ale wątroba tez nie, chociaż miałam jej zapalenie Confused ) więc trudno cos podpowiedzieć, ale transaminazy zawsze warto znać, a amylaza w przypadku tego podejrzenia powinna sporo wyjasnić, nie wahaj się tylko badaj.
usg w sumie też by nie zaszodziło - może to powiększona śledziona, miałaś skiedyś? bo tzw. splenomegalia to dośc częste zjawisko u toczków...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm, ze śledzioną zawsze miałam spokój i jest zdecydowanie wyżej...no to się badamy...dzięki dziewczyny
_________________
Fenomen czeskich psów- kundle wyglądają jak rasowce a rasowce przypominają kundle Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
DorciaR
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 1599
Skąd: pomorskie obecnie Wielka Brytania

PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam splenomegalie. Bol jest pod lewym lukiem zebrowym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
karolina7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 224
Skąd: zabrze

PostWysłany: Nie Sie 21, 2011 7:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musze sie troszke wyżalić Sad Kurcze ostatnio trzeci raz z rzędu miałam ostre zapalenie trzustki. Ja juz nie wiem co mam robic Czy to te leki tak działają czy co ?? Martwię sie nie wiem ile taka trzustka moze wytrzymac tych zapalen.Niby teraz wróciła do normy wyniki w miare ok Ale jak myslicie czy ona bedzie jeszcze tak dokonca zdrowa ??mam trzymac diete i to jest podstawowy wymóg Ale juz nie wiem czemu ta choroba tak sie tej trzustki przyczepiła wrr
_________________
zdrowie to nie wszystko ale wszystko bez zdrowia jest niczym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Nie Sie 21, 2011 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolina byłas w szpitalu z tym stanem zapalnym ?
bo to sie leczy tylko szpitalnie, i nic ci nie sugerowano, ?
moze to od woreczka ?
moze musisz trzymac dietę , ona jest bardzo rygorystyczna i dosyc długo trzeba sie jej trzymac
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina266
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 2800

PostWysłany: Nie Sie 21, 2011 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DorciaR napisał:
Ja mam splenomegalie. Bol jest pod lewym lukiem zebrowym.


Dorcia jakie badania wykonano Tobie w celu zdiagnozowania tego schorzenia?
Moja Martynka co jakiś czas ma bóle pod żebrem. Czasami są lżejsze - nazywa je kolką. Wczoraj miała silny atak bólu. Nie mogła chodzić, siedzieć ani leżeć. Szukała dla siebie odpowiedniej pozycji aby ból minął. trwało to ok. 30-45 minut. Później ból się wyciszył. Miałam jechać z nią na pogotowie, ale ból nie powrócił. Bolało ją z lewej strony pod żebrami. Zauważyłam, że ulgę przynosiło jej jak siedziała mocno wyprostowana i wciągała brzuszek. Tak jakby jej coś tam wewnątrz przeszkadzało. Jutro dzwonię do naszej reumatolog to zapytam co robić.
_________________
Zbieram siły do walki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolina7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 224
Skąd: zabrze

PostWysłany: Pon Sie 22, 2011 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak byłam w szpitalu z ta trzustką Tylko lezałam w Zabrzu a nie w Katowicach na Ligocie i faktycznie nie mieli zabardzo pojecia o samym toczniu tylko sie konsultowali Z Profesorem i Docentka W szpitalu lezałam trzy tyg i za kazdym razem to samo"Błąd zywieniowy" Przeciez nie jem tak tłusto Treaz juz trzymam diete wiem musze ja trzymac dosc długo zanim bede mogła cos zjesc konkretniejszego ,Ale od czasu do czasu lubiłam sobie wypic piwko i wydaje mi sie ze to od tego :/ teraz załuje
_________________
zdrowie to nie wszystko ale wszystko bez zdrowia jest niczym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Wto Sie 23, 2011 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolina
dieta trzustkowa, to tylko gotowane produkty, owoce i warzywa tez tylko gotowane,
zero tłuszczu, zadnego masła, zadnych ciast, zadnych słodyczy,
i zero alkoholu
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolina7
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 224
Skąd: zabrze

PostWysłany: Czw Sie 25, 2011 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monika jeszcze tu wtrące Ja miałam 3 razy ost czy to sie zmienilo w przewlekłe jak myslisz za kazdym razem pisze Ostre zapalenie trzustki (postac lekka obrzękowa)ale tych zapalen bylo az trzy ?? Jednak od kolejnych zapalen mijało 2 lata (przy trzecim nawet wiecej niz 2) myslisz ze ta trzustka przed 3 zapaleniem byla zdrowa wróciła do normalnosci Czy ona bedzie całkowicie zdrowa i prawidłowej wielkosci ??? po trzech zapaleniach czym sie róznie OZT od przewlekłego i które jest gorsze
_________________
zdrowie to nie wszystko ale wszystko bez zdrowia jest niczym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Porady i Doświadczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group