Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Witam wszystkich! beata8311
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beata8311
Junior
Junior


Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 1

PostWysłany: Sro Maj 30, 2007 8:49 pm    Temat postu: Witam wszystkich! beata8311 Odpowiedz z cytatem

Od 11dni jestem na sterydach, pięć dni byłam w szpitalu (Instytut hematologii) tam dostawałam dożylnie Solu Medrol 80mg na dobę, w domu przyjmuję encorton 90mg na dobę, na razie mam przepisane na 4 tygodnie, jeśli badania będą dobre po tych czterech tygodniach będą mi go odstawiać, jeszcze nie wiem, w jakiej dawce. Mam stwierdzoną małopłytkowość. W chwili obecnej czekam na wyniki badań potwierdzające u mnie małoolytkowość autoimmulogiczną, a do tego zespół antyfoslipidowy i kolagenoza. Badania te są w trakcie opracowania w Instytucie.
Nie mam pojęcia czy to jest duża dawka encordonu czy nie. Wiem natomiast, jakie mogą być skutki jego przyjmowania. Już mam problemy ze spaniem, skurcze w łydkach (w nocy), w oczach robią mi się żarówki.
Czy te objawy będą tylko przejściowe?
Jestem ogóle nerwusem, ale takim, który trzyma wszystko w sobie. Boje się ze po tym leku, stanę się wybuchowa, czego bardzo bym nie chciała. Moja rodzina uważa mnie za opanowana osobę, optymistkę, kochająca spokojna matkę i żonę. Bardzo bym nie chciała, aby to się zmieniło po 17 latach. Byłam i jestem szczęśliwa z rodziną.
Na dodatek wszystkiego mam nadwagę przy wzroście 164 cm ważę 96 kg, to moja wina lubię zjeść, zwłaszcza mięso,masło,chleb, kluski itp., nie przepadam za słodyczami, jadłam, co podpadło w danej chwili pod rękę, zwłaszcza najadałam się późnym wieczorem po pracy przed telewizorem. Lekarze zalecili mi z wykrzyknikiem redukcję masy ciała i to jak najszybciej. Czy przy encortonie jest to możliwe???????????. Odkąd jestem w domu przeszłam na dietę 1000 kcal, nie jem prawie tłuszczów, tylko dziennie 100-200g ryby chudej, lub pierś z indyka, wołowinę cielęcinę. Dużo warzyw, chleb chrupki Wasa 2 kromki dziennie, mleko odtłuszczone 0% 150ml dziennie, sok pomidorowy, kefir i jogurt naturalny ok 150ml dziennie, z owoców tyko arbuz lub melon, 100g, oraz grejpfrut, dużo zieleniny (natka, koperek, sałata, kapusta pekińska, zioła i przyprawy zasadziłam, aby były świeże
no i woda ok 4 litrów dziennie. Niestety jem tylko 4 razy dziennie a nie 5. Staram się tak ustalić godziny posiłków, aby nie kolidowały z moja praca, do której za miesiąc może wrócę. Cały czas liczę kalorie, tłuszcze, węglowodany (sumuję po ostatnim posiłku), niestety nie jestem jeszcze wprawiona w układaniu mojego jadłospisu, nie zjadam całych 1000 kcla, raczej ok.800. Czy taka dieta nie zaszkodzi mojemu organizmowi???? Który i tak szwankuje, no i biorę te sterydy?
Jeszcze mam jedno pytanie bardzo dla mnie ważne a z lekarzem będę miała kontakt dopiero za cztery dni i też na pewno o to się jego zapytam.
Mam przepisany encorton w dawce 2 i pół tabletki rano (50mg) rano i 2 tabletki (40mg) wieczorem. Czy robi różnicę, jeśli bym całe 90mg przyjmowała rano? Dowiedziałam się, że wówczas jest szansa, iż, nie będę miała tak dużej twarzy i szyi, co niestety jest najszybciej i najbardziej widocznym zewnętrznie skutkiem przyjmowania encortonu. Owszem własnie siedemnaście lat temu podczas ciąży, (przeleżałam całą w szpitalu, wcześnie 3 ciąże obumarłe, 1 poronienie) otrzymywałam encorton od 5,5 miesiąca, bo w tym czasie spadły mi płytki do 20 tys. Cały czas leżałam i się wręcz obżerałam, jadłam dosłownie wszystko, nawet rzeczy, których bym wcześniej do ust nie wzięła. Cudownie urodziłam w 38 tygodniu (CC). Zaraz po porodzie od razu z dnia na dzień odstawiona mi encorton i przez te lata go nie brałam. Cały czas miałam płytki na poziomie 90-60 tys. Lekarze, do których się zgłaszałam twierdzili ze z taką ilością da się żyć, nigdzie mnie nie kierowali. Mam kochaną córeczkę. Tyle tylko, że wówczas utyłam ok.60 kg. Po porodzie ważyłam 126kg. Wyglądałam jak potwór przy wzroście 164cm. W późniejszym czasie schudłam z powrotem do 68kg, ale od tamtej pory ciągle a to 20 –30 w górę, a to 10-15 w dół.

Proszę, jeśli znacie, choć jedną odpowiedź na moje którekolwiek z pytań piszcie. Bo mój optymizm, zaczyna mi odchodzić, staje się jakaś przygaszona, zniknął uśmiech z mojej twarzy, który gościł tam zawsze i którym nawet w ciężkich chwilach zarażałam innych.
Byłam u mojego lekarza internisty po skierowanie na badania morfologii, które musze robić, co tydzień, no i mnie Pani doktor załamała. Najpierw była przerażona dawką, jaką otrzymuję. Następnie powiedziała mi, ze mimo moich wyrzeczeń i uporu w diecie, nie mam szans na choćby odrobinę spadku wagi lub, chociaż jej utrzymania, a na pewno będę tyła, bo encorton zatrzymuje wszystko. Jestem już dobita do końca.
Ile mogę utyć w przeciągu 2-3 miesięcy brania tego leku???????????????????
becia8311@wp.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jagula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 2287

PostWysłany: Sro Maj 30, 2007 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja droga!
Po pierwsze staraj się utrzymać swój optymizm bo to najlepszy sposób żeby reszta się mogła udać...co do sterydoterapii osobiście Ci nić nie mogę doradzić ale w niedługim czasie Wink odezwie się ktoś kompetentny...nie jest na pewno tak ,że musisz tyć i już....poszperaj na forum...dziewczyny biorą sterydy i dbają o swoją figurę i nie chodzi o rodzaj leków ale o siłe i nastawienie- przyjmij sobie postanowienie- chcieć to móc.
Zobaczysz, nie będzie strasznie...masz kochającą rodzinę- będą wsparciem i zapraszam serdecznie na forum- spotkasz tu masę bardzo życzliwych osób, które też mogą stać się wsparciem...
Życzę zdrowia i pogody ducha
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Lidia
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 2511
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Maj 30, 2007 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Beatko.Wiem że Ci niełatwo ale optymizm jest doskonałym pomocnikiem w każdej terapii. Zachowaj go a powoli i inne sprawy sie poukładają. Doskonałym przykładem powracania do smukłej sylwetki jest Itunia. Przy tak rygorystycznej diecie muszą przyjść efekty.Pogadaj z lekarzem na temat zatrzymywania wody. Jeżeli dieta nie pomaga to może nie tędy droga.
Lidka
_________________
"uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj"

"Nie chodzi o to że mamy zbyt mało czasu, ale że zbyt dużo go tracimy"
Seneka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
agnieszka29
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 6571
Skąd: Opolskie

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 7:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Beatko... optymizm to podstawa ..postaraj sie aby Cie nie opuścił...
przy duzych dawkach encortonu .. tyje się ale..skoro jesteś na diecie to nieprzytyjesz a jesli poprosisz lekarza o rade jak pozbyć się nadmiernej ilości wody z organizmu niestety sterydy zatrzymuja ja organiźmie Sterydy - wahania wagi proponuje rownież poszukać cennych informacji w naszej niezastapionej Wyszukiwarce

Beatko a na pogaduchy zapraszam do naszej wspaniałej
Kawiarenki
Duzo zdrowka 3m sie i głowa do góry..Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia...
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kinga
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Mar 2005
Posty: 14280

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesć Beatka Exclamation
nie trać opytmizmu Very Happy
-po pierwsze na sterydach wcale nie trzeba przytyć, ja na początku brania schudłam nawet Very Happy
-co do skutków ubocznych-u każdego bywają różne i zależy to .in. od długości przyjmowania sterydów
-na kurcze możesz łykać magnez albo Aspargin (magnez+potas)
-a problemy ze spaniem mozesz mieć od tego, że lekarz przepisał Ci 40 mg Encortonu wieczorem Exclamation Exclamation Exclamation pierwszy raz się z tym spotykam, że na noc Confused jesli w dwóch dawkach: to rano i w południe Rolling Eyes
-przy diecie ważne jest to, aby dostarczać organizmowi wszystkie niebędne witaminy i minerały, wartości odżywcze Razz
-ogranicz sól Exclamation

a czy dawka duża? zaliczana raczej do tych dużych-1mg/kg masy ciała na dobe

pozdrawiam cieplutko i dużo uśmiechu i zdrówka życzę Very Happy
_________________
Odkąd przestałam przejmować się rzeczami, na które nie mam wpływu, mam wpływ na więcej rzeczy.

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Beata,
spróbuje bardzo skrótowo odpowiedzieć na twoje pytania,
1) 90 mg encortonu do duża dawka, ale na ogół zaczyna się z dużego pułapu by móc stopniowo ograniczać i ustalić w końcu minimalną dawkę podtrzymującą zatem na pewno pomału będziesz zmiejszać ilośc tabletek - ale tylko po instrukcji lekarza jak to robić, nic samemu! cierpliwości.

2) większość skutków ubocznych zależy od dawek i czasu stosowania sterydów, więc są przejściowe i samoistnie zanikają po pewnym czasie - mam na myśli np. "księżycową" twarz, natomiast dobrze byłoby wiedzieć czy przyjmujesz leki odwadniające, moczopędne, bo trata potasu i magnezu z moczem może w efekcie prowadzić właśnie do skurczów łydek i inych zaburzeń, więc nawet jeśli farmakologicznie się nie odwadniasz to chyba powinnaś suplementować ten potas i magnez, miną skurcze - ale znów to powinien zlecic ci lekarz.

3) co do przyrostu wagi na encortonie - zapraszam do wątku http://toczen.pl/forum/viewtopic.php?t=767
tu masz kilka instrukcji żywieniowych obowiązkowych przy sterydoterapii, nie gwarantują utraty wagi, ale pozwalają ograniczyć skutki uboczne w tym i nikontrolowane przybieranie na wadze.
nie ma reguły, nie musisz ogromnie się roztyć, ale musiz być bardzo ostrożna i trzymać sie tych wytycznych, jednocześnie nie przesadzając z dietami, bo to może zaszkodzić.
pocieszeniem jest to że to okres przejściowy, nie ma lepszej metody na walkę z chorobą, trzeba to przetrwać, a nawet jeśli przytyjesz w trakcie terapii to mamy dowody że można potem zrzucić nawet ponad 20 kg Laughing

4) zakłada się że najkorzystniejsze dla organizmu jest przyjmowanie sterydów w godzinach porannych, jednak skoro lekarz ustalił ci inny tryb to na pewno miał powody, przypuszczam, że chodzi o żołądek nie wiem jak znosiłby jednorazowo wysoką dawkę leku, mogły by być problemy, wiele z nas nawet na niższych dawkach korzysta z leków osłonowych, przy kolejenej wizycie podpytaj czy nie powinnaś zażyważ czegoś ochronego na błony śluzowe żołądka.

Pozbieraj się i zmobilizuj, spokój i dyscyplina a sukces gwarantowany! Very Happy
poczytaj nasze form, wynotuj sobie pytania do lekarza i się nie przejmuj, wszystkie kiedyś byłyśmy na twoim miejscu, da się przez to przejść!
powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewela1
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 443
Skąd: Szkocja

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 9:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaam cię beatko.. Exclamation Very Happy
nic dodać nic ujac !.... głowa do góry, głeboki oddech i do dzieła ! Very Happy
wszystko będzie dobrze Exclamation
trzymam kciuki Very Happy i pozdrawiam-ewela
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasia 72
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 22 Lut 2005
Posty: 1686
Skąd: Toruń

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Cię Beatko!
Napewno będziesz potrzebowała trochę samozaparcia,jeśli chodzi o zgubienie wagi. Ale jest to możliwe,nasza Ita jest tego przykładem.
Trzymaj się CIEPLUTKO. Very Happy
_________________
(...)"Gdziekolwiek ziemia jest snem nie przebudzonym jeszcze,
uwierzyć trzeba w kształt i kochać senny pozór,
na wietrze budować mgłę i w pół nie urywać snu.
Gdziekolwiek ziemia jest snem,tam trzeba dośnić do końca."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
basiula
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 4309
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Beatko Very Happy

Poczatki zawsze sa trudne...ale trzeba przez to przejsc...
trzymam kciuki ...nie trac optymizmu... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
jo.asia
Kadet
Kadet


Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 47
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie! Również choruję od niedawna od roku jestem na sterydach, troche przytyłam ale to tylko dlatego że sobie pozwalałam na wiele skoro jesteś na diecie nie musisz wcale przytyć a jeśli chodzi o opuchlizne na twarzy to polecam zastąpić encorton niemieckim calcortem porozmawiaj o tym z lekarzem. Calcort jest droższy ale nie ma tylu skutków ubocznych. Ja po encortonie wyglądałam jak chomik a na calcorcie dużo lepiej Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na calcort trzeba miec specjane zezwolnie , lekarz ktory ci to wypisuje nie postępuje słusznie,
tym bardziej ze od niedawna bierzesz sterdy i w sumie nie wiadomo czy ten lek jest tak naprawde ci potrzebny
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nenya
SuperMOD
SuperMOD


Dołączył: 04 Lip 2004
Posty: 6875
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o calcorcie nie można powiedzieć wprost "mniej skutków ubocznych", to nie jest prawda, pisaliśmy juz o tym, skutki wynikają z dawek i czasu przyjmowania, w znacznie mniejszym stopniu od rodzaju sterydu, a jak pokazuje forumowe doświadczenie nie wszystkim służy ten sam preparat, było kilka osób z zaostrzeniami po calcorcie, tacy z lepszą toleracją sulupredu niż metypredu i tacy, kótrzy świetnie radzą sobie ylko na encortonie, nie ma reguły, nie ma prostych przełożeń na skutki uboczne...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kasiakuc
Master butterfly
Master butterfly


Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 4903
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj Beatko nie zazdroszczę tego o czym piszesz ale wikszość z nas doswiadczyła przyrostu masy ciała przy encortonie ...gdy zejdziesz na niższe dawki lub całkiem Ci go odstawia i przy diecie jestes w stanie pozbyc sie kilku kilogramów .zyczę nieustającego optymizmu i powodzenia. Smile Slonko
_________________
cieszmy sie każdą chwilka bo życie tak krótkie jest
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monika B
Moderator
Moderator


Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 17307

PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cos pominęłam , przy duzych dawkach sterydów taka dieta jaką stosujesz czyli niecałe 1000 kalorii moze miec negatywny skutek na ogranizm, nie dostarczasz organizmowi wszystkiego co potrzebne , szczegolnie białka, na diecie siłą rzeczy jest to także ograniczone,a przy duzych dawkach sterydów i wogole podczas wdrazania leczenie raczej nie pownno stostowac się takiej diety moze jak na razie nie objadaj się i nie jedz słodyczy a dieta dopiero jak zejdziesz na nizsze dawki , teraz raczej rygorystyczna dieta nie jest wskazana
_________________
Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy , ale na szukanie go warto poświęcić życie . ( Marie-Henri Beyle) - Stendhal
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
becia8311
Kadet
Kadet


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 8:06 pm    Temat postu: mój optymizm powraca :) Odpowiedz z cytatem

wszystkim dziekuję za odpisanie na mój post. Dzisiaj jestem już 12 dzień na sterydach. A w środę robilam badania na płytki i morfologoę, dzisiaj odebrałam badania, i jestem bardzo zadowolona płytki skoczyły do 180 tysięcy. Jakby było mało szczęścia dzisiaj bedąc w aptece zważyłam się, i nie mogłam uwieżyć w to co przeczytałam na wydruku 164 c waga 91kg. W szpitalu było 96,4kg. a w domu jestem dopiero 7 dzień. Jak na razie nie widze u siebie opuchlizny. Siniaki zaczynaja znikać. Wiem że niecałe 1000kcal, to za mało, ale jeszcze nie potrafię tak dokładnie wyliczyć ich sobie, i ułozyc meni. Ale się nauczę!. Powoli przejdę na 1200-1400kcla. Na razie to mi wystarcza. Nie odczówam wilczego apetytu no moze troche wieczorem, miedzy posiłkami pije dużo soku pomidorowego i wody. Myslalam, ze bedzie gorzej. Nie przyjmuję zadnych leków na odwodnienie. Za to przyjmuje oprócz encortonu (90mg na dobę) przyjmuję jeszcze polprazol 1 raz dziennie (na osłonę żołądka), cyklonamine 3 razy po dwie tabletki oraz rano i wieczorem kaldyum (potas- 1200mg). Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolona, mam nadzieje tylko, ze się nic nie pogorszy. A co najważniejsze abym była zdrowa, bo mam jeszcze tyle planow.
_________________
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - trwać w błędzie.
Nigdy nie wątpi ten tylko, kto nic nie wie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Pierwsze Kroki na Forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group