Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny bez zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies.

rozumiem i zgadzam się
Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna WWW.TOCZEN.PL
"systemic lupus erythematosus"
 
 Lupus ChatLupus chat  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

nowa diagnostyka gastroenterologiczna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olga
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 155

PostWysłany: Pią Cze 08, 2007 2:17 pm    Temat postu: nowa diagnostyka gastroenterologiczna Odpowiedz z cytatem

Wrocław/ Chromoendoskop na próbę - Światło w przełyku
Wrocławska klinika jako jedyna w Europie testuje najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki układu pokarmowego.

Zauważy najdrobniejszą niepokojącą zmianę w przełyku, żołądku czy jelicie.
Bez trudu wskaże lekarzom, gdzie kryją się tkanki zaatakowane przez nowotwór.
Tak precyzyjne i nowoczesne urządzenie trafi na światowe rynki dopiero jesienią.
Ale już teraz jego zalety mogą docenić chorzy z Dolnego Śląska.

Chromoendoskop, który od tygodnia pracuje we wrocławskiej klinice gastroenterologii, jest jedynym tak nowoczesnym urządzeniem w Europie. Placówka przy ul. Poniatowskiego dostała go do przetestowania, zanim sprzęt trafi do sprzedaży.
– Mamy sprawdzić go dla przyszłych użytkowników. Cały czas jesteśmy w kontakcie z producentem i sugerujemy mu, co jeszcze można by zmienić, żeby ulepszyć sprzęt – podkreśla dr Radosław Kempiński z kliniki.
Wrocławscy lekarze będą testować urządzenie jeszcze przez najbliższy miesiąc. Potem najprawdopodobniej trafi ono do innego specjalistycznego ośrodka w Europie.

Rak jest ciemnozielony
Na czym polega innowacyjność chromoendoskopu? Po pierwsze, jak tradycyjny endoskop pozwala lekarzom zajrzeć do przełyku, żołądka i jelita chorego. Ale znacznie ważniejsza jest druga funkcja.
– Przewód pokarmowy można oświetlić specjalną wiązką światła, która bardzo widocznie wskazuje miejsca zmienione przez raka – tłumaczy prof. Leszek Paradowski, kierownik kliniki. Okazuje się, że tkanki zmienione przez nowotwór odbijają światło inaczej niż zdrowe. Na ekranie podłączonym do urządzenia bardzo wyraźnie widać je jako ciemnozielone plamy.
Przez pierwszy tydzień chromoendoskopem przebadano 20 pacjentów. Na razie z tej metody diagnozy korzystają prawie wyłącznie osoby, które leżą na oddziałach przy Poniatowskiego.

Kosztuje majątek
Grzegorz Szadejko na badanie trafił wczoraj rano. Lekarze podejrzewają u niego tzw. przełyk Barretta. Powstaje on w momencie, gdy nabłonek w przełyku upodabnia się pod wpływem kwasów do nabłonka w żołądku. Taki stan może prowadzić do raka.
– Badanie do przyjemnych nie należy, ale warto się poświęcić – zapewnia tuż po zabiegu pan Grzegorz. – W końcu dzięki niemu lekarze widzą mój przełyk jak na dłoni.
Szczegółowe wyniki badania chory pozna za dwa tygodnie, gdy lekarze przebadają w laboratorium wycinki tkanki pobrane z jego przełyku.
Chromoendoskop trafi do sprzedaży dopiero jesienią. Nie wiadomo na razie, ile będzie kosztował. Jedno jest pewne – będzie droższy od tradycyjnych gastroskopów i kolonoskopów, które kosztują około 60-70 tys. zł.
– Pewnie później cena spadnie, bo w końcu konkurencja nie śpi – ocenia prof. Paradowski. Czy chromoendoskop ma szansę trafić wtedy do wrocławskiej kliniki?
– Zrobimy wszystko, by wkrótce taki sprzęt na stałe służył mieszkańcom naszego regionu – deklaruje szef kliniki. •

Prąd niesie zdrowie
Pacjenci z Dolnego Śląska mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Wczoraj w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu została otwarta pracownia elektroterapii serca. Metoda ta wykorzystuje specjalnie zmodyfikowany prąd stały do przywracania prawidłowej akcji serca. Pracownia będzie zajmować się głównie wszczepianiem stymulatorów serca.
– Ośrodek pracuje już od roku, jednak dopiero teraz udało się skompletować cały niezbędny sprzęt. Całe wyposażenie kosztowało około miliona złotych – podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.


Źrodło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WWW.TOCZEN.PL Strona Główna -> Doniesienia Medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by PhPBB © 2001, 2002 phpBB Group